SEO Hocası'na Sor

Aynı Yazıyı Birkaç Değişik Şekilde Paylaşma

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Kopya İçerik 6 sene önce 980 Görüntülenme

Merhabalar,Öncelikle bizi aydınlattığınız için sizlere çok teşekkür ederim.

Soruma gelince: Örneğin bir yemek sitesinde arama butonunda “patatesli kek tarifi” kelimesini arattığımızda karşımıza 2 sayfa defalarca paylaşmış, başlık aynı içerik aynıya yakın, görseller farklı 2 sayfa tarif çıkıyor ama genel olarak baktığımızda hepsi aynı tarif, sadece farklı kişiler o tarifi o sitede paylaşmış.

Ben bir blog yazarıyım aynı uygulamayı bende yapabilirmiyim? Ben yaparsam Google bunu mükerrer kayıt algılayıp beni cezalandırabilir yada geri sıralara indirebilir mi? Bu doğrumudur? Eğer doğruysa com. bağlantılı sitelerle nasıl rekabet edebilirim ki?

Aynı Yazıyı Birkaç Değişik Şekilde Paylaşma için Yanıtlar

 • admin
  Admin 1 Ocak 2015, 23:11

  Merhabalar,

  Öncelikle benzer içerikler hakkında bilgi verelim. Patatesli kek tarifinin içerisine koyulacak ürünler ve görseller benzer olabilir, bu benzerlikleri de farklı site sahipleri yayınlıyor olabilir fakat ziyaretçilerin sitenizdeki tarifleri daha ayrı görmesi ve sizi diğer sitelerden ayırıp tariflerinize yada anlatım kolaylıklarına göre ayıracağını da unutmamak gerekiyor.

  Varsayım olarak aldığınızda 10 kişiden 1 kişi aynı içerikleri paylaşmak istese doğal olarak arama sonuçlarında benzer onlarca sayfa olacak. Bunun yerine ziyaretçilerin ve Google’nin sitenizi daha faydalı ve kaliteli olarak görmesini istiyorsanız kendi yorumunuzla içerikleri güncellemeniz ve ekstra farklılık katacak kelimeleriniz var ise bunu tüm tariflerde kullanabilirsiniz.

  Alan adlarında ise .gen.tr yada .net alan uzantılarını tavsiye edebiliriz.

Cevapla

Aynı Yazıyı Birkaç Değişik Şekilde Paylaşma Sorusunu Cevapla

Aynı Yazıyı Birkaç Değişik Şekilde Paylaşma ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla