Çoklu dil için en ideal SEO altyapısını nasıl oluşturabilirim ?
sosyal paylaşım sitesi için, (twitter gibi)
ip ye göre sitenin dilini, ip yurtdışı ise otomatik ingilizce yaptırmak istiyorum. fakat link yapısında /tr/ gibi kullanmak istemiyorum. neden diye sorarsanız;

www.site.com/{id}-{title} şeklinde link yapısına sahibim. ve bu yazı bir türk tarafından girildiyse yazının bulunduğu tablo satırına tr diye bir ibare yer alıyor. ben böylelikle hangi yazının türkçe, hangisinin ingilizce olduğunu anlayabiliyorum.

sitemde aynı twitterda olduğu gibi kategoriler bulunmaktadır. aynı şekilde etiketlerde de hangi dil olduğu olduğu satırda yer alıyor.
www.site.com/tags/yemek-tarifleri
gibi.

gelelim dil yapısına;
yurtdışından giren birisi, hiçbir şekilde türk etiketlerini ve türk içeriklerini göstermek istemiyorum. giren yabancı kullanıcı, rahat bir şekilde kullanabilsin diye. aynı şekilde türkler de öyle.
sitenin en altında;
english
türkçe
linklerini koyarak, kullanıcıya dil seçmesine de imkan sunabileceğim. ve bu linklere lang tagı ekleyerek farklı bir dile gittiklerini google a beyan edeceğim.

google örümceklerinin de rahat edebilmesi için,
anasayfanın header ında site dili neyse ona göre bir link rel oluşturacağım.

gibi.

İP ve tarayıcı dili baz alınarak yapılan bu düzenlemede, türkler dışındakiler kesinlikle türkçe göremeyecekler.

google botları da yabancı ip den geleceği için yabancıyı indexler. ve onları google.com da çıkartabilir.
yabancı google botu tamamen siteyi ingilizce görür ve ona göre siteyi değerlendirir.

aynı şekilde gelen türkiye ip sine sahip google botlarını da türkçe içeriklerimle meşgul ederek siteyi tamamen türkçeymiş gibi, fakat her iki durumda da footer daki linklerle ingilizce versionu da olduğunu gösterebilirim.

bu durum ne kadar sağlıklı ? nelere dikkat etmeli ve neler yapmalıyım ?