SEO Hocası'na Sor

Çalınan İçerikler Sitemi Etkiler Mi?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Kopya İçerik 5 sene önce 813 Görüntülenme

Merhabalar;

Sektörel bir sitem için çalınması muhtemel makalelerimin içerisindeki anahtar kelimelere ilgili sayfa ya da ana sayfaya yönlenecek şekilde linkler yerleştirdim. Hızlı index almalarını da sağladım. 2012 yılından 2013 ün sonlarına kadar hep 1. sırada hatta bazı kelimelerde neredeyse tüm sonuçlar siteme aitti.

Bir çok yeni açılan rakip site içeriğimi kopyala yapıştır yaparak içerisindeki linkleri bile temizlemeden yayınladı. Siteler aynı sektör ama neredeyse hepsi SPAM derecesinde kötü tasarlanmış kalitesiz siteler. 2013 sonlarına doğru olan Google güncellemesinde sitem sıralama kaybetti, hatta şuan ilk sayfada makalelerde link verdiğim sayfalar değil başka iç sayfalar çıkmakta. Ana sayfa ve ürün sayfası değil ürüne ait duyurular sayfasındaki makale ilk safyada çıkmakta.

Bu makaleleri ilgili sayfalarla iletişime geçip kaldırtmalı ya da link reddetme aracını kullanarak ret mi etmeliyim? Yoksa Google şikayet mi etmeliyim? Yoksa hiç bir şey yapmadan devam mı etmeliyim?

Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Çalınan İçerikler Sitemi Etkiler Mi? için Yanıtlar

 • admin
  Admin 26 Şubat 2015, 09:11

  Merhabalar,

  Farklı sitelerin sizin sitenizdeki içerikleri kopyalaması sitenize zarar verici nitelikte olmayacaktır. Google her geçen gün Panda algoritmasını minor olarak güncellemekte, belli bir süre sonra bu siteleri tespit ederek filtre, sandbox, deindex yada bomb gibi cezalarla cezalandırmaktadır. Bu tür işlemler sitenize zarar vermesi için sitenizdeki yazı indekslenmeden almaları ve sizden önce indeksletmeleri gerekmektedir. Bunun önüne geçebileceğiniz bir kaç yok vardır.

  1- RSS veya ROR ağınızı kapatın. Bir çok içerik hırsızı bu yolu deneyerek yayın yapılır yapılmaz içeriklerinizi bu ağdan çektiriyordur. Kapanması halinde en büyük açık kapanmış olacaktır.
  2- Sitenizde seçilebilirliği kaldırın. Bir çok web sitesinde içeriklerin çalınması için caydırıcı bir özellik olan içeriklerin seçimini engelleyen JavaScript kodları bir yöntemdir.
  3- Eğer siteniz için bot yazılmışsa ve içeriklerin önemi çok yüksekse de düzenli olarak makale ve paragraf içerisindeki kodları değiştirin, kafi olacaktır.

Cevapla

Çalınan İçerikler Sitemi Etkiler Mi? Sorusunu Cevapla

Çalınan İçerikler Sitemi Etkiler Mi? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla