SEO Hocası'na Sor

Htaccses Düzenlemeleri ve Url Yapıları Nasıl Olmalıdır?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
URL Yapısı 5 sene önce 791 Görüntülenme

Merhaba.
Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.

Daha önce buna benzer bir soru sordum ama sanırım soruyu yanlış sordum. Onun için soruyu daha açık soracağım.

htaccess dosyası ile linklerimizi (örn: siteadresi/kategori/sayfa.php) mevcut sayfayı kaldırmadan veya yeni bir sayfa veya dizin oluşturmadan SEOya uyumlu hale getirebiliyoruz.
SEOya uyumlu hale gelen link (örn: siteadresi/sayfa) alt sayfanın domaine yakın olması vs gibi ve uzantısının olmaması gibi özellikleri taşır hale geldi.

Merak ettiğim şu;
ben htaccess dosyasından sayfanın adını uzantısını ve yolunu değiştirdiğimde bunun için Google a herhangi bir bildirimde bulunmam gerekir mi?

Bunu sormamın sebebi. Google index için geldiğinde htaccess dosyasında adını yolunu değiştirdiğim sayfa için bu linkin siteden kaldırıldığını mı düşünür? Yeni bir sayfa oluşturmadığım için 301 yönlendirmesi yapamayacağımdan dolayı (301 yönlendirmesi yukarıda anlattığım işlem de olabilir emin değilim 🙂 ) bu şekilde bir link yapılandırması doğru mudur? Yoksa sayfayı iptal edip yeniden bir sayfa veya dizin mi oluşturmam gerekir?

Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Htaccses Düzenlemeleri ve Url Yapıları Nasıl Olmalıdır? için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  Atalay Sidar 27 Ağustos 2015, 15:01

  Merhabalar,

  Htaccsess üzerinden yapacağınız herhangi bir değişiklik sonrasında link yapılarınız tamamen değişecekleri için bunlar Google gözünde farklı linkler olarak algılanmaktadır. Siz her ne kadar yeni bir sayfa oluşturmamış bile olsanız siteadresi/sayfa-adi.php ile siteadresi/sayfa-adi sayfaları birbirinden bağımsız ve farklı sayfalardır. Bu yüzden her url veya url yapısı değişikliğinde eski url’nizi yeni olana birebir 301 ile yönlendirmeniz gerekmektedir. Eğer bu yönlendirmeyi yapmazsanız eski sayfalarınız 404’e düşebilir ve hem kullanıcı kaybedebilirsiniz hemde bu sayfalar Google üzerinde değerli konumlardaysa konumlarını kaybedebilirler. Bu noktada 301 yönlendirmesi hem mevcut konumunuzu koruyacak hemde ziyaretçi kaybının önüne geçecektir.

  SEO için uyumlu olan link yapısı sonunda herhangi bir uzantı olmayan, basit ve sade olanıdır.

  Örnek vermek gerekirse;

  Ürün Bazlı SEO için,
  siteadresi/urun-adi

  Kategori Bazlı SEO için,
  siteadresi/kategori/urun-adi

  Bu örnek verdiğimiz yapıyı kullanabilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri ve değişiklikleri yaptıktan sonra site haritanız üzerinde güncellemelerinizi de yaparak bu durumu Google’a bildirebilirsiniz. Güncel site haritanız üzerinden Google web sayfalarınızı ve indekslerinizi taradığında url’leriniz zaman içerisinde yerlerini değiştirecek ve serp arama sonuçlarında güncel sayfalarınız yer alacaktır. Eğer site haritası üzerinden güncelleme yapmazsanız Google web sitenizin güncellenme süresine göre zamana yayılmış bir şekilde yeni linklerinizi fark edecektir.

Cevapla

Htaccses Düzenlemeleri ve Url Yapıları Nasıl Olmalıdır? Sorusunu Cevapla

Htaccses Düzenlemeleri ve Url Yapıları Nasıl Olmalıdır? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla