SEO Fiyat Hesaplama

SEO Sektörünün Sorunu – Yalan

SEO sektöründe en çok yaşanan olay ve deneyimlerden çıkardığım bazı bilgiler ışığında bir önceki yazdığım SEO Sektörünün Sorunu - Güven makalesinden sonra, sektöre ilişkin en büyük diğer sorun olan Yalan'dan bahsedeceğim.

Öncelikle SEO sektöründeki en büyük yalan, SEO sitelerinin aslında Etik olmayan yöntemlerle üst sıralara çıkarak müşterilerin gözlerini boyamasıdır. Son zamanlarda görüyoruz ki, birçok site edu ve gov uzantılı siteleri hackleyerek, sitelerine gerçek dışı ziyaretçiler göndererek ve diğer bir çok ahlaki olmayan yöntemi kullanarak üst sıraya çıkmaktadırlar. Bu tarz siteleri ziyaret ettiğinizde öncelikle bilgi anlamında hiçbir donanımları olmadıklarını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yazılarda kullanılan üslup, yapılan yanlış makale çevirileri, göze aşırı batan ticari öğeler bu emarelerin sadece birkaçıdır.

Sektörde, bu tarz çeşitli yalan ve yanlış davranışlar sergileyerek yayın yapan sitelerde, öncelikle aşağıdaki unsurlara dikkat etmeniz gerekir ;

 • Verilen referanslar gerçekten bu siteye mi ait
 • Verilen referanslar hangi kelimelerde kaçıncı sırada
 • Herhangi bir yazılım veya program tavsiyesi anlatımı bulunuyor mu (unutmayın Google algoritmaları sürekli güncellenir ve şimdi varolan bir açık emin olun ilerleyen zamanlarda kapatılmak üzere sürekli algoritma geliştirilmektedir. Bu sebeple yazılım veya program ile yapılan yapay SEO çalışmaları, ileriki algoritmalarda tamamen tarihe karışacaktır)
 • Bu sitelerdeki backlinklerin Türkçe/Yabancı kaynak oranı nedir? Eğer Türkçe backlinkler yerine yabancı backlinklere sahipse %90 otomatik bir çalışma olduğunu ve dil uyuşması algoritmasının öneminin artması sebebiyle ilerleryen zamanlarda etkisinin yitirileceği bilinmelidir.
 • Siteleri üzerinden yayınlanan görsellerle otomatik backlink satışı yapılıyor mu? Bu backlinkler rakamsal olarak 500 ve üzeri rakamlardan oluşuyorsa kesinlikle programla yapılan otomatik backlink çalışmalarıdır. Dikkatli olunması gerekir.
 • Bu tür sitelerde gerçek ve manuel uygulanabilir teknikler yerine hikayeler anlatılıyorsa bu tamamen özgün görünmek adına yapılan bir Google'ı kandırma çalışmasıdır.

Tüm bu konuların dışında, sıkça karşılaştığım diğer bir yalansa, seohocasi.com sitesinin birçok farklı amaçlarla telaffuz ediliyor olmasıdır. Bunlar da aşağıdaki gibidir;

 • Birçok webmaster kendisini seohocasi.com'un sahibi, yazarı veya bir çalışanı olarak tanıtıp iş yapmaya çalışmaktadırlar. seohocasi.com'un Tek sahibi Kaan Gülten'dir. Sitede yazısı bulunan yazarlar vardır. Konuştuğunuz kişinin seohocasi.com ile bir ilişkisi olup olmadığını iletişim sayfasındaki bilgilerden ulaşıp doğrulayınız.
 • Birçok site sahibi SEO çalışması yürüten rakiplerinin heves ve hırslarını kırmak için "ben SEO hocası ile çalışıyorum" şeklinde gerçek dışı cümleler kullanabilmektedirler. Lütfen iletişim sayfasından bize ulaşarak bunu doğrulayınız.
 • Tüm bunların dışında, SEOhocasiv2 temasını kullanan 1.100 - 1.200 arasında site yer almaktadır. Bu sitelerden herhangi birine gün içerisinde birden fazla denk gelmeniz oldukça olasıdır. Bu sitelerin birçoğundan bize link ve banner reklamlar ile yer verildiği için SEO çalışmalarını bizim yürüttüğümüz sanılmaktadır. Bu sitelerin sadece site içi SEO çalışması bize aittir, bunun sebebi de ücretsiz dağıtılan SEOhocasiv2 temasını kullandıkları için, bunun dışında o siteler ile herhangi bir bağımız bulunmamaktadır.
SEO Hocası
SEO Hocası
9 Aralık 2011

