SEO’da Backlink İçerik Uyuşması

SEO çalışmalarının doğal olması için tüm kriter ve öğelerin birbiri ile uyumu gerekmektedir. Yapılan çalışmalarda meydana gelebilecek çelişkili durumlar sitenin yapay gözükmesine sebep olur. Bu durum da sitenin gerilemesine veya bazen filtreye girmesine bile sebep olabilmektedir. Yapılan SEO çalışmalarının doğallığı site içi ve site dışı birçok unsura bağlıdır. Bunlardan en önemlisi ve en çok yanlış yapılanı da backlink ve içerik uyuşmazlığıdır.
Siteye alınan backlinklerin hangi anahtar kelime üzerinden alındığı sitenin SEOsu için en belirleyici etkendir. En önemli anahtar kelimeden, her zaman için daha fazla sayıda backlink alınmalıdır. Anahtar kelimelerin site üzerindeki önemi düştükçe o kelime üzerinden alınan backlink sayıları da aynı oranda düşmelidir.
Örneğin; bir SEO sitesine en çok SEO kelimesinden link alınmalı, 2. sırada SEO dersleri, 3. sırada SEO bilgileri gibi o kelimeyle alakalı diğer popüler kelimeler üzerinden backlink alımı yapılmalıdır. Ancak sitenin anahtar kelime yoğunluğu da backlink sıralamasına uygun yapılmalıdır.

Eğer siteye en çok backlink alınan kelime, sitedeki en fazla oranda kullanılan kelime değilse bu çelişki Google tarafından doğal karşılanmamaktadır.

Sitelerdeki kelime yoğunluğu ve backlink uyuşması aşağıdaki yöntemlerle tespit edilmeli.

Bu adresten https://www.seohocasi.com/keyword-density/ yapacağız kelime yoğunluk sorgulaması ile sitede en çok kullanılan kelimeleri listeleyebilirsiniz.

http://www.opensiteexplorer.org/anchors?site=www.webtures.com bu adresten yapacağınız sorgulama ile de siteye en çok backlink alınan kelimeleri listeleyebilirsiniz.

Bu iki kelimedeki resimlerin maksimum oranda eşleşmesine ve uyuşmasına özen göstermelisiniz. webtures.com da en çok tekrar edilen kelime SEO iken bu kelime en çok link alınan kelimeler arasında 5. sırada. Bu durumda sitenin doğal SEO yapısına kavuşması için yapılması gereken, 1. si SEO kelimesinden daha fazla link alınmasıdır. 2. si sitedeki SEO kelimesinin kullanımı azaltılmalıdır.

Site içi kullanım yoğunluğuna göre 4 kelime sıralaması;

 • SEO
 • webtures
 • sosyal medya
 • webtures girişimleri

Backlink yoğunluğuna göre 4 kelime sıralaması;

 • webtures
 • web tasarımı
 • web girişimleri
 • SEO

en önemli 4 kelimede kullanıma göre eşleşme oranı %75 (SEO, webtures, web girişimleri)

en önemli 4 kelimede kullanım sayısına göre birebir eşleşme oranı %0

Ne Yapılmalı ?

 • SEO kelimesinden daha fazla link alınır ve sitedeki 3 SEO kelimesi kaldırılır. Bu şekilde SEO kelimesinin sayısı 9 dan 6 ya düşer ve 2. kelime olur. Webtures 1. kelime olur ve ilk sıraya çıkar.
 • Sitede web tasarımı kelimesinin en az 6 kez kullanılması sağlanır.
 • Sosyal medya kelimesinin kullanımı 2 azaltılarak 4 ten 2 ye indirilir. ve ilk 4 sıralamadan düşürülür.
 • Bu düzenlemeler yapıldıktan sonra site içi ve backlink kelimeleri %100 birebir uyumlu olur ve yukarıdan aşağıya öncelik sırasına göre kelimelerde, SEO açısından avantaj elde edilmiş olur.
8 Aralık 2011, 16:52
SEO Hocası