SEO Fiyat Hesaplama
SEO Araçları
Diğer Araçlar
Top 10 Yazı
Top 10 Soru
Kitaplar
Top 10 Arama
Sosyal İletişim
SEO Hocası'na Sor

Etiket Kullanımı ve Sitemap’ler Üzerine Sorular

1
Uğur Tufan
Uğur Tufan
Sitemap 5 sene önce 780 Görüntülenme

Benim iki sorum olacak. Özellikle ilkine detaylıca açıklayabilirseniz gerçekten çok makbule geçer. Şimdiden desteğiniz ve her zaman ki gibi faydalı cevaplarınız için teşekkür ederim.

1) Yeni açtığım sitemde her şeye fazlasıyla dikkat ederek içerik giriyorum. Çok dikkat ettiğim konulardan birisi de etiketler. Her yazıya gireceğim etiketi tek tek daha önceki etiketlerde aratıp daha önce girip girmediğimi kontrol ediyorum. Hiç bir etiketi iki defa girmiyorum. Bu sayede etiketlerimin Google’da daha değerli olacağını ve etiket bazında kopya/benzer içerikler oluşmayacağını düşünüyorum. Yanılıyor muyum sizce? Yani bir etiketi 3-5 farklı konuya girmekle tek bir konuya girmek arasında SEO açısından bir fark var mı? Mesela şöyle bir şey var, site içi optimizasyon için çok kullanılan eklentilerden birisi olan adını şimdi hatırlamadığım eklenti, yazının içinden bazı kısımları otomatik olarak linkleyip o etikete sahip yazıları sıralıyor. Ancak benim sistemimde bu da pek işe yaramaz. Sizce herkes gibi her yazıya o konuyla alakalı daha önce girilmiş-girilmemiş etiketlerin hepsini girmeli miyim yoksa benim yaptığım daha mı iyi?

2) Sitemde hem XML Sitemap hem de görseller için Udinra Sitemap eklentisini bir arada kullanıyorum. Udinra Image Sitemap eklentisi aynı zamanda içeriklerimi de indexlenmesi için google’a bildiriyor. Yani görseller haricinde normal yazılarımı da gönderiyor. Bu işlemi aynı zamanda XML Sitemap de yaptığı için ikisinin birden göndermesinin herhangi bir sıkıntısı olur mu? Genelde Udinra’nın kiler daha çabuk indexleniyor gibi görünüyor. Sorularım bunlar şimdiden teşekkür ederim.

Etiket Kullanımı ve Sitemap’ler Üzerine Sorular için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 6 Ocak 2015, 09:28

  Merhaba Uğur Bey,

  1) Öncelikle özgün etiketler, özgün aramalarla daha fazla eşleşme ihtimali sebebiyle doğru bir yaklaşım olacaktır. Ancak önemli anahtar kelimelerde sitenin gücünün ve etiket sayfasının gücünün pekişmesi için etiketlerin tekrar etmesi de gerekir. Bir etiket sayfası kullanıldığı içerik sayfalarından link alır, dolayısıyla link aldığı kadar güçlü olacaktır. Önemli bir etiket eğer 5 yazıda kullanıldıysa 5 yazıdan da besleneceği için Google nezdinde daha da güçlü hale gelecektir.

  2) Sitenizin XMl aracılığıyla ve harici olarak Google’a bildirilmesinde sakınca yoktur. 2 farklı kaynak olduğu için yapay bir durum olmayacaktır. Ancak yazı urlsi olarak veya XML olarak birden fazla bildirim olursabu rahatsız edici bir durum olabilir. Yine de bu gibi konular cezai işlemler için ana unsur değillerdir.

Cevapla

Etiket Kullanımı ve Sitemap’ler Üzerine Sorular Sorusunu Cevapla

Etiket Kullanımı ve Sitemap’ler Üzerine Sorular ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla