SEO Hocası'na Sor

Hedef Kelimelerde İlk Sayfada Olmak İçin Domain Değiştirmeli miyim?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Genel SEO 5 sene önce 693 Görüntülenme

Sektörüm mp3-müzik indirme sektörü. Bir sitem var. Bu sitede 10k dan fazla müzik ve içerisinde şarkı sözleri var. Yaptığım özel bir yazılımla 5 dakikada 10 şarkı sözü ekleyerek Google’ın gözüne girmiş durumdayım. Örümcekler neredeyse hiç sitemden çıkmıyorlar. Ufak ufak bir büyüme olmaya başladı son zamanlarda. Soruma geleyim,
Sitemin amacı ekli olan herhangi bir şarkıda şarkı ismi mp3 indir veya şarkı ismi indir kelimelerinde ilk sırada veya mümkünse ilk 10 sırada çıkmak. Yani ilk sayfadan asla düşmemek. Bunu ufak ufak başarıyorum ama süreç çok zorlamaya başladı. Rakiplerimin aksine domainimde indir, mp3 gibi kelimeler yok. 15 Harfli uzun bir domain ve içerisinde ilgili olarak sadece müzik kelimesi geçiyor.
Benim merak ettiğim ise sizce bu hızlanma döneminde daha fazla beklemeden siteyi yeni bir domaine mi taşımalıyım (içerisinde mp3,indir gibi kelimeler geçen sektörün klasik domain tipine uyumlu) yoksa şuanda kullandığım domaine devam mı etmem daha iyi olur. Açıkcası stratejik bir taktik bekliyorum. Taktikden daha fazlasını, görüşünüzü ve tavsiyelerinizi. Tecrübe sahibi birinden bilgi almanın çok faydasını göreceğimize yürekden inanıyoruz. Iyiki varsınız…

Hedef Kelimelerde İlk Sayfada Olmak İçin Domain Değiştirmeli miyim? için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  Erhan Kolci 29 Temmuz 2015, 21:11

  Merhabalar Kemal Bey;

  Müzik sektörü en rekabetçi sektörlerden bir tanesidir. Bu sektörde ilk sayfada yer almak rakiplerin de yoğun çalışmalarını göz önüne aldığımızda pekte kolay değildir. Diğer sektörel kelimelere göre daha fazla zahmet, uğraş ve emek gerektirecektir.

  Yapmış olduğunuz özel yazılım sanırım sitenizin aktif kalmasını sağlamaktadır. Aktif bir siteyi Google botları daha sık ziyaret etmektedir. Bir başka deyişle botların sitenize giriş sıklığını aslında siz belirlersiniz diyebiliriz. Bu gayet olumlu bir durumdur. Sitenizde yapılacak her bir düzenleme Google tarafından direkt farkedilecektir. Bu da sizin zaman konusunda kazancınızın olduğunu göstermektedir.

  Sorunuza gelecek olursak; belirttiğim gibi yoğun rekabet içeren anahtar kelimelere sahip sektörden biri olduğunuz için ilk sayfada rekabet etmek hatta ilk sayfada kalıcı olmak diğer sektörlere göre biraz daha işi zorlaştırmaktadır. Domain de rakiplere göre eksik kaldıysanız, belirttiğiniz gibi mp3 indir gibi ifadeler geçmiyorsa bu bir eksik değildir. Anahtar kelimenin domainde yer alması önemlidir fakat az önce dediğim gibi büyük bir eksiklik değildir. Sektörde edindiğimiz bilgi ve deneyimlere göre sitenin domaini alakasız olsa bile birebir uyumlu şekilde alt sayfa oluşturmanız hedef anahtar kelimede maksimum verimi almanızı sağlayacaktır. Anahtar kelimelere ait olan sayfa yoksa doğrudan hedef anahtar kelimeye ait bir alt sayfa, bu alt sayfanın tamamen hedef anahtar kelimeye göre optimize edilmesi ve bu kelimeye ait sayfaya SEO çalışması yapılması çok daha etki etmesini sağlayacaktır. Sektörde diğer sitelerle daha fazla rekabet etmek için domain değiştirip uğraşmak yerine en temiz ve en etkili çözüm olarak alt sayfa açılmasını size önerebilirim. Bu alt sayfaları tamamen anahtar kelimeye göre optimize ettiğinizde elde ettiğiniz verimi gözle görülür bir halde almış olacaksınız.

Cevapla

Hedef Kelimelerde İlk Sayfada Olmak İçin Domain Değiştirmeli miyim? Sorusunu Cevapla

Hedef Kelimelerde İlk Sayfada Olmak İçin Domain Değiştirmeli miyim? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla