SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

Alt alta kategorili link yapisinin SEOya etkisi

0
Hakan Simsek
Hakan Simsek
Kategori Yapısı 5 sene önce 507 Görüntülenme

Merhabalar, kendi yaptigim sitemin kategori sistemi dörtlü. Yani site.com/kat/kat/kat/kat seklinde. Ürün detay sayfalari ise site.com/detay/urunadi.html seklinde. Şimdi asil sorum dortlu kategori sisteminde SEO acisindan bir sorun olur mu? Yani liklerin coklu klasor seklinde olmasi sayfanin cikmamasina ya da gec cikmasina sebep olabilirmi? Eğer olumsuz olusa kat/, kat/kat/, 3.ve4.kategorileri ise kat, kat/kat şeklinde yapicam. Yani 1 ve 2 sonu / isaretli. Diğerlerinin sonu boş şeklinde.

Alt alta kategorili link yapisinin SEOya etkisi için Yanıtlar

 • admin
  0
  Admin 8 Aralık 2014, 16:15

  Merhabalar Hakan Bey;

  Öncelikle kategori ağacı hakkında bilgi vermek isterim. Site genelinde bir kategoriye bağlı başka kategorilerin olması ve bu kategori ağacının da tek bir url üzerinde birleşmesi url kod satırını karakter sayısı olarak aşacağından dolayı çok uzun bir yapı kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

  Ayrıca sitenizde navigasyon (şuan buradasınız) kullandığınız için ve breadcrumbs etkin olduğu için arama sonuçlarında url değil navigasyon yönlendirme görülmektedir. Burada yapmanız gereken kategorinin en kısa halini kullanmanızdır. Örnek vermek gerekirse;

  SEOhocasi.com üzerinde tüm hizmetlerimizi incelemek için SEOhocasi.com/1.hizmet/2hizmet vs değil http://www.SEOhocasi.com/tum-SEO-hizmetlerimiz/ sayfası açılmaktadır. Eğer bu sayfa içerisinden Aylık SEO Danışmanlığı hizmetimizi incelemek isterseniz açılacak sayfa http://www.SEOhocasi.com/tum-SEO-hizmetlerimi/aylik-SEO-danismanligi olmak yerine http://www.SEOhocasi.com/aylik-SEO-danismanligi olacaktır. Sitenizi de bu yapı üzerinde kurgulamanız en sağlıklı sonuç olacaktır.

Alt alta kategorili link yapisinin SEOya etkisi Sorusunu Cevapla