SEO Fiyat Hesaplama

SEO Uzmanlığı

SEO Uzmanlığı

İnternette erişilir, bulunur olma, arama motorlarında kendi konunuzda, anahtar kelimelerinizde iyi bir sıralamaya sahip olma, sitenize trafik çekme… SEO uzmanlığı sizlere bunları sağlıyor. Sitenize organik trafik çekme şansınız ve potansiyelinizi arttırmak için yapılan uygulamalara Arama Motoru Optimizasyonu, Search Engine Optimization, SEO uygulamaları diyoruz. En geniş manası ile SEO, değişik arama motorlarında sitenizin tanınması ve öncelik kazanması için yapılması gereken metot ve stratejilerin birleşimi demektir. Arama motorları derken, bunun öncelikle Google olduğunu da belirtmek gerekir.

Şimdi sizlere, SEO uzmanlığı nedir, biraz da ondan bahsedelim.

SEO Uzmanlığı Nedir

Bahsettiğimiz metot ve stratejileri, SEO uygulamalarını, arama motorlarından öncelik kazanmanızı, sitenize trafik çekmenizi, yarıştığınız anahtar kelimelerde rekabet etmenizi ve rakiplerinizi geçmenizi sağlayan, bu yöntemleri geliştiren uzmanların, SEO uzmanlarının yaptığı işe SEO uzmanlığı denir.

Kısaca SEO uzmanlığı, sitenizin, sizin, ürünlerinizin promosyonunu, reklam ve tanıtımını, özendirilmesini ve sizlerin alıcılar, müşteriler, okuyucular ile buluşmanızı, onlara erişmenizi, hitap etmenizi sağlayan bir uzmanlık alanıdır.

SEO Uzmanlığı Neleri Gerektirir

SEO uzmanlığı, sihir, ya da anlaşılması aşırı zor bir iş değildir. Aslında, basamak basamak, adım adım takip edilmesi gereken bir süreçtir. SEO uzmanlığı neleri gerektirir sorusunun cevabını birkaç maddede sıralayacak olursak:

1. Arama motorlarının nasıl düşündüğünü anlama

2. Bilgi, arama motorları ne yaparlar bunu öğrenme.

3. İspatlanmış teknik bilgiyi öğrenme.

4. Tecrübe, deneme yanılma yoluyla elde edilmiş, yapılan uygulamalardan kazanılan bilgi birikimi.

Bu tecrübe, bilgi birikimi, SEO uzmanlığı konusunda, belirli SEO araçları vasıtası ile elde edilen bilgilerin sağlıklı bir şekilde yorumlanmasını sağlar. SEO uzmanlığı, birçok aracı, profesyonel bir şekilde sizin sitenizin, ürününüzün, iş teklifinizin analizinde kullanılmasını ve bunların en iyi şekilde değerlendirilmesini gerektirir.

SEO uzmanlığı, rakiplerinizden, her zaman bir adım önde olmayı gerektirir. SEO uzmanlığı, SEO ayarları yaparken, her zaman doğru adımlar atmak zorunda olduğunuzu da unutmayın.

SEO uzmanlığı bir işi aldığınızda, o işi sürekli olarak takip etmenizi, gerekli işlemleri yapmanızı, stratejinizi uygulamanızı gerektirir.

SEO Uzmanı Ne yapar?

Bir SEO uzmanı ne yapar, bahsettiğimiz metodoloji ve stratejiler nelerdir? şimdi de biraz bu konuya açıklık getirelim. Özetle anlatacak olursak:

Site içi optimizasyon

Bir SEO uzmanı, site içi optimizasyon yapar. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu site üzerinde yapılacak gerekli düzenlemeleri ve daha çok sitenin içeriği ile alakalı iyileştirmeleri, SEO uygulamalarını kapsar.

 • İçerik yazımı, site içi optimizasyonda en önemli işlerden birisidir. Sadık ziyaretçiyi sağlayacak, sayfada ziyaretçilerin okuma sürelerini arttıracak çok yararlı, olması gereken bir uygulamadır. Kaliteli yazılmış içerik olmadan, iyi bir SEO uygulaması yapılması imkânsızdır. Bu şekilde, kalitesiz içerik ile hazırlanmış siteler içi yapılacak SEO uygulamaları, daha çok SEO manipülasyonuna girer ve asla tavsiye ettiğimiz bir yöntem, çalışma biçimi değildir.
 • Etiketler, bir diğer, site içi optimizasyon araçlarındandır. Ziyaretçilerinize sunulmayan ama erişilebilir olan ve arama motorlarının gördüğü <head> bölümündeki meta, description gibi etiketler, taglar da site içi optimizasyonda önemli yer tutarlar.
 • Site içinde, linkler ile alakalı çalışma yapılmalı, bağlantılar, kontrol edilmelidir. Hem arama motorları, hem de ziyaretçiler için düzenli bir bağlantı düzeni olmalıdır.
 • Anahtar kelimeler üzerinde çalışma yapmalı, sitenizde hangi kelimelerin yüzde kaç oranla bulunduğunu analiz etmelisiniz.

Site dışı optimizasyon

Siteniz dışındaki uygulamalar bütününe, site dışı optimizasyon, site dışı SEO çalışmaları denir.

 • Sitenizin, belirli saygın dizinlerde yer alması önemli bir site dışı optimizasyon uygulamasıdır. Bir SEO uzmanı, bir siteyi, dizine nasıl kaydedeceğini iyi bilmelidir.
 • Site dışında, sizden bahseden makaleler, size link veren yazılar önemli bir yer tutar. Bir SEO uzmanı, üzerinde çalıştığı, SEO uygulaması yaptığı siteyi, içerik çalışmasından sonra saygın bir site haline getirir ve o konuda otorite bir site olarak, ondan bahsedilmeye başlanır.
 • Forum ve bloglar, sitenizden bahsedilmesi için, önemli araçlardır. Forum ve blog dünyası, her geçen gün çok gelişiyor ve büyüyor. İlgili sitelerden bağlantı almak, sizin yazılarınızdan parçalar yayınlanması önemlidir.
 • Sosyal ağlar, forum ve bloglar gibi, yararlanılması ve SEO uzmanı tarafından takip edilmesi gereken, site dışı optimizasyon uygulamalarındandır.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur

Arama motorları kolay anlaşılır sistemler değildirler. Aynı şekilde, sıralama algoritmalarının nasıl çalıştıklarının tam olarak, basit bir açıklaması yoktur. Sıralamayı etkileyen, arama motorunun algoritmasını anlamanızı sağlayan çok fazla kriter vardır. Bir SEO uzmanı, bu kriterleri bilen, anlayan, başarı hikayeleri ile sizlere çalışmalarını referans gösterebilecek kişidir.

SEO uzmanı olmak, SEO uzmanlığı gerektiren işleri yapmanızdan, bu bahsettiğimiz özelliklere sahip olmanız sayesinde olunur. Bu bir süreç, bir eğitim, bir tecrübe işidir.

Girişimci ruha sahip olmalı, çok farklı araç ve kaynağı kullanabilmeli ve belirli projelerinizi hayata geçirmelisiniz. SEO uzmanı olmak, bir SEO uzmanı olarak çalışmak istiyorsanız, öncelikle SEO kelimesinde Google sıralamasında saygın bir yere sahip olmalısınız.

Sizlere, bir SEO uzmanı olarak, her zaman https://www.seohocasi.com/ üzerinde bilgiler paylaşarak destek sağlamak, bilgiler vermek istiyoruz. Kendinizi hazır hissettiğinizde, siz de şirketinizi kurabilir, SEO uzmanlığı yapabilirsiniz. SEO Soru Cevap sitesinde SEO hakkında soruları inceleyebilir, cevaplarını okuyabilirsiniz. Yeni sorular sormak için SEO soru cevap sitemize üye olabilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
12 Ocak 2012

SEO Uzmanlığı için Yorumlar

 • Ilım Kul
  Ilım Kul 28 Nisan 2012, 00:03

  Çok teşekkürler hocam bütün makalelerinizi büyük bir hayranlıkla okuyor,sizleri takip ediyorum.

 • Seher Eshaqzada
  Seher Eshaqzada 13 Nisan 2012, 00:11

  vallahı can beye burdan tşkrlerı bır borc bılıyorum SEO konusunda herseyı acık acık anlatmıs sağolsun her konuda yardımcı oluyor başarılar hocam.

 • selçuk
  Selçuk 23 Ocak 2012, 23:42

  öncelikle SEOhocası.com a çok içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. buradan okuduğum makaleler sayesinde neredeyse 2buçuk ayda SEO uzmanı oldum diyebilirim :)) belki inanmazsınız ama 1 kasım 2011 tarihinde radyokolik.net sitesini yayınladım, ilk defa kullanılan bir domaindi pr sıfırdı (halen sıfır 🙂 ama SEOhocası.com dan öğrendiğim her ipucu ve tekniği kullanarak 2 buçuk aylık bir site için mucizeler yarattım. 2 buçuk ay önce google da radyokolik.net diye arattığımda bile ilk 3 sayfada çıkmayan sitem 15 ocak tarihinde hedef keyword lerim olan radyo dinle, canlı radyo dinle, trt fm dinle, alem fm dinle, kral fm dinle ve hedefim olan 13 anahtar kelimede ilk sayfada çıkmaktadır (nedenini bilmiyorum ama ara sıra 2. sayfaya düşüp çıkıyor :)… tüm bunlar için SEOhocasına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. ve diğer arkadaşlara SEO için tavsiyem;
  1- google page speedinizi minimum 95 e kadar yükseltin…
  2- sıfır xhtml ve css hatasını sağlayın…
  3- SEOhocası SEO analizi aracını kullanın ve önerileri yapın. (86/100 e kadar çıkardım puanımı hedefim 100/100 yapmak)
  4- kesinlikle voltrank a katılın :))

 • Rima Durak
  Rima Durak 19 Ocak 2012, 12:22

  SEO hocasını takip etmekte herzaman fayda var.söylediklerinizi uyguluyorum ve gerçekden faydasını gördüm

 • İbrahim Fehmi Rauf
  İbrahim Fehmi Rauf 17 Ocak 2012, 23:30

  Piyasa SEOcu dolu ama bir çoğu gelip geçici. Kime inanacağımızı şaşırdık. Allah sonumuzu hayır etsin. Çünkü bende başlayacağım 🙂

 • Sidar Mezarcı
  Sidar Mezarcı 14 Ocak 2012, 08:44

  Bu siteyi uzun zaman önce arkadaş tavsiyesi üzerine gelmiştim o günden beridir kaliteli makaleler ve teknik tecrübeleriniz ve yazmış olduğunuz konuları uygulayarak üst sıralara getirdim. Gerçekten sizi canı gönülden takdir ediyorum hocam.

 • Maral Taşyürek
  Maral Taşyürek 13 Ocak 2012, 18:45

  kesinlikle forum ve blog kısmına katılıyorum iyibir SEO için blog ve forumların etkisi çok büyük

 • Abdullah Emirhan Esgin
  Abdullah Emirhan Esgin 13 Ocak 2012, 17:59

  Çok Tşkler hocam yazılarınızı takip ediyorum… bilgiler için sağolun.

 • Kardelen Ceylan
  Kardelen Ceylan 13 Ocak 2012, 13:10

  Bu siteyi bir arkadaşım sayesinde ziyaret eetim.O günden beri sık kullanılanlarımda ekli.Hergün girip inceliyor ve kendimi geliştiriyorum.Teşekkürler bilgi paylaşımlarınız için.

 • Sıddıka Ağnar
  Sıddıka Ağnar 13 Ocak 2012, 10:24

  Kesinlikle her kelimesine hak veriyorum yazılarınızın. Şuanda piyasa boş SEO uzmanları ile dolu. Sizlerin gibi kaliteli işler yapan bir elin parmağını geçmez. Yazınız için teşekkürler hakan bey. Daha nicelerini okumak dileğiyle.

SEO Uzmanlığı için Cevap Yaz