SEO Hocası'na Sor

301 Yönlendirme SEO Taktiği Ne Kadar Etkili

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
301 6 sene önce 1351 Görüntülenme

Merhaba.

Son zamanlarda çok fazla rastladığım yöntem 301 yönlendirmesidir. Yapılan taktik şudur. Mesela. aaa.com adlı domaini ile yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra, bu bir yıl içerisinde faydalı zararlı backlinkleri elde ettikten sonra aaa.net adı altında yeni bir domain alarak sitesini yeni domaine taşıyor. Daha sonra aaa.com domaini yeni alıp sitesini taşıdığı aaa.net domaine 301 yönlendirmesi yapıyor. Bakıyorum Google aramalarında yeni domain en üstlere çıkıyor. Hatta bu taktiği yapan arkadaşım 2K hitten 15K hitlerde olduğunu ve başka hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

Bu şekilde yapılan taktik sizce ne kadar doğru ve etkisi ne kadar sürer? Eğer kalıcı ve çok etkili bir yöntemse gerçekleştirmek doğru olur mu?

301 Yönlendirme SEO Taktiği Ne Kadar Etkili için Yanıtlar

 • admin
  Admin 8 Aralık 2014, 12:46

  Merhabalar,

  301 yönlendirmesi hakkında ilk önce bir bilgi verelim. 301 yönlendirmesi tam olarak bir bağlantının (URL yada site geneli) farklı bir site yada bağlantıya kalıcı yönlendirilmesi işlemidir. Bu yönlendirmenin amacı kapanmış, etkisini yitirmiş, hatalı olan yada etkinliğini kaybetmiş bir sayfa yada siteyi farklı bir adrese yönlendirme işlemidir.

  SEO:www.SEOhocasi.com ile etkisi hesaplandığında Google’nın şuanda bu tür çalışmalar için belirlediği bir kriter yok lakin ilerleyen zamanlarda bu tür blackhat, SPAM olan, organik olmayan çalışmaları muhakkak günümüze kadar gelen algoritma geliştirmelerini görerek belirlemek çok zor olmayacaktır.

  Bu yönlendirmede anti-SEO işlemi’de planlanabileceği için Google siteye gelen zararlı backlinkler ile faydalı backlinkleri site taşıma işleminde doğal bir halde ilk siteye taşımaktadır. Yani aaa.com sitesinde 1000 backlink olup 500 tanesinin faydası olduğunu, 500 tanesinin de zararlı olduğunu düşünürsek yönlendirilen siteye sadece 500 adet faydalı ve sitesiyle ilgili filtrelenmiş bir backlink akışı sağlanacaktır.

  Mantık olarak aaa.com sitesinden 500 adet zararlı backlink’i Google Disavow Links aracı ile engellediğinde aynı etki bu site için de geçerli olacaktır.

  Bu çalışma her ne kadar uzun vaatli bir yatırım olmasa’da kısa süre içerisinde etkisini gösteren bir SEO çalışmasıdır. Etkisinin süresi hakkında bilgi vermek çok zordur. Backlink alınan sitelerin filtrelenmesi, kapanması yada linklerin kaldırılmasına göre değişkenlik gösterebilir.

Cevapla

301 Yönlendirme SEO Taktiği Ne Kadar Etkili Sorusunu Cevapla

301 Yönlendirme SEO Taktiği Ne Kadar Etkili ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla