SEO hocasi.com 1 yıl gibi çok kısa bir sürede 1. sıraya çıkmasını seohocasi.com ve "uzmanından SEO" kitabında anlatılan tekniklere borçludur. Bu teknikler sayesinde, SEO konusunda en etkili yöntemleri uygulayarak çok kısa sürede kalıcı başarılar elde edebilirsiniz. Bugünkü yazımızda da bu tekniklerden bir tanesini anlatacağım.

Bir sitenin en değerli sayfası anasayfasıdır. Bunun sebebi, anasayfanın kök domain olması, alt sayfalara alınan backlinkin anasayfaya bir miktar fayda sağlaması ve daha çok SEO için anasayfaya yönelik çalışmaların olmasıdır. Bir sitenin en değerli sayfalarını görmek için www.opensiteexplorer.org adresinden sitenizi sorgulayarak "Top Pages" sekmesinden sitenizin en değerli sayfalarını puanlama sırasına göre listeleyebilirsiniz.

Anasayfada yayınlanan bir yazı anasayfanın bu yüksek kalite puanından etkisini alarak, kendi ilgili aramalarında doğrudan üst sıralara çıkmaktadır. Bir yazının anasayfada durma süresi arttıkça bu süre boyunca ve sonrasında alacağı etkinin değeri de artacaktır.

Bir sitenin doğal ve sağlıklı SEO çalışmasının yürütülmesi alt sayfaların da kalite puanını arttırarak sağlanabilir. Ancak bir sitedeki tüm alt sayfalara özel SEO çalışmaları yapmak hem maliyetli hem de zahmetlidir. Bu sebeple içerisinde birden fazla yazı linki  içeren alt sayfaların güçlendirilmesi gerekir. Bu sayfalar kategori ve etiket sayfalarıdır. Çünkü kategoriler ve etiket sayfaları güçlenirse içerisinde bulunan yazıların da etkisi doğrudan artacaktır. Kategori ve etiket sayfalarına da backlink çalışması yaparken içerisinde daha fazla sayıda yazı bulunan kategori ve etiketleri seçmeniz gerekir. Bu sayede daha fazla alt sayfa bu kalite puanından nasibini alarak sitenin daha büyük bir kesiminde ilerleme sağlanabilir. Sonu. olarak, bir sitenin ne kadar fazla sayıda alt sayfası güçlendirilirse site o kadar kalıcı ve hızlı yükselişe geçer.

seohocasi.com sitesinin 1. sıraya çıkma aşamasında yaptığı önemli çalışmalardan bir tanesi budur. Sitenin genelini güçlendirmek için içerisinde fazla sayıda yazı bulunduran anasayfa, kategori ve etiket sayfasını güçlendirme tekniğidir.

Bu tekniğin anlatımını bir örnekle sonlandırmak istiyorum.

Oyunlar1.com sitesi Anasayfasına sadece 9,510 backlink almış bulunmaktadır. Bu rakam oyun siteleri için yok denecek kadar azdır. Ancak buna rağmen oyun kelimesinde 3. sırada bulunmaktadır.

http://siteexplorer.search.yahoo.com/search?p=www.oyunlar1.com&bwm=i&bwmo=d&bwmf=u

Yukarıdaki linkten anasayfasına sağladığı backlink sayısına bakabilirsiniz.

Ancak "entire site" yani tüm siteye alınan backlinkleri sorgula dediğimizde bu rakam 80,690'a çıkmaktadır. Backlinkler kontrol edindiğinde %90'ının kategorilere alındığını görürüz.

http://siteexplorer.search.yahoo.com/search?p=www.oyunlar1.com&bwm=i&bwmo=d&bwmf=s

Yani anasayfadan çok kategorilere backlink alınmıştır. Kategori sayfalarının değeri çok yükseldiği için otomatik olarak link verdiği kategoride bulunan oyunların da kalite değeri oldukça artmaktadır. Bu sayede, sitenin anasayfası, kategori sayfası ve kategoride bulunan oyun sayfaları eşzamanlı olarak güçlenmiş ve 3 yıllık bir domain olmasına rağmen 3. sıraya kadar çıkmıştır.