SEO Hocası'na Sor

Eski Domaini Yenisine Yönlendirdiğimde SEO Açısından Etkisi Ne Olur?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Domain Kriterleri 5 sene önce 855 Görüntülenme

Merhabalar,

Benim 4 yıllık bir domainim var ve bunu .net uzantılı yeni domainime 301 ile yönlendireceğim. Fakat .net domainim yeni olduğu için geçmişi yok. Com uzantılı domainimin 4 yıllık geçmişi var. Bu yönlendirmede yeni domain 4 yıllık geçmişi olan site muamelesi görür mü?

Eski Domaini Yenisine Yönlendirdiğimde SEO Açısından Etkisi Ne Olur? için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  Erhan Kolci 14 Eylül 2015, 10:54

  Merhabalar Hasan Bey;

  301 yönlendirmelerinde eski sitenize sağladığınız backlinkler yeni sitenize yönlenecek demektir. 301 yönlendirmesinin bir avantajı ise eski sitenize gelen zararlı backlinklerin yönlendirme yapacağınız siteye gelmeyeceğidir. Bu linkler otomatik olarak tespit edilerek yeni sitenizin backlink kayıtlarında görünmeyecektir.

  Eski sitenin backlink anlamında SEO gücünü az bir verim kaybı ile yeni sitenize yansıtsanız da tam olarak 4 yıllık domain geçmişi olan site gibi değerlendirilemeyebilir. Çünkü gerek domain yaşı, gerek site içi aktiflik, sitenin SEO ya uyumlu olması, 301 yapılmayan sayfaların 404 hatası vermesi gibi bazı önemli kriterler bulunmaktadır. SEO da yaklaşık 80 adet kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin her biri belki %2-3 lük kısımları etkilemektedir. Ancak bu %2-3 lük kısımları atladığımızda bu oran büyüyecek ve SEO anlamında siteniz için bir eksi olarak değerlendirilecektir.

  Yönlendirme sonra eski sitenizin aktifliğini yeni sitenizde de yakalamalısınız. Güncel backlinkler, güncel içerikler, birebir 301 yönlendirmeleri gibi kriterleri eksiksiz yerine getirmelisiniz. Zira yeni domaininiz 4 yıllık olmadığı için domain yaşı bu noktada sizin için ufak bir dezavantaj olacaktır.

Cevapla

Eski Domaini Yenisine Yönlendirdiğimde SEO Açısından Etkisi Ne Olur? Sorusunu Cevapla

Eski Domaini Yenisine Yönlendirdiğimde SEO Açısından Etkisi Ne Olur? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla