SEO Fiyat Hesaplama

Site Hızlandırma Teknikleri 5 – Dns Optimize

Site Hızlandırma teknikleri içerisinde önemli bir yere sahip olan dns sorguları site hızının en büyük düşmanıdır. Zira Google, Dns optimizasyonu konusunu webmaster araçları içerisine taşımış ve site hızlandırma yönergeleri arasında önemli bir pay vermiştir. Dns, farklı iplere sahip olan site isimleri için kullanılır. Dolayısıyla Dns Sorgusu, bir site içerisinde yer alan farklı ip adresindeki bilgilerin kullanılması sonucu ortaya çıkar. Örneğin, en çok kullanılan dns sorgusu resimlerdir. Sitelerin aşırı bandwidth durumunu önlemek için kullandıkları resim barındırma siteleri en çok sorgu oluşturan dns türüdür. Bir javascript, resim, rar ve benzeri dosyalar kullanıcıya başka bir kaynak üzerinden gösteriliyorsa, bu durum site üzerinde ekstra dns sorgusuna sebep olur.

Bir resimin, ziyaret edilen site üzerinden çağırılması, zaten sorgulanmış olan sitenin dnsi üzerinden resimin gösterilmesi anlamına gelir. Bu durum, farklı bir dns sorgusu ile resimin başka bir sunucudan çağırılmasından oldukça seri gerçekleşmektedir.

Sitelerde bulunan resim ve javascript gibi dosyaları bandwith önlemek amacıyla, başka sunucularda barındırarak yeni bir dns sorgusu oluşturmak yerine, bu dosyaların optimize edilerek aynı sunucuda bulundurulması en mantıklı tercih olmaktadır. Bu sebeple daha önce yazdığımız, Resim Optimize ve Javascript Optimize makalelerini okumanızı tavsiye ediyorum.

Siteye ait tüm sayfalardaki Dns sorguları özenle kaldırılarak site hızlandırmasında büyük ilerleme sağlanabilir. Bu sebeple izlenebilecek en faydalı yol Google Webmaster Araçlarını kullanmaktır. Bu araçlar sayfasında, Laboratuar altından Site Performansı bölümüne girerek, Google’ın sitenizi indexleme esnasında kaydettiği sunucu hızını ve bu hızı yavaşlatan etkenleri listeleyebilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
8 Eylül 2010

Site Hızlandırma Teknikleri 5 – Dns Optimize için Yorumlar

 • Kemal Gonenc
  Kemal Gonenc 26 Kasım 2014, 00:58

  Paylaşım için teşekkür ederiz. Site hızlandırma için önerilerinizden yararlanacağız. Optimize sayfalarınıza da bakmak isteriz.

 • Malik Köse
  Malik Köse 1 Şubat 2014, 17:28

  merhabalar benim sitemide bi analiz edermisiniz yanlışlarım nedir maile göndere bilirmisiniz.

 • Maisam Eroğlu
  Maisam Eroğlu 4 Haziran 2012, 19:32

  web master değilim, sitemin daha aktif olması i,çin elimden geleni yapıyo ve makaleleri okuyorum. ancak terimlerin çoğunu anlamıyorum, terimleri biraz daha birşey bilmeyen bizim gibiler için örneklemeli yazarsanız yapacağımız işlemi 1-2 makale okuyarak yaparız. teşekkürler.

 • Selen Elif Uçanok
  Selen Elif Uçanok 6 Mayıs 2012, 09:31

  Content Delivery Network ile çelişmiyor mu bu anlattıklarınız? Content Delivery Network kullanımında farklı sunucuları kullanmamız gerekmiyor mu? Content Delivery Network mü yoksa DNS optimize mi öenmli?

 • Erdem SARKİSYAN
  Erdem Sarkisyan 28 Şubat 2012, 10:24

  Merhaba, bu konu hakkında kaynakları araştırıyordum. Vermiş olduğunuz bilgiler yararlı ve faydalanması gereken bilgiler teşekkür ederim.

 • Mete
  Mete 14 Ekim 2010, 02:03

  eyvah eyvah.
  peki, diyelim ki web sitemizde harici sitelerden pek çok resim var. bu resimleri kendi sunucumuza sayfaları bozmadan aktarmanın kolay bir yolu var mı? yoksa tek tek bulup, indirip, sunucuya gönderip, sayfalara yeniden yerleştirmek mi gerekiyor?

 • Selçuk
  Selçuk 7 Ekim 2010, 18:24

  Resimleri kendi sunucumuzda barındırmak en iyisi. Başka sitelerden aldığımız resimler o sitelerin çökmesi veya kapanmasıyla beraber başımızı ağrıtabilir. İlginç ve güzel bir makale olmuş. Eminim dns optimizasyonu hakkında bilgisi olmayan çok webmaster vardır.

 • mehmet şükrü güngör
  Mehmet şükrü Güngör 14 Eylül 2010, 02:06

  çok güzel ve faydalı bir yazı…ilginize teşekkür ederim. Yazıyı okudum ve çok faydalandım.

 • Kemal Tolga Dursun
  Kemal Tolga Dursun 9 Eylül 2010, 15:43

  bu yazıyı okuyan bandwith sorunu olan kişilerin aklında soru işareti oluşturacak,
  Oluşacak olan soru;
  dosyaları kendi ftp’me mi atsam yoksa sağdan soldan mı faydalansam?
  Cevap kendi ftpinizde barındırın…

Site Hızlandırma Teknikleri 5 – Dns Optimize için Cevap Yaz