SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Google Bot Robots.txt Hata Uyarısı

-1
Özer Irmak
Özer Irmak
Robots.txt 4 sene önce 1041 Görüntülenme

Merrhaba sitenizde wordpress sistemler için bir .txt dosyası hazırlamışsınız. Dosya da Disallow: /*.js$ Disallow: /*.css$ komutları var ve Google bu dosyaları benim sitede bulamadığı için şöyle bir mesaj çıkıyor karşıma. Google sistemleri, yakın zamanda ana sayfanızla ilgili, algoritmalarımızın içeriğinizi oluşturma ve dizine ekleme başarısını etkileyecek bir sorun tespit etti. Daha ayrıntılı ifadeyle, Googlebot, robots.txt dosyanızdaki kısıtlamalardan dolayı JavaScript ve/veya CSS dosyalarınıza erişemiyor. Bu dosyalar, Google’ın, web sitenizin düzgün şekilde çalıştığını bilmesine yardımcı olduğundan, bu öğelere erişimin engellenmesi, sıralamanın gerektiği gibi olmamasına yol açacaktır. Siz ce robots.txt dosyasında js ve css aloow mu yoksa disallow mu olmalı.

Google Bot Robots.txt Hata Uyarısı için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  0
  Atalay Sidar 29 Temmuz 2015, 15:03

  Merhabalar,

  Robots.txt dosyasında js ve css dosyaları için disallow komutunun bulunması bu dosyaların Google botları tarafından engellendiği anlamına gelmektedir. Bu durumda Google botları web sitenizi düzgün bir şekilde okuyamayacağı için problem çıkabilir. Google serp arama sonuçlarında kullanıcılara en doğru, en güncel bilgiyi en iyi şekilde sunan web sitelerini göstermektedir. Bu durumda kullanıcı deneyimi de etki edici bir faktördür. Yani kullanıcılarınıza ne kadar güzel bir web sitesi sunarsanız sizin için daha faydalı olacaktır.

  Robots.txt dosyasındaki disallow komutu Google botlarına o dosyayı yada linki engelleyici bir komut gönderir. Aynı şekilde allow komutu da Google botlarına o dosyaları yada linkleri takip etmesi gerektiğine dair bilgi verir. Google botlarına aksi bir bilgi verilmediği sürece bütün linkleri yada dosyaları otomatik olarak allow şeklinde algılayıp bunları takip edecektir. Sorunuzun cevabına gelecek olursak web sitenizin tasarımını bozacak dosyalarınızı kesinlikle Google botlarına engellememelisiniz.

Google Bot Robots.txt Hata Uyarısı Sorusunu Cevapla

Google Bot Robots.txt Hata Uyarısı ile Benzer SEO Yazıları