SEO Fiyat Hesaplama

Site İçi SEO İçerisinde Hiyerarşik Yapı Oluşturma

Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bu dersimizde sizlere site içi SEO konusuna müteakip olan ve EMD güncellemesi ile gelişen hiyerarşik yapı oluşturma kuralları, H etiketleri kullanımı ve site içi SEO kuralları hakkında bilgi vereceğim.

Site İçi SEO Kuralları

Site içi SEO kuralları içerisinde en çok dikkat edilen ve Google tarafından önemsenen belli kural ve noktalar vardır. Bunların içerisinde en çok üzerinde durulan H etiketleri, site içi bağlantılar, siteden dışarıya çıkan bağlantılar, bağlı olduğu sisteme ait kodlama(html, php, asp vb.) ve hiyerarşik yapı göz önünde durmaktadır. Hepsinden kısa kısa bahsedeceğiz.

H Etiketleri Kullanımı

H etiketleri bildiğiniz üzere sistemde ana başlık ve alt başlık görevlerini üstlenen, konu ile ilgili birleştirildiğinde SEO kurallarının haricinde kullanıcılara çok daha iyi bilgi verebilmek ve ziyaretçilerinize sisteminizi daha çok araştırma ve bilgi edinecek kullanıcılar için en iyi hale getiren hiyerarşik yapıdır. EMD güncellemesi ile birlikte gelen ve mantıklı bir sisteme uygun olarak sitelerde yapılması zorunlu hale dahi getirilen bu sistemde Google’nin aradığı şey 1 adet H1, en fazla 4 adet H2, en fazla 4 adet H3 olarak temel kullanımda adlandırmıştır. Bu tür yapının doğru olması hem Google açısından hem de sayfanıza giren ziyaretçi açısından her zaman olumlu olarak görülmektedir.

Site İçi Bağlantılar

Site içi bağlantı denildiğinde sitenizde kendi içinizde yönlendirdiğiniz bağlantılardan(link) bahsetmektedir. Bu bağlantılar hem ziyaretçilerinize yol gösterici olarak görünmekte hem de Google sitenize ilk girişi yaptığında 1den fazla sayfada dolaşmasına imkân sağlamaktadır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kararlılıktır. Gereksiz ve aşırı site içi bağlantılar eksi SEO puanı olarak geri yansımaktadır. Bu konuda muhakkak kararlı olmanız gereklidir ve en fazla 50 adet sayfa içi bağlantı kullanılmalıdır. E-Ticaret sistemlerinde ise durum farklıdır, sayfa boyutları ve uzantıları çok fazla olduğundan satış sitelerinde ise en fazla 100 adet bağlantı olması tavsiye edilmekte, mümkün mertebe ise alt seviyelerde tutulmalıdır.

Dışarıya Çıkan Bağlantılar ve Kodsal Yapılar

Sitenizden başka siteye çıktığınız linkler unutmayın ki sizin sitenizin de gelişimini göstermektedir. Eğer konunuz dışında bir web sitesine bağlantı verecekseniz muhakkak rel=”external” komutunu kodlarda kullanmalısınız. Eğer siteniz kötü bir siteye bağlantı veriyorsa sıralamalarda düşme, indeks alımlarında gecikme ve duruma göre Pagerank ve Trustrank değerlerinizi kaybedebilirsiniz.

Sistem kodlamasında ise temiz bir yapıyı Google’dan ziyade sitenize giren kullanıcılar için bilhassa önem taşımaktadır. Javascript, HTML kod yapısı, yüksek kaliteli ve çok büyük görseller, zorla sıkıştırılmış görseller site açış hızını direk olarak etkilediği ve kodsal yapıdan kaynaklanan açık, tam kapatılmamış veya hatalı kodlar sitenize zarar vermekte ve ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süre oldukça düşmektedir. Bunları kolayca atlatabilmek için sitenizde gereksiz Javascript kodları kullanmamalı, kullanıldıysa 1 dosyada birleştirilip temiz kodlanmalı, HTML kodları uygun hale getirilmeli ve eklediğiniz resimler ihtiyacınız olan boyutlarda kod olarak değil, gerçek resim boyutu olarak küçültülmelidir.

Site İçi SEO Optimizasyonu Tamamlanması

Bu tamamlamada yukarıda anlattığımız konuların üstünde durup gerekli optimize işlerini tamamladıktan sonra sitenizde muhakkak büyüme, indeks alma hızında düşme(daha hızlı indeks alma) ve ziyaretçilere ferah, çabuk açılan, doğru bilgilendiren kurallar çerçevesinde hizmet verebilecek, tanınırlığınızın yanında güvenilirlikte kazanacaksınız. SEO için en önemli olan kural her zaman doğru bilgi vermek, bu bilgileri daimi olarak gerçekleştirmektir.

SEO Hocası takipçileri. Bugünkü konumuzda olan site içi SEO, hiyerarşik yapı, EMD güncellemesi, H etiketleri kullanımı, site içi SEO kuralları hakkında bilgi vermiş bulunduk. İlerleyen makalelerimizde site dışı link alımı konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

Site içi SEO optimizasyonunu gerçekleştirmede görsel anlatımlı olarak yapılacakları profesyonel olarak gerçekleştirmek isterseniz Site İçi SEO Kitabını okumanızı öneririz.

SEO Hocası
SEO Hocası
13 Mart 2013

Site İçi SEO İçerisinde Hiyerarşik Yapı Oluşturma için Yorumlar

 • Didem Sazak
  Didem Sazak 29 Eylül 2014, 00:36

  of iyice kafam karıştı, nasıl oluyor h etiketi ve dışarıya linki nasıl önleyebilirim. Yardım edebilir misiniz? Çok araştırdım ama pek faydalı olmadı.

 • Mehmet Karataş
  Mehmet Karataş 17 Nisan 2014, 16:33

  Merhaba Sayın SEO hocası.
  Site içi linklerde
  a href=”/sample.html” title=”Sample” rel=”nofollow”>SampleSample

 • Gönen Boy
  Gönen Boy 9 Mayıs 2013, 15:38

  Disa verilen linklerin önemini bilmiyordum. Bilgi için tesekkür ederim. Daha çok dikkat edecegim

 • Sedat
  Sedat 17 Nisan 2013, 00:40

  Bu dediklerinizin hepsini yapmaktayım, fakat sitem yinede geç index almakta bunu nasıl düzeltebilirim. Sitemin içeriği flash oyun sitesidir ve açılışından bu yana 6 ay geçti ve hiti ortalama 1k ve yükselmiyor, kaliteli oyun siteleri ve bloglardan link, tanıtım yazısı almaktayım, biraz acelecimi davranıyorum hocam ?

 • z sebahat
  Z Sebahat 10 Nisan 2013, 22:34

  websiteniz le yeni tanıştım makaleniz çok güzel epey bilgi sahibi oldum bunları bende uygulayacağım. Ellerinize sağlık .Bundan sonra her yazınızın takipçisiyim SEO hocası ailesine teşekkür ederim.

 • Behçet Kutay Balta
  Behçet Kutay Balta 25 Mart 2013, 18:35

  Ben daha önce bu konuyu ihmal ediyordum ancak hiyerarşik yapının site içi SEO açısından öneminin gerçekten fazla olduğunu öğrendim bencede bu yapının kullanılması gerekir.

 • Nesli Erin
  Nesli Erin 25 Mart 2013, 07:20

  Merhabalar hocam. Websitenizi uzun bir zamandır takip etmekteyim. Her yazınızı satır satır okuyor, her yöntemi uyguluyorum. Sayenizde umarım daha yükseklere çıkacağız. Yazılarınız ve yöntemleriniz için sizlere çok teşekkür eder, başarılar dilerim ..

 • Ahmet Sencer Zağlı
  Ahmet Sencer Zağlı 22 Mart 2013, 18:39

  emeğinize sağlık çok güzel olmuş kendi sitemede uyguladım verim almaya başladım

 • İptal Oğuz Fp
  İptal Oğuz Fp 20 Mart 2013, 15:56

  Bu güzel bilgiyi bizimle paylaştığı için SEO HOCASI ailesine teşekkürler.

Site İçi SEO İçerisinde Hiyerarşik Yapı Oluşturma için Cevap Yaz