SEO Fiyat Hesaplama

Site Yönlendirme ve SEO’ya Etkileri

Not : Bu makale Sorularla SEO Kitabı‘ndan alıntılanmıştır. kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır. Daha fazla ipucu ve bilgiye SEO Kitaplarıadresinden erişebilirsiniz.

Site ve domain yönlendirmeleri için yeni domainler alarak yönlendirme yapmak çokça karşılaşılan ve faydalı olduğu sanılan bir durumdur. Öncelikle bir domainin başka bir domaine yönlendirilmesi durumunda sağladığı fayda sadece domainin site dışı SEO kalitesi düzeyindedir. Özetle domain yönlendirme işlemi sitenin backlinklerini yönlendirmedir. Dolayısıyla bir domainin herhangi bir backlinki yoksa ve yönlendirme yapıyorsa bunun yönlendirme yapılan siteye etkisi tam anlamıyla sıfırdır. Bu sebeple sektörle ilgili bir veya onlarca domain alıp yönlendirmenin yönlendirilen siteye bir katkısı olmayacaktır. Eğer ki yönlenen sitelerin backlinkleri yani site dışı SEO çalışmaları varsa bunlar yönlendirilen adrese katkı sağlayacaktır. Ancak bunun için de yönlendirilmesi planlanan siteye önce backlink çalışması yapıp daha sonra yönlendirme yapmak mantıklı olmayacaktır. Çünkü bu backlink çalışmasını zaten hedef siteye yapmak daha etkili ve pratik bir yoldur. Ancak bunun yerine çok daha etkili bir çalışma olarak şunu tavsiye edebilirim. Sektörünüzün anahtar kelimesinde, 3. 5. Veya daha geri sayfalardaki siteleri satın alarak kendi sitenize yönlendirirseniz, sitenize katkısı çok büyük ölçüde olacaktır. Çünkü bu siteler, zaten belirli bir düzeyde SEO çalışması yapılarak belirli konumlara ulaşmışlardır. Aynı zamanda her SEO uzmanının kendine göre link alım şekli ve SEO uygulama taktiği olduğundan, bu satın alınacak sayfalar sizin sitenizle çok daha farklı bir yapıda backlinklere sahip olmuş olacaktır. Bu durum da anchor text ve link çeşitliliğini beraberinde getirecektir. Bu yolla satın alınacak web siteleri için harcayacağınız tutar, yönlendirmeyi düşündüğünüz sitelere yapacağınız backlink çalışmasına harcayacağınız tutardan çok daha ekonomik olacaktır. Aynı zamanda bu yolla daha verimli ve kısa vadeli SEO çalışması yürütmüş olursunuz.

SEO Hocası
SEO Hocası
29 Ekim 2013

Site Yönlendirme ve SEO’ya Etkileri için Yorumlar

 • Cihat
  Cihat 10 Ocak 2018, 12:21

  İyi günler hocam bi sorum olacak benim site adresim değişti abc.com u cba.com a yönlendirdim hatasız şekilde ama tüm backlinklerim abc.com şeklinde bu bir negatiflik mi backlinklerimi cba.com olarak mı güncellemem daha iyi olur yoksa eski domain halinde kalsın mı örneğin sosyal medya sitelerinden eski siteme aldığım linkleri yenisiyle güncellemeli miyim ?

 • Hakan Yılmaz
  Hakan Yılmaz 8 Aralık 2017, 10:12

  Benim yonlendirme tarzları ile ilgili sorum olacaktı. Cpanel de 2 çeşit yönlenirme var. Birisi temporary diğeri permanent. Hangisi seo icin yararlidir yada zararlidir?

 • Hüseyin
  Hüseyin 19 Şubat 2017, 23:50

  Merhaba sitemde tarama hataları altında sitemde bugüne kadar bulunmayan haber linklerine benzer linkler ile 404 hataları oluştuğunu fark ettim. İncelediğimde bir sitenin alan adını komple bana yönlendirdiğini gördüm.

  abc.com direk benim siteye yönlendirilmiş. Alt linklerinin ne kadar dış bağlantısı varsa benim siteye çıkıyor. Bunu düzeltmenin bir yolu varmı bu sitenin linklerine gelen trafikte otomatikmen benim sitenin al linki gibi işlem görüp 404 hataları oluşturmuş. Bağlantı Redetme aracını kullanarak www. ve www. siz olarak bu siteyi red ettim. doğrumu yapmışım veya bu siteden trafiği ana sayfama yönlendirerek kendime bundan çıkar elde edebilirmiyim. saygılar

 • Ahmet tekin
  Ahmet Tekin 25 Aralık 2016, 02:02

  Merhaba,
  Bir süredir sitemde dalgalanmalar mevcut,
  Google linklerimi seo url olanları değil normal url olanları indexliyor.
  Gönderdiğim sitemap dosyası seo url olan sitemap dosyası ve bunu robots.txt te belirrim.
  Alt sayfalarım kayıp oldu googlede.
  Sadece sitem.com olan url sıralamsı değişmedi.

  Çözüm öneriniz varmı ?
  Ben siteyi sıfırdan yenilemek istiyorum mevcut backlinklerim domain.com olarak sadece
  Eski url lerin bulunamaması yada bunları 301 ile yönlendirmem sıralamamda düşüşe yada kaybolmama neden olurmu.

  Mesela eski url ve içerik seo için uygun değil
  Uzun link – hatalı meta – title vs…
  Şimdi bunları yeniledigimde bir zararı olurmu.

 • Delal Abdullatif Yaşa
  Delal Abdullatif Yaşa 1 Aralık 2013, 21:09

  hocam bende sitemi 301 yaptım ama nedense eski sitenin gerisinde girdi sıralamaya nedendir acaba sizce.

 • Selma Altan
  Selma Altan 13 Kasım 2013, 19:11

  Hocam Merhaba ;

  öncelikle elinize kolunuza sağlık makale çok güzel olmuş.Yaklaşık olarak 1 saattir pc başında önerilen teknikleri siteye uyguluyorum.yazılarınızın devamını bekliyorum.

 • Nunazlı Uçanok
  Nunazlı Uçanok 11 Kasım 2013, 14:24

  Hocam çok güzel bir makale olmuş. Ve bana iyi bir fikir verdiniz. Teşekkürler

  Bir önceki yorumda Yanlışlıkla yorumu göndere basmışım 🙂

 • Hayat Boyuktaş
  Hayat Boyuktaş 9 Kasım 2013, 12:13

  Yönlendirme anlamında yararlı olacaktır. gereksız yonlendırmelerden kaçınmalıyız.

 • Emre
  Emre 8 Kasım 2013, 16:50

  çok iyi bir makale olmuş teşekkürler geri sitelerin yönlendirimesinin faydası olduğunu bilmiyorumdum teşekkürler

 • Vahide Tayan
  Vahide Tayan 8 Kasım 2013, 15:22

  paylaşımınız için tskler admin. Bu konularda bilgi sahibi olarak bir çalışma yapmak en doğrusu.

 • Müzehher Zeynep Orman
  Müzehher Zeynep Orman 7 Kasım 2013, 23:01

  Hocam paylaşım için teşekkür ederim, ben hep diğer sitelerimi yönlendirme yapıyordum yararlı sanıyordum kendimce.. en kısa süre içerisinde tekrardan güncelleyeceğim

 • Ahmet Raşit Batga
  Ahmet Raşit Batga 7 Kasım 2013, 11:23

  Dediğiniz gibi site satın alıp backlink vermek daha mantıklı geliyor. Makaleniz için ayrıca teşekkür ederim

 • Berker Keleş
  Berker Keleş 31 Ekim 2013, 23:24

  Hocam teşekkürler, yine güzel bir SEO makalesi yazmışsınız.Yayınlarınızı sürekli takip etmeye çalışıyorum. Başarılar dilerim.

 • İbrahim Candaş Kılınçarslan
  Ibrahim Candaş Kılınçarslan 31 Ekim 2013, 00:25

  spin içerikten kaynaklanan bir google engeli olabilir mi ve bunu yönlendirmeyle düzeltebilir miyim? ilginiz için teşekkür ederim.

Site Yönlendirme ve SEO’ya Etkileri için Cevap Yaz