SEO Hocası'na Sor

Domain seçiminin önemi

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Domain Uygunluğu 6 sene önce 1003 Görüntülenme

Merhaba hocam.

Elbette her site sahibi gibi aramalarda üst sıralara çıkmak isterim içeriklerimle lakin SEO açısından pek fazla domain takıntısı olan birisi değilim. A’dan Z’ye bir çok içeriği barındıran bir portal için kelime bazlı değil de siteyi anımsatacak genel bazlı bir domain seçimi sizce ne derece doğru? Artı olarak, com,net,org gibi global bir domain değil de ülkemize ait olan uzantılarda web.tr ve gen.tr düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir bu konuda?

Saygılarımla.

Domain seçiminin önemi için Yanıtlar

  • admin
    Admin 26 Ocak 2015, 07:53

    Merhabalar Tolga Bey;

    SEO çalışmalarında belirlediğimiz yaklaşık 80 adet kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerden bir tanesi de “Domain Bazlı SEO” kriteridir. Domain, ne kadar kısa olursa, ne kadar anlaşılır ve dikkat çekici olursa o derece akılda kalıcı olacaktır. Aynı zamanda domain’in SEO açısından önemi bu noktada da önem göstermektedir. Google açısından bakıldığında sitenizin adında rakam olmaması, domain’in kısa olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda sitenizin içeriği ve ana anahtar kelimeniz ile alakalı olmalıdır. Bu durumda ziyaretçiler için mantıksal açıdan domain iniz nasıl görünüyorsa Google açısından da siteniz o şekilde görünecektir.

    Bu noktada com uzantısını diğer uzantılara göre daha fazla önermekteyim. Com ve com.tr uzantısı diğer uzantılara oranla Google nezdinde daha önemli olduğu için bu nedenle bu uzantılara daha fazla önem vermektedir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, ziyaretçi açısından bakıldığında web.tr, gen.tr gibi uzantılar com ve com.tr ye göre daha arka planda kaldığı için Google açısından da bu şekilde değerlendirecektir.

Cevapla

Domain seçiminin önemi Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla