SEO Fiyat Hesaplama

SEO’da Tanıtım Yazısı Devri Sona Eriyor!

Herkesin bildiği üzere şu ana kadar en etkili faktörler arasında yer alan tanıtım yazıları üzerinden link inşa çalışmaları artık her geçen gün etkisini yiritmeye başladı ve etkisiz olmasının yanı sıra zararlı duruma da geldi diyebiliriz. Çünkü artık Google daha fazla sosyal odaklı ziyarete ve ziyaretçilerle web sitelerinin kurduğu etkileşime bakıyor. Özetle her geçen gün site dışı SEO gücünü kullanıcı deneyimine UX'e bırakıyor.

Tanıtım yazıları üzerinden kurulan link inşaları anahtar kelime odaklı işaretlemeler sebebiyle artık açık bir manipülatif işlem algısı oluşturmaktadır. Bu sebeple tanıtım yazısı üzerinden link inşa çalışmaları her geçen gün artan oranda riskli bir yapı haline dönüşmektedir. Ayrıca disavow tool üzerinden gerçekleştirilen reddetme işlemlerinde fişlenen web siteleri Google tarafından genel karalisteye alınmaya başlandığı için o siteden link alan tüm siteler için spam çalışma etkisi oluşturmaya başlamaktadır.

Artık en güncel ve geleceğin SEO çalışması olarak gördüğümüz UX odaklı SEO ile aşağıdaki kriterler üzerinden web sitelerinin performansını arttırmak son derece mümkündür;

 1. Ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süre
 2. Siteden hemen çıkma oranı
 3. En fazla yoğunlukta sitenin terkedildiği sayfaların oranı
 4. En az süre kalınan sayfalar
 5. Yüklenmesi en uzun süren sayfalar
 6. Son 1 aya kıyasla mutlak trafik azalışı ve artışı yaşanan sayfalar
 7. Ziyaretçilerin sitede en çok zaman geçirdiği saat dilimleri ve ona yönelik stratejiler
 8. Tekrar eden ziyaretler
 9. Site adı ile yapılan aramalar üzerinden gelen ziyaretler
 10. Son 3 ayda en az ziyaret alan sayfalar ve nedenleri
 11. Bir sayfanın minimum kaç tıklama ile erişilebilir olduğu
 12. Heatmap analizleri
 13. Eye tracking analizleri
 14. Scroll map analizleri
SEO Hocası
SEO Hocası
15 Kasım 2016

SEO’da Tanıtım Yazısı Devri Sona Eriyor! için Yorumlar

 • Metehan
  Metehan 16 Kasım 2017, 21:27

  Bence tanıtım yazısı ve backlink biterse zaten seo da bitmiş demektir … Google ın istediği zaten milletin adwords reklam vermesi … bu sektör tekelinde olduğu için seo nun bitmesi işine geliyordur zaten …

 • Serkan
  Serkan 28 Kasım 2016, 09:48

  Tanıtım yazısı dönemi hiçbir zaman bitmez. Eğer web siteleri birbirine bağlantı vermeyi bırakırsa internet dediğimiz mecranın bir anlamı kalmaz. Eğer 150-200 kelimelik yazıya 3 tane link sığdırıp 10 tane siteden aynı makale ile backlink alırsanız tabi ki kabak sırıtırsınız. Tanıtım yazısı alınacak makale en az 500 kelime ve %100 özgün olmalı. Ayrıca makale içinde tek bir kelimeden link alınmalı. Eğer 20 tanıtım alınacak ise 5 tane url bazlı, 5 tane marka adına, 5 tane link çıkışı olmadan sadece domain adı geçirilerek ve son olarak farklı varyasyonlar olmak şartı ile 5 tane anahtar kelime odaklı alınmalıdır. Kuralına göre yapıldığı sürece tanıtım yazısı devri asla bitmez. Bitmesi internet mantığına aykırıdır. Herkes beğendiği bir siteye veya makaleye link vermekte özgürdür ve Google bunu doğal yollarla yaptığınız sürece asla anlayamaz. Tabi ki önce içerik olarak ziyaretçiyi tatmin edecek bir potansiyeliniz olması şartıyla.

 • Kemal
  Kemal 16 Kasım 2016, 08:20

  Kaan Bey Tanıtım Yazısı Bitti ise ne gibi bir öneride bulunuyorsunuz tanıtım yazısı olmadan seoda ilerlemek bir hayli zor tanıtım yazısı tüm seocuların bir ekmek teknesinde büyük rol alan bir seo kriteri idi ne gibi bir öneride bulunursunuz tanıtım yazısı gücünde?

 • Seo firmalarının yaptıgı iş
  Seo Firmalarının Yaptıgı Iş 15 Kasım 2016, 19:01

  sayın hocam ; seo yazınca çıkan çoğu firmanın yaptıgı sey bu degılmıydı dune kadar ? sıtelere backlınk olsun dıye haber sıtelerınden 200 300 kelımelık tanıtım yazıları alırlar ana sıteye lınk verırler, paravan sıte acarlar, paravan blog acarlar oralara yazı gırerler oralardan ana sıteye lınk cıkarlar, sosyla medya hesaplarından paylasım yaparlar herkesın yaptıgı bu degılmı bugune kadar ? sımdı ne olacak pekı ? seo nasıl yapılacak ? Artık kalıtelı Haber sıtelerınden mı alınacak ornek : mıllıyet.com.tr hurrıyet.com.tr gıbı fırmalardan tanıtım yazısı alanlar mı ust sıralara cıkacaklar ? kısacası 2017 Seo Teknıklerı nasıl olacaktır ?

SEO’da Tanıtım Yazısı Devri Sona Eriyor! için Cevap Yaz