Herkesin bildiği üzere şu ana kadar en etkili faktörler arasında yer alan tanıtım yazıları üzerinden link inşa çalışmaları artık her geçen gün etkisini yiritmeye başladı ve etkisiz olmasının yanı sıra zararlı duruma da geldi diyebiliriz. Çünkü artık Google'daha fazla sosyal odaklı ziyarete ve ziyaretçilerle web sitelerinin kurduğu etkileşime bakıyor. Özetle her geçen gün site dışı SEO gücünü kullanıcı deneyimine UX'e bırakıyor.

Tanıtım yazıları üzerinden kurulan link inşaları anahtar kelime odaklı işaretlemeler sebebiyle artık açık bir manipülatif işlem algısı oluşturmaktadır. Bu sebeple tanıtım yazısı üzerinden link inşa çalışmaları her geçen gün artan oranda riskli bir yapı haline dönüşmektedir. Ayrıca disavow tool üzerinden gerçekleştirilen reddetme işlemlerinde fişlenen web siteleri Google tarafından genel karalisteye alınmaya başlandığı için o siteden link alan tüm siteler için spam çalışma etkisi oluşturmaya başlamaktadır.

Artık en güncel ve geleceğin SEO çalışması olarak gördüğümüz UX odaklı SEO ile aşağıdaki kriterler üzerinden web sitelerinin performansını arttırmak son derece mümkündür;

 1. Ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süre
 2. Siteden hemen çıkma oranı
 3. En fazla yoğunlukta sitenin terkedildiği sayfaların oranı
 4. En az süre kalınan sayfalar
 5. Yüklenmesi en uzun süren sayfalar
 6. Son 1 aya kıyasla mutlak trafik azalışı ve artışı yaşanan sayfalar
 7. Ziyaretçilerin sitede en çok zaman geçirdiği saat dilimleri ve ona yönelik stratejiler
 8. Tekrar eden ziyaretler
 9. Site adı ile yapılan aramalar üzerinden gelen ziyaretler
 10. Son 3 ayda en az ziyaret alan sayfalar ve nedenleri
 11. Bir sayfanın minimum kaç tıklama ile erişilebilir olduğu
 12. Heatmap analizleri
 13. Eye tracking analizleri
 14. Scroll map analizleri