Doğru hedef kitleye, doğru bir şekilde ulaşmak amaçlandığında en efektif seçeneklerden birisi olan SEO başta gelmektedir. SEO’da başarılı olabilmek için en önemli gereksimlerden birisi de SEO uyumlu içerik oluşturmaktır.

SEO gündeminde sürekli tekrarlanan “İçerik kraldır” söylemi; eğer içerik doğru bir şekilde hazırlandıysa son derece doğru bir söylemdir.

Sizlere bu yazımda “SEO uyumlu içerik oluşturma rehberi” hakkında bilgilendireceğim. 2022 yılında SEO kriterlerine uygun içerik hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listelenmiş şekilde bulabilirsiniz. 

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

seo uyumlu içerik nedir

SEO uyumlu içerik, amacına uygun şekilde hazırlanmış, okunabilirliği yüksek ve kullanıcının aklında soru işareti bırakmayan içeriktir. İçerikte yer alan anahtar kelime yoğunluğu, H başlıklarının doğru kullanılması ve içeriğin birçok ortam öğesiyle zenginleştirilmesi bir içeriği SEO uyumlu yapmaktadır.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturma

SEO uyumlu içerik oluşturma için aslında 5 temel noktamız bulunmaktadır. Bu 5 temel kriteri hazırladığımızda arama motorları ve kullanıcılar için uygun içerik oluşturmaya başlayabiliriz demektir. 

SEO uyumlu içerik oluşturmak için gerekenler;

 1. İçerik konusunun ve amacının belirlenmesi
 2. İçerikle alakalı yüksek hacimli kelimelerin bulunması
 3. İçerik konusu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olunması
 4. İçeriği zenginleştirecek ortam öğelerine sahip olunması
 5. Rakip analizi

1- İçerik Konusunun ve Amacının Belirlenmesi

seo uyumlu içerik nedir 2

İçeriğin konusu ve amacı en önemli aşama olabilir diyebilirim. Çünkü kullanıcıların aramadığı veya kullanıcının hiçbir işine yaramayacak bir içerik oluşturmak hem zaman kaybı hem de trafik çekmeyeceği için web sitemizde otoritesiz bir içerik olarak duracaktır. 

İçeriğimiz konusu, kullanıcılar tarafından aranan ve kullanıcın dikkatini çekecek şekilde belirlenmelidir. İçeriğimizin konusuna göre kullanıcıların arama amacınını da saptamak gerekmektedir.

Kullanıcıların amacı içerikte bilgi edinmek ise kullanıcıya bilgi vermelisiniz. Kullanıcın web sitenize girişteki amacı hizmet veya ürün satın almak ise kullanıcının satın alma amacına uygun şekilde içerik hazırlamalısınız. Bu noktada 4 adet arama amacı bulunmaktadır.

Kullanıcı arama amaçları;

 1. Bilgi edinme amacı (Ne, nedir, nasıl, ne zaman ve benzeri sorulara cevap verir.)
 2. İşlemsel amacı (Satın al, al, sipariş ver, satış, fiyatı gibi sorgulara cevap verir.)
 3. Gezinme amacı (... haberleri, … ipuçları, … modelleri, … sitesi, Facebook, Instagram)
 4. Ticari amacı (yorumları, inceleme, karşılaştırma, kampanya, en iyi gibi sorgulara cevap verir)

Bu noktada kullanıcıların içeriğinizi ne için ziyaret edeceğini saptamanız büyük önem arz etmektedir. Kullanıcıların arama amacını saptamak için rakip analizi yapabilir veya Semrush aracından yararlanabilirsiniz.

2- İçerikle Alakalı Yüksek Hacimli Kelimelerin Bulunması

seo uyumlu içerik oluşturma rehberi

Yüksek trafiğe ulaşmak için içeriğizde kullanıcıların aradığı yüksek hacimli kelimelere yer vermeliyiz. Bu sayede içeriğimiz birçok kelimede listelenecek ve birçok kullanıcıya ulaşabilecek. Ancak yeni ve otoritesi olmayan bir web siteniz var ise yük hacimli kelimelerde listelenmeniz zor olabilir. Bu noktada yüksek hacimli ve kolay sıralamaya girebileceğiniz kelimeleri bulmanız gerekmektedir.

Yüksek hacimli anahtar kelimeleri bulabilmek için Ahrefs, Semrush, Google Trends gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Özellikle Ahrefs ve Semrush aracı bu noktada sizlere birçok fayda sağlaycaktır. Bu araçlar sayesinde en çok aranan kelimeleri ve en çok sorulan soruları rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

3- İçerik Konusu Hakkında Yeterli Bilgi Birikimine Sahip Olunması

Hızlı bir örnek vermek gerekir ise bir muhasebecinin sağlık konusunda içerik üretmesi doğru olmayacaktır. Eğer muhasebeci sağlık alanında oluşturacağı içerik konusunda ciddi araştırma yaptıysa bu noktada içerik üretebilir. Yazacağınız içeriğin SEO uyumlu olabilmesi için içeriğinizin konusu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer yazdığınız konu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip değilseniz verdiğiniz bilgiler kullanıcıyı tatmin etmeyecektir. Bu noktada eğer yeterli bilgi birikiminiz yoksa E-A-T kapsamında sınıfta kalabilirsiniz.

4- İçeriği zenginleştirecek ortam öğelerine sahip olunması

SEO uyumlu içerik oluşturmak için içeriğinizde bolca ortam ögelerine yer vermelisiniz. Bu ortam öğeleri arasında, videolar, görseller, gifler ve ses dosyaları bulunabilir. Bu ortam öğeleri kullanıcıların ilgisini çekerek ve göz yorgunluğunu alarak içeriğinizde daha fazla kalmaya teşvik edecektir. Ayrıca 0. sıra olarak belirtilen featured snipped alanında görsel ve video ile çıkma ihtim alinizi de arttırmış olursunuz.

5- Rakip analizi

Oluşturacağınız içerik hakkında rakip analizi çok önemlidir. Rakiplerinizi analiz edip nasıl üst sıralara geldiğini yorumlamanız gerekmektedir. Bu noktada rakiplerinizin kullandığı başlıklar, anahtar kelimeler, içeriğin kelime sayısı, içerikte geçen ortam ögelerin sayısı, içerikle kullanılan listelemeler ve maddelemeler dahil bütün detaylara bakmanız gerekmektedir. Eğer rakip analizini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız SEO ajansı hizmeti alabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Tüyoları 2022

seo uyumlu içerik oluşturma tüyoları

SEO uyumlu içerik oluşturmanız için içeriğinizde hem kullanıcılara hem de arama motorlarına hitap edecek bileşenler kullanmanız gerekmektedir.

SEO Uyumlu İçerik için Kullanılması Önerilen Yapılar;

 • Listelemeler
 • Maddelemeler
 • Görseller
 • H Başlıkları
 • FAQ Yapıları
 • Tablolama Yapıları

1- Listelemeler

Listeleme kullanımları hem kullanıcılar için hem de arama motorlarının içeriğinizi tam anlamıyla yorumlayabilmesi için önemlidir. Örnek olarak bu içerikteki listeleme yapıları gösterilebilir. Ayrıca featured snipped alanında içeriğinizin konumlanabilmesi için listeleme kullanımları önerilmektedir.

2- Maddelemeler

Maddeleme kullanımları içeriğinizin tamamını özetleyebilecek ham bilgiler barındırabilir. Paragraflar arasından sıyrılır ve kullanıcıların ulşamak istedikleri özet bilgiler bu alanda yer alabilir. Bu nedenle içeriğinizde mutlaka maddeleme kullanımlarına yer vermelisiniz.

3- Görseller

İçeriğinizde mutlaka içeriğiniz ile alakalı görsellere yer vermelisiniz. Görselleriniz paragraflarınızı birbirinden ayırır ve kullanıcının ilgisini çeker. Bu sayede hemen çıkma oranınız düşerken ortalama oturum sürenizin artma ihtimali bulunmaktadır. Görsellerinizi içeriğinizde yer verirken mutlaka alt etiketini kullanarak görsellerinizin içerik ile alakalı olduğunu arama motorlarına bildirmelisiniz.

4- H Başlıkları

Arama motorları içeriğimizi anlamlandırırken H başlıklarından ve onların hiyerarşisinden yardım alabilirler. Bu noktada H başlıklarının kullanımı ve içerisinde anahtar kelime barındırmanın içeriğinizin SEO uyumlu olması konusunda artı sağlayacaktır.

5- FAQ Yapıları

İçeriklerinizde FAQ kullanmak hem içeriğinize hem de arama sonuçlarındaki görünürlüğünüze yansıyacaktır. Kullanıcıların sıkça sorduğu sorulara içerikte yer vermek içeriğinizin kalitesini arttıracak ve birçok anahtar kelimede listelenmenize katkı sağlayacaktır.

6- Tablolama Yapıları

İçeriklerinizde tablolama yapıları kullanmak birçok açıdan sizlere fayda sağlayacaktır. Tablolama yapıları içeriğinizin tamamını özetleyecek hap bilgilere sahip olabilir bu da arama motorlarının içeriğinizi anlamasını kolaylaştırabilir. Ekstra olarak tablolama yapılarının doğru kullanımı ile 0. sıra olarak adlandırdığımız featured snipped alanına çıkabilirsiniz.