SEO Fiyat Hesaplama

Site Taşıma ve Seo

SEO uzmanlarının çok da karşılaşmak istemediği bir durum olsa da çok farklı nedenlerle site taşımak zorunda kalırız. Site sahipleri, site taşımanın potansiyel trafik kaybı, kazanç kaybı gibi etkilerini bilmek isterler. SEO kriterlerine uyarak, sitenizi en az zararla, SEO uyumlu bir şekilde taşıyabilirsiniz. Bu değişikliğin sitenize, sıralamanıza, kazancınıza olan etkisini minimize etmek için temel olarak yapmanız gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Birinci Aşama: Amacı, işlemleri ve süreci belirleme

Zaman, temel yapılması gerekenler ve kullanılabilir kaynaklar gibi site taşıma ile alakalı tüm değişkenleri öncelikle planlamalısınız. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

1.1 Amacı belirleme: Minimum trafik kaybı, minimum sıralama kaybı, önemli sıralamalarınızın korunması gibi amaçlarınızı belirleyin.
1.2 Zaman ve efor hesaplaması: Bu işlemleri ne kadar sürede yapabileceğinizi hesaplayın, plan ve program çıkarın.
1.3 Farkındalık: Her taşıma işlemi farklıdır ve farklı ele alınmalıdır. Ne yapmanız gerektiğinin, ihtiyaçlarınızın farkına varın.
1.4 Taşıma planı hakkında bilgilendirme yapın: Bu işlem ile alakalı etkilenecek kişileri süreç hakkında bilgilendirin.
1.6 İdeal zaman: Taşıma işlemi için en uygun zaman dilimini seçin.

İkinci Aşama: Taşınacak site üzerinde yapılacak işlemler

Site taşımanın, taşınmanın farklı alt dalları vardır, farklı alt sınıflarda inceleyebiliriz. Bunlar temel olarak şu kategorilerden birisine girer:

 • Hosting / IP Adres taşıma
 • Alan adı taşıma
 • URL yapısı taşıma
 • Site yapısı değiştirme
 • İçerik değişikliği
 • Tasarım değişikliği

En zorlayıcı site taşıma işlemleri bunların çoğunu (genelde hepsini) içeren durumlarda karşımıza çıkar. Bu yüzden değişiklik ile kazanacaklarımız gerçekten bu işlem, bu efor için değer mi iyice düşünmeden işleme başlamayın.

2.1 Eski sitenin gezilmesi: Bir crawler kullanarak sitenizi gezebilir ve tam bir yönlendirme, URL yapı raporu çıkarabilirsiniz.
2.2 En kaliteli, değerli sayfaların listesini çıkarın: Özel ilgi isteyen değerli sayfaların listesini çıkarın.
2.3 404 sayfalarını belirleyin: Sitede sorunlu açılmayan linkler var ise bunları düzeltin.
2.4 Site performansını ölçün: Sitenin açılma zamanı, ping süresi gibi değerlerini kaydedin. Taşıma sonrası değerler ile karşılaştırın.
2.5 Sıralamaları analiz edin: Sitenin ülkeler sıralamasını kaydedin. Daha sonra yine bu bilgileri karşılaştırma için kullanabilirsiniz.

Üçüncü Aşama: URL yönlendirme tespiti

Eski siteniz üzerindeki bütün kaliteli ve değerli sayfalar, yine aynı veya alakalı sayfalara 301 yönlendirilmelidir. Bu sayede sitenizin link özü korunmuş ve iyi bir şekilde kullanılmış olur. Burada şunu hatırlatmakta fayda var: Yüksek hit alan sayfalarınızın daha fazla dikkat istediğini söyledikten sonra bütün URL’lerinizin önemli olduğunu unutmayın. Duplicate içerik ve benzeri sorunları çözün, gerekli yönlendirmeleri planlayın.

Dördüncü Aşama: Test sunucusunda deneme

Her insan hata yapar, bu yüzden yaptığınız tüm bu değişiklikleri test sunucusunda denemek çok önemlidir. Bu taşımanın sorumluluğu sizin üzerinizde olduğundan çok dikkatli olmalısınız.

4.1 İndexlemeyi engelleme: Test sitenizin indexlenmesini engellemelisiniz. Bunu sağlamak için farklı yollar vardır. İndexlenmeyi:
Robots.txt ile engelleyebilirsiniz. Önerilmez çünkü Google indexlemeye devam edebilir.
User-Agent: *
Disallow: /
Tüm sayfalara meta robots değeri için noindex ekleyebilirsiniz. Önerilmez.
<html>
<head>
<title>...</title>
<meta name="robots" content="noindex">
</head>

Sitenizin indexlenmesini bu iki metoda ilave olarak şifreleme ve belirli IP’lerin erişime açık bırakarak yapabilirsiniz. Bu iki metot tavsite edilir. Lakin sabit bir IP adresiniz yoksa bunu hatırınızda tutmanızda fayda vardır.

4.2 Robots.txt dosyası hazırlama: Yeni sitenizin robots.txt dosyasını hazırlayın.
4.3 XML sitemap hazırlayın: Google webmaster aracını kullanarak sitemap kaydedin ve daha sonra buradaki hataları, uyarıları inceleyin.
4.4 HTML sitemap oluşturun: Sitenin xml sitemap’ına ilave olarak bir html sitemap oluşturmanızda fayda vardır.
4.5 Kırık linkler: Sitenizdeki problemli linkleri, hatalı URL’leri düzeltin. Broken link checker (WordPress), Check my links (Chrome), Simple links counter (Firefox) birisini kullanabilirsiniz.
4.6 301 yönlendirmeleri kontrol edin: Bunu tekrar tekrar vurgulamakta fayda var. Sitenizin link özünün doğru bir şekilde aktığından emin olun.
4.7 Duplicate içerik sorunlarını analiz edin: Sitenizdeki kopya içerik problemi yaratabilecek, URL yapısından, içeriğin farklı yerlerde kullanılmasına kadar, hepsini inceleyin ve düzeltin.

Bütün bunları yaptıktan sonra sitenizi yayına hazırlayabilirsiniz. Taşıma işlemini gerçekleştirdikten sonra webmaster araçlarını kullanarak ve size gösterdiğimiz, daha önce kaydettiğiniz sunucu değerleri, URL raporları gibi verileri kullanarak karşılaştırma yapın.

Özet olarak, sitenizin analizini yaptınız, planlamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz. Bütün bunları yaptıktan sonra minimum hit ve değer kaybı ile umarım sitenizi başarılı bir şekilde taşıyabilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
18 Mayıs 2012

Site Taşıma ve Seo için Yorumlar

 • Yaser usta
  Yaser Usta 27 Aralık 2017, 22:53

  Slm hocam A Hostta bulunan 3 adet Web sitesini B hostta yeni alan adına taşımak istiyorum Bu işlemi Hatasız nasıl yapabilirim. Teşekkürler

 • ahmet
  Ahmet 11 Mayıs 2017, 21:03

  hocam merak ettiğim bişey var ben blogger kullanıcısıyım ama sitem gelişti güzellişti bunu başka hosting talımak istiyorum.Kafama takılan en büyük sorunsa sitem deki konuları bazı web siteleri çalmış artık uğraşamıyorum tabi google bunları biliyo benden üsteki çıkamıyolar zaten ama gine sitelerinde benden çalınmış bir dünya konu var ve indexli ben şimdi hosting değiştirirsem yani yeni hostinge tüm dosyalarımı yükleyeceğim için bunları google sıfırdanmı yüklenmiş varsayıcak ? eğer öyleyse anladığım kadarıyla herşey boşa gidicek sanırım yani bende içerik çalanların üstene çıkamayıcam ve kopya içerik damgası yiyecek sitem sanırım baya kafamı kurcalıyo bu sorun yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  Teşekkürler

 • alper genli
  Alper Genli 31 Mart 2017, 10:59

  herkese slm
  sayfa url lerimi değiştirmiştim 404 not found hatası veriyor biraz acemiyim yani baya acemiyim url yönlendirmesi yapmassam yeni url ler tekrar indexlenirmi teşekkür ederim

 • İlke Çiçekli
  Ilke çiçekli 18 Temmuz 2015, 16:48

  Öncelikle konu bir domain altındaki siteyi yenileme. Ben önce yeni siteyi başka bir domain altına kurdum bitirdim(wamp gibi düşünün).Bu arada yeni siyeyi noindex yaptım. yani indexlenmedi. daha sonra eski web sitesinin bulunduğu domainin dnslerini yeni bir hostinge değiştirdim. Aynı domaini burada kurdum ve hazırladığım yeni web sitesini buraya taşıdım. Search and replace ile linkleri düzelttim. Site normal çalışıyor. Şimdi buraya kadar bir sorun yok. yenilemesi yapılan sitenin domaini www. ile başlıyordu ve ben aynı domaini www suz kurdum ve taşıdım. Google web master ve analytic hesapları açtım ve sitenin indexlerini tanıttım. SEO analizlerinde şöyle birşey çıkıyor.
  IP Canonicalization Test: Your site’s IP 5.2.81.176 does not redirect to your site’s domain name. This could cause duplicate content problems if a search engine indexes your site under both its IP and domain name.

  Bu aşamadan sonra ne yapacağım. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

 • Yakup
  Yakup 8 Ocak 2014, 13:48

  Merhabalar, site taşımada google web.tr gen.re com.tr gibi uzantıları sub domain olarak algıladığı için yönlendirme yapamıyoruz ( google yönlendirme sayfasından bahsediyorum) benimde web.tr uzantılı bir domainim banlandı aynı kategoride başka bir sitem daha vardı ona 301 yönlendirmesi yaptım site dördüncü sayfada idi yönlendirmeden sonra ilk 500 den sildi beni yönlendirmeyi kaldırdım tekrar eski haline geldi. Bunun ile ilgili yorumlarınızzı merak ediyorum.

