SEO Fiyat Hesaplama
SEO Araçları
Diğer Araçlar
Top 10 Yazı
Top 10 Soru
Kitaplar
Top 10 Arama
Sosyal İletişim
SEO Hocası'na Sor

Çift Dil Seçenekli Bir Sitede Türkçe Dışındaki Dilin SEO Açısından Zararı Olur mu?

1
Ramazan Çetinkaya
Ramazan Çetinkaya
Href Lang 4 sene önce 871 Görüntülenme

Merhaba,

Türkçe ve İngilizce dil seçenekli bir site yapacağım. Bunları html ile kodlamayı düşünüyorum. SEO ayarları tabiki Tükçe sayfa için yapılacak.Sorum şu ki İngilizce sayfayı başka bir klasörden çağıracağım. Bunun SEO açısından zararı olur mu? İngilizce Türkçe sayfa aynı anda indexlenmesinin zararı olu mu? içerik olarak aynı sayılır mı? Sonuçta aynı bilgiler mevcut olacak.

Çift Dil Seçenekli Bir Sitede Türkçe Dışındaki Dilin SEO Açısından Zararı Olur mu? için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 2 Temmuz 2015, 15:51

  Merhabalar,

  Çok dilli web siteler üzerinden SEO çalışmaları gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle sisteminizde yazılımsal olarak hata yapmamaya ve canonical kodlarını doğru bir şekilde kullanmaya dikkat ediniz.

  Yapacağınız SEO çalışmasında eğer ana diliniz Türkçe olacak ise ilk yüklenen sayfayı Türkiye kullanıcıları için Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz. İngilizce içeriklerin bir alt klasörden çağırılmasında fayda var. Örnek verecek olursak ;

  siteadresi/en

  En isminde bir klasör açıp İngilizce içeriklerinizi ve görsellerinizi bu klasör altında toplayabilirsiniz. Açtığınız sayfalardaki yazılar özgün ise, aynı yazının İngilizce ve Türkçe çevirisi aynı içerik olarak sayılmayacak ve kopya içerik oluşturmayacaktır. Bilgiler aynı olsa dahi dilleri farklı olduğu için Google bu iki yazı arasındaki dil farkını çok rahat ayırt edebilecek düzeyde bir algoritmaya sahiptir.

  Eğer Türkçe sayfalar için siteadresi/tr şeklinde alt klasörde olacak şekilde bir yapı kullanmayı düşünüyorsanız domain.com şeklinde giriş yapıldığında domain.com/tr sitesinin içeriklerini görürseniz bu durum kopya içerik sorunu oluşturacaktır.

  Her ne kadar İngilizce için SEO ayarları yapmayacağız demiş olsanız dahi, en azından site içi SEO konusunda her iki dil için gerekli optimizasyon ayarlarının yapılması site genelinde bir SEO gücü oluşturacak ve size fayda sağlayacaktır.

Cevapla

Çift Dil Seçenekli Bir Sitede Türkçe Dışındaki Dilin SEO Açısından Zararı Olur mu? Sorusunu Cevapla

Çift Dil Seçenekli Bir Sitede Türkçe Dışındaki Dilin SEO Açısından Zararı Olur mu? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla