Site Yönlendirme ve SEO’ya Etkileri

Site Yönlendirme ve SEO’ya Etkileri

Not : Bu makale Sorularla SEO Kitabı‘ndan alıntılanmıştır. kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır. Daha fazla ipucu ve bilgiye SEO Kitaplarıadresinden erişebilirsiniz.

Site ve domain yönlendirmeleri için yeni domainler alarak yönlendirme yapmak çokça karşılaşılan ve faydalı olduğu sanılan bir durumdur. Öncelikle bir domainin başka bir domaine yönlendirilmesi durumunda sağladığı fayda sadece domainin site dışı SEO kalitesi düzeyindedir. Özetle domain yönlendirme işlemi sitenin backlinklerini yönlendirmedir. Dolayısıyla bir domainin herhangi bir backlinki yoksa ve yönlendirme yapıyorsa bunun yönlendirme yapılan siteye etkisi tam anlamıyla sıfırdır. Bu sebeple sektörle ilgili bir veya onlarca domain alıp yönlendirmenin yönlendirilen siteye bir katkısı olmayacaktır. Eğer ki yönlenen sitelerin backlinkleri yani site dışı SEO çalışmaları varsa bunlar yönlendirilen adrese katkı sağlayacaktır. Ancak bunun için de yönlendirilmesi planlanan siteye önce backlink çalışması yapıp daha sonra yönlendirme yapmak mantıklı olmayacaktır. Çünkü bu backlink çalışmasını zaten hedef siteye yapmak daha etkili ve pratik bir yoldur. Ancak bunun yerine çok daha etkili bir çalışma olarak şunu tavsiye edebilirim. Sektörünüzün anahtar kelimesinde, 3. 5. Veya daha geri sayfalardaki siteleri satın alarak kendi sitenize yönlendirirseniz, sitenize katkısı çok büyük ölçüde olacaktır. Çünkü bu siteler, zaten belirli bir düzeyde SEO çalışması yapılarak belirli konumlara ulaşmışlardır. Aynı zamanda her SEO uzmanının kendine göre link alım şekli ve SEO uygulama taktiği olduğundan, bu satın alınacak sayfalar sizin sitenizle çok daha farklı bir yapıda backlinklere sahip olmuş olacaktır. Bu durum da anchor text ve link çeşitliliğini beraberinde getirecektir. Bu yolla satın alınacak web siteleri için harcayacağınız tutar, yönlendirmeyi düşündüğünüz sitelere yapacağınız backlink çalışmasına harcayacağınız tutardan çok daha ekonomik olacaktır. Aynı zamanda bu yolla daha verimli ve kısa vadeli SEO çalışması yürütmüş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan İdeal Etiket Kullanım Mantığı başlıklı makalemizde anahtar kelime, etiket kullanımı ve SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

Site Yönlendirme ve SEO’ya Etkileri için yorum yapabilirsiniz. (10)

 • İbrahim Candaş Kılınçarslan

  spin içerikten kaynaklanan bir google engeli olabilir mi ve bunu yönlendirmeyle düzeltebilir miyim? ilginiz için teşekkür ederim.

 • Berker Keleş

  Hocam teşekkürler, yine güzel bir SEO makalesi yazmışsınız.Yayınlarınızı sürekli takip etmeye çalışıyorum. Başarılar dilerim.

 • Ahmet Raşit Batga

  Dediğiniz gibi site satın alıp backlink vermek daha mantıklı geliyor. Makaleniz için ayrıca teşekkür ederim

 • Müzehher Zeynep Orman

  Hocam paylaşım için teşekkür ederim, ben hep diğer sitelerimi yönlendirme yapıyordum yararlı sanıyordum kendimce.. en kısa süre içerisinde tekrardan güncelleyeceğim

 • Vahide Tayan

  paylaşımınız için tskler admin. Bu konularda bilgi sahibi olarak bir çalışma yapmak en doğrusu.

 • Emre

  çok iyi bir makale olmuş teşekkürler geri sitelerin yönlendirimesinin faydası olduğunu bilmiyorumdum teşekkürler

 • Hayat Boyuktaş

  Yönlendirme anlamında yararlı olacaktır. gereksız yonlendırmelerden kaçınmalıyız.

 • Nunazlı Uçanok

  Hocam çok güzel bir makale olmuş. Ve bana iyi bir fikir verdiniz. Teşekkürler

  Bir önceki yorumda Yanlışlıkla yorumu göndere basmışım 🙂

 • Selma Altan

  Hocam Merhaba ;

  öncelikle elinize kolunuza sağlık makale çok güzel olmuş.Yaklaşık olarak 1 saattir pc başında önerilen teknikleri siteye uyguluyorum.yazılarınızın devamını bekliyorum.

 • Delal Abdullatif Yaşa

  hocam bende sitemi 301 yaptım ama nedense eski sitenin gerisinde girdi sıralamaya nedendir acaba sizce.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.