SEO Hocası'na Sor

Bu Linkler Siteme Zarar Verir Mi?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Dış Link Sayısı 5 sene önce 712 Görüntülenme

Merhaba, 3 yıldır aktif olan bir projemiz var. Proje hakkında açık bilgi buradan vermek istemiyorum.
Bir kaç sorum olacaktı;
1-) Projemizin bulunduğu sektör gereği yüzlerce belkide binlerce farklı kaynaktan (site) bizim isteğimiz dışında tanıtımı reklamı yapılmakta. Bunlar global olarak yerli-yabancı sitelerde, Türkçe-İngilizce hepsi genelde özgün konuyu açan kişi tarafından yazılan yazılar oluyor fakat çoğunlukla bir kaç cümle açıklama ve site adresi yada başlık ve sadece site adresi gösteriliyor. Bunların bize arama motorlarının bakış açısı yönünde zararı olur mu?

2-) Sitemiz ilk yıl yakaladığı başarıyı şuanda devam ettirememekte. Bizim projemiz kadar aktif ve stabil çalışmamalarına rağmen rakiplerimizin siteleri aramalarda ilk sıralarda çıkmakta. Aramalarda üst sıralara çıkabilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz? Bütçemiz maalesef sitenin getirisi dışında hiç yok. 2 öğrenci arkadaşız aylık ortalama 300 TL getirisi bulunmakta.

Bu Linkler Siteme Zarar Verir Mi? için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  Erhan Kolci 28 Eylül 2015, 10:53

  Merhabalar Engin Bey;

  Projeniz hakkında tam olarak bilgi sahibi olamadığım için net ve somut veriler elde etmeden cevaplamak durumundayım. Sorularınıza geçecek olursak;

  1- Projenize ait konuları ziyaretçileriniz/kullanıcılarınız kendi sitelerinde özgün yorumlarla paylaşım yapıyorsa bu durum siteniz için olumlu bir etki sağlayacaktır. Siteniz için internet dünyasında ne kadar çok olumlu bir şekilde söz edilirse Google nezdinde aynı etkiyi sağlayacaktır. Bu siteler sizi referans gösteren sitelerdir. Dolayısıyla ne kadar çok site tarafından referans olarak gösterilirseniz Google nezdinde SEO açısından sitenizin yeri aynı oranda artacaktır. Ancak backlinkin türü de bu noktada önemlidir. Footer, sidebar gibi backlink türleri pek fazla fayda sağlamamakla birlikte eğer tanıtım yazısı şeklinde yazı içerisinden siteniz için link çıkışı yapılırsa oldukça fayda sağlayacaktır. Günümüzde en faydalı ve en etkili backlink türü bu şekildedir.

  2- İlk zamanlar yakaladığınız başarıyı şimdi yakalayamamanızın bir kaç sebebi olabilir. Bunların başında sitenizin güncelliği ve aktifliği ilk zamanlarda olduğu seviyede olmayabilir. Almış olduğunuz backlinklerin güncelliği de bu noktada oldukça önemlidir. Aramalarda daha üst sıraları hedeflemeniz için sadece kullanıcıların sizin hakkınızda paylaşımlar yapmasını beklemek değil sizin de site dışı çalışmalara daha da odaklanmanız gerekmektedir. Site içi çalışmaların yanında yukarıda bahsettiğim gibi doğal şekilde site dışı çalışmaları gerçekleştirirseniz daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Cevapla

Bu Linkler Siteme Zarar Verir Mi? Sorusunu Cevapla

Bu Linkler Siteme Zarar Verir Mi? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla