SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

İki Farklı Domain

0
Veysel Tanık
Veysel Tanık
Domain Kriterleri 3 sene önce 204 Görüntülenme

Merhaba Hocam, ben SEO konusunda birşey danışmak istiyorum. Com uzantılı bir domain alıp hosting tanıttım ve içerisine wordpress kurdum. Site okul sitesi ve bir süre sonra k12.tr uzantılı bir domain satın aldık. Sorum sizce .com uzantılı domaini k12.tr ile değiştireyim mi? Yoksa k12.tr uzantılı domaini .com uzantılı domaine yönlendirsem yeterli olur mu ? SEO açısından fayda sağlar mı? Site yeni daha fakat domain değiştirmek biraz zahmetli o yüzden tereddüt yaşıyorum.

SEO Soru Cevap her hafta e-postanızda. Ücretsiz abone olmak için tıklayın.

İki Farklı Domain için Yanıtlar

 • Bengül Toker
  0
  Bengül Toker 5 Eylül 2015, 15:01

  Merhabalar Veysel Bey,

  Okul sitesi için k12.tr domain uzantısını almışsanız eğer k12.tr domain adresinizi kullanmanızı öneririz. k12.tr uzantılı domain adresinizi aktif duruma getirdikten sonra .com uzantılı adresinizi k12.tr uzantılı adresine yönlendirebilirsiniz. Okullar için özel olarak kayıt edilebilir bir alan adı olan k12.tr uzantısı okulla ilgili yapılacak SEO çalışmalarında hem uzantıdan hemde resmi alan adına sahip olduğu için (okul adı) doğal olarak SEO’da daha üst sıralarda olarak etkisi de bir o kadar yüksek olacaktır.

  Burada yapmanız gereken işlem ise “com” alan adını da k12.tr olan alan uzantısına yönlendirmeniz daha doğru olacaktır. Alan adları içerisinde olan “com” resmi açıdan “company-kuruluş” amacı güttüğünden dolayı okul gibi resmi kurumlarda kullanılması da doğru değildir.

  Örnek olarak Sağlık Bakanlığı’na ait alan adı “saglik.gov.tr’dir.” Bu alan adı com yada com.tr gibi bir uzantıda olsaydı resmiyet yada devlete bağlı bir kuruluş olduğu doğal olarak belli olmazdı.

İki Farklı Domain Sorusunu Cevapla

INSTAGRAM
add Takip Et