SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

E-ticaret İçin SEO’ya Nasıl Başlanır?

0
Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Sektörel SEO Çalışması 1 sene önce 434 Görüntülenme

Merhabalar e-ticaret sisteminde çok yeniyim yazılımsal olarak da pek fazla bilgim yok ama ticari zekam fazladır. ürünlerimi şuan organik satıyorum seo için nerden ve nasıl başlamalıyım.

E-ticaret İçin SEO’ya Nasıl Başlanır? için Yanıtlar

 • HakanSancak
  1
  Hakansancak 28 Şubat 2018, 20:56

  Merhabalar,

  E-ticaret siteleri için SEO oldukça önemli yeri olan bir alandır. Özellikle para harcamadan organik olarak elde edeceğiniz trafik işinize yapacağınız en iyi yatırımdır. Bu nedenle de bu sorunun cevabını arayarak çok iyi bir başlangıç yapmışsınız. SEO alan olarak oldukça geniş, dallı budaklı bir alandır. Özellikle e-ticaret siteleri için yapılabilecek SEO uygulamaları oldukça fazladır. Ancak ticari bir amaca hizmet ettiği için de rekabet de e-ticaret siteleri için oldukça fazladır. O yüzden baştan belirtmekte fayda var ki, e-ticaret siteleri için SEO çalışması hiç de kolay bir çalışma değildir.

  Gelelim SEO uygulamalarında nereden başlamanız gerektiğine. Her şeyden önce yapmanız gereken şey sattığınız ürünler ile ilgili anahtar kelimesi çalışması yapmaktır. Genel site özelinde yapacağınız SEO çalışmalarında odaklandığınız belli başlı anahtar kelimeleriniz ve bu kelimelerin altında daha az öncelikli ama yine de değerli diğer anahtar kelimelerinizin olması gerekir. Bu adım ile birlikte odağınızı belirleyerek, yol haritanızı kolayca belirleyebilir ve yola koyulabilirsiniz.

  Belirlediğiniz anahtar kelimeleri bir kenarda tutmanızda ve bu kelimelerde sitenizin sıralama durumunu sürekli takip etmenizde büyük fayda var. Bunu manuel olarak yapmak zor olabilir, bu nedenle de SEO Monitor veya SEMRush gibi anahtar kelime takip araçlarını kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi belirlerken ve bu kelimelerin performansını takip ederken kullanabileceğiniz bir diğer araç ise Google Search Console’dur.

  Sitenizin SEO durumu ile atmanız gereken bir diğer önemli adım ise site yapınızı doğru kurgulamaktır. Burada doğru kurgudan kastım, ana sayfaya gelen kullanıcı herhangi bir sayfaya 2-3 tıklama ile gidebiliyor olmasıdır. Yani sitenize gelen müşteriye ne kadar iyi bir deneyim sunarsanız, Google sıralamalarında o kadar üst sıralarda yer alabilirsiniz.

  Satmış olduğunuz ürünler ile ilgili konularda blog yazıları barındırmak ve bu sayede odaklandığınız kelimelerin sitede daha fazla geçmesini sağlamak da SEO açısından oldukça faydalı bir hamledir. Özellikle de bu blog yazılarına gelen kullanıcıların ilgisini çekmek ve bu kullanıcıları birer müşteriye dönüştürmek hem bir e-ticaret sitesi olarak hem de SEO açısından başarılı bir durumdur. Blog yazılarınız içerisinde ürün sayfalarınıza bolca link vermek ise bu uygulamanın en kritik kısmıdır. Bu linkler sayesinde ürün sayfalarınızın otoritesini artırarak, ürün sayfalarınızın üst sıralarda çıkmasına katkıda bulunabilirsiniz.

  SEO için bir diğer önemli ve olmazsa olmaz öneri ise ürün sayfaları içerisinde bulunması gereken ürün SEO metinleridir. Bu metinler genellikle ürün özelliklerini açıklayan, müşterilerin ürün hakkındaki sorularını gideren ve müşteriyi ürünü almaya yönlendiren türde olmalıdır. Her ürün için ayrı ayrı yazılan bu SEO metinlerinin tamamen özgün ve ortalama 300 – 600 kelime olması en faydalı uygulanma şeklidir. Bu SEO metinleri siteniz için o kadar önemli ve değerlidir ki, bu kısımlar için SEO uyumlu içerik yazabilen alanında uzman birisiyle çalışmanızda fayda var.

  Son olarak SEO için en önemli konulardan biri olan teknik SEO konusu üzerinde durmanızda fayda var. Yukarıda bahsettiğim maddeleri yapsanız bile bazen teknik SEO açısından kötü durumda olduğunuz için Google’da üst sıralarda yer alamayabilirsiniz. Bu nedenle sitenizin teknik SEO konusundaki sıkıntılarını(site hızı, 404 veren linkler, etiketsiz resimler vb.) tespit ederek çözmeniz oldukça önemlidir.

  Konu biraz geniş ve uzun olduğundan özetle anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

  Bol trafikli günler.

E-ticaret İçin SEO’ya Nasıl Başlanır? Sorusunu Cevapla

E-ticaret İçin SEO’ya Nasıl Başlanır? ile Benzer SEO Yazıları