SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

E-ticaret SEO Hakkında

0
Volkan Sezer
Volkan Sezer
Genel 4 sene önce 534 Görüntülenme

Merhabalar,
Çalıştığım şirket için e-ticaret sitesi hazırlıyorum. Bazı ürünlerimiz (kedi maması) aynı içerikte fakat farklı gramajlarda, yani ürünün 3kg paketleri de var 5 kg paketleri de var. Bir de yine aynı özelliklerdeki ürünün (plastik mama kabı) farklı renk ve ebatlarda olanları var (3lt 5lt gibi). Birinci sorum tek sayfa açıp farklı varyantları içeride mi seçtirmeliyim yoksa farklı sayfalarda açmanın bir yöntemi/kuralı var mıdır?

Birkaç gündür araştırıyorum, sağlıklı bir bilgi bulamadım, ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar
Volkan SEZER

SEO Soru Cevap her hafta e-postanızda. Ücretsiz abone olmak için tıklayın.

E-ticaret SEO Hakkında için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 5 Nisan 2015, 19:15

  Merhabalar,

  E-ticaret sitesi için SEO çalışması yaparken anahtar kelimeleri doğru bir şekilde belirlemek oldukça önemlidir. Örneğin kedi maması anahtar kelimesinin arama hacmi 22.200 iken kedi mamaları kelimesinin arama hacmi 880’dir. Öncelikle ana kategoriler bu arama hacimleri göz önünde bulundurarak oluşturulmalıdır.

  Alt kategorilere gelince; ” domain.com/kategori/urun-adi ” şeklinde bir yapı oluşturarak devam etmeniz gerekmektedir. Yani kategorinizin kedi maması olduğunu varsayalım, bu kategoriye ait ürün girilirken ” domain.com/kategori/x-kedi-mamasi” şeklinde bir yapı oluşturmalısınız. Yani alt kategorilerde ürünlerin marka ve özelliklerine yer verilmelidir.

  Aynı ürünün birden fazla özelliği olması durumunda ise bu özelliklerin öncelikli olarak arama hacimlerine bakılıp hangisinin arama hacmi daha fazla ise o ürüne ait sayfa oluşturup diğer özellik için o sayfanın içerisinde bilgilendirme yapılabilir.

  Her ürün için ayrı ayrı sayfa oluşturmak istemeniz durumunda ise sizin için öncelikli olan ürüne canonical etiketi verip duplicate yani kopya içerik oluşmasını engellemeli ve ürün sayfalarına yazdığınız yazıları birbirinden farklı tutmanız SEO açısından oldukça önemlidir.

E-ticaret SEO Hakkında Sorusunu Cevapla

INSTAGRAM
add Takip Et