SEO Sektörünün Sorunu – Yalan için Yorumlar

 • Lear
  Lear 9 Şubat 2017, 23:41

  hocam oncelıkle calısmalarınızi takip etmekteyim şahsım adına teşekkür ederim. Günde 300 500 kişi user olarak siteye giriş yapmış olsa seoda etkisi olurmu spma girermiyiz bu şekilde hit satışları vsler var bu konu hakkında benı aydınlatırsanız cok memnun olurum.

 • Günay Ateşcan
  Günay Ateşcan 11 Nisan 2013, 01:40

  Özgün içerik, iç ve dış linkleri ayarlamak resimleri optimize etmek ve ortalama 500 den yukarı link almak ( pagerank 3 ten yukarı olan sitelerden ) bu işin temel taşlarından. Fakat bu çalışma burada anlatıldığı kadar kolay olmuyor. Bir sitenin optimizasyonu 2 yılı bulabiliyor.

 • Bedir Zabun
  Bedir Zabun 1 Şubat 2013, 11:03

  Aslında dediğiniz çok doğru ama ben dikkat ettim Kaan beyin kitabını da okuduktan sonra daha iyi anlamış oldum SEOhocası sitesinin anlatım tarzı ve verdiği bilgi akışı diğerlerinden çok daha farklı ve edbi dili çok daha yükzek ve belirli bir hiyerarşiye uygun olarak konular ve anlatımlar sıralanıyor o açıdan ayırtetmesi bana göre çok kolay olmakta.

 • Efgan Morbenli
  Efgan Morbenli 24 Ocak 2013, 19:23

  Adamlar meslek haline getirmişler Hackerliği Pr 9’a kadar link satıyorlar…

 • Hikmet Nazlı Bülent
  Hikmet Nazlı Bülent 24 Mayıs 2012, 13:07

  SEO da sıkıntı gerçektende yalan olmuş artık imleme olsun, blog backlink ve bu tarz programlara has wiki makaleler olsun bu tür backlinkler artık program ile kolayca elde edildiğinden önemini bir nebze olsun yitirmiş durumda. Linkler önemini yitirmemiştir fakat aynı linklere program ile 100 lerce yorum gönderildiğinden hem spam olarak algılanıyor hemde herhangi bir değeri olmuyor bu tür linklerin. Belkide sosyal medyanın öneminin bu kadar artması bunlara bağlı olsa gerek. Onun için iyi bir araştırma yapılması gerekir SEO konusunda kişiler etkili yükselme vaatleri ile bu şekilde çok satışlar yapmaktadırlar. Her ne olursa olsun manuel den vazgeçilmemelidir diye düşünüyorum.

 • Ali İzzeddin Memişler
  Ali Izzeddin Memişler 8 Mayıs 2012, 23:19

  Öncelikle merhaba. Söylediklerinize aynen katılıyorum. Herşey program olmuş artık. Program ile adam 10.000 blog backlink sağlıyor, 1 gün içerisinde bu rakamı yakalamak mümkünmü? Bence google ne yaparsa yapsın kanmaya mahkumdur. Neden diyeceksiniz google ı yapan da insan, bizim gibi siteleri yapanda insan. Sonuçta yine google ı çözerler ve üst sıralara gelirler.

  Ben şu cümleye inanmıyorum. Google ın çok zor algoritması var kimse çözemiyor. Ya google ı yapan insan değilmi, algoritmasını yapan da insan. Sen bir kelimede bir yolla üst sıralara çıkabiliyorsan işte algoritmayı çözmüşsünüz demektir.

  Çözülmeyecek bişey de yok. Google ın kendisi anlatıyor zaten nasıl bir sitenin olması gerektiğini. Ha bu istediklerini bazı hazır sistemler karşılar güzel bir optimize ile istediğin kelimede üst sıralara gelebilirsin. Mesela wordpress ve SEO hocası temasını kurduğun zaman, ufak tefek eklenti ile , bir konuda en fazla 5 etiketi geçmedinmi, 3-5 sitedende (prli olacak) en fazla 3 ayda istediğin kelimede ilk sayfada olursun.

  Vbulletini örnek vereyim, google ın istediği bir script değil, yani google ın istediği gibi uyarlamak çok zor. Bu scriptide üst sıralara çıkarman oldukça zor.

  Çok konuştum ama bunlar gerçekler…

 • Özkan AKIN
  özkan Akin 26 Aralık 2011, 12:40

  merhabalar bizim sitenin SEO işiyle ortağım ilgileniyor, Ortağımın SEO konusunda güvendiği kişi onliywire isimli program kullanıyor bu bize ne kazandırır ne kadar sağlıklı olur?

 • Ayşe Saliha Tabak
  Ayşe Saliha Tabak 24 Aralık 2011, 12:06

  çok güzel konuya deginmişiniz hocam zaten sizin bahsetdigniz kurumlar ve kuruşların en büyük yalan google 1.sayfa 1 sıra olmaktadır ınsanları çok guzerl kandırıyorlar en güzel olanı SEOnuzu kendınız yapacaksını ellerinize saglık yazı için

 • Tubanur Erkmen
  Tubanur Erkmen 16 Aralık 2011, 14:51

  Kesinlikle hocam en acısıda SEO nun sadece bir kere uygulanıp bir daha site üzerinde sürekliliğini koruyan bir şey olduğunu sanıyorlar. Yazı için teşekkürler herkese slm

 • Elif Etga Kotan
  Elif Etga Kotan 15 Aralık 2011, 20:17

  Piyasa bizim kim olduğumuzu çok iyi bilmektedir. Buraya gelip yaptığımız işlere dil uzatan şahıs aynı zamanda tarafımıza küfür, tehdit ve hakaret dolu e-postalar göndermiş ve ip adresi savcılığa sunularak gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

  Şahsın iddaları asılsız olup, kendimzie ait Türkiye’nin en büyük SEO networküne sahip olduğumuz ve sitelerimizden yapılan link çıkışlarının etkisi tüm piyasaca çok iyi bir şekilde bilinmekte ve takip edilmektedir.

  Söz konusu iddalar gerçek dışı ve iftiradır. Bunu henüz bizimle çalışmamış olanlar için yazıyorum.

  Not: SEOHocası ekibinde yazar olarak bulunduğum için bu şahsın itham dolu yorumu yayınlanmadan önce tarafıma bilgi verilmiştir. Ben bizzat yayınlanmasını istedim. Yaptığımız işler ve imza attığımız başarılı projeler herkesin malumudur.

 • Ahmet Mehdi Şeref
  Ahmet Mehdi şeref 14 Aralık 2011, 17:59

  İnsanlar öncelikle bilmediğini bilip bilenlere karşı kibir göstermeden diz çöküp öğrenmesini bilmelidir. İlim tekebbür eden ben biliyorum diyenlere verilmez. Makale için teşekkürlerler geçici gelir kazanmak kolaydır önemli olan kalıcı gelir kazanmak için dürüst çalışmaktır. SEOcuları google belirlemez zaman belirler;

 • Chakan Şevkin
  Chakan şevkin 12 Aralık 2011, 18:06

  manuel çalışma yapmayı neden sürekli tekrarlıyorsunuz? sizin mauel yaptığınız işleri aynı kalitede çok daha hızlı yapacak olan yazılımlar olacağına inanamıyor musunuz yoksa?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 13 Aralık 2011, 17:40

   @ulvican, zaten sorun çalışmaların hızlı olmasıdır. bir backlink çalışması ne kadar hızlı tamamlanırsa o kadar yapay olduğu anlaşılır. doğal olması için belirli zaman aralığında yapılması gerekir.

 • İbrahim Onat Cigerlioğlu
  Ibrahim Onat Cigerlioğlu 11 Aralık 2011, 15:21

  Artik Önüne Gelen SEO’cu ve tasarimci olmus durumda zaten.. Güzel makale olmus bu arada..

 • Sadiye Geçkin
  Sadiye Geçkin 11 Aralık 2011, 13:00

  Çok iyi bir yazı. Her sektörde güven önemli bir olgu ve önemli bir sorun. Sabır ile ilgili bir konu , çok çabuk olan birşey ne yazık ki kalıcı ve sağlam olmuyor.

 • fatih
  Fatih 11 Aralık 2011, 12:40

  #Rahmi Vidinlioğlu arkadaşımız bir çok şey yazmış velakin SEO paketleri satışında raporlarına baktığımızda spam sayılacak index almamış info su olmayan sitelerden satış yapıyor bence kendiside ahlak kurallarına uymuyor lütfen başkalarını mağdur etmesin. Bunu lütfen yayınlayın. İsteyene raporlarınıda gönderebilirim. İnsanları kandırmak bu kadar kolay mı ?

 • Önel Yavaşer
  önel Yavaşer 10 Aralık 2011, 21:47

  Piyasada ne olduğu belirsiz insan çok malesef. Sağa sola iki link eklemeyle kendilerini ” SEO ” ‘ cu sanan veletlerde çok. O yüzden zaten kaliteli bir iş yapıyorsanız, mutlaka insanlar sizi bir şekilde bulurlar. Yalancının mumu Google’da sıralamadan düştükten sonra söner mi desek daha doğru olur herhalde. 🙂

 • Deniz Dilay Sayıl
  Deniz Dilay Sayıl 10 Aralık 2011, 18:18

  Kesinlikle hocam en acısıda SEO nun sadece bir kere uygulanıp bir daha site üzerinde sürekliliğini koruyan bir şey olduğunu sanıyorlar. Yazı için teşekkürler

 • Barbaros Nerkis
  Barbaros Nerkis 10 Aralık 2011, 17:58

  Hocam öncelikle sizin yakın takipçilerinizden biri olduğumu bilmenizi isterim .Bugune kadar hiçbir yazınıza yorum yapmadım ama bu yazıya yapmadan geçemedim .Bu ülkede kaliteli doğru dürüst işlere imza atan insanlar istenmiyor Yalansa her köşeyi cepe cevre sarmış bulunmakda. Saygılarımla

 • Alagül Soylu
  Alagül Soylu 10 Aralık 2011, 17:52

  Makaleyi okudum. Çok yerinde bir konu olmuş, kendini SEO uzmanı olarak nitelendiren kimseler kişisel becerileri olmadığı için bu tür şeylerle değirmeni çevirme yoluna gidiyorlar. Bakalım daha ne kadar çevirecekler.

 • Emre Karabulut
  Emre Karabulut 10 Aralık 2011, 10:55

  Kaan abi SEO ile ilgilenen ve bu sektörde yer almak isteyen arkadaşlar için harika bir yazı olmuş. SEO sektöründe işi yaparken herşey konuşulmalı ve sırf kısa vadeli tatmin için uzun vadede siteye zarar verecek yöntemler kullanılmamalıdır. Büyük webmaster forumlarında çok kişi böyle ilerleyen süreçte zarar veren yöntemler kullanarak insanlara hizmet ettiklerini sanıyorlar yada kasten bu şekilde çalışıyorlar. Dikkatli olunması gerekli.

  Hemen acil sıralama yükseltme hit artırmak için kişisel veya kurumsal işi yapılan kişi veya kurumun itibarına zarar verilmemesi gerekli.

 • Bensu Kaynamış
  Bensu Kaynamış 9 Aralık 2011, 20:13

  Hocam sizin de ifade ettiğiniz yöntemlerle çalışan çok fazla fake insan var. Bir sürü forum da bu tarz insanlara kendi platformlarında yer veriyor. Etik çalışmanın çok da doğruluğuna inanan kimse olmadığı için kendilerini pazarlayacakları çok fazla ortam söz konusu oluyor.
  Ayrıca sizin de ifade ettiğiniz gibi SEO Çalışması yaptıracak olan kişi-kişiler , şirketler bu işin nasıl yapıldığını bilemedikleri için gözü kapalı , işi bu fakelere veriyorlar.
  Umuyorum ki sektörü canlandırabilmek için doğru , dürüst ve etik çalışan işinin ERBABI üstatlarımızı da aramızda görür , bilgilenme şansını yakalarız.
  İçeriği paylaştığınız için teşekkür ediyorum.
  Saygılar.

 • İsmail Uluğ
  Ismail Uluğ 9 Aralık 2011, 18:49

  SEO konusunda gerçekten bir tek sizi tanıyorum hocam çıkardığınız domainlerin ve yaptığınız işleri hakkıyla yaptığınıza inanıyorum.

 • S.Kaancan Pehlivan
  S.kaancan Pehlivan 9 Aralık 2011, 18:07

  SEO sektörü geliştikçe ticari ahlaktan uzaklaşan birçok kişi ve kurum ile karşılaşıyoruz. Öncelikle çok başarılı bu makale için Kaan Gülten’i tebrik ederim.

  SEO piyasasında karşınıza inanılmaz sayıda alternatif çıksa da aslında piyasa kimin ne ölçüde başarılı olduğunu çok iyi bilmektedir. Yukarıda bahsi geçen uygulamalar aslında “piyasaya yeni girmiş” ve/ya “piyasaya uzak” SEO müşterilerini kendilerine çekmek isteyen kişi ve kurumlardır.

  SEO çalışması büyük bir ustalık, çok geniş çaplı altyapı ( aylık 200 dolara lisanslanan bir programla SEO şirketi açılmaz 🙂 ) ve büyük bir özen gerektirir.

  Vezir olmak için para ve zaman harcayan müşteriler makalede bahsi geçen şekilde uygulamalar neticesinde “REZİL” bile olabilirler.

  Hacklink olarak bilinen yasadışı yöntemleri kurumsal siteler üzerinde bile uygulamaktan kaçınmayarak kurumsal müşterilerin prestijlerine en büyük darbeyi vuran bu kişi ve kurumlar sadece günün kar hesabını yapmakta yarın ne olacağını asla hesaba katmamaktadır.

  Kaliteli SEO hizmeti almak isteyen müşterilerin çalıştıkları kişi ve kurumların aşağıdaki şu şartlara tamamen riayet ettiklerini teyit etmeleri faydalarına olacaktır.

  1. Alıcının internet siteleri için yapılacak optimizasyon çalışmalarında ASLA ve ASLA bu internet sitelerinin kısa, orta ve uzun vadede zarar görmesine sebep olabilecek tehlikeli yöntemleri kullanmamak ve alıcının internet sitelerini riske atmamak.

  2. Optimizasyon çalışmaları sırasında alıcının ticari haysiyetine zarar verecek ve itibar kaybına yol açabilecek her türlü işlemden kati suretle kaçınarak alıcının ticari itibarını korumak ve arttırmak için gerekli çalışmaları yapmak.

  3. SEO çalışması süresince alıcının belirlemiş olduğu anahtar kelimelerde KATİ SURETLE başka hiçbir kişi, kurum ya da kuruluş ile SEO çalışması yapmamak. Böylece alıcının rekabet koşullarını en üst düzeyde tutmak için gayret göstermek.

  Bu 3 temel ticari ahlak ilkesine uymayan kişi ve kurumlardan uzak durmak menfaatiniz icabı olacaktır.

SEO Sektörünün Sorunu – Yalan için Cevap Yaz