SEO Özellikleri

Arama motorları için SEO’nun nasıl bir anlam teşkil ettiğini hiç düşündünüz mü? Acaba arama motorları hangi kriterlere göre ziyaretçilere arama sonuçlarında nasıl bir sıralama yapıyor? Dilerseniz bu yazımızda arama motorlarının sıralama konusundaki faktörleri ve tarafımızca ön görülen etki değerlerini inceleyelim.


2013 yılında site açılış hızının etkisinin düşük olduğunu paylaşmıştık, fakat günümüzde bu etkenin listede önemli bir yükseliş sağladığını bilmenizi isteriz.

2014 yılında alan adı faktörünün önem kaybettiğini görüyoruz. 2013 yılında büyük bir avantaj sağlayan alan adı faktörü 2014 yılında tahtını içeriğe kaptırmış gözüküyor.

Sitenin kaç farklı alan adı üzerinden bağlantıya sahip olduğu sıralamaya doğrudan etki eden faktörlerden biridir. SEOmoz ekibi belgeler ile bunu ispatlamıştı.

Sayfa başlığı, başlık ile içerik uyumu, anahtar kelimeler ile desteklenerek Title-Content uyumu sıralamaya etki eden önemli bir diğer faktördür.

İçeriğin yeterli uzunlukta ve doygunlukta olup olmaması da sıralamayı değiştirebilmektedir. İçerik kalitesini ölçümleyen arama motorları bu konuda ziyaretçi-site etkileşimini baz almaktadır.

Eski içeriklerin güncellenmesi yeni içerik oluşumunun sıralamasından daha iyi bir sıralamaya sahip olacağını öngörüyoruz. Otoriter olan bir içeriğin yeni doğmuş bir içerikten daha yaşlı olması sıralamadaki yerine de olumlu etki etmektedir.

Farklı C-Class ipler üzerinden sitenize gelen bağlantılar sitenizin geniş kapsamlı bir popülerlik sağladığının sinyallerini arama motorlarına göstermektedir. Bunun dışında c-class bağlantıların domain rankları ve yaşları da önemlidir. Ne kadar yaşlı ve rank değeri yüksek c-class ip üzerinden bağlantı alırsanız ve anahtar kelimelerinizi çeşitlendirerek backlink kazanırsanız o kadar güçlü bir SEO altyapısına sahip olursunuz.