SEO Hocası'na Sor

Google’da Sıralamada Olmayıp Diğer Arama Motorlarında Sıralamada Olmak

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Link İnşaası 5 sene önce 802 Görüntülenme

2 sene önce açmış olduğum blog sayfamı küçük notlar alarak bildiklerimi veya öğrendiklerimi yazarak pratik ederim diye açmıştım. Daha önceleri site ismini Google’da aratınca ilk sırada çıkıyordu. Sonraları ne olduysa sıralamadan düştü ve son sayfalarda dahi yok artık “Site Adı Blog” olarak aratırsam çıkıyorum. Google’nin Web Yönetici Araçlarını da sık sık kontrol etmekteyim. Yapılandırılmış HTML ve site harita gönderimini de doğru yaptığımdan eminim. Ama diğer arama motorlarında durum böyle değil. Blog ismini yazdığımda ilk sırada çıkıyorum.

Google’da Sıralamada Olmayıp Diğer Arama Motorlarında Sıralamada Olmak için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  Erhan Kolci 19 Eylül 2015, 11:30

  Merhabalar Fatih Bey;

  Arama motorlarında en çok Google odaklı çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Diğer arama motorlarının algoritmaları Google ile benzerlik gösterdiği için ve daha az çalışma odağı olduğu için Google’da sıralamada olmadığınız bir kelimede diğer arama motorlarında ilk sayfa hatta ilk sırada yer alabilmektesiniz. “Site Adı” şeklindeki bir aramada Google’da ilk sayfada olmasanız bile diğer arama motorlarında ilk sayfada yada ilk sırada yer alabilirsiniz.

  Google’da ilk sırada yer alabilmek için algoritmalara bağlı yapılacak çalışmalara göre bir strateji oluşturup bu çalışmalara hız vermelisiniz. “Site Adı” şeklinde arama yaptığınızda sıralamada çıkmadığını ancak “Site Adı Blog” aramasında sıralamada olduğunu belirtmişsiniz. “Site Adı” kelimesi “Site Adı Blog” kelimesine göre daha fazla rekabetlidir. “Site Adı Blog” kelimesi 3 kelimelik bir kelime grubundan oluştuğu için rekabet düşük olacaktır. Bu nedenle “Site Adı Blog” kelimesinde “Site Adı” kelimesine göre daha kısa sürede başarı elde etmeniz normaldir.

  “Site Adı” aramasında kısa süre öncesine kadar ilk sayfada yer alıp sonrasında ise sıralamadan kaybolmak normal bir durum değildir. Dalgalanmalar yaşandığı süre içerisinde bile bir kaç sıra yada bir kaç sayfa kadar dalgalanma yaşanabilmektedir. Doğrudan sıralamadan kaybolması sitenizin cezai işlem aldığının göstergesi olabilir. Bu nedenle ana sayfanızın info ve index bilgilerini kontrol ederek bunların kaybolup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Herhangi bir sorun yok ise site içi ve site dışı SEO çalışma kriterlerini gözden geçirerek çalışmalara bu doğrultuda yön verebilirsiniz. site içi ve site dışı yapmış olduğunuz bir yanlış çalışma olmuş olabilir. Daha doğru bir SEO çalışma stratejisi için bunların gözden geçirilmesi ve bu yönde adım atılması gerekecektir.

Cevapla

Google’da Sıralamada Olmayıp Diğer Arama Motorlarında Sıralamada Olmak Sorusunu Cevapla

Google’da Sıralamada Olmayıp Diğer Arama Motorlarında Sıralamada Olmak ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla