SEO Hocası'na Sor

Çok Fazla 301 Yönlendirmesi Yapmak Zararlı Mıdır?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
301 2 sene önce 876 Görüntülenme

Merhaba,
Web sitemizde çok fazla 301 yönlendirmesi var. Diyelim ki bir sayfamız var url adresini değiştirdik. Adres değişimi sonrasında Google sayfayı indexlediğinde arama sonuçlarında gösterilen URL yeni tanımladığımız URL mi oluyor? Yani index sonrası arama sonucundan tıklayan biri 200 kodu ile mi yoksa 301 kodu ile mi çağırıyor sayfayı.

Birde şöyle bir durum var kullandığımız bazı sayfaların sayfa biçimini portfolio olarak değiştirmek istiyoruz. Aynı sayfayı portfolio olarak yayınlayıp var olan sayfayı silersem ve sayfa url sini portfolio ya yönlendirirsem SEO kaybı yaşar mıyım?

Çok Fazla 301 Yönlendirmesi Yapmak Zararlı Mıdır? için Yanıtlar

 • Sergen Okur
  Sergen Okur 13 Eylül 2018, 16:24

  Merhabalar,
  İletmiş olduğunuz soruyu 3 madde halinde ayrı ayrı cevaplanmıştır.
  1) Aynı URL özelinde çok fazla yönlendirme olması sakıncalı ve önerilmeyen yöntemdir.
  Bir örnek üzerinden gidecek olursak eğer;
  – siteadi.com/kırmızı-ayakkabi sayfası önce
  – siteadi.com/mavi-ayakkabi sayfasına, ardından
  – siteadi.com/boncuklu-mavi-ayakkabı sayfasına yönelerek nihai sayfaya ulaşıyorsa; aradaki 2. yönlendirmeyi kaldırıp, ilk sayfayı güncel yeni sayfaya yönlendirilmesi gerekmektedir. Eğer site genelinde bir URL yapısı değişikliğine gidiliyor ve yönlendirmeler sağlıklı bir şekilde yapıldıysa yine bir sorun oluşturmayacaktır.

  2) URL değişikliği yaptıktan sonra, yönlendirme yapılan sayfa Google tarafından taranıp indexlendiğinde SERP tarafına yansıtılması 2-5 günü buluyor diyebiliriz. Bu süreçten sonra, nihai 301 yönlendirmesi yapmış olduğunuz sayfa SERP tarafında görünecektir. URL adresi değişikliğinde yapmış olduğunuz nihai yönlendirme tipi neyse (301-302) ilgili durum kodunu görüyor olacaksınız. siteadi.com/mavi-ayakkabi sayfasını, siteadi.com/boncuklu-mavi-ayakkabı sayfasına 301 yönlendirmesi yapıldıysa eğer; 301 ile yönlendirmesine sahip bir sayfa ve sorunsuz bir şekilde açıldığı için 200 http durum koduna sahip olacaktır. İndexlenen nihai 301 yönlendirmesine sahip bir sayfa ise; direkt olarak 200 HTTP durum kodunda açılacaktır.

  3) Eski URL adresinizde mevcut bir trafiğe sahipseniz eğer, portfolio sayfasına 301 yönlendirmesi yapmanız trafik kaybı ve SEO görünürlüğünüzde kayıplar yaşamamanıza neden olacaktır.

Cevapla

Çok Fazla 301 Yönlendirmesi Yapmak Zararlı Mıdır? Sorusunu Cevapla

Çok Fazla 301 Yönlendirmesi Yapmak Zararlı Mıdır? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla