Sesli Arama Özelliği ile SEO’da Yeni Bir Dönem

Sesli Arama Özelliği ile SEO'da Yeni Bir DönemSon dönemlerde çok sık karşılaştığım bir konudur. Konu üzerine yaptığım araştırmalarımı sizinle de paylaşmak istedim. Sesli aramaya uzak olanlar için mikrofona basılı tutarak sesli arama yapabilirsiniz. Bu özellik Google Haritalar'da da mevcuttur.

Google Mayıs ayında mobil sorguların %20'sinin sesli aramalardan olduğunu belirtmiştir. 2020 yılında ise bu oran yapılan tüm aramaların %50'sinin sesli olacağı yönündedir. Google'ın araştırmalarına göre hareket halindeyken, yazılı aramalara oranla sesli aramaların daha çok yapılmasıdır. Özellikle araç kullanırken tercih edilen sesli arama özelliği hayatımızı daha çok kolaylaştırmaktadır.  Aslında 2016 yılı, sesli arama trendinin başlangıcı olmuştur ve birçok şirket bu özelliği dikkate alarak konu üzerine çalışmalara başlamışlardır. Bunlardan bazıları Siri, Microsoft Cortana, Amazon Echo gibi uygulamalarla sesli aramaya yönelik adımlar atılmıştır. 2017 yılı için ise akıllı telefon kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte buna paralel olarak sesli aramalar da daha fazla artacaktır. Bu özellikle birlikte, pazarlama stratejileri de sesli aramalara yönelik geliştirilecektir. Tabi her konu sesli aranmayabilir veya sesli aramak istemediği konular da olabilir özellikle evde veya işte yalnız kaldığında sesli aramalar daha çok yapılacaktır.

Google artık daha çok bilgi grafiklerine ve Rank Brain aramalarına yer vererek arama trafiğinin büyük bir bölümünü kendine çekmek istemektedir. Google'ın özellikle de sesli aramalarda Rank Brain algoritmasının daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Sürekli değişen SEO, sesli aramaların artmasıyla birlikte yerli aramalar için de yeni bir SEO stratejisi demektir. Çünkü insanlar yazdıkları gibi konuşmuyor. O yüzden şimdiden sitemizi sesli aramalara göre optimize etmemiz gerekmektedir. Birçok kişi gitmek istedikleri yerel işletmeler için sesli arama özelliğini kullanıyor. "Kartal'da en iyi balık restorantı nerede?" gibi bir arama olası bir aramadır. O halde içeriğimizi de doğal olarak en iyi balık restoranı olarak oluşturmamız gerekecektir. Tabi bunların dışında mikro verileri, şemayı ve zengin snippet'leri vb. sayfanıza dahil etmeye başlayın ki bu veriler de Google aramalarında işletmenizin neyle ilgili olduğu hakkında bilgi versin. Ayrıca, Google My Business'ı kurarken  işletme kategorinizi özenle seçmelisiniz. Bu yapılan sesli aramalarda sizin doğru hedef kitlenize ulaşmada yardımcı olacaktır.

Sesli arama ile sitemizi baştan aşağıya değiştirmeyeceğiz fakat sizi, sesli aramalarda daha başarılı hale getirecek ek düzenlemeler yapmamız gerekecektir. Sesli aramalarda konuşma dili kullanılacağı için bu da long tail kelimelerin daha fazla önem kazanacağı anlamına gelmektedir. Bu yüzden verdiğiniz hizmet veya ürünle ilgili olası sorular ne olabilir beyin fırtınasına başlayabilirsiniz. Beyin fırtınasını bazı araçlarla da yapabilirsiniz. Bu araçlar da size site içeriğine dahil edebileceğiniz harika kelime öbekleri sunacaktır. Şu anda gelen ziyaretler nasıl geliyor? yazarak mı yoksa sesli aramalardan mı bunu analiz edemiyoruz fakat yakın zamanda search console aracına bu özelliğe dair bir seçeneğin de geleceği düşüncesindeyim.

Çoğu sesli aramalar mobil cihazlardan yapıldığı için artık mobile uyumlu olmayan bir site kaçınılmazdır. Bir kişi sesli arama yaparak sitenizde kötü bir deneyim yaşarsa o ziyaretçiyi kaybedersiniz. Bu yalnızca o aramayı etkilemekle kalmaz mobil uyumlu olmayan bir sayfayla karşılaştığı için hemen çıkma oranını da arttıracaktır. Bu da Google aramalarında sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Yaşamımızı kolaylaştıran sesli aramalar ilerleyen dönemlerde kendini daha da fazla geliştireceğini düşünüyorum. Yani telefonum beni sesimden tanıyacak, sesli olarak yaptığım tüm işlemleri gerçekleştirecek ve bana sesli yanıt verecek yakın gelecekte neden olmasın?

4 Şubat 2017, 08:27
Misafir Kullanıcı