SEO Terimleri

SEO Terimleri, SEO sektörü yurtdışı odaklı ve kaynaklı bir sektör olduğu için sektörün ihtiva ettiği terim ve kalıplar birebir ingilizce olarak kullanılmaktadır.

1.Bölüm

A Terimleri

Absolute URL (Mutlak Bağlantı, Mutlak Yol)

Dahili bağlantı için kullanılan bir bağlantı türüdür. Bir dosyaya, görsele, HTML sayfasına veya da web sitenize bağlamak istediğiniz başka bir linke doğrudan giden bağlantıdır. Bu bağlantı, bağlantı etiketlerinin bir parçası olarak kullanılmaktadır ve bir protokol, alan adı, görsel ya da başka bir isimden oluşmaktadır.

Alexa

Dünya üzerindeki tüm web sitelerinin, ziyaretçi bazlı SEO kriterlerine göre sıralamasını çıkaran bir servistir. Manipüle edilebilir olması servisin birçok kaynak tarafından güvenilirliğini olumsuz etkilemektedir.

Algoritma Güncellemesi

Google’ın arama motorları için sıklıkla çıkarmakta olduğu algoritmalar veya sıralama sistemlerinde yapılan herhangi bir değişikliktir. Bunlara yeni kuralların dahili olduğu gibi, hali hazırda var olan güncellemelerde dahildir. Sık sık güncelleme yapılmaktadır. Bunların bazıları oldukça küçük iken bazıları da anında sıralamanızı, web sitenizi etkileyecek kadar büyük olabilmektedir.

Güncel olarak yapılan birkaç güncellemeden bahsedecek olursak bunlara; Panda, Penguen, Mobil Dostu, Fred, EAT, BERT güncellemelerini sayabiliriz.

Algoritmik Ceza

Web sitenizin sıralamasında gözle görülür bir düşüş görmediğiniz sürece ceza yediğinizi fark etmeniz fazlasıyla zordur. Bu cezalar, web sitenizin arama sonuçlarında görünmemeye başlaması ve anahtar kelimelerinizin sıralamasını kaybetmenize sebep olmaktadır. Bu cezadan kurtulmanın tek yolu ise; Google’ın yönergelerine uygun olacak şekilde sitenizi revize etmektedir.

Alt Tag

Alt tag, görsellerin etiketleri arasına eklenmektedir ve görsel için alternatif metin belirlemek için kullanılmaktadır. Aram motorları üzerinde ne olduğu hakkında bir fikir edinebilmeleri için görseli anlatacak şekilde bir tanım eklenmelidir.

Görsel alternatif metnini hedeflemekte olduğunuz anahtar kelime olarak belirlerseniz, Google’ın görsel arama hizmeti için görsellerinizi optimize etmiş olursunuz.

AMP

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak nitelendirilmektedir. Mobil kullanıcılara çok hızlı sayfalar sunmakta olup bir SEO kriteridir.

Anchor Text

Eğer bir metin üzerinden linkleme yapılıyorsa, bu metin anchor text olarak tabir edilir. Yani linkin ismidir. Title ise linkin göbek adı veya lakabıdır diyebiliriz. Bir kişinin resmi yazışmalardaki Ahmet, arkadaşları arasında Akif olarak telaffuz ediliyor olmaları, bu kişinin her iki isimle de biliniyor olması demektir. Bu sebeple arama motoru çerçevesinde değerlendirecek olursak, her iki isimle de üst sıraya çıkabilecek yapıdadır. <a href=”siteadresi” title=”akif”>SEO Hocası</a> Bu şekilde site için her iki isimle de SEO açısından katkı sağlamış olacaksınız.

Authority Site

Arama motorlarının ve kullanıcıların güven duyduğu sitedir. Bu siteler kullanıcılara güvenilir bilgiler sunarken aynı zaman da güvenilir sitelere bağlantı kurarak yüksek kaliteli web sitesi itibarı kazanmaktadır.

2.Bölüm

B Terimleri

Backlink

Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlantı verdiğinde geri bağlantı oluşturmuş olur. Geri bağlantı bir nevi güven anlamına gelmektedir. Bu diğer web sitesinin size değerli ve alakalı bir kaynak olduğunu arama motorlarına ve kullanıcılara göstermektedir. A sitesi B sitesine link vermişse, B sitesi A sitesinden backlink elde etmiş demektir.

Baidu

Çin’in en çok tercih ettiği ve kullandığı arama motorudur. Çin’de %69’luk bir Pazar payı mevcutken dünya çapında ise bu oran %1’lik bir Pazar payına sahiptir. Google ile hemen hemen aynı hizmeti kullanıcılara sunmaktadır.

Banner Körlüğü

Kullanıcıların, web siteleri üzerindeki reklam olduğunu düşündükleri ve inanmakta oldukları öğeleri göz ardı etme, görmeme eğilimi bulunmaktadır. Reklamlar, kullanıcılar tarafından kesintili ve anlamsız olarak değerlendirilmektedir ve önemli bir şey aramaktaysa sayfayı gözden geçirirken bu kısımları filtrelemektedir.

Bing

Microsoft’un sahip olduğu arama motorudur. Dünya çapında %3’lük bir Pazar payına sahiptir. Bazı istatistiklere bakıldığında, Bing kullanıcılarının diğer arama motoru kullanıcılarına oranla %25 daha fazla harcama yapmakta olduğu görülmektedir.

Black Hat SEO

Black Hat (Siyah Şapka) SEO, Arama motoru açıklarından istifade ederek, etik ve yasal olmayan yollarla haksız bir şekilde üst sıralara ulaşılması işlemidir.

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı)

Kaç kişinin web sitenizi ziyaret ettiği ve daha sonrasında hiçbir işlem yapmadan veya diğer sayfalarınıza göz atmadan hemen çıkış yaptığını gösteren değerdir. Temel kural şudur ki; hemen çıkma oranınızı ne kadar düşük ise o web siteniz o kadar iyidir. Ancak yüksek bir çıkma oranına sahipseniz web sitenizin değeri o kadar kötü olacaktır.

Branded Keywords (Marka Anahtar Kelimesi)

Bu anahtar kelimeler, şirketinizi, marka adınızı ve türevlerini içeren kelimelerdir. Arama sonuçlarında sorgu yaparken markalı anahtar kelimeleri kullanma konusunda fazlasıyla konu mevcuttur.

Breadcrumb Tag

Breadcrumb, kullanıcının web siteniz üzerinde yerini bulmasına yardımcı olan bir nevi navigasyon görevi gören etikettir. Breadcrumb kurgusu, mevcut bulunulan sayfanın her daim önceki sayfasına bağlantı sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

Büyük siteler için bu gelişmiş iç bağlantı türü hem kullanıcı deneyimi de hem de tarama için oldukça faydalıdır. Okunabilir ve kullanıcı dostu bağlantılar oluşturmaktadır. Bir WordPress kullanıcısı iseniz, Yoast eklentisi ile bu durumu ayarlayabilirsiniz.

Broken Link

Yanlış yazılmış bir URL ya da silinmiş olan bir bağlantı nedeniyle ulaşılamayan, çalışmayan bağlantı türüdür. Genellikle bir sayfa taşındığında, URL’de revize işlemleri yapıldığında olmaktadır. Tarayıcıların web sitenizi dizine almasını durdurabilir veya sıralamalarınızın düşmesine neden olabilecek kadar önemlidir.

3.Bölüm

C Terimleri

Canonical

Bir rel mikroformatıdır. Web sitelerinin farklı adresler veya url uzantıları kapsamında aynı içeriği sunduğu durumları arama motorlarına bildiren bir etikettir. Örneğin bir eticaret sitesinde yer alan ürün sayfasında, görseller, yorumlar, açıklamalar ve ödeme seçenekleri gibi sekmelerde farklı url veya uzantılar oluşuyorsa bunlar rel canonical ile tek sayfa olduğu garanti altına alınır. Bu şekilde farklı urllerde aynı içeriğin görüntülenmesi kopya içerik durumu oluşturmaz.

CSS

HTML belgelerinin görünümünü tanımlamanıza yardımcı olan dildir. Her web sitesinde, boyut, renk, düzen vs gibi kısımların belirlendiği bir veya birden fazla CSS dosyası bulunmaktadır.

CTR

Arama sonuçlarında web sitenizi ya da reklamlarınızı tıklayan kullanıcıların oranını/yüzdesini gösteren bir metriktir. Tıklama sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle hesaplanmaktadır.

Clickbait

Kullanıcıyı, web sitenize tıklaması için ikna edecek bağlantı türüdür. Bu bağlantılar, kullanıcıda merak uyandıracak bağlantı metni ya da title ile kullanılmaktadır. Clickbait’i kullanmak web sitenize gelen trafiği artırabilir ancak sizinle birebir uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Competitor Analysis

Yapmakta olduğunuz veya aynı konu üzerinden hedeflediğiniz anahtar kelimeler için arama sonuçlarında sıralanan web siteleri sizlerin rakibiniz sayılmaktadır. Bir rakip analizini gerçekleştirirken, sektörde konuyla alakalı hangi taktiklerin işe yaradığını ve hangi alanları ön planda tutmanız gerektiği gibi konularda sizlere yardımcı olacak verilere ulaşacaksınız.

Content

İçerik, bir web sitesinde bulunan bilgilerin tamamına denmektedir. Metin, görsel, video ve animasyonların tamamını içermektedir. SEO açısından ise; içerik trafiği çekme ve kullanıcı deneyimi etkileşimi konusunda oldukça önemli bir faktördür.

Content Marketing

Yüksek kaliteli, değerli bilgilerin (video, görsel, ses veya metin biçiminde) oluşturulmasına ve paylaşılmasına odaklanan pazarlama yöntemine denmektedir. Bu alanda amacınız tamamıyla ilgi çekmek ve güvenilir bir kaynak olarak algılanmaktır, böylece web siteniz daha fazla görünürlük kazanacak ve marka bilinirliğinizi de arttıracaksınızdır.

Conversion Rate

Web sitenizi, yayınlamakta olduğunuz reklamınızı, CTA’nızı, ziyaretçi dönüşümü amacıyla tasarlanan tüm kullanıcılardan istenen dönüşüm gerçekleştiren kullanıcıların yüzdesidir.

Crawl

Bir web sitesinin tüm içeriğinin ve kod kısmının analiz edildiği, arama motoru tarayıcıları tarafından gerçekleştirilmekte olan basit bir işlemdir.

Crawlability

Taranabilirlik, tarayıcıların sitenizde kolayca gezinmesini, anlamasını, verimli bulmasını ve web sitenizi dizine eklemesini sağladığı işlemler ifade etmektedir. Sitenizin taranabilirliğini, site haritanız ya da görseller için resim haritanızı oluşturarak, site hızınızı, görsellerinizi optimize ederek, yönlendirmelerinizi doğru kurgulayarak sağlayabilirsiniz.

Crawl Budget

Tarama hızından ve tarama talebinden oluşan tarama bütçesi, Google’ın web sitenizde tarayacağı URL’lerin sayısını tanımlamaktadır. Bu işlem küçük web sitelerini etkilememektedir.

4.Bölüm

D Terimleri

De-indexing

Bir sayfanın arama motoru dizininden kaldırılmasıdır. Böylelikle bu sayfa arama motoru sonuç sayfanızda görünemez hale gelmektedir. Bu işlemi sayfanızı “no index” şeklinde değer vererek yapabilirsiniz.

Description

Site genelinde her sayfa özelinde belirlenmesi gereken kısa ve öz açıklama kısmıdır. Arama sonuçlarında Title(başlık) ve URL adresinin altında yer alır. Kod tarafında ise; .. arasına eklenmelidir. Meta Description, içerisinde anahtar kelimemizi bulundurmalı ve 50 -160 karakter arasında olmalıdır. Amacımız kullanıcının sitemizi ziyaret etmesini sağlamak olduğu için dikkat çekici bir açıklama bu konuda bizlere yardımcı olacaktır.

Direct Traffic

Ziyaretçilerin tam olarak web site adresinizi  (URL) tarayıcıya girerek ulaşarak yapmakta olduğu ziyaretlerin sayısıdır.

Disavow Links

Sitenize gelen tüm backlinkler, sizler için yararlı değildir. Güvenilmeyen kaynaklardan gelen bağlantılar kötü sayılmaktadır ve sizleri ceza alacak kadar kötü etkileyebileceği gibi SEO’nuzu da olumsuz yönde etkileyecektir. Google’ın “Bağlantıları Reddetme” aracını kullanarak sitenize link gelmesini istemediğiniz domain adreslerini engelleyebilirsiniz.

Dofollow Links

Var olan tüm bağlantılar varsayılan olarak dofollow bağlantılardır. Bir sayfanın arama sonuçlarına yer edinmesini sağlamaktadır.

Domain

Web sitenizin alan adı ya da IP adresi olarak görüntülenmekte olduğu kısımdır.

Duplicate Content

Kopya içerik, birden fazla web sitesinde aynı içeriğin yer alması durumudur. Arama motoru botu, hangi sitenin konuyla daha alakalı olduğunu belirleyemediğinden dolayı sizlere ait olan sayfalarda “Canonical” etiketi ile bu durumu çözebilirsiniz.

5.Bölüm

E Terimleri

EAT

Google’ın sıralamaları etkileyecek şekilde yapmış olduğu bir güncellemedir. EAT, uzmanlık-yetki-güven anlamına gelmektedir. Puanınızı ise şu şekilde arttırabilirsiniz.

  • Sık sık güncellenen çok miktarda içeriğiniz olduğundan emin olmalısınız.
  • İyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmanız gerekmektedir.
  • Web sitenizin iyi bir otoriteye sahip olması gerekmektedir.
  • Yazar sayfanızın bulunması gerekmektedir.

6.Bölüm

F Terimleri

FAQ

Kullanıcıların site içerisinde sıkça sorduğu sorulardır. Google, arama sonuçlarında siteleri sıralarken kullanıcılar tarafından sıkça sorulan sorulara da yer vermeye başladı.

Featured Snippets

Sıfırıncı sıra olarak da bilinen öncelikli olarak değer verdiği içerikleri kullanıcıya göstermektedir. Bu alanda siteye de link vererek kullanıcıyı direkt olarak siteye yönlendirmektedir.

7.Bölüm

G Terimleri

Google

Dünyanın en popüler arama motorudur. SEO için önemli olan araç ve hizmetlerin büyük bir çoğunluğunu bizlere sunmaktadır.

Google Ads

Google tarafından geliştirilen, kullanıcılara reklamların Google’da ve reklamcılık ağında görünmesi için sorgulara teklif verdikleri bir reklamcılık hizmetidir.

Google Alerts

Belirlemiş olduğunuz herhangi bir içeriğin, sitenin güncellenmesi durumunda sizlere bildirim gönderen bir sistemdir.

Google My Business

İşletme girişinizi oluşturduktan sonra burada ayarladığınız bilgiler yerel arama sonuçlarında kullanılarak işletmenizin Google Haritalarda görüntülenmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak; arama sonuçlarının sağında yer alan kısımda da görüntülenmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

8.Bölüm

H Terimleri

Hacklink

Web sitelerinin hacklenerek site sahibinin izni ve bilgisi dışında link ekleme işlemidir. Bu şekilde eklenen linkler web arayüzünde görünmese de, sitenin kaynak kodunda görüneceğinden arama motorları tarafından doğal tavsiye link olarak algılanabilecektir. Ancak sonraki sayfalarda anlatacağımız üzere birçok yan etkisi de bulunmaktadır.

Heading Tag

Heading terimi daha çok içeriklerde yer alan başlıklar için kullanılmaktadır. Makalenin ana başlığı heading 1 yani h1 ile belirtilirken, başlıkların önem derecesi düştükçe rakam artacak şekilde h2,h3,h4 vs. gibi listelenmektedir.

Hidden Text

Arama motorlarını yanıltmak amaçıyla css kodları ile ziyaretçilerden gizlenen içerik ya da linktir. Bu teknik ile arama motorlarını manipule etmek amaçlanır. Google Sandbox’a sebep olmaktadır.

9.Bölüm

I Terimleri

Image Sitemap

Web sitenizde yer alan görsellerden taranmasını ve dizine eklenmesini istediklerinizi içeren bir XML dosyasıdır. Bu dosya mevcut bulunan sitemap.xml dosyamızdan ayrı olabileceği gibi onun içerisine de eklenebilmektedir.

Indexability

Arama motoru botlarının sayfanızı daha sonra kullanabilmek üzere dizine eklemesine izin verdiği web sitesinin durumudur.

Indexing

Arama motoru veritabanına bir web sitesinin eklenmesi işlemidir. Web sitenizi dizine almanın en kolay yolu, farklı web sitelerinin sizlere bağlantı veriyor olmasıdır ardından arama botlarının bu bağlantıları takip edip sitenize ulaşmasıdır.

Internal Link

Web siteniz içerisinde bulunan sayfaları birbirine bağlamak ve birbirini güçlendirebilmesi adına yapmış olduğunuz bağlantı türüne denmektedir.  Bu bağlantı türü, arama motoru botlarının siteniz içerisinde daha kolay gezinmesini sağlayacaktır.

10.Bölüm

K Terimleri

Keyword

Sorgu yapıldığı zaman web sitemizin görünmesini istediğimiz, hedeflediğimiz kelimelerdir. Bir anahtar kelime belirlemek ve onu içeriğinizde kullanmak, örümceklerin web sitenizi hangi kategoride, hangi anahtar kelimede göstereceği konusunda fazlasıyla yardımcı olmaktadır.

Keyword Density

Bir sayfada bulunan, kullanılan anahtar kelimelerin toplam kelime sayısına oranının yüzdesini bizlere vermektedir. Web sayfasının anahtar kelime ile alaka düzeyini belirlemek amacıyla anahtar kelime yoğunluğu kullanılmaktadır.

11.Bölüm

L Terimleri

Landing Page

Ziyaretçinin arama sonuçları üzerinde bağlantıya tıklayarak geldiği görünen belirli tek bir sayfadır. Bu sayfalar genellikle tanıtım ve dönüşüm için kullanılmaktadır.

LSI Keyword

Belirlemiş olduğunuz birincil anahtar kelimenizle anlamsal olarak ilişkili olan anahtar kelimelere denmektedir. SEO kelimesinin LSI kelimelerini ele alacak olursak bunlar; SEO aracı, SEO ajansı vb kelimelerdir.

Link Building

Web sitenize gelen bağlantıların kalitesini ve sayısını artırmaya yönelik yapılan işlemlerdir.

Local SEO

Coğrafi konuma göre web sitelerin trafiklerinin optimize edilmesi işlemidir.

Long Tail Keywords

Hedeflemekte olduğunuz anahtar kelimeler çoğunlukla jenerik kelimeler olduğundan aranma hacimleri oldukça yüksek olacaktır. Satın alma noktasına daha yakın olan kişiler tarafından bu anahtar kelimelerin türevlerinin kullanımı daha çok tercih edilmektedir. Bu anahtar kelimeler jenerik anahtar kelimelere oranla çok daha yüksek dönüşüm oranlarına sahiptirler.

12.Bölüm

M Terimleri

Meta Keywords

Arama motoru örümceklerini sitenizin hangi anahtar kelimelerle alakalı olduğu konusunda bilgilendirmek amacıyla kullanılmaktaydı. Ancak Google, meta keywords etiketlerinin manipülasyona neden olduğu için bu kullanımı kaldırdığını bildirdi.

Mobile-first Indexing

Bir web sitesinin masaüstü sürümünden önce mobil sürümünün dizine eklenmesi durumudur. Ancak sitenin mobil sürümü yoksa ya da site tamamen mobil cihazlar için optimize edilmediyse, arama sonuçlarında sıralamanız olumsuz yönde etkilenecektir.

13.Bölüm

N Terimleri

Negative SEO

Negatif SEO, rakibinizin rütbesini düşürmek için black hat SEO yöntemlerini kullanılmasını ifade etmektedir. Örneğin; içeriği değiştirmek, spam içerikli, doğal olmayan backlinkler almak ve kopya içerikler oluşturmak.

Nofollow Link

Bir bağlantının özellik değeridir. Bu etiketi kullanarak, arama motoru tarayıcısına gelmekte olan ya da gitmekte olan bir bağlantının eşitlenmesini istemediğimizi bildirmek için kullanırız.

14.Bölüm

O Terimleri

Off-page SEO

Web sitesinin içeriğinde yapılmayan daha çok arama sonuçlarında sıralamasını iyileştirebilmek adına yapılan tüm eylemleri ifade etmektedir. Sosyal medya pazarlaması gibi daha çok bağlantı kurma işlemleri ve pazarlama konusu yer almaktadır.

On-Page SEO

Web sitesi içerisindeki tüm sayfalar için yapılan optimizasyon işlemleridir. Görünürlüğü ve arama motoru sıralamalarını iyileştirmek adına hem içeriğin hem de kaynak kodu optimize edilmektedir.

Organic Traffic

Bir ziyaretçi web sitenizi Google aramalarıyla bulduğunda elde ettiğiniz trafiktir. Reklam yoluyla aldığınız ücretli trafiğin tersidir.

15.Bölüm

P Terimleri

Page Authority

Web sitenizin arama sonuçlarında ne kadar iyi performans göstereceğini ve konuyla alakalı sayfa otoritesindeki diğer sitelerle karşılaştırıldığında ne kadar rekabetçi olduğunu sayfa özelinde ölçmektedir.

Page Speed

Tüm web sayfasının içeriğinin tarayıcı penceresinde görüntülenmesinin tam olarak ne kadar sürdüğünün bir ölçümüdür. Yükleme hızı hem kullanıcı deneyimini hem de sıralamanızı etkilemektedir. Yükleme süresi uzun olan web sitelerinde ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranı artacağı için de sitemiz olumsuz yönden etkilenecektir.

PageRank

Google’ın bir web sitesinin arama sonuçlarında yer alabilmesi için alaka düzeyini ve önemini ölçen algoritmadır. Web sitesine, kendisine ve bağlantı vermekte olan diğer tüm sitelerine dayanarak bir PR numarası atamaktadır.

Paid Traffic

Bir ziyaretçinin, reklam olarak çıktığınız içeriğe tıklayarak web sitenize gelmesi durumunda elde ettiğin tüm trafiktir.  Sonuçları direkt olarak anlık alabildiğiniz için oldukça popüler bir stratejidir. En çok bilinen iki ücretli trafik platformu Google Ads ve Facebook’tur.

16.Bölüm

R Terimleri

Rel

Rel bir html mikroformatıdır. Linklerin site ile olan ilişkisini belirtir. Yaklaşık 20 – 25 çeşit rel mikro format bulunmakta ve bunlar link verilen site ile veren site arasındaki bağ hakkında arama motorlarına bilgi verir.

Rich Snippet

Yapısal veri işaretlemeyi kullanarak sayfanızı kolayca dizine ekleyebildiğiniz gibi arama motoru botlarının içeriğini daha iyi anlamasına izin verebilmesiniz de gerekmektedir. Geleneksel arama motoru sonuçlarına kıyasla, rich snippet, inceleme puanları, yayın tarihi, ek bağlantılar gibi birçok konumu barındırmaktadır. Sıralamanızı etkilemez ancak kullanıcıya sunmuş olduğunuz verilerden kaynaklı web sitenizin TO artacaktır.

Robots.txt

Web sitesini tarafından arama motoru botlarıyla iletişim kurmak için kullanılmaktadır. Web sitenizde bulunan her bir sayfanın nasıl işleneceği ile alakalı arama motoru botlarına bilgi vermenize yardımcı olacaktır.

17.Bölüm

S Terimleri

Sandbox

Google’ın tüm yeni siteleri belirli bir alana koyarak bir süre boyunca iyi sıralama almasını önlediğini iddia eden bir teoridir.

Search Engine

Web üzerinde yer alan tüm dosyaları araştıran, anahtar kelimelere göre kategorilere ayıran

Search Engine Optimization (SEO)

Organik arama sonuçlarında web sitenizin görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirmek ve organik trafik kazanmak için yapılan çalışmaların tümüdür.

Search Engine Result Page (SERP)

Arama sorgusu yapan bir kullanıcının karşısına yanıt olarak arama motoru tarafından görüntüleyen sayfalara denmektedir. Sonuçların görüntülenmesinin temelde iki yolu vardır. Bunlardan biri; sitenin başlığı ve kısa bir açıklama içeren geleneksel arama motoru sonucu iken diğeri ise; Google SERP özelliğidir.

Search Volume

Hedeflemekte olduğunuz anahtar kelimelerin ve kelime gruplarının bir süre aralığında aldığı toplam arama sorgusu sayısına denmektedir.

Secure Hypertext Transfer Protocol (HTTPs)

HTTP protokolüne gönderilen ve alınan bilgileri bilgisayar korsanlarından koruyan şifreli, güvenli bir sürümüdür. Bu protokolü Google http üzerinden önerirken, daha iyi konum ve yönlendirme trafiğiyle ilgili verileri kullanan web sitelerine de bazı avantajlar sağlamaktadır.

Static URL

İçeriği her zaman aynı olan bir web sitesinin adresine denir. URL asla değişmez, okunabilir ve açıklayıcıdır. İçeriğinde anahtar kelimeleri içerebilir ve kullanıcının aklında tutması kolaydır. Bu nedenlerden dolayı diğer web sitelerine oranla daha yüksek bir TO vardır.

Status Code

Tarayıcının bir web sayfasını talep ettiğinde aldığı durum kodudur.

Durum kodlarından bahsedecek olursam;

  • 1xx: Bilgilendirici yanıtlar.
  • 2xx: Başarılı
  • 3xx: Yönlendirme
  • 4xx: Müşteri hatası
  • 5xx: Sunucu hatası

Status Code 301/302

Sitemizde bulunan bir URL’nin kalıcı bir şekilde farklı bir adrese yönlendirildiğini göstermek amacıyla 301 kodu kullanılırken, geçici olarak yönlendirildiği bir süre sonra tekrardan sayfanın geri geleceğini bildirmek içinse 302 kodunun kullanılması gerekmektedir.

Status Code 404

Sayfa bulunamadı hatasıdır. Önceden web sitesinde var olan bir sayfanın güncel durumda bulunmuyor olduğunu bildirmektedir. Hem kullanıcı deneyimi hem de web sitesi sağlığı için 404’ler oldukça kötü bir izlenim vermekte ve bunun yerine 301 yönlendirmesi yapılması önerilmektedir.

Status Code 410

Kalıcı olarak kaldırılmış bir sayfanın, tarayıcılara bu sayfayı dizinden kaldırmaları konusunda bilgi veren durum kodudur.

Status Code 500

Sunucuda herhangi bir sorun olduğunu ve web sitenize erişimin olmadığını belirten durum kodudur.

Structured Data

Web sitenizin HTML kodlarına eklendiğine, yapılandırılmış veri işaretlemesi arama motoru botlarını web sayfasının içeriğini belirlemede değerli bilgileri içeren öğelere yönlendirmenize yardımcı olmaktadır.

Sitemap.xml

Site haritası, site üzerinde yer alan tüm sayfaları arama motorlarına ve kullanıcıya sunulmasına yardımcı olan bir belgedir.

Spam

Daha çok yazılımlarla yapılan paylaşımlar için kullanılan bir terimdir. Çok sayıda paylaşımın (backlink, içerik, yorum vs.) kısa sürede yapılması sonucu oluşan bilgi kirliliğidir. SEO anlamında faydalı olması düşünülen birçok işlemde spam yapılabilmektedir. Spam olduğu tespit edilen her çalışma türü sitelere zarar vermekte veya sıfır etki göstermektedir.

18.Bölüm

T Terimleri

Technical SEO

Arama motoru botunun, web sitenizi taraması ve dizine eklenmesi mümkün olduğunca kolay yapması ve oluşturma aşamasında gelişmesine odaklanan SEO’nun bir parçasıdır. Teknik SEO, diğer tüm SEO çalışmalarının temelini oluşturmaktadır ve web sitenizin en iyi performansı sunmasını istiyorsanız bu çalışmaları kesinlikle yapmanız gerekmektedir.

Thin Content

İnce ya da zayıf içerik olarak bilinmektedir. Kullanıcıya oldukça az bilgi içeren ya da hiç bilgi içermeyen içeriklerin sunulması olarak da tanımlanabilir. Çok az miktarda metin içeren ya da bilgisayar tarafından otomatik oluşturulan içerikleri, kopya içerikleri içermektedir.

Title

Başlık anlamına gelmektedir. Web sitelerinin ana başlık yapısı için kullanılabileceği gibi, linklerin de isimlendirilmesinde kullanılabilmektedir.

19.Bölüm

U Terimleri

User Engagement

Web sitesinin ziyaretçinin dikkatini çekmede ve web sitenize göz atmalarını sağlamada ne kadar iyi olduğunuzu açıklayan bir kriterdir.

User Experience (UX)

Bir ürünü veya hizmeti kullanmanın ne kadar basit ve keyifli olduğunu ölçen bir arama motoru sıralama faktörüdür.

User Friendly

Kullanıcı tarafından kullanımı ve öğrenmesi kolay olan web sitelerine denmektedir.

User Interface (UI)

Web sitesinde kullanıcının etkileşim halinde olduğu tüm alanlara kullanıcı arayüzü denmektedir. Kullanıcı üzerinden olumlu bir izlenim bırakarak, onlara iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak, kullanıcı arayüzünün amacıdır.

20.Bölüm

V Terimleri

Viral Content

Paylaşıldıktan kısa süre içerisinde popüler olan paylaşımlara denmektedir.

Visit (Session)

Kullanıcının web sitenize her geldiğinde ve sitede gezinmeye, etkileşime geçtikçe hesaplanmaya devam etmektedir. Ziyaretler arasındaki süre 30 dakikadan az olmadığı süre içerisinde ziyaretçi sayfanızda oturum gerçekleştirmiş olacaktır.

21.Bölüm

W Terimleri

Webpage

Bir tarayıcı tarafından okunabilen HTML belgesine webpage denmektedir. Bir web sitesi yalnızca bir veya birden fazla web sayfasından oluşmaktadır.

Website Quality

Arama motoru botları bir web sitesini sıralarken kalitesine bakarak tespit etmektedir. Belirli bir web sitesinin kalitesinin ne olduğunu belirlerken birkaç temel unsur ele alınmaktadır. Bunlardan birkaçı; mevcut içeriğin alaka düzeyi, içeriğin uzunluğu, backlink profili, okunabilirlik vs.

White Hat SEO

SEO çalışmalarında, kullanıcı ve arama motoruna yönelik şekilde çalışmalar gerçekleştirirken etik olmasına dikkat edilmelidir. Black Hat SEO’da ne kadar etik dışı hareket varsa Black White SEO’da tam tersine burada yer alan özelliklerin etik olarak kurgulanmasıdır.

22.Bölüm

Y Terimleri

YMYL Pages

Google’ın çıkartmış olduğu algoritmalardan biri olan YMYL, paranız mı hayatınız mı anlamına gelmektedir. YMYL sayfaları, sağlık, finans, mutluluk gibi konuları içeren sayfalardır. Bireyin yaşamı üzerine çok büyük etkilere sahip olan ve kötü bilgilerin sebep olacağı onarılmaz sonuçları engellemek amacıyla çıkarılan bir algoritmadır.

Yoast SEO

WordPress kullanıcılarının sahip olması ve kesinlikle kullanılması gereken bir SEO eklentisidir. Kullanıcılar, Yoast SEO eklentisini kullanarak; içeriğin okunabilirliğini kontrol edebilir, title, description gibi teknik konularda sitesini kontrol edebilmektedir.