Herhangi bir pazarlama kanalı gibi, SEO faaliyetlerinizden RIO (yatırım getirisini) göstermeniz gerekir. İçeriden veya dış kaynaklı bir ekip aracılığıyla yatırım alan herhangi bir pazarlama stratejisi, değerini göstermelidir. Ancak çoğu zaman, SEO ölçümü, etkileşim ve sıralama pozisyonları gibi KPI'ları izlemede durur.

Ortalama bir işletme, etkileşiminin %53'ünü organik arama yoluyla çekiyor. Ve bu basit nedenden dolayı, kanalın işletmenize sağladığı gerçek finansal değeri gerçekten anlayabilmeniz çok önemlidir. Standart SEO KPI'larınız (ve hatta satışlar ve dönüşümler) ölçmek için gerekli olsa da (aslında ilerlemeyi göstermenize izin vermek için gereklidir), nihai başarı ölçüsü güçlü bir yatırım getirisi sağlamaktır. Stratejinize yatırdığınız her dolar için tam olarak ne kadar para iade edildiğini bilmiyorsanız; Pazarlama stratejinizdeki hangi kanalların en iyi performans gösterdiğine ve hangilerinin büyütülmesi gerektiğine karar vermek imkansızdır. Bunlar, panonuzun görmek isteyeceği ölçümlerdir. Sonuçta, en tepede olanlar, stratejinize koydukları paranın bankadaki nakit olarak ne getirdiğini bilmek istiyorlar. Olumlu bir yatırım getirisi gösterebildiğinizde, başarıyı gösteriyorsunuz ve tüm şirketteki paydaşların kanala katılımını sağlıyorsunuz.

Yıllardır birçok birey SEO'nun yatırım getirisini doğru bir şekilde hesaplamanın zor olduğunu fark etti. Bu, çoğunlukla, örnek olarak PPC'den farklı olarak, SEO'nun genellikle bununla ilişkili sabit maliyetlere sahip olmadığı gerçeğine iner. PPC, kendisiyle ilişkili tıklama maliyetlerine sahiptir, o kadar ki, yatırımı belirli bir dönem boyunca kolayca ilişkilendirebilirsiniz. Genellikle bu, ajans ücretleriyle birlikte reklamları yayınlamanın tıklama maliyetidir (veya kampanyaları şirket içinde yönetiyorsanız dahili ekibinizin maliyetidir). Basitçe söylemek gerekirse, doğru bir yatırım rakamına ulaşmak kolaydır. Öte yandan, kanal satın almaktan ziyade organik görünürlük kazanmakla ilgili olduğu için SEO'nun ölçülmesi biraz daha zordur. Her organik tıklamada sabit bir maliyet yoktur.

SEO sonuçlarını ölçmek için gereken adımlar aşağıda belirtildiği gibidir;

 • SEO Yatırımınızı Hesaplama

Öncelikle SEO'ya yaptığınız yatırımın maliyetini hesaplamanız gerekiyor. ROI'yi nasıl doğru bir şekilde ölçersiniz? Kanalla ilgili maliyetleri birleştirmeniz ve bunu yatırım rakamınız olarak kullanmanız gerekir. Tipik olarak bu maliyetler şunları içerir:

 • Kurum içi kaynakların maliyetini atamak, zamanın%100'ünde SEO üzerinde çalışan kişilerse basittir. Yine de değilse (örneğin, birden fazla ekipte çalışan geliştiriciler ve metin yazarları gibi roller), maliyetlerini izlenen sürelerine göre saatlik veya günlük orana indirmeniz gerekir. Ekibiniz SEO görevlerine harcadıkları zamanı takip ettiği sürece, bunu hesaplamak çok zor değildir.
 • Bir SEO ajansı ile çalışıyorsanız (veya faaliyetlerinizin yatırım getirisini bir müşteriye göstermek isteyen bir ajanssanız), bu daha kolay hale gelir. Temsilcilik sözleşmelerinin çoğu, genellikle sabit bir aylık ücretle hizmet veren bir model üzerindedir. SEO ile ilişkili tüm ajans ücretlerini doğrudan yatırım hesaplamanıza alın.
 • Araçlar genellikle unutulan SEO yatırımıdır. Bazı işletmeler araçların ve yazılımların maliyetini bir teknoloji maliyeti olarak belirlerken, SEO etkinliğinizin yatırım getirisini gerçekten anlamak için, araçları dahil ederek yatırımınızın değerini hesapladığınızdan emin olmanız gerekir. Örnek olarak, ekibiniz SEMrush kullanıyorsa, kullandığınız diğer ücretli yazılımların yanı sıra aracın aylık maliyetini de hesaplamanıza dahil edin. Farklı departmanlar tarafından kullanılan yazılımla ilgili maliyetler varsa, diğerlerine kıyasla ekibinizin kullandığı miktara atfedilebilecek bir yüzde almayı düşünün.

Bu maliyetleri birleştirin ve ROI hesaplamanızın 'yatırım' kısmını besleyebilecek bir rakama sahip olmalısınız. Sadece bu maliyetlerin aylık olarak değişebileceğini ve sorun olmadığını unutmayın. Her ay bu başarı metriğini değerlendirirken bu değişiklikleri hesaba kattığınızdan emin olun.

 • Dönüşümleri İzleme ve Analiz Etme

Dönüşümlerinizi SEO'dan hesaplamak, girilecek rakamları bildiğiniz sürece karmaşık formüller içermez. Yatırımınızın maliyetini zaten hesapladığınız için, şimdi dönüşümlerinizin değerini izlemeniz ve ölçmeniz gerekiyor. Bu her web sitesinde aynı değildir. Ancak, e-ticaret ve olası satış yaratma siteleri için gereken farklı yöntemler ve hesaplamalar vardır. Bununla birlikte, Google Analytics buradaki en iyi arkadaşınızdır; işletmenizin organik aramadan elde ettiği geliri hızlı ve kolay bir şekilde elde etmenize yardımcı olabilir.

 • Yatırım Getirinizi Hesaplayın

İhtiyaç duyduğunuz verilere sahip olduğunuzda, SEO'dan yatırım getirinizi hesaplamak gerçekten çok kolay.Bunu şu formülü kullanarak yapabilirsiniz:

 • (Dönüşüm Değeri - Yatırım Maliyeti) / Yatırım Maliyeti

112

SEO analizi, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) sıralama potansiyelinizi iyileştirmek için sitenizdeki tüm fırsatlara ışık tutar. Sitenizi denetlemeyi ve arama motoru botları için nereleri optimize edebileceğinizi belirlemeyi içerir. Bu SEO analizi ile, SEO stratejinizin hangi yönlerinin işe yaradığını ve site sıralamanızı iyileştirmenizi engelleyen en büyük engellerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir SEO analizinden edindiğiniz bilgiler, ziyaretçiler için daha iyi bir deneyim sunmak ve arama motorlarına içeriğiniz ile ziyaretçilerin kullandığı arama sorgusu arasındaki bağlamı ve ilişkileri göstermek için sitenizin içeriğini ve teknik yönlerini nerede iyileştirebileceğiniz konusunda size yön verir.

Basitçe söylemek gerekirse, daha üst sıralarda yer almanız, erişiminizi genişletmeniz, trafik çekmeniz ve iş hedeflerinize ulaşmanız için bir SEO analizi şarttır. Bir analizle karanlıkta çekim yapmıyorsunuz; harcanan zamanı ve kaynakları azaltan stratejik kararlar alıyorsunuz. Sitenizin kapsamlı bir SEO analizi olmadan, sitenizin SERP'lerdeki sıralamasını iyileştirmek için bilinçli kararlar vermek neredeyse imkansızdır.

SEO analizi yaparken atmanız gereken 10 önemli adım;

 • Google'da Görünürlüğünüzü Kontrol Edin.

Web siteniz Google'da nasıl sıralanır? SERP'deki ortalama konum nedir?

SEO analizinize başlarken, kuş bakışı başlamak önemlidir. Web sitenizin kaç sayfasının arama motorunda sıralandığını belirleyin ve Google'daki genel web sitesi görünürlüğünüzü daha iyi inceleyin.

 • URL'leri ve Meta Açıklamaları Kontrol Edin.

URL'ler, sayfadaki içeriği tanımlayan yaklaşık dört ila beş kelimeye kadar kısaltılmalıdır. URL'leriniz uzunsa veya alakasızsa, arama motoru botlarının sayfada ne olduğunu daha iyi anlaması için bunları optimize etmeyi ve düzenlemeyi seçebilirsiniz. Ancak, bunun eski URL'nin bağlantı suyunu etkileyebileceğini unutmayın. Bununla birlikte, meta açıklamaları istediğiniz kadar düzenleyebilirsiniz. Meta açıklamalarınız birincil ve ikincil anahtar kelimeleri içermeli ve sayfanızın ne hakkında olduğunu doğru bir şekilde özetlemelidir.

 • Başlıkları ve Başlıkları Analiz Edin.

Başlıklar dikkat çekici olmalı ve kullanıcıları tıklamaya teşvik etmelidir. Hem başlıklarınızda hem de başlıklarınızda, sayfanız için uygun SEO anahtar kelimelerini kullandığınızdan emin olun. Yüksek arama hacimli anahtar kelimelerin sıralanmasının zor olabileceğini unutmayın, bu nedenle biraz daha az rekabetçi olan ve bir SERP'nin ilk sayfasında görünme şansınızı artıracak uzun kuyruklu bir anahtar kelime bulmaya çalışın.

 • Gelen Bağlantıları Değerlendirin.

Gelen bağlantılar veya geri bağlantılar olarak da adlandırılan gelen bağlantılar, sitenize başka bir sitede köprülenmiş bağlantılardır. Geri bağlantılar, arama motorları için web sitenizin güvenilir bir kaynak olduğunu gösteren göstergeler olarak hareket edebilir, böylece SEO sıralamanızı daha iyi hale getirebilirler. İşletmenize kimin bağlantı verdiğini görmenize yardımcı olmak ve arama sıralamanızı iyileştirmek için ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlamak için sitenize gelen bağlantıları analiz edin.

 • Spam Puanınızı Analiz Edin.

Yetkili olmayan web sitelerinden çok sayıda gelen bağlantınız varsa, spam puanınız artabilir. Bu nedenle, gelen bağlantılarınızı analiz ederken, "kötü" gelen bağlantıları ortadan kaldırmaya çalışın. Kötü geri bağlantıları kaldırmak için, web yöneticisiyle iletişime geçip bağlantıyı kendi sayfasından kaldırmasını isteyebilir veya bağlantıyı reddetmek için bu adımı geçebilirsiniz.

 • İç Bağlantılarınızı Kontrol Edin.

Dahili bağlantı, ziyaretçilerin farklı sayfalarda gezinmesine yardımcı olmak için web sitenizdeki diğer sayfalara bağlantılar eklemeyi içeren bir uygulamadır. İç bağlantı, aslında arama motorlarında sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olacak harika bir SEO taktiği. Ayrıca kullanıcı deneyimini geliştirebilir. Daha yeni ve eski web sitesi sayfalarına geri dönün ve sitenizdeki diğer ilgili sayfalara dahili bağlantılar ekleyin. Anahtar kelimeleri ve bağlantı metni en iyi uygulamalarını aklınızda bulundurun.

 • Kırık Bağlantıları Araştırın.

Bozuk bağlantılar, kullanıcı deneyimini etkiler ve SEO'yu olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle sitenizdeki bozuk bağlantılara dikkat edin. Bozuk bağlantıları düzeltmek için, doğru yazım sağlayarak bunları düzeltebilir veya farklı ancak alakalı bir URL'ye 301 yönlendirmesini tamamlayabilirsiniz.

 • Web Sitenizin İçeriğini Analiz Edin.

İçerik, web sitenizin SEO'sunda büyük bir rol oynar. SEO kırmızı bayrağı olan yinelenen içeriği kontrol edin ve gerekirse dizini kaldırın veya kaldırın. Ayrıca, içeriğinizin yüksek kaliteli ve hatasız olduğundan emin olun. En popüler sayfalarınızla başlayın, ardından daha küçük yayınlara ve sayfalara doğru ilerleyin.

 • Resimlerinizi Denetleyin.

Arama motoru botları görsellerinizi tarayamadığından, görsellerinizi o görselin görünümünü ve işlevini açıklamak için uygun alt metinle optimize etmeniz önemlidir. İzlenecek başka bir resim optimizasyonu ipucu, resimlerinizi sıkıştırarak boyutlarını küçültmektir, bu da sayfa yükleme hızını artırmaya yardımcı olabilir.

 • Sayfa Hızınızı Kontrol Edin.

Sayfa hızınız aslında web sitenizin SEO'sunu ve genel kullanıcı deneyimini etkileyebilir, bu nedenle web sitenizin hızlı ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yükleme hızınızı sürekli olarak analiz etmeye istekli olmalısınız. Hızlı bir sayfa yükleme hızı testi için Google'ın PageSpeed ​​Insights aracını kullanabilirsiniz.