SEO Hocası'na Sor

Anahtar Kelimelere Göre Sayfa Oluşturma

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Alakalı İçerik Kontrolü 5 sene önce 843 Görüntülenme

Merhaba,

Google anahtar kelime robotundan kendi sektörümle ilgili 300’e yakın anahtar kelime buldum. Bu anahtar kelimelerin hepsi için tek tek sayfa oluşturmak spam olarak algılanır mı? Özgün içerik gireceğim fakat anahtar kelimeler birbirine çok benziyor. Mesela: hukuk bürosu, hukuk büroları, hukuk ofisleri, ankara hukuk bürosu, ankara hukuk büroları, avukat ankara, ankara avukatlar vs. sadece takılar değişiyor veya önüne şehir adı geliyor ?

Çok teşekkürler şimdiden. SEO alanında çok araştırma yapan birisi olarak söyleyebilirim ki Türkiye’de hatta Dünyada en iyi ve dürüst hizmet sağlayan firmasınız.

Anahtar Kelimelere Göre Sayfa Oluşturma için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  Erhan Kolci 4 Ekim 2015, 20:24

  Merhabalar Kemal Bey;

  Cevabıma sorunuzun sonundan başlayayım 🙂 Görüş ve değerli düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Bu değerli yorumlar işimize olduğundan daha da özverili bir şekilde yaklaşmamızı sağlıyor.

  Sorunuza geçecek olursak; anahtar kelime planlayıcı gibi araçlardan bulduğunuz tüm kelimeleri hedeflemeniz doğru olmayabilir. Örneğin kelime planlayıcı aracında aranma hacmi yüksek ve düşük olan iki kelime olsun. Bu iki kelime arasında yüksek olanı getirisi olmayacaksa ve sırf yüksek diye hedefleyecekseniz bu yanlış bir strateji olacaktır. Aranma hacmi düşük olsa da doğrudan verdiğiniz hizmete göre seçeceğiniz kelimelerin getiri oranı çok daha fazla olacaktır.

  Şöyle ki; Ankara da hizmet veren bir hukuk bürosuysanız, “Hukuk bürosu” gibi kelimeler genel kelimeler olduğu için aranma hacmi yüksek olacaktır. Ancak Ankara içi aramaları hedefliyorsanız “Hukuk bürosu” gibi kelimeler yerine “Ankara Hukuk Bürosu” kelimesi sizin için daha uygun olacaktır. Yukarıdaki örnekte de belirttiğim gibi aranma hacmi diğerine göre düşük olsa da hedef kelimelerinizi verdiğiniz hizmete göre seçerseniz getiri oranı daha yüksek olacaktır.

  Her kelime için sayfa açma konusunda ise, örneğin “Ankara Avukatlar” ve “Ankara Avukat” kelimelerini ele aldığımızda bu iki kelime için iki ayrı sayfa oluştumanıza gerek yoktur. Bu iki kelimeye ayrı sayfalar açmak yerine içerisinde “Ankara Avukat” kelimesi geçen “Ankara Avukatlar” kelimesini hedeflemek çok daha doğru bir strateji olacaktır. “Ankara Avukatlar” şeklinde bir sayfa açtığınızda SEO çalışmalarınız doğrudan bu kelimeyi destekleyecektir. Ancak “Ankara Avukat” aramalarında da ilerleme kaydedecektir. Dolayısı ile çalışma stratejilerinizi bu yönde kurmanız oldukça fayda sağlayacaktır.

Cevapla

Anahtar Kelimelere Göre Sayfa Oluşturma Sorusunu Cevapla

Anahtar Kelimelere Göre Sayfa Oluşturma ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla