SEO Hocası'na Sor

E-Ticaret Sitesinde Etiket Girişleri Nasıl Olmalıdır?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Etiket Sistemi 5 sene önce 1056 Görüntülenme

Bizim alışveriş sitemiz var. Kategori bazlı girdiğim taglarda sabit olarak kullandığım 100 karakter var. Siteadım, giyim, indirim, kampanya vs kalıp etiketleri yazıyorum. Sonra kategori ile ilgili tagları ekliyorum. Bunlar da 100 karakter kadar. Tüm kategorilerimde kalıp tagları kullanmam doğru mu? Ve 200 karakter anahtar kelime için uygun mu? Title ve description da sıralı kelime yazmamda yanlıştı galiba. Bu konu hakkında da bilgilendirirseniz çok sevinirim.

E-Ticaret Sitesinde Etiket Girişleri Nasıl Olmalıdır? için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  Erhan Kolci 14 Ağustos 2015, 17:11

  Merhabalar Mustafa Bey;

  E-ticaret sitelerinin bir çoğu hazır yazılımlar kullandıkları için bu yazılımlar site içi müdahaleye çok fazla müsaade etmemektedir. Bu nedenle de bazı e-ticaret siteleri spam olacak şekilde düzenleme yapabilmektedir. Sizin de yaptığınız yapı tam olarak budur diyebiliriz.

  Kullandığınız etiketler yanlıştır. Özellikle her üründe sabit 100 karakter kadar etiket kullanımı oldukça yanlıştır. Her sayfanın yada ürünün orantılı bir şekilde etiket sayısı olmalıdır. Bu durum yazı içeriğine göre değişebilmektedir. Örnek olarak;

  100 kelime için 3 – 4 ise, 200 kelime için 6 – 8 değil 5 – 6 olmalıdır. 300 kelime için 9 – 12 değil 7 – 8 olmalı. Yani yoğunluk giderek azalmalıdır. Buraya sayfada yayınlamak istediğiniz yazıyı yapıştırıp yazıda en sık kullanılan kelimeleri size göstermektedir. Kullanımı en ideal kelimeler burada çıkan sonuçlardır. Bunlar haricinde ise ürün isimlerini etiket olarak girebilirsiniz. Etiket girerken spam yapmamalısınız. Örneğin; “Spor Çantası” ürünü için etiket olarak “spor, çanta, çantası, spor çantası” gibi spam yapmamalısınız. Doğrudan “Spor Çantası” sizin etiketiniz olduğunda içerisinde spor, çanta, ayrı ayrı yer aldığı için diğer türevleri yeniden girmeniz size bir katkı sağlamayacaktır.

  Title etiketinde ana sayfa için “Slogan | Marka Adı”, alt sayfalar ve ürünler için “Anahtar Kelime | Marka Adı” şeklinde bir yapı önermekteyiz. Burada oluşturacağınız her sayfa için ayrı bir description etiketi gerekmektedir. Description etiketinde ise yine anahtar kelime geçecek şekilde sayfanın genel olarak hizmetini max 155 karakter de özetleyen bir yazı şeklinde olmalıdır. Keywords etiketini ise sitenizden tamamen kaldırabilirsiniz.

Cevapla

E-Ticaret Sitesinde Etiket Girişleri Nasıl Olmalıdır? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla