SEO Hocası'na Sor

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Nasıl Öğrenebiliriz?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Anahtar Kelime Yoğunluğu 2 sene önce 970 Görüntülenme

Bir sayfada bulunan anahtar kelimenin yoğunluğunu nasıl öğrenebiliriz?

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Nasıl Öğrenebiliriz? için Yanıtlar

 • SEO Hocası
  Seo Hocası 26 Mart 2020, 20:21

  Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Daha da açıklayayım. 🙂

  Keyword Density Nedir? Önemi Nelerdir?
  SEO, web sitelerinin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak amacı ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarıdır. SEO çalışmalarında en önemli kriter ise keyword yani anahtar kelimelerdir. SEO çalışmalarında detaylı bir anahtar kelime araştırması yaparak web sitesinin içeriğine ve amacına uygun anahtar kelimeler tespit edilir. Ancak bu anahtar kelimeler kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. O da anahtar kelime oranı. Eğer SEO uyumlu yazılan yazılarda anahtar kelime oranı düşükse ya da yüksekse beklenen başarı elde edilemeyecektir. Bu nedenle anahtar kelime oranına dikkat edilmelidir.

  SEO İçin İdeal Anahtar Kelime Oranı
  SEO için ideal anahtar kelime oranı nedir diye sorulduğunda kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Her ne kadar genelde %5-6 oranında gibi bir oran belirtilse de bu oran her anahtar kelime için farklılık gösterebilir. Bir kelimenin hangi oranda kullanılacağı o anahtar kelimeye yönelik oluşan talep ve rekabet ile ilgilidir. Örneğin haber ve immobilizer otomobil anahtar kelimelerine gösterilen talep büyük farklılık gösterir. Bu nedenle iki kelimenin kullanılacağı yoğunlukta farklılık göstermelidir. Bir kelimeye talep ne kadar yüksekse o kelimeye yönelik hassas ve bir o kadar da yavaş ilerlenmelidir.

  Herhangi bir sayfanın anahtar kelime yoğunluğunu öğrenmek için ise belirli toollara ihtiyaç duyabilirsiniz. Size önerim; Ahrefs. Rakiplerinizin anahtar kelime yoğunluğunu ölçmek, hangi kelimeleri kullandığını ve ne kadar kullandığını gibi verileri bu tool üzerinden takip edebilirsiniz.

Cevapla

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Nasıl Öğrenebiliriz? Sorusunu Cevapla

Soru Sor Cevapla