SEO Fiyat Hesaplama

SEO’da Hızlı ve Kalıcı Yükselme

SEO hocasi.com 1 yıl gibi çok kısa bir sürede 1. sıraya çıkmasını seohocasi.com ve "uzmanından SEO" kitabında anlatılan tekniklere borçludur. Bu teknikler sayesinde, SEO konusunda en etkili yöntemleri uygulayarak çok kısa sürede kalıcı başarılar elde edebilirsiniz. Bugünkü yazımızda da bu tekniklerden bir tanesini anlatacağım.

Bir sitenin en değerli sayfası anasayfasıdır. Bunun sebebi, anasayfanın kök domain olması, alt sayfalara alınan backlinkin anasayfaya bir miktar fayda sağlaması ve daha çok SEO için anasayfaya yönelik çalışmaların olmasıdır. Bir sitenin en değerli sayfalarını görmek için www.opensiteexplorer.org adresinden sitenizi sorgulayarak "Top Pages" sekmesinden sitenizin en değerli sayfalarını puanlama sırasına göre listeleyebilirsiniz.

Anasayfada yayınlanan bir yazı anasayfanın bu yüksek kalite puanından etkisini alarak, kendi ilgili aramalarında doğrudan üst sıralara çıkmaktadır. Bir yazının anasayfada durma süresi arttıkça bu süre boyunca ve sonrasında alacağı etkinin değeri de artacaktır.

Bir sitenin doğal ve sağlıklı SEO çalışmasının yürütülmesi alt sayfaların da kalite puanını arttırarak sağlanabilir. Ancak bir sitedeki tüm alt sayfalara özel SEO çalışmaları yapmak hem maliyetli hem de zahmetlidir. Bu sebeple içerisinde birden fazla yazı linki  içeren alt sayfaların güçlendirilmesi gerekir. Bu sayfalar kategori ve etiket sayfalarıdır. Çünkü kategoriler ve etiket sayfaları güçlenirse içerisinde bulunan yazıların da etkisi doğrudan artacaktır. Kategori ve etiket sayfalarına da backlink çalışması yaparken içerisinde daha fazla sayıda yazı bulunan kategori ve etiketleri seçmeniz gerekir. Bu sayede daha fazla alt sayfa bu kalite puanından nasibini alarak sitenin daha büyük bir kesiminde ilerleme sağlanabilir. Sonu. olarak, bir sitenin ne kadar fazla sayıda alt sayfası güçlendirilirse site o kadar kalıcı ve hızlı yükselişe geçer.

seohocasi.com sitesinin 1. sıraya çıkma aşamasında yaptığı önemli çalışmalardan bir tanesi budur. Sitenin genelini güçlendirmek için içerisinde fazla sayıda yazı bulunduran anasayfa, kategori ve etiket sayfasını güçlendirme tekniğidir.

Bu tekniğin anlatımını bir örnekle sonlandırmak istiyorum.

Oyunlar1.com sitesi Anasayfasına sadece 9,510 backlink almış bulunmaktadır. Bu rakam oyun siteleri için yok denecek kadar azdır. Ancak buna rağmen oyun kelimesinde 3. sırada bulunmaktadır.

http://siteexplorer.search.yahoo.com/search?p=www.oyunlar1.com&bwm=i&bwmo=d&bwmf=u

Yukarıdaki linkten anasayfasına sağladığı backlink sayısına bakabilirsiniz.

Ancak "entire site" yani tüm siteye alınan backlinkleri sorgula dediğimizde bu rakam 80,690'a çıkmaktadır. Backlinkler kontrol edindiğinde %90'ının kategorilere alındığını görürüz.

http://siteexplorer.search.yahoo.com/search?p=www.oyunlar1.com&bwm=i&bwmo=d&bwmf=s

Yani anasayfadan çok kategorilere backlink alınmıştır. Kategori sayfalarının değeri çok yükseldiği için otomatik olarak link verdiği kategoride bulunan oyunların da kalite değeri oldukça artmaktadır. Bu sayede, sitenin anasayfası, kategori sayfası ve kategoride bulunan oyun sayfaları eşzamanlı olarak güçlenmiş ve 3 yıllık bir domain olmasına rağmen 3. sıraya kadar çıkmıştır.

SEO Hocası
SEO Hocası
30 Mart 2011

SEO’da Hızlı ve Kalıcı Yükselme için Yorumlar

 • Sertaç İnan
  Sertaç Inan 24 Mayıs 2014, 00:21

  Yani mesela film sitesi içinde aksiyon kategorisinede backlink alırsak bu anasayfayada faydalı oluyor yanlıs anlamadıysam?

 • yusuf
  Yusuf 17 Temmuz 2011, 14:36

  selamlar, çok yararlı bir yazı olmuş. özellikle kategorilere backlink alma tekniği çok ilginç.

 • Yusuf
  Yusuf 8 Haziran 2011, 19:46

  Çok teşekkürler makale için, inanın kafamdaki bütün soru işaretlerini sildi.

 • Elvan Dıvarcı
  Elvan Dıvarcı 18 Mayıs 2011, 15:35

  Yorumlarınız için teşekkürler. Backlink alırken ana sayfa üzerine yoğunlaşıyordum , bu makaleden sonra alt sayfaların önemini anladım, teşekkürler…

 • Osman Sinan Tokgöz
  Osman Sinan Tokgöz 5 Mayıs 2011, 12:36

  Güzel bir anlatım ve doğru bir tespit. bi forum sitesinde mevzu bahis olmuş konu vardı. Diyorki üstadımız bin tane PR5 link yerine 100 tane aynı kategoride bulunan PR5 siteye eklemek daha mantıklıdır. Sizde bunu anlatarak gerçeklik payını 100% doğrulamış oldunuz.

 • Kadirr Fatih
  Kadirr Fatih 14 Nisan 2011, 08:22

  Çok doğru tesbit daha önce bir kaç site üzerinde bu mantığı denediğim olmuştu üstat da sade güzel bir yazı ile anlatmış klavyesine sağlık

 • Aktaç Şekercioğlu
  Aktaç şekercioğlu 11 Nisan 2011, 15:06

  Yazınızı okudum teşekkür ediyorum. Gerçekten de özenle hazırlamış bir yazı. Ben kendim oyun sitelerimde backlink alırken mutlaka alt kategori ve etiket sayfalarıma almaya özen gösteriyorum. Buda benim nacizane bir taktiğim.

 • Dilsu Tecer
  Dilsu Tecer 9 Nisan 2011, 07:52

  SEO özen ve emek ister. kuru emek bi işe yaramaz. teknik bilgiler dahilinde ne yaptığını bilerek çok iyi yerlere gelinebilir. çok faydalı bilgiler vermişsiniz. ellerinize sağlık.

 • Lütfiye Sena Sayraç
  Lütfiye Sena Sayraç 5 Nisan 2011, 17:33

  hocam ben SEO konusunda yenıyım bana yardımcı olursanız çk mutlu olurum yardımınıza ıhtıyacım var

 • Elvan Şevkin
  Elvan şevkin 5 Nisan 2011, 07:10

  Teşekkürler, güzel ve açıklayaıcı bir yazı olmuş. Kitabınızdada biraz bahsediyordu bu konudan. Burada konuyu daha fazla açmanız çok iyi olmuş.

 • Eralp Keleş
  Eralp Keleş 3 Nisan 2011, 15:29

  Kaan bey bu mantığa göre tanırım yazılarında sitemap adresini etiketlesek etkisi yukarıda anlattığınız gibi olurmu.

 • Serdar
  Serdar 3 Nisan 2011, 14:04

  Kategori sayfaları “no index” olarak işaretlendiğinde bu dediğiniz yöntemin etkisi ne derecede olumlu oluyor?

 • yusuf
  Yusuf 3 Nisan 2011, 00:30

  Hocam her konu ve kategoride sağlam baclinke sahip olan r10.net, nasıl filtreye girer bunu anlamış değilim. Bu konudaki değerli yorumlarınızı bekliyorum saygılar.. bununla ilgili bir makale yazarsanız seviniriz : )

 • Çilay Su
  çilay Su 2 Nisan 2011, 13:43

  teşekkürler hocam güzel yazı olmuş, SEO kelimesi çok zor bir kelime bunda 1. olmak sizin için ayrı bir başarı tebrik ediyorum

 • Zehra Sena Aksan
  Zehra Sena Aksan 1 Nisan 2011, 13:13

  Bu olayı incelediğimde bana da mantıklı gelmişti tezinize katılıyorum verdiğiniz değerli bilgiler için tşkler.

 • Ismet Taşlı
  Ismet Taşlı 1 Nisan 2011, 01:19

  türkiyenin 1 numaralı SEO hocasına güzel açıklayıcı bilgileri için ne kadar tşk etsek azdır.bilgilerinize ve klavyenize saglık başarılarınızın devamını diliyor ayrıca güzelim bilgilerinizi yakından takip ediyorum.

 • Abdulsamed Kayalı
  Abdulsamed Kayalı 31 Mart 2011, 23:12

  Kaan bey , verdiğiniz bilgileri için teşekkür ederim.

  Bir sorum olacak ;

  Subdomain’in , ana sayfadan daha aktif olması bir dezavantaj oluştururmu ?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 1 Nisan 2011, 12:36

   @Beo, subdomainin daha aktif olması anasayfa için bir dezavantaj oluşturmaz. Ancak aynı aktiflik anasayfa üzerinden yapılsaydı subdomian olmasından daha etkili olurdu.

 • Mehmet
  Mehmet 31 Mart 2011, 12:20

  Yalnız bu opensiteexplorer daki veriler en az 2 ay eski veriler ona göre değerlendirin.

 • Hayri Anıl Sofyalıoğlu
  Hayri Anıl Sofyalıoğlu 31 Mart 2011, 00:30

  Kaan hocam mukemmelsın her zaman ki gibi çok sey ögrenecegiz dahah senden cok paylaşım için teşekker ederim hocam

 • Mert Alican Kırbıyık
  Mert Alican Kırbıyık 30 Mart 2011, 19:23

  Tamamı ile anlattıklarınıza katılıyorum. Çok doğru ve yerinde bir tespit olmuş makale için teşekkür ederiz.

 • Yüksel Çapa
  Yüksel çapa 30 Mart 2011, 18:01

  makale okudum sitem kelimesinde gidip geliyor kassam düşüyor konu girsem cıkıyo bağzende tam tersi bu konu acıklayıcı oldu

 • Çisil Hazal İrsoy
  çisil Hazal Irsoy 30 Mart 2011, 11:36

  Süper bir mantık.. Teşekkür ediyorum bu bilgi için, anlattığınız bir çok şey bana ilham veriyor zaten ama bu yazı gerçekten süper oldu.. ben zaten yoğunluğu hep alt sayfalara veriyordum ama kafam nasıl buna basmıyordu anlamadım 🙂 yani popüler konularıma tek tek backlink kasacağıma geniş çerçevede kategoriler ve etiketler harika bir fikir.. Kör olmak böyle birşey işte.. çok iyi oldu bu yazı

SEO’da Hızlı ve Kalıcı Yükselme için Cevap Yaz