 • Özgür
  özgür 26 Eylül 2013, 11:53

  Hocam kaleminize sağlık. Benim kafama takılan bir kaç şey var, yardımcı olursanız minnettar kalırım. Benim sitem ASP ile kodlanmış, fakat siteyi WordPress olarak yeni bir domaine aktarmak istiyorum. Örneğin; /makaleler.asp?id=1075 gibi bir sayfayı /makaleler/en-faydali-ders-siteleri olarak değiştimeyi düşünüyorum. Merak ettiğim şey sayfanın içeriği hiç değişmeden tüm sayfaları 301 yönlendirmesiyle yaparsam yeterli olur mu? Elbette ki sizin belittiğiniz yönergelere de uymaya calisacam elimden geldiğince. ASP ile olan web sitemde doğru dürüst bir site haritası, robots.txt dosyası vb. şeyler yok.

 • orhan
  Orhan 28 Temmuz 2013, 16:32

  natrodan sieyi taşıtmak istiyorum. sadecehostinge geçme k istiyorum. Benim yeterli bilgim yok bu hususta. Bu işi ücretli yapabilir misiniz hocam. Mail adresime dönüş yaparsanız sevinirim. Teşekkürler.

 • Mehmet Özhan Hastaoğlu
  Mehmet özhan Hastaoğlu 21 Şubat 2013, 02:29

  Ceza alan siteyi yeni adresine taşımada bir sorun yok. Ama daha sonra cezası kalkan siteyi tekrar eski yerine taşıma işleminde değer kaybı yaşadım. Süreç beklemeyle doğru ortantılı ama bu zaman diliminde hiç değer kaybı yaşamama beklentisi bulunuyor. Bu başıma geldi. Aynı işlemleri yapmama rağmen hitler çok düştü. Sizin bir tavsiyeniz varmı diye merak ettim.

 • Aslı Nur Aral
  Aslı Nur Aral 10 Ocak 2013, 13:30

  Teşekkürler hocam yeni başlayanlar ve bilgilendirici içerikleriniz gerçekten çok faydalı, Uygulamalar yapıldıktan sonra güzel sonuçlar elde ediliyor.

 • Akife Bal
  Akife Bal 8 Aralık 2012, 02:12

  Hoçam bilgiler için tşk ederim bende sitemin tasarımını değiştirip blog olarak içeriklerimi eklemek gibi bi karar aladım sizdende aldığım bilgileri uygulayarak başarılı olaçağıma inanıyorum Bilgiler için tşkler

 • Hülya Akyıldız
  Hülya Akyıldız 19 Eylül 2012, 12:16

  Bu çok zor bir iş ve beni aşar, uzman bir kişinin yapması çok yerinde bir karar olur. Herkese kolay gelsin.

 • yavuz
  Yavuz 10 Temmuz 2012, 10:39

  bende 15klık sitemi taşıdım yaklaşık 2.5 ay oldu 1k hala site eski hitine dönmedi..

 • Aybike Kefal
  Aybike Kefal 18 Haziran 2012, 08:26

  Site taşımak gerçekten çok zor bir iş. bu yazılanların hiç birine dikkat etmiyodum açıkcası…

 • Bengisu Ozgun
  Bengisu Ozgun 29 Mayıs 2012, 11:27

  Benim bir sorum olacak. 301 yönlendirmesini yaptım pagerank değeri aktarılmasına rağmen trustrank değerleri aktarılmadı sebeb ne olabilir. Teşekkürler..

 • Güral Düşenkalkar
  Güral Düşenkalkar 24 Mayıs 2012, 22:09

  hocam en gerekli bilgileri tam zamaninda verme yetenegi bayiliyorum, cok tesekkur ederim

 • İbrahim Engin Gürdemir
  Ibrahim Engin Gürdemir 22 Mayıs 2012, 19:15

  SEOhocasi türkiyedeki tüm SEO hizmetlerinin öncüsüdür bence… Tebrikler teşekkürler

 • Bedriye Seray Öcal
  Bedriye Seray öcal 19 Mayıs 2012, 09:57

  SEOhocası olarak yorumlarınız bilgileriniz içerikleriniz gerçektende harika başarılar

 • Muhammed Kutay Özgümüş
  Muhammed Kutay özgümüş 18 Mayıs 2012, 13:56

  Hocam sitenize günde 1-2 defa bakarım yanlız bazen siteniz açılmıyor zaman aşımından bakarsanız sevinirim.

 • Lawrence Tezoh Göç
  Lawrence Tezoh Göç 18 Mayıs 2012, 12:46

  Teşekkürler hocam yeni başlayanlar ve bilgilendirici içerikleriniz gerçekten çok faydalı, Uygulamalar yapıldıktan sonra güzel sonuçlar elde ediliyor.

Site Taşıma ve Seo için Cevap Yaz