Site Hızlandırma teknikleri içerisinde önemli bir yere sahip olan dns sorguları site hızının en büyük düşmanıdır. Zira Google, Dns optimizasyonu konusunu Google Search Console içerisine taşımış ve site hızlandırma yönergeleri arasında önemli bir pay vermiştir. Dns, farklı IP'lere sahip olan site isimleri için kullanılır. Dolayısıyla Dns Sorgusu, bir site içerisinde yer alan farklı IP adresindeki bilgilerin kullanılması sonucu ortaya çıkar. Örneğin, en çok kullanılan dns sorgusu resimlerdir. Sitelerin aşırı bandwidth durumunu önlemek için kullandıkları resim barındırma siteleri en çok sorgu oluşturan dns türüdür. Bir javascript, resim, rar ve benzeri dosyalar kullanıcıya başka bir kaynak üzerinden gösteriliyorsa, bu durum site üzerinde ekstra dns sorgusuna sebep olur.

Bir resimin, ziyaret edilen site üzerinden çağırılması, zaten sorgulanmış olan sitenin dnsi üzerinden resimin gösterilmesi anlamına gelir. Bu durum, farklı bir dns sorgusu ile resimin başka bir sunucudan çağırılmasından oldukça seri gerçekleşmektedir.

Sitelerde bulunan resim ve javascript gibi dosyaları bandwith önlemek amacıyla, başka sunucularda barındırarak yeni bir dns sorgusu oluşturmak yerine, bu dosyaların optimize edilerek aynı sunucuda bulundurulması en mantıklı tercih olmaktadır. Bu sebeple daha önce yazdığımız, Resim Optimize ve Javascript Optimize makalelerini okumanızı tavsiye ediyorum.

Siteye ait tüm sayfalardaki Dns sorguları özenle kaldırılarak site hızlandırmasında büyük ilerleme sağlanabilir. Bu sebeple izlenebilecek en faydalı yol Google Search Console'u kullanmaktır. Bu araçlar sayfasında, Laboratuar altından Site Performansı bölümüne girerek, Google’ın sitenizi indexleme esnasında kaydettiği sunucu hızını ve bu hızı yavaşlatan etkenleri listeleyebilirsiniz.