SEO Hocası'na Sor

htaccess ve 301 yönlendirmesi

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
301 6 sene önce 880 Görüntülenme

Merhaba,

Bir çok kez göz gezdirmeme rağmen htaccess dosyasının ve 301 yönlendirmesinin ne olduğunu anlayamadım. Web sitemdeki bazı urlleri değiştireceğim. Sanırım bunu yaptıktan sonra 301 yönlendirmesi yapmam gerekiyor. Bu nasıl yapılıyor örnekle söyleyebilir misiniz?

htaccess ve 301 yönlendirmesi için Yanıtlar

 • admin
  Admin 27 Kasım 2014, 16:24

  Merhabalar;

  Yazılım konusunda bilgi sahibi olmadığınızı anladığım için sorunuza temel olarak yanıt vermek isterim.

  .Htaccess dosyası, sunucuda çeşitli ayarlar ve uygulamalar yapan özelleştirilebilir dosyadır. Htaccess dosyası ile sitenizde pek çok düzenleme, yetki ve kısıtlama işlemlerini yapabilirsiniz gibi 100’lerce farklı komut ile oldukça kullanışlı olan bu dosya gerekli uygulamaları yapmak üzere farklı kodlamalar kullanmayı gerektirir. WordPress gibi hazır blog sistemlerde sitenizin vazgeçilmezlerindendir.

  301 yönlendirmesi ise, url yi başka bir url ye yönlendirme işlemidir. Aynı yapıyı sitenizi başka bir domaine taşıdığınız sırada oluşacak sıralama kayıplarını minimuma indirmek için de kullanabilirsiniz. Özellikle eski url yi yeni url ye yönlendirerek daha önce SEO çalışması yapmışsanız bu çalışmaların gücünü yeni url leriniz üzerine dağıtmış olmanız sıralama kayıplarını minimuma indirecek en sağlıklı işlem olacaktır. Sonuçta sıfırdan bir SEO çalışması ile başlamak yerine daha önceden yapmış olduğunuz çalışmaların da gücünü aldığınızda web dünyasında daha emin adımlarla yolunuza devam etmiş olacaksınız.

Cevapla

htaccess ve 301 yönlendirmesi Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla