SEO Fiyat Hesaplama
SEO Hocası Soru Cevap

2016 SEO Çalışmaları Nasıl Olacak?

0
Halil
Halil
Genel 4 sene önce 732 Görüntülenme

Önümüzdeki sene nasıl bir SEO stratejisi belirlemeliyiz? Şimdiden önlem almak gerekir mi?
Ve SEO işleri olarak hala şu sıralama devam etmekte midir ?
1- Site için Analiz ve site içi SEO iyi olması.
2- site dışı olarak link çalışması yapmak.
3- Blog sayfalar açarak düzenli hafta dan en az 1 güncel yazı girip ana sitemize link almak ve bu blog sayısı kaç olmalıdır?
4- Hiti ve alexa değerleri yüksek haber sitelerinden tanıtım yazısı almak hala işlevini koruyor mu?
5- Video sitelerinde sitemizin tanıtıcı video sunu ve linkini yayınlamak.
6- Forum Sitelerinden Link almak hala işe yarıyor mu yapmalı mıyız ?
7- Sözlük sitelerinden link almalı mıyız, hangi sitelerden link alsak daah yararlı olur ?
8- Türkiye de bulunan gov edu sitelerinden link almalı mıyız? Alacaksak da nasıl almalıyız? Örnek diyanet sitelerinde genelde ziyaretçi defteri kısmından alınmış. Oralardan mı alacağız? Örnek siteler var mıdır ?
9- Tanıtım yazısı aldığımız haber sitelerine sayfasına da link kasılmalı mıdır ?
10- Blogdakı yazılarımıza lınk kasılmalıdır ?

Sağlam bir soru sordum. Lütfen en kısa sürede geçiştirmeden açıklayıcı bir cevap bekliyorum. Saygılar sevgiler sizleri severek takip ediyorum.

2016 SEO Çalışmaları Nasıl Olacak? için Yanıtlar

 • Erhan Kolci
  0
  Erhan Kolci 14 Ekim 2015, 19:25

  Merhabalar Halil Bey;

  Google ile hiçbir firmanın bir bağı yoktur. Ancak Google algoritmalarını insan düşüncelerine göre “hangi site bana ne kadar fayda sağlar?” düşüncesiyle yapıldığı için mantıklı düşünerek ileriye yönelik tahminlerde bulunulabilir. Sadece önümüzdeki sene değil, önümüzdeki süreçlerde SEO çalışmaları günümüzde yapılanlardan çok daha farklı olacaktır. Tıpki 3-4 yıl önceki çalışmalarla bugünkü çalışmalar gibi. Sorularınıza sırasıyla yanıt vermek isterim.

  1- Analiz süreci herhangi bir işte olduğu gibi SEO da da olmazsa olmazlardan olacaktır. Bir işi yapmadan önce mutlaka analiz edip neler yapılabileceği hakkında planlamalar yapılıyorsa SEO çalışmalarında da analiz süreci olmazsa olmaz olarak devamlılığını sürdürecektir.

  2- Site dışı çalışmalar tek başına bir fayda sağlamayacaktır. Günümüzde site içi çalışmalar gerçekleştirmeden sadece site dışı çalışmalarla siteler sıralamalarda belirli bir yol kat etmektedirler. Ancak %35 lik bir dilimi kapsayan site içi SEO çalışmalarının gelecekte çalışmalara daha fazla etki edeceğini düşünüyorum. Bu noktada kaliteli içerikler üretme konusunda Google daha fazla algoritma güncellemeleri yaparak kullanıcı bazlı düşünmeye devam edecek ve ağırlığını bu konu üzerinden devam ettirecektir.

  3- Ana sitenizi desteklemek için sağlam bir alt domainlere ihtiyacınız olacaktır. Maksimum fayda görmek için alt sitenizin otoriter bir site olması gerekecektir. Bu nedenle belli bir SEO gücüne erişmesi için ana sitenizi destekleyeceğiniz sitelerin kaliteli içerikler barındırmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra sitenizi de aktif tutmak adına siteisminiz.com/blog olarak oluşturacağınız site içi blogu güncel tutmanızın da oldukça faydası olacaktır. Google botları sitenizi her ziyaret ettiğinde güncel bir site görmek ister. Dolayısı ile bu durumu site içi blog ile karşılayabilirsiniz.

  4- Hiti bir kenara alırsak, alexa değerleri manipüle edilerek değiştirilebildiği için tek başına bir kriter olarak baz alınmamalıdır. Tanıtım yazısı yayınlayacağınız sitenin trustrank değeri, index sayısı, siteden çıkan link sayısı ve hangi sitelere gittiği gibi kriterler daha gerçekçi kriterlerdir. Tabi ki daha fazla etkileşim görmesi açısından hit bir kriterdir. Ancak saydığım bu kriterler de göz önüne alınmalıdır.

  5- Video ve sosyal medya siteleri gibi platformların son yıllarda daha da yaygınlaşması ve önem kazanmasıyla birlikte etkileşimler daha fazla artacağı için gelecekte de bu çalışmaların doğru kullanılması halinde siteye oldukça fayda sağlayacağını düşünmekteyim. Video yada paylaşımlarda bulunmanın yanı sıra mutlaka takipçilerle etkileşim halinde olunması gerekmektedir.

  6- Yaklaşık 1-1.5 yıl öncesine kadar yazdığınız bir makaleyi yüzlerce forumda paylaşarak bir anda yüzlerce backlink sağlamak faydalı bir işlemdi. Ancak günümüzde bu durum tam tersidir. Aynı makalenin birden fazla sitede yer alıyor olması kopya içerik sorununu oluşturur. Bu da Google’ın en istemediği durumlardan bir tanesidir. Bu yöntemlerle kullanılan bir çok forum sitesi çoktan çöp siteler haline gelmiştir. Dolayısı ile sırf tanıtım yapılmak için bu tür sitelerle çalışma yapılmamalıdır.

  7- Sözlük siteleri en aktif ve en etkileşim halinde olan platformlardan bir tanesidir. Bu tür sitelerden alacağınız doğal backlinkler sitenize katkı sağlayacaktır.

  8- Gov, edu gibi siteler değerli uzantılardır. Bu tür sitelerden backlink alabilirsiniz. Ancak, footer, sidebar gibi link yöntemleriyle kesinlikle link alımı yapılmamalıdır. Ayrıca hangi sitelerden link alınması gerektiğiyle ilgili bir paylaşımda bulunmam doğru olmayacaktır.

  9- Tanıtım yazısı aldığınız sitelere ait linklere backlink yapmanıza gerek yoktur. Sitenize otoriter ve Google’ın değerli gördüğü sitelerden backlinkler elde edebilirsiniz. Otoriter sitelerden alacağınız backlinkler oldukça kaliteli olacağı için bu linklere ekstra bir çalışma yapmanıza gerek kalmayacaktır.

  10- Blog yazılarınıza link kasılmasına gerek yoktur. Blog yazılarını genelde site içi aktiflik sağlamak amaçlı kullanabilirsiniz. Belirli bir takipçi kitlesine ulaştığınızda zaten etkileşim oranınız da artacaktır.

  Bonus

  Gelecekte SEO çalışmalarında günümüzde olduğu kadar link ağırlıklı bir çalışma olacağını düşünmüyorum. İlerleyen zamanlarda link vermek belki de manipüle edilen bir işlem olarak Google tarafından algılanabilir. Dolayısı ile linksiz paylaşımların daha fazla etki göstereceğini düşünmekteyim. Günümüzdeki indexsiz url sayılarının ileri ki dönemlerde daha fazla artacak olmasını ve Google’ın bu yönde algoritma güncellemeleri yapmasını bekliyorum.

2016 SEO Çalışmaları Nasıl Olacak? Sorusunu Cevapla

2016 SEO Çalışmaları Nasıl Olacak? ile Benzer SEO Yazıları