SEO Hocası'na Sor

12 Yıllık Com Uzantısı Mı ? 1 Yıllık Com.tr Uzantısı Mı ?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
Domain Uzantısı 9 ay önce 527 Görüntülenme

12 yıllık siteadresi.com şeklinde bir domain hesabım var. Birde 1 yıllık siteadresi.com.tr şeklinde domain hesabım. SEO açısından hangisini diğerine yönlendirmem daha yararlı olur?

12 Yıllık Com Uzantısı Mı ? 1 Yıllık Com.tr Uzantısı Mı ? için Yanıtlar

  • Erhan Kolci
    Erhan Kolci 24 Mart 2020, 16:30

    Öncelikle yerel mi global mi hareket edeceksiniz buna karar vererek başlayabilirsiniz. Yerele hitap ediyorsanız her iki domainle de yola devam edilebilir. Bu durumda .com olan sitenizi yabancı dilde, türkçe sayfasını ise /tr ya da siteadresi.com.tr şeklinde yönetebilirsiniz. Genellikle birden fazla domainin yönetimi zor olduğu için .com ile devam edip diller için subdomain ya da subfolder oluşturmak daha mantıklı. Tabi istisnai bazı durumlar da olabilir. Örneğin ülkeler arası bayilik üzerine çalışıyorsunuz. Bu durumda her ülkeye ayrı domain alınması da ayrı bir strateji olabilir.

    Eğer her iki domain de aynı isimde ise yani marka bilinirliği kaybolmuyorsa değişiklik yaparak eski sitenizdeki tüm sayfaları birebir olarak yeni sitedeki sayfalara yönlendirmeniz gerekmektedir. Eğer her iki domain de farklı olacaksa bu durumda marka bilinirliği için trafik açısından tehdit olabilir. Riske girmemek daha iyi bir hamle olabilir.

Cevapla

12 Yıllık Com Uzantısı Mı ? 1 Yıllık Com.tr Uzantısı Mı ? Sorusunu Cevapla

12 Yıllık Com Uzantısı Mı ? 1 Yıllık Com.tr Uzantısı Mı ? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla