SEO Hocası'na Sor

H1 Tagi Paragrafın Ortasında Yer Alabilir Mi?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
H Etiketleri 2 sene önce 641 Görüntülenme

Başlığı değilde, yazılan bir paragrafın ortasındaki veya sonundaki bir kelime grubunu H1 olarak belirlemem SEO açısından olumsuz sonuçlar doğurur mu?

H1 Tagi Paragrafın Ortasında Yer Alabilir Mi? için Yanıtlar

 • SEO Hocası
  Seo Hocası 26 Mart 2020, 17:20

  Öncelikle H1, H2 ve H3 etiketlerinin önemini ve nasıl kullanılacağına dair bilgileri vermem gerekiyor.

  Bir sayfada anahtar kelime optimizasyonunun kusursuz bir şekilde kurgulanabilmesi için Url, Title ve Description etiketlerinden sonraki en önemli kriter Heading tagleridir. Heading tagleri, Url, Title, Description etiketleri gibi organik arama sonuçlarında görünmez. Ancak SEO çalışmalarından maksimum fayda sağlamak için sayfa içerisinde mutlaka hiyerarşik bir yapıda kullanılması gerekmektedir.

  Heading tagleri, html kodlama dilinde H1 ile H6 kodları arasında yazılan kelimelerin punto olarak H1 en büyük, H6 en küçük punto olacak şekilde sayfa içerisinde görünmesini sağlar.

  Arama motorları tarafından ise H1 ana başlık, H6’ya kadar olan etiketler ise alt başlık olarak algılanır. Bu nedenle yazı içerisinde ilgili konuya ait başlıkların hiyerarşik olarak sıralanması hayati bir öneme sahiptir. Bu durumda arama motorları tarafından yazının puntosunun önemi olmadığı için CSS kodları ya da çeşitli eklentilerle H1 kodları arasına yazılan kelimelerin puntoları küçültülebilir.

  Heading Tag kullanımına örnek vermek gerekirse;
  h1-Ayakkabılar-/h1

  h2-Kırmızı Ayakkabılar-/h2

  h3-Kırmızı Erkek Ayakkabıları-/h3
  Şeklinde kurgulamalısınız.

  Örnekten de yola çıkılacağı üzere, içerikteki ana başlık h1 olarak tanımlanıp, alt başlıklara ise h2, h3… Şeklinde devam edilmelidir.

Cevapla

H1 Tagi Paragrafın Ortasında Yer Alabilir Mi? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla