Seo Stratejileri

SEO Hocası olarak yayına girdiğimiz günden bu yana düzenli olarak SEO stratejilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu SEO stratejilerini başlıklar altında toplamayı ve bu yönde daha organize bir bilgi sunmayı daha doğru buluyoruz. Aşağıda SEO stratejilerinin açıklamalı listesini görebilirsiniz.

SEO Stratejileri

  • Nofollow'da Dofollow kadar faydalıdır - Nofollow : Nofollow ile verilen linkler hiçbir şekilde link alanın pagerankından fayda sağlayamaz demektir. Yani Google'da üst sıraya çıkmasına engel değildir. Sadece wordpress sitelerin nofollow linkli yorumlarına yorum ekleseniz bile, yani dofollow backlinkiniz olmasa bile hedeflediğiniz konumlara mutlaka gelirsiniz.

[teklif]

 • Robots.txt Dosyası oluşturun - Robots.txt sitenin ana dizininde bulunan ismi değişmeyen, Google Botları için kılavuz bir dosyadır. Yani Google Botları sitenizi ziyaret ettiğinde, dosyanız varsa ilk Robots.txt dosyasına girecektir, yoksa işiniz zor, Robots.txt dosya içersinde bazı kodlar görecektir ve bu kodlar doğrultusunda nereleri indexleyeceğini, nerelere girmeyeceğini anlayacaktır.
 • Canonical URL ile sayfa özgünlükleri- Farklı adresler veya link uzantılarıyla aynı içeriğin sunulduğu durumlarda kopya içerik sorununu engellemek için kullanılması gereken bir özelliktir.
 • Hız indexlenme ipuçları - Sitelerin indexlenme kriterlerin ve daha hızlı indexlenmeyi sağlayacak özelliklerin ayrıntılı olarak kıyaslamalı sunulduğu yazıdır.
 • Site haritası kullanılmalıdır - Sitemap, GoogleBot gibi siteye uğrayan botların, siteyi daha iyi bir biçimde indexlemesi için rehberlik eden bir dosyadır. Türkçe’de  Site Haritası anlamını taşır. Dosyanın uzantısı, .xml‘dir. Arama motorlarının indexleme hızında sitemap’ın etkisi büyüktür. Siteyi ziyaret eden botlar, sitemap dosyasının sayesinde, hangi sayfanın ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini ve webmaster tarafından belirlenen, hangi sayfanın ne kadar önemi olduğunu tespit eder.
 • Blog yorum backlink teknikleri - Blog backlinkciliği ücretsiz yoldan backlink sağlamanın kısa yoludur. Sayfa pagerankı yüksek bloglara yapılan yorumlara link ekleme işine blog backlinkciliği adı verilmektedir.
 • Her sayfada heading tagları kullanılmalıdır - Heading tagları, başlık etiketleridir. Bir metinin ana başlığı, lat başlıkları şeklinde yapılacak vurgulamalar ile ön plana çıkarılacak anahtar kelimelerin SEO açısından değer kazanmasını sağlar.
 • REL ile bağlantılarınızı güçlendirin - REL, mikroformatlardır. HTML 4 ve 5 in kullanım alanlarında çoğunluk gösteren parametrelerdir. REL, linkin siteyle ilişkisini belirtir. Arama motorları botları linki tanımlarken, okurken rel tipine büyük ölçüde dikkat ediyor. Çünkü link hakkında örümceklere ileri yönlü bilgi aktarmaya yarıyor.
 • Domain yaşının fazla olması önemlidir - Google gibi arama motorları, eski sitelere daha güvenilir bir göz ile bakmaktadır. Domain yaşı ile birlikte özgün yazı, sık sık güncellemeler, backlink ve SEO ile istenilen kelimelerde üst sıralara çıkmak mümkündür.
 • Sitede kırık link bulunmamasına özen gösterilmelidir - Google, aslında varolmayan sayfalara verilen linkleri yani kırık linkleri sevmemektedir. Sizin link verdiğiniz sayfa Google tarafından indexlenir ancak öyle bir sayfa aslında kalmamıştır, işte bu gibi sayfalara kırık link denmektedir.
 • Site hızının arttırılmasına çalışılmalıdır - Bir site ne kadar hızlı ise, bir şekilde siteye gelen ziyaretçi sitede başka sayfaları dolaşmakta daha eğilimli olacaktır. Dolayısıyla site içerisinde ziyaretçinin geçirdiği süre artacaktır. Buna bağlı olarak da Alexa ve Google Analytics gibi analiz sitelerinin “Hemen Çıkma Oranları” düşüş gösterecektir.
 • En etkili backlink tekniklerinden birkaçı - Backlinkler bilindiği üzere SEO’daki en önemli kriterdir. Backlinklerin Google’da üst sıraları elde etme, Pagerank artışı ve hit artışı gibi çeşitli etkileri bulunmaktadır. Ancak bu gibi etkilerin en fazlaya çıkarılması için en fazla faydayı sağlayacak backlinklerin seçilmesi gerekmektedir.
 • Google'ın güvenini kazanın - Arama motorlarının güvenini kazanmak için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayarak filtre riskini azaltabilir ve üst sıralara çıkabilirsiniz.
 • İçerik Metni / Kod Oranı göz önünde bulundurulmalıdır - Özellikle Php ve Asp gibi dinamik yapıda kodlamaya sahip siteler, belirli bir içeriğin ziyaretçilere gösterilebilmesi için pek çok PHP kodunu kullanması gerekebiliyor. Bu sebeple, kısıtlı bir oranda gösterilecek metin için büyük oranlarda kodlama yapılmış oluyor. Bugünkü dersin konusu, sitenin kaynak kodu ile arayüzde görüntülenen metin arasındaki oran. Metin büyüklüğü kod büyüklüğüne oranla ne kadar fazla ise, o kadar arama motoru dostudur.
 • Sayfa uzantılarının yalın olması önemlidir - Site URL adresi karakter sayısı olarak ne kadar kısa olursa o kadar hatırda kalıcı olur, aynı zamanda SEO açısından da o kadar değerlidir. Dolayısıyla yayınlanan yazılarda yazı başlıkları ne kadar uzun olursa olsun, yazıların URLsi daima kısa ve öz tutulmalıdır. Yazı URL'lerine son ekler de dahildir.
 • Linkwheel backlink tekniği - Linkwheel genel çalışma mantığı olarak, hızlı ve çok sayıda backlink alarak ana siteyi üst sıralara çıkarmak için risk almak yerine, paravan siteler oluşturarak bu siteler üzerinden bir link akışını oluşturmayı amaçlar.
 • İndexsiz URL ile SEO - İndexsiz URL sayısı ne kadar fazla ise, sitenin başka sitelerde o kadar fazla tanıtıldığı anlamına gelir. Bu sebeple, sitenin önerilme sayısı artmış olur. Google bu kritere bağlı olarak, sitelerin güvenilirliğini belirlemektedir. Güvenilir ve kaliteli olmayan bir site, kimse tarafından tavsiye edilmez.
 • Makalelerinizi SEO'ya uygun hale getirin - Güçlü alt sayfalar oluşturarak her makaleyi kendi ilgili aramasında üst sıralara çıkarmak, hit elde etmek konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Siteler için kullanılan site içi ve site dışı SEO yöntemleri alt sayfalarda yer alan makaleler için de geçerlidir.
 • Etkili bir yorum backlink tekniği - Yorum backlink çalışması için en kaliteli site ve sayfaları tespit etmeye yönelik teknikler anlatılmaktadır.
 • Heading Etiketleri Kullanımı İpuçları - Heading etiketleri, bir sayfadaki hiyerarşik başlık yapısını ifade eden etiketlerdir. Bu hiyerarşi ile başlıkların önemi, büyükten küçüğe listelenir ve başlık içerisinde geçen kelimelerin SEO'daki yeri büyük önem taşır.
 • Caffeine Uyumlu Backlink Taktikleri - Caffeine, özellikle backlink alımında birçok noktaya dikkat edilmesi gerekliliğini getirdi. Bunlardan en önemlisi çeşitlik ve süreklilik oldu. Site içi ve site dışı SEO çalışmalarında yapılan her uygulma da bu konuya dikkat edilirse en etkili ve kalıcı SEOnun uygulanabilir olduğu kesindir.
 • Sosyal Medya ve SEO - Sosyal medya platformlarından en etkili ve mantıklı şekilde yararlanma, sosyal medyanın SEO’ya etkileri,  sosyal medya kullanıcıları, sosyal medyanın önemi gibi sorulara cevap getiren teknikler ve uygulamaları sizler için araştırdık.
 • Ziyaretçi davranışlarını önemseyin - Kullanıcı bazlı SEO tamamiyle sitelerin kullanıcı memnunniyetini sağlamasıyla alakalı SEO kriteridir ve sıralamadaki önemi oldukça fazladır.
 • Sadece anasayfaya değil kategori sayfalarına da backlink verilmelidir  - Kategori ve etiket sayfalarına da backlink çalışması yaparken içerisinde daha fazla sayıda yazı bulunan kategori ve etiketleri seçmeniz gerekir. Bu sayede daha fazla alt sayfa bu kalite puanından nasibini alarak sitenin daha büyük bir kesiminde ilerleme sağlanabilir.
 • Yeni bir forum backlink tekniği - Yeni teknik ile doğrudan anahtar kelimeniz ile ilgili önceden açılmış konulara cevap olarak mesaj atıp, sitenizin linkini de mesajda bulundurarak daha kaliteli ve etkili bir SEO çalışması yapabilirsiniz.