SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Dış SEO Nasıl Yapılır ?

-1
Faruk Taşdemir
Faruk Taşdemir
Dış Link Sayısı 2 sene önce 1060 Görüntülenme

Selam hocam. Dış SEO nasıl yapılır ? SEO ya yeni başladım. Kitaplarınızı okuyarak bir çok teknik bilgiyi elde ettim. Bu değerli kaynaklar için çok teşekkürler hocam.

Dış SEO Nasıl Yapılır ? için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  0
  Erhan Kolci 27 Ekim 2015, 07:52

  Merhabalar Faruk Bey;

  Dış SEO, SEO çalışmalarının en önemli ayağıdır. Site içi ve site dışı şeklinde 2 kısma ayırdığımız SEO çalışmaların %35’i site içini, %65’i site dışı yapılan SEO çalışmalarını kapsamaktadır. Bu nedenle site dışı SEO’yu SEO çalışmalarının en önemli ayağı olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır.

  Dış SEO nasıl yapılır? sorunuzu ise şu şekilde özetleyebiliriz: SEO çalışmalarında öncelikle her zaman site içi kısım tamamlanmalı ve sonrasında site dışı çalışmalara geçilmelidir. %65’lik kısmıyla en büyük paydaya sahip kısmı site dışı olabilir ancak rakipleriniz site içi çalışmaları da kusursuz bir şekilde gerçekleştirmişse bu durum sizin SEO çalışmalarına %35 oranında eksik çalışma yapacağınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle site içi SEO da oldukça önemlidir.

  Site dışı SEO çalışmalarında, prestijli haber sitelerinden, sektörel bloglardan tanıtım yazıları, forum, sosyal medya, sözlük, video çalışmaları gibi çeşitli çalışma yöntemleriyle siteniz için link çeşitliliği sağlamalısınız. Site dışı çalışmalarda link çeşitliliği sağlamazsanız, herhangi bir nedenden dolayı bir backlinkiniz silindiğinde sıralamalarda olumsuz olarak etkisini daha fazla gösterecektir. Link çeşitliliği sağlandığı takdirde bu kayıp minimuma inmektedir.

  Google zaman zaman açıkladığı ve açıklamadığı algoritma güncellemeleri yapmaktadır. Bu algoritma güncellemeleri site içi ve site dışı olarak güncellenebilmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde panda algoritmasıyla haber sitelerinin bir çoğu spam yaptığı için ceza almış ve bazıları sıralamalardan kaybolmuştur. Bunun sebebi anlık düşünerek yaptıkları SEO hatalarıdır. Oysaki, SEO çalışmalarında hiç bir zaman anlık düşünülmemeli, geleceğe yönelik planlama yapılarak çalışmalara devam edilmelidir.

  SEO Hocası olarak, kendimize ait hiç bir kaynak bulunmadığı için yaptığımız çalışmaların tamamı siteniz için oluşturduğumuz özel çalışma planına göre Google’ın değerli gördüğü haber, blog sitelerinden tanıtım yazıları, sözlük, forum ve sosyal medyanın etkin kullanımı ve sitenizi video platformlarında tanıtarak link çeşitliliği sağlamaktayız. Google algoritmalarını sürekli takip ederek site içi yada site dışı müdahalelerde bulunmamız gerekiyorsa anında müdahale edip bu güncellemeden en az kayıpla çalışmalara devam etmeyi sağlamaktayız. Bu konuda SEO ya yeni başladıysanız kitaplarımızı okumanızı ve SEOhocasi.com/blog da yayınladığımız makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

Dış SEO Nasıl Yapılır ? Sorusunu Cevapla