SEO Uyumlu Makale Yazmak

Arama motorları üzerinden elde edilen hitlerin çoğu alt sayfalardan gelmektedir. Dolayısıyla güçlü alt sayfalar oluşturarak her makaleyi kendi ilgili aramasında üst sıralara çıkarmak, hit elde etmek konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Siteler için kullanılan site içi ve site dışı SEO yöntemleri alt sayfalarda yer alan makaleler için de geçerlidir. Ancak uygulamada çeşitli farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklarla birlikte, oluşturulan içeriklerin SEOya uyumlu hale getirilmesi konusunda bilgiler vereceğiz.

Özgün İçerik

Makalenin SEOya uyumunda en öncelikli kriter özgün içeriktir. Özgün olmayan içerikler çoğu zaman çok gerilerde yer alır ve asıllarını geçemezler. Makalenin özgün olması, sadece içerik ile değil, kullanılan diğer materyallerle de ele alınmalıdır. Kullanılan etiketlerin, başlığın ve resimlerin de özgünlüğü SEO da büyük katkı sağlar. Resimlerin özgünlüğünden kasıt, resimin ismi ve alt etiketlerinin özgünlüğüdür.

Konuda Bütünlük

Makale, içerisinde kullanılan materyallerle uyumlu ve bir bütünlük arz edecek şekilde seçilmeli ve kullanılmalıdır. Kullanılan etiketlerin, meta açıklamaların ve en önemlisi konu başlığının makale ile doğrudan alakası olması gerekir. Bu benzerliği sağlamak üzere, oluşturulan makalenin anahtar kelime yoğunluğu analiz edilmeli, en çok kullanılan Tek, 2 Kelime ve 3 Kelime grupları ele alınarak, bu kelime öbeklerine göre etiket ve metalar belirlenmelidir.

İçerik Önem Sırası

Arama motorları siteleri soldan sağa ve yukarıdan aşağıya  doğru tarar. Bu tarama şekli, insanların en alışık olduğu okuma ve göz gezdirme şeklidir. Bir kitabın soldan sağa ve sırasıyla aşağı doğru okuduğunu düşünecek olursak sitenin tasarımı ve makale yazımları da buna göre yapılmalıdır. Makale içerisinde kullanılan ilgili anahtar kelimeler olabildiğince makalenin üstünde yer almalı, hatta pek çok kaynakta ilk 100 kelime içerisinde geçen anahtar kelimeler Google’da büyük fayda sağlamaktadır. Bu sebeple konu anlatımında, konuya küçük bir giriş yaparak konunun ne hakkında olduğu anlatılmalı daha sonra gelişme bölümünde konunun tüm detayları önem sırasına göre aşağıya doğru açıklanmalıdır.

Heading Etiketleri

Heading etiketleri (h1, h2 vs.) sayfa içerisindeki ana ve alt başlıkların kategorize edilmesi konusunda oldukça etkilidir. Biliyoruz ki her sayfada mutlaka 1 adet h1 yer almalıdır. Bu o makalenin başlığı olmalıdır. Bundan sonra konu ile ilgili yer alacak diğer başlıklar h1 etiketleri arasında yer almalıdır. Bu etiketlerdeki rakam büyükdükçe Google gözündeki değeri de azalmakta bu sebeple bunların düzgün hiyerarşi ile küçükten büyüğe doğru sıralanması gerekmektedir. Örnek olarak;
<h1>Oyun</h1>
<h2>Araba Oyunu</h2>
<h3>Yarış Arabası Oyunu</h3>
<h4>Kırmızı Yarış Arabası Oyunu</h4>
<h4>Yeşil Yarış Arabası Oyunu</h4>

İmla ve Vurgulama

Makale içerisinde yapılan karakter ve harf hataları arama motorları tarafından kolayca tespit edilerek, o makale ve site üzerinde olumsuz bir durum olarak görülmesine sebep olmaktadır. Makalelerde düzgün Türkçe kullanılmalı ve imla kurallarına dikkat edilmelidir.

Yazılar içerisinde önemli kelimeleri vurgulamak için kalın, italik ve altı çizgili yapmak gerekmektedir. Bu şekilde ilgili kelimelerde o makalenin daha üst sıralara çıkması kolaylaşır. Bunun sebebi, ziyaretçiler makaleyi okurken renkli ve vurgulu kelimeleri daha önce algılarlar. Bu kelimeler sayesinde ziyaretçi makalenin konusu hakkındaki ilk izlenimlerini de edinmiş olur.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Yazı içerisinde kullanılan kelimelerin analizini yaparak, anahtar kelime yoğunluğunu optimize etmek gerekmektedir. Bir makale içerisinde kelimeler toplam içeriğe oranla % 5 – 6 yoğunluğu geçmemelidir. Bu rakamı geçecek sayıda kullanılan kelimeler spam riski taşımaktadır. Bu da sitenin ileride filtreye girmesine sebep olabilir. Aynı zamanda bu değerin çok altında kalan önemli kelimelerde makalenin yükselmesi de zorlaşmaktadır. Bu sebeple bu yoğunluğu ayarlamakta fayda vardır.

Site İçi Linkleme

Site içi linkleme en önemli konulardan biridir. Sitede geçmişi uzun ve kaliteli SEO yapısına sahip sayfalardan yeni yazdığınız sayfalara link vermeniz, yeni makalenizin hızlıca yükselmesini sağlayabilmektedir. Bu sebeple ilgili anahtar kelimelere göre makaleleri linklemek gerekmektedir. Örneğin sadece sandbox konusundan bahseden bir yazıya, sadece bir kez kullandığım bir yazıdan link vermek gerekir. Bunun dışında yazıda kullanılan resimlere link vererek, yazıdaki diğer linklere verilen önemin azalmasını sağlamayın.

Site Dışı SEO

Yeni makalelere alacağınız site dışı linkler, o sayfaların hızlıca yükselmesini sağlayacaktır. Bu konuda izleyebileceğiniz en iyi yol, ping.fm gibi sitelere otomatik son yazılarınızın pinglemesini göndermek, çeşitli Türkçe ve yabancı imleme sitelerine makaleyi manuel olarak eklemek ve  sitenize ait Twitter ve Facebook hesaplarınızda paylaşmak olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? başlıklı makalemizde dofollow, dofollow blog ve SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

SEO Uyumlu Makale Yazmak için yorum yapabilirsiniz. (25)

 • Zeynep Senahan Gürel

  Hocam o kadar web siteme ekleme yapıyorum ki, anlatamam. Fakat hocam sizler kadar imla kurallarını inanın bilmek değil becerisi bile yılların vermiş olduğu okul zamanlarını ah keşke okusaydım der cesine kafama vuruyorum. Hocam affınıza sığınıyorum bu konuda o kadar açıklayıcı yazınız var ki, yine diyorum ah keşke okusaydım. Ama nerede 1980 yılları bilirseniz okumak mı? mümkün mü? okula gidersiniz! yolda çevirirler ne sin kimsin? işte 1980’li yıllarını geri getirmiş olsak bile Hocam SİZ söyleyin Hocam Yazılarınızı anlamak mı yoksa ben mi cahil kaldım.

 • ömür

  öncelikle selam benim sitem sesli53.com dur fakat googlede sesli53 yazınca net cıkıyor acaba filitrelendımı eherki filitrelendıyse ne yapmam lazımki bunu kurtarabıleyım bbır yardımcı olabılırmısınız?bırde sıteme bir haylı yorumlar olmakta yanı reklam amacıyla yorumlar eklemekteler ben bunları sılıyorum sılmek doğrumu yoksa yanlışmı bundada bana yardımcı olurmusunuz? teşekürler ederım allaha emanet olun

 • kubilay yılmaz

  yazınızı okuyunca ne kadar yanlış biliglele hareket ettiğimi anladım ,geç ama yapacak bişey yok,artık dediklerinizi uygulamaya çalışacağım…:(

 • Ayşe Işıl Üçtaş

  SEOhocası yazdığınız yazılları sürekli takip etmekteyim sayenizde çok işime yarayan bilgiler elde ettim.Bunun sonucunda iyi bir blog yazarı olma kanatindeyim teşekkürler.

 • Ali Furkan Usanmaz

  bu SEO işi çok geniş bir konu arkadaşlar. Neyi yapacağımı şaşırdım haaa.

 • Ahmet Berke Aşcı

  Çok yararlı bir bilgi yazısı olmuş.Yürekten kutlar ve teşekkür ederim iyi çalışmalar

 • Mustafa Ali Orhon

  Hocam, gerçekten süpersiniz çok faydalı bilgiler sayende sitemi üstte çıkarabildim allah razı olsun bu bilgiler için….

 • Betül Fatih

  Harika bilgiler, tüm bu bilgiler sitemde uyguluyorum. gerçekten güzel bilgiler var.

 • Serdar

  Hocam tek kafama takılan ben siteyi html olarak css tabanlı hazırlıyorum. google dostu olsun diye. ve içerigi not defteri kullanarak yazıyorum. imla hatalarını göremiyorum o yüzden ve bi çok imla hatası yaptığımada eminim. Sizce bunun etkisi çok fazla olurmu siteye ?
  saygılar..

 • Aybirgen Seyfi

  Hocam konu ve anlatım çok güzel olmuş.. Haber sitesi için tam aradığım şey buydu .. teşekkürler..

 • Adem ildeç

  Deniz Reklamcı Derken Ne demek istediğini Tam Olarak Anlamış Değilim.Ayrıca BuRada Bu işin Üstadı Olan Hocamız Var İken Benden Ne gibi Bir Yardım Bekliyorsun Buda Bana Pek Mantıklı Gelmedi ama..
  Bir Httaacces İle Sorunun Çözülür Ben Yinede Yardımcı Olayım.Hocamında dediği Gibi Bilgi Paylaştıkca Çoğalır.Saygılarımla Deniz Kardeşim.

 • deniz

  bende sandım benim konu için yorum yapmışsın arkadaşım ama sadece reklamcı çıkmışsın 🙂

 • Adem ildeç

  Öyle güzel ve açık bir anlatım olmuş ki .. İnanıyorum ki Bir gün Heryerde SEOcular Geziniverecek. : )

 • deniz

  smells-like-facebook benim kullandığım tema bu ancak şöyle bir hata veriyor kullandığım SEO eklentisi ise All in One SEO Pack 1.6.13 bunun verdiği hata şöyle bişi burda şu işaret (#) olmaması gerekiyor bazen düzgün gösteriyor bazende bozuyor bu şekil çalışıyor benim istediğim benim temaya göre bildiğiniz bir SEO var mı teşekkürler

 • Osman

  Üstat , süper bilgiler veriyorsun.Harika bilgiler bunlar allah razı olsun.

 • Simge Nur Sürmeli

  Arkadaşlar site tanıtım yazısı yazdırabiliceğimiz site veya şahıslar ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardmcı olursa çok makbule geçicek .

 • Şelale Karga

  Hocam mesela etiketlerimizi makalelerimizde link olarak kullandığımızda bize artı yada eksi ne gibi dünüşleri olabilir.Şimdiden teşekkürler.

 • Tarık Boz

  Site içi linkleme döngüsü iyi yapılırsa extra işler yapılmadan bazı kelimelerde yukarılarda bile olabilirsin.

  Teşekkürler hocam güzel makale olmuş

 • Ayman Esat

  Yazınızı tamamıyla okudum fakat h1 tagının veya diğer h taglarının SEO konusunda hiç bir yararının olmadığının düşüncesindeyim.

  • Kaan Gülten

   @bedava dizi izle, h tagleri senin en önemli unsurlarındandır. Aynı zamanda her site mutlaka uygun sayıda ve konumda kullanmalıdır.

 • Osman

  Yazınızı okuduktan sonra bir sürü hatam oldugunu fark ettim.Ayrıca merak ettğim başlık secilierken örnegin ”xlkm indir ve yorumları gör” başıl yaptım.İlk bu başlığı ben attım.benden sonra aynı başlıgı atanlar googlenin gözünde nasıl görünürler.

  Bide yahoo da index 2 üçretsiz SEO analizi ksımından baktım.Googlede ise 60 yahoo indexsi için ne yapa bilirim.

 • Selen Elif Fahri

  Özgün Konuda İmla Kurallarının Bukadar Önemli Oldugunu Bilmiyordum Ben.Öneminin farkındaydım ama bukadar dikkat edilcek Konu Oldugunu dusunmedım

 • Fuat KARA

  Webmasterlar için kabataslak SEO uygulaması niteliğinde. Tek başına uygulansa dahi olumlu sonuç verir.

 • Mehmet

  Bu makaleyi okuyarak çok şey öğrenilebilir. Gerçekten ayrıntılı ve akıcı bir anlatım olmuş. Herkes makale yazamaz. Belli kurallar vardır. Bu makale acemi yazarlar için iyi bir anlatım kaynağı olacaktır. Makale yazmak sadece konu hakkında bilgiler vermek değildir. İnsanlar da makaleleri sırf içerik olsun diye satın almazlar. O makalenin bir getirisi olsun isterler. Bu yüzden SEO uyumlu makaleler değer taşırlar. Çünkü Google’dan ziyaretçi çekecek olan bu makalelerdir. Teşekkürler….

 • ibrahim

  Bu güzel makale için teşekkürler. Bırakın diğer SEO derslerini sadece bu makaleyi tam anlamıyla uygulasak bize yeter.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE