SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası'na Sor

Description Değiştirmenin Zararı Var Mıdır ?

1
Burak Tandoğan
Burak Tandoğan
Description 4 sene önce 678 Görüntülenme

Description değiştirmenin zararı olur mu ? Yada şöyle açayım, 4 anahtar kelimem var. Kelimelerimden iki tanesini değiştirmek istiyorum. Sektörümle ilgili aranma yoğunluğuna göre belirlediğim mevcut 2 kelimenin değerleri 3 bin ve 5 bin iken, aslında 200 bin ve 170 bin gibi değerleri olan başka kelimeler olduğunu keşfettim. Şimdi bu kelimelerle siteme çalışma yapmak istiyorum. Örneğin “ali” kelimesi yerine “veli” yi alacağım. Bu işlemi yaparken title’ı değiştirmeyi düşünmüyorum çünkü ana kelimelerimden biri geçiyor sadece. desc’i değiştirip, keyword olarakta eklemeyi düşünüyorum. Aynı zamanda site içinde kelime youğunluğunu değiştireceğim iki kelime ile olarak. Son olarak bu işlemleri yaparken description’ı değiştirmemin siteme zararı olur mu .

İkinci sorum daha var eğer 3 keyword’ünüz varsa 2.ve 3.kelimelere çalışmak 1. yani ana kelimenize yüzde kaç etki eder.

Description Değiştirmenin Zararı Var Mıdır ? için Yanıtlar

 • Bengül Toker
  1
  Bengül Toker 10 Ekim 2015, 07:50

  Merhaba Burak Bey,

  Genel olarak anahtar kelimeyle uyumlu ve doğru bir description değişikliği yapılırsa bunun siteye bir zararı olmaz. Aksine ilgili anahtar kelimeye uyumlu olarak bir açıklama girdiğiniz için bu size olumlu olarak yansıyacaktır.

  Eğer aranma hacmi daha yüksek bir kelime keşfettiyseniz mevcut sayfayı değiştirmek yerine bu kelimeyle ilgili yeni bir sayfa açıp title, description, kelime yoğunluğunu ve diğer alanları da bu anahtar kelimeye göre düzenlerseniz hem diğer kelimelerde kayıp yaşamazsınız hem de aranma hacmi yüksek olan kelimeyi de hedefleriniz arasına eklemiş olursunuz. Eğer sizin belirttiğiniz türde bir değiştirme işlemi yaparsanız eski anahtar kelimelerinizin değerini yitirmiş olursunuz ve aynı zamanda da siteyi anahtar kelimelerde de kısıtlamış olursunuz.

  Keyword olarak ise herhangi bir şey eklemeye veya çıkarmaya gerek yoktur. Çünkü keyword artık bir SEO kriteri değildir. Bu yüzden tüm keyword’leri sitenizden tamamen kaldırabilirsiniz.

  Çalışma yaptığınız kelime SEO çalışmalarında doğrudan etkilenirken, o kelimenin türevlerine de dolaylı olarak %20 oranında bir etki sağlayacaktır.

Cevapla

Description Değiştirmenin Zararı Var Mıdır ? Sorusunu Cevapla