SEO Fiyat Hesaplama
SEO Araçları
Diğer Araçlar
Top 10 Yazı
Top 10 Soru
Kitaplar
Top 10 Arama
Sosyal İletişim
SEO Hocası'na Sor

Domain – Subdomain ilişkisi

0
Enes Okuyan
Enes Okuyan
Subdomain 4 sene önce 801 Görüntülenme

Merhabalar.
Bir sorum olacaktı bir web sitem var ücretsiz hosting olduğunu belirtmeliyim belirli bir hit sayısına yavaş yavaş ulaşmaya başlıyorum.Alexa sıralamamda bayağı düştü. Güzelde hızı tasarımı ve özgün paylaşımlarım var. Sorum şu ki şimdi kişisel bir blog kullanıyorum. Web tabanlı sistem (wordpress) Bir galeri bölümü oluşturmak istedim, fakat tasarımım ile uyumlu olmuyor. Yeni galeri tasarımları buldum Alt alan adına mı yapayım yoksa yeni domain mi alayım ? Hangisi daha yararlı olur?

Domain – Subdomain ilişkisi için Yanıtlar

 • Atalay Sidar
  0
  Atalay Sidar 22 Temmuz 2015, 20:44

  Merhabalar,

  Subdomainler her ne kadar alt alan adı olarak geçse de Google gözünde farklı bir web sitesi niteliği taşımaktadır. Bunun en güzel kanıtı her subdomainin ana domainden bağımsız kendine özgü bir webmaster tools ( yeni ismi ile search console ) kaydı olması, yapılan backlink kontrollerinde farklı sonuçlar alınması, kendilerine ait yine ana domainden bağımsız trustrank ve Pr değerleri olmasıdır. Bu arada PR değerinin artık güncellenmediğini ve güncellenmeyecek olduğunu, bir Google kriteri olmadığını hatırlatmakta fayda var.

  Açacak olduğunuz bu subdomain Google gözünde yeni bir site gibi algılanacağı için bir nevi sıfırdan başlamış sayılacaksınız. Eğer ana domain altında bir klasör şeklinde yayına alırsanız domain gücünüzü de arkanıza alacağınız için bu şekilde kullanmanızı tavsiye etmekteyim. Fakat bütün bunların yanında içeriğinizi yedek alıp ücretli bir hostinge geçerseniz url yapılarınızı bozmadan içeriğinizi tekrar eklediğiniz taktirde hem Google açısından hemde kullanıcılarınız açısından bir şey kaybetmeyeceğiniz için daha kullanışlı olacaktır. Kullanıcılarınıza sunacağınız yeni bir tasarım ( özellikle mobil uyumlu olması tavsiye edilir ) ve sitenize gireceğiniz düzenli içerikler daha çok ziyaretçi çekmenizi sağlayabilir.

Cevapla

Domain – Subdomain ilişkisi Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla