SEO Sektörünün Sorunu – Yalan

SEO sektöründe en çok yaşanan olay ve deneyimlerden çıkardığım bazı bilgiler ışığında bir önceki yazdığım SEO Sektörünün Sorunu - Güven makalesinden sonra, sektöre ilişkin en büyük diğer sorun olan Yalan'dan bahsedeceğim.

Öncelikle SEO sektöründeki en büyük yalan, SEO sitelerinin aslında Etik olmayan yöntemlerle üst sıralara çıkarak müşterilerin gözlerini boyamasıdır. Son zamanlarda görüyoruz ki, birçok site edu ve gov uzantılı siteleri hackleyerek, sitelerine gerçek dışı ziyaretçiler göndererek ve diğer bir çok ahlaki olmayan yöntemi kullanarak üst sıraya çıkmaktadırlar. Bu tarz siteleri ziyaret ettiğinizde öncelikle bilgi anlamında hiçbir donanımları olmadıklarını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yazılarda kullanılan üslup, yapılan yanlış makale çevirileri, göze aşırı batan ticari öğeler bu emarelerin sadece birkaçıdır.

Sektörde, bu tarz çeşitli yalan ve yanlış davranışlar sergileyerek yayın yapan sitelerde, öncelikle aşağıdaki unsurlara dikkat etmeniz gerekir ;

  • Verilen referanslar gerçekten bu siteye mi ait
  • Verilen referanslar hangi kelimelerde kaçıncı sırada
  • Herhangi bir yazılım veya program tavsiyesi anlatımı bulunuyor mu (unutmayın Google algoritmaları sürekli güncellenir ve şimdi varolan bir açık emin olun ilerleyen zamanlarda kapatılmak üzere sürekli algoritma geliştirilmektedir. Bu sebeple yazılım veya program ile yapılan yapay SEO çalışmaları, ileriki algoritmalarda tamamen tarihe karışacaktır)
  • Bu sitelerdeki backlinklerin Türkçe/Yabancı kaynak oranı nedir? Eğer Türkçe backlinkler yerine yabancı backlinklere sahipse %90 otomatik bir çalışma olduğunu ve dil uyuşması algoritmasının öneminin artması sebebiyle ilerleryen zamanlarda etkisinin yitirileceği bilinmelidir.
  • Siteleri üzerinden yayınlanan görsellerle otomatik backlink satışı yapılıyor mu? Bu backlinkler rakamsal olarak 500 ve üzeri rakamlardan oluşuyorsa kesinlikle programla yapılan otomatik backlink çalışmalarıdır. Dikkatli olunması gerekir.
  • Bu tür sitelerde gerçek ve manuel uygulanabilir teknikler yerine hikayeler anlatılıyorsa bu tamamen özgün görünmek adına yapılan bir Google'ı kandırma çalışmasıdır.

Tüm bu konuların dışında, sıkça karşılaştığım diğer bir yalansa, seohocasi.com sitesinin birçok farklı amaçlarla telaffuz ediliyor olmasıdır. Bunlar da aşağıdaki gibidir;

  • Birçok webmaster kendisini seohocasi.com'un sahibi, yazarı veya bir çalışanı olarak tanıtıp iş yapmaya çalışmaktadırlar. seohocasi.com'un Tek sahibi Kaan Gülten'dir. Sitede yazısı bulunan yazarlar vardır. Konuştuğunuz kişinin seohocasi.com ile bir ilişkisi olup olmadığını iletişim sayfasındaki bilgilerden ulaşıp doğrulayınız.
  • Birçok site sahibi SEO çalışması yürüten rakiplerinin heves ve hırslarını kırmak için "ben SEO hocası ile çalışıyorum" şeklinde gerçek dışı cümleler kullanabilmektedirler. Lütfen iletişim sayfasından bize ulaşarak bunu doğrulayınız.
  • Tüm bunların dışında, SEOhocasiv2 temasını kullanan 1.100 - 1.200 arasında site yer almaktadır. Bu sitelerden herhangi birine gün içerisinde birden fazla denk gelmeniz oldukça olasıdır. Bu sitelerin birçoğundan bize link ve banner reklamlar ile yer verildiği için SEO çalışmalarını bizim yürüttüğümüz sanılmaktadır. Bu sitelerin sadece site içi SEO çalışması bize aittir, bunun sebebi de ücretsiz dağıtılan SEOhocasiv2 temasını kullandıkları için, bunun dışında o siteler ile herhangi bir bağımız bulunmamaktadır.
9 Aralık 2011, 17:34
SEO Hocası