SEO Hocası'na Sor

E-ticaret Siteleri İçin Blog ve SEO İlişkisi

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Mikro Site 6 sene önce 850 Görüntülenme

Bir E-Ticaret sitesine blog açmak istedigimizde; blog.siteadresi yerine çıkmak istedigimiz anahtar kelimeyi blog yerine yazarak bir subdomain açsak SEO açısından daha etkili olur mu? örnegin: kitap.siteadresi gibi? yoksa siteadresi/blog olarak mı açsak daha faydalı? bir kaç makalenizde okumuştum. siteadresi/blog seklinde açılan bir blog anasayfadan güç alacagı için daha etkili olacagını belirtmiştiniz fakat bir çok E-Ticaret sitesine baktıgımda blog.siteadi seklinde bloglarını açtıgını gördüm. SEO açısından hangisini tavsiye edersiniz?
Özetleyecek olursak aşagıda ki blog dizinlerinden hangisi SEO açısından etkilidir?
1. Anahtarkelimemiz.siteadresi
2. siteadresi/blog
3. Blog.siteadresi
Teşekkürler

E-ticaret Siteleri İçin Blog ve SEO İlişkisi için Yanıtlar

 • admin
  Admin 21 Ocak 2015, 11:50

  Merhabalar Süleyman Bey;

  E-ticaret sitelerinde blog konusu doğru bir kullanımda oldukça iyi bir öneme sahiptir. E-ticaret sitelerinde içeriklerin haber ve blog sitelerine oranla sıkça güncellenmediği düşünülürse siteyi güncel ve aktif tutmak için blog açılmasını önermekteyiz.

  Bu noktada ise blogu tabi ki ana sayfanın altında olacak şekilde açmanız en sağlıklısı olacaktır. Bir sitenin en değerli sayfası ana sayfadır ve ana sayfanın SEO gücü alt sayfaları da etkilemektedir. Eğer subdomain ile açılmış bir blog yada bir başka sayfa olduğunu düşünürsek, bu sayfalar ana sayfadan tamamen bağımsız olacağı için Google tarafından yeni bir site gibi algılanacaktır. Ancak “ornekdomain.com/blog” şeklinde bir yapıyla blog sayfası yada anahtar kelimeniz ile ilgili bir sayfa oluşturursanız ana sayfanızın SEO gücünü blog sayfanıza da aktarmış olacaksınız. Aynı şekilde anahtar kelimeniz ile ilgili bir sayfayı da “ornekdomain.com/anahtar-kelime” şeklinde oluşturmanız, bu sayfaya çalışma yapmasınız bile anasayfaya yapılacak çalışmalar ile bu sayfayı ve diğer alt sayfaları da etkileyerek sıralamaları da bu oranda etkileyecektir.

  Bu yapı ile kurulmuş olan sayfalar SEO açısından kesinlikle en sağlıklı çözüm yolu olacaktır.

Cevapla

E-ticaret Siteleri İçin Blog ve SEO İlişkisi Sorusunu Cevapla

E-ticaret Siteleri İçin Blog ve SEO İlişkisi ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla