SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO öğrenmek istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte tam yerindesiniz! Üstelik 20 soruluk testimizi çözerek SEO sertifikasına da sahip olabilirsiniz!

SEO Öğreniyorum

SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarında ki organik sıralamalarını iyileştirebilmek adına yapılan işlemdir. Sitenizin sıralaması ne kadar iyiyse, o kadar fazla kullanıcı sitenizi görür ve sitenize giriş yapar

Eğer ki hedefiniz SEO öğrenmek ise; birçok teknik, yaratıcı ve stratejik çalışmaya hazır olmanız gerekmektedir. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak en temel hedefiniz olurken buna sahip olabilmek adına da farklı teknik bilgilere sahip olmanız gerekecektir. SEO, sadece web sitemizin kusursuz olmasıyla alakalı değildir, belirlemiş olduğunuz hedef kitleniz için iyi optimize edilmiş ve kaliteli içeriklere sitenizde yer vermektir.

Google, oldukça fazla sıralama faktörü kullanmaktadır. Birçoğunu biliyor olmamıza rağmen, belli bir kısmı ise gizli tutulmaktadır. İyi bir sıralama elde etmek için tüm faktörleri bilmemize gerek yoktur. Web sitenizin iyi bir sıralama alması için temel olarak şunları biliyor olmanız yeterli olacaktır.

 1.  1-Teknik SEO
 2.  2-Kaliteli, hedef kitlenize yönelik içerik
 3.  3- Kaliteli Backlink

Sitenizde herhangi bir ürünü ya da hizmeti satmak, blog içerikleri yayınlamak ya da farklı bir şey yapmak istiyorsanız Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapmak zorundasınız. Sitenizin Google botları tarafından taranarak indexlenmesi gerekmektedir bunun için de eğer ki SEO’ya yeteri kadar önem vermezseniz siteniz arama motoru sonuçlarında görüntülenmeyecek ve hatta kaybolacaktır.

Kısacası; web sitenizin başarılı durumda olup iyi sıralamalar almasını istiyorsanız SEO yapmanız gerekmektedir.

Nasıl SEO Öğrenebilirim?

Yeni başlayanlara tüm kritik konuları ve SEO temellerini ele alacağımız SEO rehberi niteliğindeki içeriğimizi sunmaktayız. SEO için illa ki başkalarından destek almanız gerek yoktur, kendi başınıza da oldukça yeterli bilgi edinerek çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki; SEO öğrenmek istiyorsanız sizlere en önemli tavsiye; Çok fazla çalışmalı ve çok fazla test etmelisiniz. Ama dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi arama sonuçlarında bu konu ile alakalı yer alan içerikleri seçerken akıllıca davranmanızdır.

Ancak sizlere sunmakta olduğumuz SEO rehberi, hem sizlere fazlasıyla katkı sağlayacak hem de bu konunun sonunda sertifikanıza kavuşmanıza sebep olacaktır.

1. Bölüm

Temel SEO Terimleri

 

Site İçi ve Site Dışı SEO

Site içi SEO’da, web sitenizi içerikten-tekniğe kadar her alanda optimize etmeniz gerekmektedir.  Bunlar;

 1. 1- Title
 2. 2- URL Yapısı
 3. 3- Description
 4. 4- Görüntü Optimizasyonları
 5. 5- İçerikler
 6. 6- Yapılandırılmış Veri
 7. 7- Site Hızı
 8. 8- Web Sitenizin Büyüklüğü ve daha fazlası, bunları SEO rehberimizin ilerleyen adımlarında detaylıca değiniyor olacağım.

Site dışı SEO’da ise farklı web sitelerinden bağlantı alarak bizlere referans olmalarını sağlayan tüm çalışma türlerini kapsamaktadır. Backlink alabileceğimiz birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Dış bağlantı alabileceğimiz yöntemler ise;

 1. 1- Sosyal Medya Çalışmaları
 2. 2- Gönderimler
 3. 3- E-Posta Erişimleri

Beyaz Şapka vs. Siyah Şapka

Beyaz şapka ve Siyah şapka dendiği zaman SEO ile alakası pek anlaşılmamaktadır. Ancak neden bu şekilde adlandırıldıklarını anlatınca sizler de anlayacaksınız 🙂

Beyaz Şapka, kurallara bağlı ve uygun şekilde yapılmakta olan SEO çalışmalarını kapsamaktadır. Şöyle ki; web sitenizdeki kaliteli ve alakalı içeriği, site optimizasyonu ve doğru bağlantılar almanızla alakalıdır. Aynı zamanda kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik de uzun vadeli bir çalışma stratejisidir.

Siyah Şapka ise; tam tersi olarak arama sonuçlarında çıkabilmek adına yapılan tüm kurallara aykırı, etik olmayan çalışmaları kapsamaktadır. Etik olmayan çalışmalarla arama sonuçlarına üst sıralarda çıkmanız kolaylaşabilir ancak Google bunu fark ettiği zaman büyük olasılıklı sitenizi cezalandırır ve yasaklar.

Açıkçası; kimse SEO dünyasında Google ile ters düşüp kendisine düşman etmek istemez, daha çok Google gözünde iyi adam rolünde olmak ister 🙂 Bu yüzden kurallara uygun çalışmalar planlayarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

2. Bölüm

Arama Motorları

 

En fazla odaklanmamız gereken Arama motorları sıralama faktörleri nelerdir?

Arama motorları; Crawling, Indexing ve Sonuçları Seçmek şeklinde 3 ana maddeden oluşmaktadırlar.

Arama Motorları

Tarama

Web sitesi üzerinde, bölümleri, içerikleri, anahtar kelimeleri, başlıkları, linkleri, görselleri ve daha birçok alanı taraması olayına denmektedir. Web sitenizde bulunan herhangi bir verinin tarandığı kısımdır.

Tarayıcılar, diğer web sitelerini işaret eden bir web sitesindeki tüm link bağlantılarını algılar. Sonrasında ise tekrar tekrar yeni gelen bağlantılar için bu sayfaları ayrıştırırlar. Arama botları, verileri güncel tutabilmek adına tüm siteleri düzenli olarak taramaktadır.

Indexleme

Dünyanın her yanından ulaşılabilen hayali bir kütüphane düşünün. Web siteniz için tarama işlemi gerçekleştirildikten sonra, bu kütüphaneye eklenmektedir. Bir web sitesinin dizine eklenmesi biraz zaman alabilmektedir. Bu zamanı ise tahmini olarak 1-10 gün arasında belirtebiliriz.

Sitenizde herhangi bir kısmı güncellediğiniz zaman, arama botları sitenizi tekrar taramaya başlayacaktır. Web sitenizde yer alan herhangi bir güncellemeyi arama botları taramadığı süre içerisinde arama sonuçlarında çıkamayacağınızı unutmayınız.

NOT: Sitenizin index alıp almadığını site:ornekdomain.com şeklinde kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Sonuçlar

Arama sonuçları hem web siteleri hem de kullanıcılar için büyük öneme sahiptir. Kullanıcı aramakta olduğu sorguyu gönderdiğinde arama motoru dizine girer ve en alakalı sonuçları arama sonuçlarında gösterir. Sorgu, çeşitli algoritmalara dayanarak kullanıcının aramakta olduğu içeriği karşısına çıkarabilmek için milyarlarca web sitesinin kontrol edilmesi işlemidir.

Arama motorlarını yöneten firmalar (Google, Microsoft, Yahoo vs) algoritmaların kesin hesaplarını gizli tutmaktadır ve bununla da birlikte birçok iyi sıralama faktörünün olduğu bilinmektedir.

Sıralama Faktörleri

İçeriğimizde daha önce de bahsettiğim üzere çok fazla sıralama faktörü mevcuttur. Bunların birçoğu kanıtlanmış ancak bir kısmı da henüz sadece bilinenler, herhangi bir şekilde kanıtlanamayan sıralama faktörleridir.

SEO Sıralama Faktörleri

SEO öğrenmek için tüm sıralama faktörlerini ezbere bilme zorunluluğunuz yoktur ancak temel düzeyde bilmeniz sizlere + puan kazandıracaktır.

Peki, bu sıralama faktörleri nelerdir?

Tüm sıralama faktörlerini sizlere sunamasam da en temel ve en önemli olanları sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Doğru anahtar kelime ve türevlerinin kullanımı,
 • SSL Sertifikası
 • İç-Dış Bağlantılar
 • Domain Otoritesi
 • Domain Yaşı
 • AMP
 • Sayfa Düzeni
 • Site Hızı  gibi sıralama faktörleri mevcuttur.

Ancak, backlink profilinin en önemli sıralama faktörü olduğu düşünülmektedir. Bir web sitesinin aldığı geri bağlantılar ve kalite backlink profilini yansıtmaktadır. Backlink, bir web sitesinin kendisinden farklı bir web sitesine yönlendirmek için verdiği bağlantıdır.

Kullanıcılar Arama Motorlarını Nasıl Kullanılır?

SEO, hem kullanıcılarla hem de arama motorlarıyla dost olmayı, iyi geçinmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcı etkileşimi zayıf SEO çalışmalarınıza zamanınızı ve paranızı yatırıyorsanız sitenizin konumu maalesef ki iyileşmeyecektir. Bu durumda hem paranız hem zamanınız boşa harcanmış olacak. Ancak kullanıcının arama niyetini öncelik olarak belirleyip ona göre çalışmalar gerçekleştirirseniz olumlu sonuçlar alacaksınızdır.

Aşağıda bir kullanıcının arama motorunu nasıl kullandığına dair bir örnek yer almaktadır:

Kullanıcılar Arama Motorlarını Nasıl Kullanılır?

Arama motorları zaman geçtikçe kendini geliştirerek kullanıcının arama niyetin daha doğru cevaplar vermeye başladı, ancak bazı şeyler devamlı aynı kalır:

 1. 1- Bir bilgiye, çözüme yada cevaba olan ihtiyaç
 2. 2- Anahtar kelime yoluyla ihtiyacımız olan sorguyu arama motoruna yazmak
 3. 3- İlk sonuçları geçmek
 4. 4- Bir veya daha fazla web sitesine giriş sağlamak
 5. 5- Aradığımızı bulabilmek için web sitesinde gezinmek
 6. 6- Arama sonuçlarında daha fazla sonuç almak eğer ki cevabı bulunmazsa arama sorgusunu değiştirmek vb.

Bunlara ek olarak günümüzde kullanıcıların en çok hangi arama motorlarını tercih ettiklerini aşağıdaki grafik üzerinden inceleyebiliriz.

Masaüstü-Mobil Arama Motoru Pazar Payı

Grafik üzerinden de görüldüğü üzere kullanıcıların en çok tercih ettiği arama motoru: Google’dır.

Arama Sorgularını Nasıl Sınıflandırabiliriz?

Arama sorgularını 3’e ayrılabiliriz, bunlar;

 1. 1- Gezinme arama sorguları,
 2. 2- Bilgi arama sorguları,
 3. 3- İşlemsel arama sorgularıdır.

Gezinme Arama Sorgular

Bilinçli bir şekilde herhangi bir markayı ya da web sitesini aramayı amaçlayan sorgulardır. Kullanıcılar, tarayıcı geçmişini veya yer işaretlerini kullanmak yerine, arama motorlarına direkt olarak “Facebook”,”Youtube” ya da “Google” şeklinde yazma eğilimindedirler.

Birçok anahtar kelimeyi analiz ettiğimizde yukarı bahsetmiş olduğum Facebook, Google ve Youtube gibi aramaların aranma hacimlerinin oldukça yüksek olduğu görülmektedir.

Bilgi Arama Sorguları

Kullanıcının bilgi almak için gönderdiği sorgulara denmektedir. Herhangi belirli bir web sitesini aramamaktadır, daha çok rehber niteliğinde sorusuna cevap verecek içerikler aramaktadır. Örneğin; “Limonata nasıl yapılır?” ya da “Kırmızı elbise modelleri” tarzında aramaları içermektedir.

İşlemsel Arama Sorguları

Daha çok rakam, fiyat sorgularının yapıldığı aramalardır. Satın almaya yönelik aramalarda diyebiliriz. Çoğunlukla ürün adı (Adidas Superstar) veya kategori (Spor Ayakkabı) ile birlikte gelmektedir. Örnek olarak; Adidas Superstar spor ayakkabı fiyatları verilebilir.

SERP Güncellemeleri

Organik arama sonuçlarında ilk sayfada olmak iyidir, ilk 3’te yer almak harikadır ancak 1. sırada olan tek isimdir.

Tüm dünya üzerine web siteleri günlük, haftalık ya da aylık güncellenmektedir. Evet; bazıları bu sıklıkla güncellenmeyebiliyor ancak bu farklı bir durumdur. Ancak mesele şu ki; sanal dünya her geçen gün büyümeye devam ediyor. Yeni gelen web siteleri ya da sıklıkla güncelleme işlemi yapan web siteleri arama motorları tarafından tararıp indexlendiğinde, organik sonuçlar sıklıkla değişmektedir.

Search engines 5

Ancak en önemli kısım, sürekli değişmekte olan Google algoritmalarıdır. Açıkçası, ilk sırada dahi olsanız, sıralamanız ertesi gün rakipleriniz tarafından değişebileceği gibi bunun tam tersi de olabilir.

Aşağıdaki grafik üzerinden Mayıs 2019’daki organik arama sonuçlarındaki tıklama oranı (TO) dağılımına bağlı olarak Google’daki en yüksek sıralamaya sahip olmanın önemini görebilirsiniz.

Search engines 6

SERP Özellikleri

İlk sırada yer alabiliyor olmak elbette çok önemli ancak 0. konum (Featured Snippet) olarak adlandırılan kısımda da yer alabilmeniz gerekmektedir.

“Patates Nasıl Pişirilir?” arama sorgusunda sonuçlara bir bakalım. İlk sonuç (0. konum), Google’ın kendi belirlediği bir snippet’tır. Kullanıcı,  yapmış olduğunuz sorgunun cevabını 0. sırada alabiliyorsa diğer sonuçlara bakma gereği duymayacaktır.

SERP Özellikleri

Çok fazla SERP özelliği mevcuttur. Kullanıcılar arama sonuçlarında rich snippetleri gördükleri zaman davranışları etkilenmektedir. Başka bir deyişle, organik arama sonuçları olabilir ancak daha düşük tıklama oranlarına (TO) sahiptir.

Bunun nedeni ise; snippetların özellikleri görsel çekiciliğinin daha büyük olması ve genellikle yeterli bilgiyi sağlamasından kaynaklanmaktadır. Böylece, kullanıcılar snippet üzerinden bilgiyi alarak herhangi başka bir arama sonucuna ya da öne çıkan sonuçlar tıklama işlemini gerçekleştirmeyeceklerdir.

Arama sonuçlarında en yayın görebileceğiniz rich snippetlardan bahsetmek gerekirse;

 1. 1- Featured Snippet
 2. 2- Answer Box
 3. 3- Carousel (görsel, video, içerik)
 4. 4- Image Pack
 5. 5- Map Pack
 6. 6- Sponsored features (Google Ads,Shop on Google)
 7. 7- Knowledfe Graph
 8. 8- Top Stories
 9. 9- Events
 10. 10- Sitelinks

Ancak işin iyi yanı, bu gelişmiş sonuçların etkisini tespit edip, analiz etmenizin yollarının olması. Örneğin; SERPChecker üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey; anahtar kelimeyi yazın, yeri ve cihaz tipinizi seçin. Bu tool, varsa arama sonuçlarını ve SERP özellikleri göstermektedir. Etkiyi 0-5 arasında bir ölçekle tahmin etmektedir.

Konunun detayı için özelliğe tıklayarak, “Önizleme Anlık Görüntüsü” kısmından SERP’in gerçek görünümüne ulaşabilirsiniz.

SERP Özellikleri Serp Checker

3. Bölüm

Site İçi & Teknik SEO

 

Arama motoru algoritmaları yıllar geçtikçe uzun bir yol kat ederek içerik, başlık ve anahtar kelimelerin açıklamalarının arama sonuçlarında yüksek sıralamaya ulaşmak için yeterli olduğu zamanlardan daha da karmaşık bir hale geldiler.

Eğer ki; SEO öğrenmek istiyorsanız eskide kalmamalısınız. Arama motorlarının yapmış olduğu gelişmelerde en önemli nokta insan faktörüdür, kullanıcı geri dönüşlerini göz önünde bulundurmaktadır.

Meta Etiketleri

Meta etiketleri, HTML kodunun bir parçasıdır. Web sitesini en kısa şekilde açıklayan etiketlerdir. Bunlardan en önemlileri; title ve descriptiondır.

On page and technical SEO 1

Title ve descriptionların önemli olmadığını söyleyen blog yazarlarını dikkate almamalısınız. Ancak onun haricinde; Google algoritmasının, siteniz ile yeterli eşleşme olmadığı durumda arama sorgusuyla alakalı olarak düzeyi daha iyi göstermek için title ve açıklamaları değiştirebilmektedir.

İçeriğinizi title, description ve genel anahtar kelime yoğunluğu, görsel alt etiketleri gibi özellikleri analiz eden birçok eklenti, tool (WordPress Yoast) mevcuttur.

On page and technical SEO 2

Bu toollar bizlere birçok ipucu sunmaktalar ancak kullanıcı görüşleri söz konusu olduğunda Google’ın algoritma odaklanmasını zor takip etmekteler. Meta etiketlerini oluştururken hem teknik bakış açısını hem de kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurduğundan emin olmalısınız.

Site İçi SEO Kontrol Listesi

Herhangi bir içerik yönetim sisteminde yapabileceğimiz kontrollerle başlayalım.

1- İçeriği hazırlamadan önce kullanıcıların ne aradığını öğrenin

Kullanıcıların aradığı bir konu hakkında yazmayı planlıyor musunuz? Bakış açınız farklı, benzersiz olduğuna emin misiniz? Konuya yeni bir katma değer sunabilir misiniz? Zamanlaman doğru mu? 

Bir içeriği yazmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken ana sorular ve bir blog mu yoksa ürün açılış sayfası mı olduğu önemli değil. Bunu da öğrenmenin birçok yolu var. Anahtar kelime araştırma bunun kaçınılmaz bir parçasıdır.

2- Title ve Heading etiketleri

Dikkat çekici bir title etiketi, description ve heading etiketleri oluşturmanız gerekmektedir. Hedeflediğimiz ana anahtar kelime kenara duracak, böylelikle kullanıcılar sitemizin neyle alakalı olduğunu bilecekler. Description, harekete geçirme ifadesi (CTA) vurgusu için harika bir fırsat olacaktır, bunu değerlendirin.

Hem kullanıcıları hem de arama motorlarını, web sitenize tıklamaları konusunda ikna edin.

Bir kez daha belirtmek isterim ki, kullanıcının düşünceleri oldukça önemli. Bu yüzden ucuz ya da pahalı gibi kelimeleri kullanmanızı önermemekteyiz. Rakiplerinizi inceleyin, onların web sitelerinde neyin işe yaradığını analiz edin ve kendi web siteniz için stratejinizi oluşturunuz. 

İpucu:

 • Google, 70 karaktere kadar olan title etiketleri ve 155 karaktere kadar da description etiketlerini gösterecektir. (Mayıs 2019)
 • İyi okunabilirlik ve anlaşılabilirlik açısından <H1> – <H6> yapısını kullandığınızdan emin olmalısınız.
 • WordPress eklentilerini kullanarak sitenizi kontrol edebilirsiniz.

On page and technical SEO 3

3- SEO Dostu URL’ler Kullanın

Otomatik oluşturulan URL adreslerinden kaçılınması gerekmektedir. Çünkü çoğunlukla şöyle görüneceklerdir:

www.ornekdomain.com/2020/post318e7a381fb

Ancak yapmanız gereken içeriğiniz ve Title etiketinizle birebir uyumlu olacak bir URL yapısı oluşturmak:

www.ornekdomain.com/pizza-nasil-yapilir

Eğer ki; WordPress kullanıyorsanız ortak ayarlarda kalıcı bağlantıları ayarlayabilirsiniz.

Birçok SEO uzmanı ve blog yazarları, kısa ve net URL adreslerinin Google’da daha iyi sonuçlar verdiğini söylemekte, bizler de bunun kullanıcı deneyimiyle alakalı olduğunu düşünmekteyiz. Tabii ki, bu 20 kelimelik bir URL adresi oluşturulması gerekmektirmiyor.

4- Multimedya

Ziyaretçilerinizi sitenizde daha fazla tutmak ister misiniz? Soruya cevabınız evet ise; sitenizde görseller, grafikler ve videolar kullanın. Böylelikle daha düşük “hemen çıkma oranına” ve daha yüksek katılım oranına sahip olacaksınız. Bazı şeyler eski moda şekilde içerikte yazılmalıdır ancak multimedya artık zorunlu bir hal almaktadır.

Video akışı son birkaç yıldız en iyi pazarlama trendlerinden biri olmaktadır. Ayrıca, kullanıcıların içeriğinizi beğenmesine, paylaşmasına ya da yorum yapması konusunda yardımcı olmaktadırlar.

İpucu:

 • İlgili dosya adlarını (Fırında Pizza Nasıl Yapılır, jpg), alt görüntü ayarlarını ve dosya boyutunu kullanarak görsellerinizi optimize ediniz.
 • Videolar veya çizelgeler gibi etkileşimli multimedyaları site içeriğinize gömünüz.
 • Transkript eklemeyi unutmayınız, böylece öneml anahtar kelimelerinizi kaybetmezsiniz. (Arama motoru tarayıcıları video içerikleri okuyamaz)

5- Giden ve Dahili Bağlantılar

Giden bağlantıları kullanmak, web sitemizin konusunun Google’a alaka düzeyi sinyali vermektedir. Alakalı, kaliteli ve yetkili kaynaklara bağlandığınızdan emin olmalısınız.

Dahili bağlantılar, farklı içeriğinizi veya web sitenizin bölümlerini tanıtmak için mükemmel bir yoldur. Kullanıcıların yönlendirdiğiniz kısımlara daha kolay ziyaret etmesini ve daha fazla katılımda bulunmalarını sağlamaktadır. Dahili bağlantı aynı zamanda Google botlarının web sitesini yapısını da anlaması konusunda yardımcı olmaktadır.

İpucu:

 • Giden bağlantılar doğrudan sıralamanızı iyileştirmeyebilir ancak bunları kesinlikle kullanmanız gerekmektedir.
 • İçeriğin uzunluğuna bağlı olarak ortalama 2-3 bağlantı verebilirsiniz.
 • Arama motoru tarayıcıları verilen bağlantıları tarar, bu yüzden kırık bağlantıları takip etmeye çalışmayınız.
 • Dahili bağlantılar için konunuzun dışına çıkmayınız, konu kümenizi takip ediniz.

On page and technical SEO 5

6- İnsanların Paylaşım Yapmasına Yardım Edin

Güzel içeriklerin daima herkes tarafından paylaşıldığı bilinmektedir. Daha çok geçmişte bu şekilde ilerlemekteydi. İnsanlar günümüzde bu konuda oldukça tembel davranmakta, bu nedenle sosyal medya paylaşım ikonlarını her daim sitenizde konumlandırınız.

Facbook, Twitter, Instagram ve hatta LinkedIn gibi sosyal ağ ikonları sitenize eklemeyi unutmayınız.

Teknik SEO Kontrol Listesi

Teknik SEO, site içi SEO’nun bir parçası olarak daha teknik konuları kapsamaktadır. Genellikle site için yapabileceğiniz web geliştirmeleri gerekmektedir. Ancak gözünün korkmasın bu konuda WordPress ile yapabileceğin birçok şey mevcuttur.

Bu noktada odaklanmanız gereken en önemli teknik SEO faktörü:

1- Search Console

Sitenizi Google Search Console’a bağlamak, SEO temellerinden biridir. Siteniz arama sonuçlarındaki performansını incelemenizi ve kontrol altında tutmanıza yardımcı olmaktadır.

Search Console, anahtar kelime sıralamalarınızı, tıklama oranlarınızı (TO), olası Google cezalarınızı ve teknik SEO için diğer verileri analiz etmenizi sağlar.

Search Console

Diğer özellikler arasında mobil kullanılabilirliğinizi, sitemap.xml dosyasınızı, yapılandırılmış veri hatalarınızı ve giden/dahili bağlantıları bulundurmaktadır.

İpucu:

 • Search Console özelliklerini kullanmak için her web sitesinin doğrulanması gerekmektedir.
 • Search Console hesabınızı, Google Analytics hesabınızla bağlayınız.

On page and technical SEO 7

2- Site Hızı

Web sitenizin hızı sıralama faktörlerinden biridir, bu nedenle daima site hızınızı iyileştirmeyi hedeflemelisiniz. İnternet kullanıcılarının %50’sinin bir sitenin 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklediği bilinmektedir. 3 saniye içinde web sitesini açılmazsa, kullanıcının siteden çıktığı bilinmektedir.

İpucu:

 • Site hızınızı test etmek için; PageSpeed ​​Insights aracını kullanabilirsiniz.
 • Sitenizde yer alan görselleri optimiz ediniz, GZIP, HTML, CSS ve JS sıkıştırmalarınızı sıkıştırarak daha küçük hale getiriniz, sunucunuzun yanıt süresini azaltmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kaliteli web barındırma, web sitesi hızı için büyük rol oynamaktadır, bu nedenle güvenilir bir sağlayıcı seçtiğinizden emin olunuz.

On page and technical SEO 8

3- Mobil Optimizasyon

Mobil optimizasyon artık günümüzde bir zorunluluk haline gelmiştir. Dünya masaüstünden mobil cihazlara büyük bir hızla kaymaktadır. Aslında, mobil cihazlar için optimize edilmemiş web sitesi çalıştırmak sıralamanızı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Google, mobile-first indexing Mart 2018’de yayına alındı. Mobile-first indexing, Google’ın web sitenizin mobil sürümünü indexleme ve sıralama için kullanacağını açıkladı.

İpucu:

 • Sitenizin mobil duyarlı olup olmadığını test ediniz.
 • Anahtar kelimelerinizin sıralamalarını mobil arama sonuçlarında da izleyiniz.
 • Web sitenizin mobil sürümünün sorunsuz çalıştığından emin olunuz.

AMP’yi de (Hızlandırılmış Mobil Sayfaları) kullanmayı düşünebilirsiniz. Statik içeriğinizin daha hızlı kullanıcı karşısına gelmesini sağlayan özel özelliklerle geliştirilmiş bir HTML kodudur. 2017 yılında, Google’ın mobil arama projelerinden de biriydi.

4- Site Haritası

Arama botlarının sitenizi taraması için bir site haritasına ihtiyacınız vardır. Site haritası, web sitenizdeki tüm URL adreslerinin listelendiği bir dosyadır. Karmaşık bir yapıya sahip büyük web siteleri için çalıştırıldığında ya da zengin medya içeriği kullanırken oldukça faydasını göreceksiniz.

Bir site haritasına sahip olmak web sitenizin konumunun iyileşeceği anlamına gelmemektedir. Google’a göre, bu daha çok bir avantajdır ancak site haritasına sahip değilseniz asla cezalandırılmazsınız.

İpucu:

 • Yalnızca XML uzantılı site haritası yoktur, çok fazla site haritası türü mevcuttur.
 • Site haritası, 50.000’den fazla URL içermemelidir ve 50 MB’ı geçmemelidir.
 • Site haritasında bulunan URL adreslerinin tamamı 200 olmalıdır. 404 veren URL adreslerini site haritasından kaldırınız.
 • Site haritanızı web sitenizin kök dizinine yerleştiriniz.

https://ornekdomain.com/sitemap.xml

5- Robots.txt

Robots.txt dosyası, tarayıcılara hangi web sitesinin hangi bölümlere erişilmesini isteyip istemediğinizi belirttiğiniz dosyadır. Bazı komut dosyalarının, gereksiz dosyaların veya resimlerin dizine alınmasını istemediğinizde de kullanabilirsiniz.

Taranmasını istemediğin URL adreslerini robots.txt dosyanız üzerinden:

Disallow: /eklentiler-sayfasi şeklinde belirtebilirsiniz.

Robots.txt dosyanızı ise;

https://ornekdomain.com/robots.txt şeklinde konumlandırabilirsiniz.

İpucu:

 • Arama motorlarından herhangi bir içeriği gizlemek için robots.txt kullanmayınız.
 • Tarayıcı veya kötü amaçlı yazılım robotları robots.txt dosyasını ihlal edemez.

Teknik SEO’da Bazı Kilit Noktalar:

Web sitenizin performansını arttıracak birçok SEO kriteri bulunmaktadır. İlk önce mevcut durumun analizine başlanması gerekmektedir. Sitenizdeki fırsatları bulmanıza yardımcı olacaktır.

SEOSiteCheckup toolu, SEO analizi için harita bir araçtır. Kayıt olmadan günde 1 URL adresini analiz edebilir ve PDF raporunu indirebilirsiniz.

On page and technical SEO 9

Gelişmiş etiket yönetimi için ise Google Tag Manager kurmanız gerekmektedir, böylece web geliştiricilerinden yardım almanıza gerek kalmayacaktır.

On page and technical SEO 10

HTTPS ve HTTP:  2014 yılında Google, HTTPS/SSL web sitelerinin sıralamalarını yükselteceğini açıklamıştı. Bugün, küçük bir arama sorgusu yüzdesini etkileyen hafif bir sıralama faktörü olduğunu bilmekteyiz.

Bununla birlikte, güvenlik güçlü bir psikolojik faktördür. Örneğin; Google Chrome, SSL ile şifrelenmemiş bir web sitesini “Güvenli Değil” olarak etiketler, bu da kullanıcıların katılımını etkilemektedir.

On page and technical SEO 11

URL Yönlendirmeleri: Web sitelerinde bir sayfa için ikiden fazla URL adresi ile açılmakta olduğu görüldüğü durumlarda yönlendirilme işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Örneğin ana sayfanız;

https://siteadicom ve https://ornekdomain.com/ olarak iki farklı URL adresiyle açıldığında burada yönlendirme işleminin yapılması gerekmektedir.

4. Bölüm

İçerik & SEO

 

Bazı blog yazarları mükemmel içeriğin SEO’ya etkisi olmadığını düşünmekteler. Ancak fazlasıyla yanılıyorlar. Size nedenini göstereceğiz.

Gerçekten, site içi optimizasyon olmadan veya tek bir backlink olmadan yüksek kaliteli içerik hayal edebiliyor musunuz? Aynı şekilde, hiç kimsenin okumayacağı içeriklerle dolu mükemmel bir şekilde optimize edilmiş bir web sitesi hayal edebiliyor musunuz?

Bazı insanlar hala şuna inanmaktalar:

 • SEO, arama motorları
 • İçerik ise; insanlar içindir.

Yanılıyorlar! İçerik ve SEO kesinlikle örtüşüyor. Sadece özgün içerikler yaratmanız ve aynı anda arama motorları ve kullanıcılar için optimize etmeniz gerekiyor. Bu teknik bazen “SEO içeriği” veya “SEO Copywriting” olarak adlandırılmaktadır.

Hangi İçeriği Oluşturmalıyım?

İçerik konusunda ilk ve en önemli soru kesinlikle budur. Cevap ise oldukça basittir: Özgün Olun. Orijinal, düşündürücü ve ilgi çekici içerik oluşturmak harika bir başlangıç olacaktır. İçerik ve SEO kesinlikle en başından beraber ilerlemelidir.

İçerik türünüzü seçme konusunda kararsızsanız, aşağıdaki türlerden birini seçebilirsiniz:

Bloglar

Bloglar, özellikle son yıllarda oldukça popülerler. İyi bir blog, yalnızca blogcular için değil, E-Ticaret web siteleri, SaaS işletmeleri veya profesyonel servis sağlayıcılar için de mükemmel bir kullanıcı katılımı kaynağıdır.

Blog ayrıca sevdiğiniz şeyleri yaparak (seyahat blogcuları, pazarlama blogcuları vs.) para kazanmanın da bir yoludur. Derinlemesine makaleler, kılavuzlar ve nasıl yapılırlar içeren benzersiz bloglar sizi sektörde saygın bir etkileyici yapabilir.

İpucu:

 • Rakiplerinizden sıyrılın ve özgün olun,
 • Kendi araştırmanızı yürütün ve eşsiz veriler sunun,
 • Bu İçeriğiniz uzun olmasıyla değil, okuyucular için kalite ve katma değer ile ilgilenin,
 • Güçlü bir kişisel marka oluşturmak için tutarlı olun,
 • Şirketlerle işbirliği yapın.

Blogunuzda yayınlayacağınız içerik türleriyle gerçekten farklı olabilirsiniz. İşte en yaygın olanları aşağıda grafik üzerinden inceleyebilirsiniz.

Blog İçerik Türleri

Ürün Sayfaları

Kaliteli ürün sayfaları her çevrimiçi işletmenin önceliği olmalıdır. Ads remarketing veya ücretli sosyal medya dahil olmak üzere, genellikle PPC kampanyaları için açılış sayfaları olarak kullanılırlar.

İpucu:

 • E-Ticarete gelince, bir ürünün fiyatının ne kadar olduğunu, nasıl satın alabileceğini tüm sadeliğiyle açıklamalıdır.
 • Ürünlerin profesyonel olarak fotoğraflarını kullanın ve dikkat çekici bir açıklama ekleyiniz.
 • Web sitesinde fazla görsel olacağı için hız ve UX bu konuda oldukça önemlidir.

Yorumlar

Kullanıcıları etkilemek ister misiniz? Bir inceleme yazısı yazmak ve yayınlamak yeni bir şey değil ama sanal dünyada her şey gözden geçirilebilir.

Güvenilir bir etkileyici olmayı başarırsanız, kullanıcıların görüşlerini oluşturacak ve sponsorlu değerlendirmelerden yararlanacaksınız. Yorumlar, etkileyici pazarlamanın kaçınılmaz bir bileşenidir.

İpucu:

 • Belirli bir konu belirleyin,
 • Bazı şirketler 5 yıldızlı inceleme için para ödeyebilmekteler, ancak bunu biz yapmamalıyız.
 • Üstün ya da zayıf olanın kendi standartlarını yaratın,
 • Tutarlılık, güçlü bir marka olmanın anahtarıdır.

Content SEO 2

Örnek Çalışmalar ve Orijinal Araştırma

Dünyaya işleri nasıl yaptığınızı, topladığınız verileri, müşteri memnuniyeti stratejinizin ne olduğunu veya yeni bir ürün başlatırken nasıl başarısız olduğunuzu gösterin. Deneyimlerinizi paylaşın. Muhtelemen vaka çalışmaları ile ilgili en iyi şey, her zaman benzersiz olmaları ve okuyucular için yeni bilgileri getirmeleridir.

İpucu:

 • Öncelikle kesinlikle zaman ayırmalısınız, araştırmanızı yapın, yeterince özgün veriler hazırlayan ve dürüst olun.
 • İşletmeniz hakkında yazıyorsanız, şirketin arkasından insanları da gösterin, ön plana çıkarın.
 • Unutmayın ki, insanlar sıkıcı başarı hikayeleriyle çok fazla ilgilenmiyor.

Content SEO 3

Aşağıda yer alan anket özgün bir araştırma konularını yayınlama konusunda Buzzsumo tarafından yapıldı ve paylaşıldı:

İnfografikler

Herkes infografikleri sever! Çünkü paylaşmak ve indirmek oldukça kolaydır. Ancak yazarlar bunları sık sık bir metin değişikliği için kullanırlar. İnfografikler daha sonra bir grup kopya ile karmaşık görüntüler olarak ortaya çıkmaktadır, bu yüzden açıkçası potansiyelini fazlasıyla kaybetti.

Bilginin güzel ve okunması kolay hale gelmesine infografik denmektedir.

İpucu:

 • İnfografikler hala büyük bir paylaşım ve bağlantı potansiyeline sahip olduğundan, hem veri hem de tasarımla oynadığından emin olmalısınız.
 • Sadece en önemli verileri kullanmayı unutmayın.
 • Bir hikaye oluşturun, grafikler veya resimler ekleyin.
 • İnfografikleri resim olarak yüklerken, bir transkript yazmayı unutmayın, çünkü tarayıcılar görüntü üzerindeki metni okuyamaz.

Kılavuzlar, Nasıl Yapılır, Püf Noktaları ve İpuçları

Çoğu zaman rehber kısımları blogların bir parçası olarak yayınlanmaktadır. “…rehber” ve “Nasıl..?” çekici anahtar kelimelerdir. Kılavuzlar veya nasıl yapılırlar yazabilirsiniz, ancak bunların zaten binlerce olduğunu da unutmayınız.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta; başkalarını kopyalamamak, rakiplerinizden farklı ipuçları ve püf noktaları yazarak kullanıcıları sunmalısınız.

İpucu:

 • Kendi videolarınızı kaydedebilirsiniz veya en azından kişisel ekran kayıtlarınızı ve ekran görüntülerinizi kullanabilirsiniz.
 • Ürün sahibine veya satıcısına sosyal bağlantılarını geri almak ya da muhtelemen geri almak için ulaştırın.
 • Kendi ürününüzle ilgili bir kılavuz yazıyorsanız, ek trafik ve dahili bir geri bağlantı almak için kılavuzu ürün açılış sayfanıza yerleştirmenizi önermekteyiz.

En İyi Listeleri

Bir başka popüler konu ise; yazılı içerik formlarıdır. Bu konuda binlerce üst liste mevcut olduğu için seçeceğiniz konuyu akıllıca düşünmeniz gerekmektedir.

İpucu:

 • Başlık, içerik ile ilgili her şeyi söylüyor olmalı,
 • Yapıyı basit tutun,
 • Kanıtlanmış veri kaynaklarını kullanmayı unutmayınız,
 • Okuyuculardan, yorumlarda listenize başka öğeler önermesini isteyebilirsiniz.

Röportajlar

Bir endüstri gurusundan benzersiz bilgi ve görüşler almak harika olacaktır! Güvenilirlik, trafik, sosyal paylaşımlar ve geri bağlantılar oluşturmanıza da fazlasıyla yardımcı olmaktadır.

Dahası ise; geniş kitleli görüşme yapanlar görüşmeyi paylaşarak ücretsiz olarak yüksek trafik elde ederler. Yazabilir, video ya da podcast şeklinde de kaydederek, paylaşabilirsiniz.

İpucu:

 • Bir düşünce lideriyle görüşmeye çalışın. (Sektörden ünlü biri)
 • Röportajın yapısını önceden belirleyin.
 • Sorular doğal olarak akmalı,

Videolar

Daha fazla katılım, sosyal paylaşımlar, beğeniler, geri bağlantılar, daha fazla müşteri adayı ve dönüşüm sağlamak adına videolu içeriklerin büyük yararı olacaktır. Videoların dönüşüm oranlarını %80 arttırdığı tespit edilmiştir.

İpucu:

 • Bir metin hazırlayın, daha çok senaryo gibi olsun.
 • Donanım ve düzenleme yazılımı için veya profesyonel bir video yapımcısı işe almak için bütçe hazırlayınız.
 • Konuşma metnini dahil ediniz.
 • Bir pazarlama planı oluşturun veya en azından koyduğunuz zaman ve parayı haklı çıkarmak için temel promosyon faaliyetlerini planlayın.

Tabii ki, her zaman kendi videonuzu oluşturmanız gerekmez. Videoyu bir endüstri uzmanı tarafından paylaşarak veya ekleyerek yayınızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. İçeriğinizi zenginleştirin böylelikle okuyucunun sitenizde daha uzun kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ebooks

Elektronik kitaplar genellikle kurşun üretimi için kullanılmaktadır. B2B sektöründe belki daha fazla ama hala bir e-book indirmek için e-posta adresi talep eden birçok B2C web sitesi bulunmaktadır.

Hiç kimse size bu şekilde iletişim bilgilerini vermek istemez. Okuyuculara iletişim bilgilerini sizlerle paylaşmak adına iyi bir sebep vermelisiniz. E-books genellikle PDF olarak gelir ve uzun bir içerik parçası içermektedir.

İpucu:

 • Uygun bir kitap olarak ele alın ve yazın: İyi bir konu, başlık, önizleme, güvenilir yazar, doğru okuyucu ve akılda kalıcı tasarım bunun için yeterli olacaktır.
 • Kullanıcıları kitabınızı indirmeleri konusunda motive ediniz: web sitenizde veya rakiplerinizle kıyasla bulunamayan benzersiz kitaplara özel numaralara sahip e-books kullanın.

İdeal Blog Yazısı Uzunluğu Nedir?

Birkaç yıl önce, içerisi anahtar kelimelerle doldurulmuş içeriklerin üst sıralarda rahatlıkla konumlandığı görülmekteydi. Her nasılsa, aynı anahtar kelimeyle neredeyse yüzlerce aynı makaleden olduğu görülüyor.

Sıralama uğruna içerik oluşturmak artık işe yaramamaktadır.

Öncelikle yazacağınız makale, okuyucunun dikkatini çekmelidir. Başlık, ilk paraftaf, içerik türü ve en önemlisi genel içerik yapısına dikkat edilmelidir. Başlık ve alt başlıkları doğru kurgulamanız gerekmektedir.

İçeriği SEO için ele aldığımızda, iyi sıralama alan birçok web sitesinin içeriklerinin fazlasıyla uzun olduğu görülmektedir. Bu sektörden sektöre değişse de büyük birçoğunluğu bu şekilde olduğu görülüyor.

İdeal Blog Yazısı Uzunluğu Nedir

İçerik Kopya Kontrolü

Hepimiz illa ki web sitemizde başka bir yerde yazdığımız birkaç kelimeyi, cümleyi tekrara düşebilmekteyiz.

Web sitenizde çok fazla yinelenen içerik varsa, 301 yönlendirmeleri ve rel=”canonical” link öğesini kullanabilirsiniz. Search Console yardım sayfaları üzerinden bu konuda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Metin satırlarını kopyalamayı planlamıyorsanız sakin olun, Google algoritması, bunu bilerek veya yeni içeriğinizin doğal bir parçası olarak yapıp yapmadığınızı farklılaştırmaktadır.

Eğer ki;başkasının içeriğini kopyalamayı düşünüyorsanız, bu SEO kılavuzunu okumayı bırakmanızı önermekteyim. Buna kesinlikle karşıyız. Bir taklitçi olmanın maliyetleri ve riskleri oldukça fazladır. Google bunu tespit ettiğimi durumda, web sitenizi cezalandırır ve arama sonuçlarında göstermez.

Kopya durumunu tespit etmek için sizlere bir tool önermenin faydası olacağını düşünmekteyim: Copyscape. Tool üzerinden tek yapmanız gereken, gönderinizin URL adresini girmek olacak.

Content SEO 5

Harika içerik oluşturmak, doğru araştırmalarla başlamaktadır. Konuyu düşünün, anahtar kelime araştırmanızı yapın, arkadaşlarınıza sorun, Facebook’ta ya da başka bir yerde anket bile yapabilirsiniz.

Konuyu seçtiğinizde, sektörü araştırın ve en üst sıralarda yer alan web sitelerini dikkatlice okuyun. Bunları asla kopyalamayın, kendi özgün içeriğinizi oluşturmayı ve mükemmel şekilde optimize etmeyi deneyin. Bu işlemden hemen sonra ise içeriğinizi tanıtmaya başlayabilirsiniz.

5. Bölüm

Anahtar Kelime Araştırması

 

Anahtar kelime araştırması yapmadan içerik oluşturmanız işe yaramaz. Düzgün oluşturulmayan bir optimizasyon olmadan içeriğiniz sıralanmayacak ve sitenizin trafiği düşük olacaktır. Oldukça kaliteli trafik oluşturmak için hangi anahtar kelimeleri hedef alacağınızı bilmeniz bu aşamada yeterli olacaktır.

Anahtar Kelimeler Nerede Bulunur?

Anahtar kelime önerilerini bulmanın birçok yolu vardır. İlk olarak ana anahtar kelimelerinizi belirlemek ve daha fazla anahtar kelimesini bulabilmek adına kullanabileceğiniz türev ifadeleri belirlemelisiniz. Örneğin kahve özelinde bir blog açtıysanız anahtar kelimeleri “kahve çekirdekleri”, “kahve makineleri” veya “espresso” gibi basit ifadeleri hedeflemelisiniz. Anahtar kelimeleri bulmanın klasik yollarından bahsedelim.

Google Önerileri

Google arama sonuçlar sayfasında birçok anahtar kelime önerisi sunar. Google’ın otomatik tamamlama özelliği, ilgili aramalar ve ayrıca sor gibi özellikleri birçok anahtar kelime fikirlerini sunduğundan büyük bir kaynak olabilir. Burada Google önerileri otomatik olarak size gösterecektir.

Google Anahtar Kelime Önerileri

Daha fazla otomatik tamamlama içeren kelimeye ulaşmak isterseniz diğer anahtar kelime önerilerinde yer alan kelimelerle birleştirebilirsiniz. İşte arama sonuçlar sayfasından elde edilebilecek bir başka anahtar kelime önerisi örneği aşağıdaki gibidir.

Google Anahtar Kelime Önerileri

Tüm kullanıcılar tarafından aranan, aranma hacmi yüksek olan gerçek arama sorgularına dair önerileri görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araçları

İlgili anahtar kelimesinden size yüzlerce anahtar kelimesi önerisinde bulunabilecek birçok ücretsiz anahtar kelime aracı mevcuttur. En popüler olanlarından biri Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı’dır. Buradaki anahtar kelime aramasını genellikle reklamlar kısmında faaliyet gösterecek işletmeler yararlanıyor. Sizlerde bu anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz.

Bir diğer ücretsiz anahtar kelime aracı Answer The Public’tir. Burada soru-cevap özelinde ilgili anahtar kelimenin soru türevlerini ve anahtar kelimeler özelinde soruları sunuyor. Ayrıca soru, edat, kelimelerin karşılaştırması ve türev kelimeleri alfabetik olarak ulaşabiliyorsunuz.

Keyword research 3

Yukarıda belirttiğimiz ücretsiz araçların özellikleri çok sınırlıdır. İhtiyacınız olması durumunda kullanabileceğiniz ücretli araçlara da göz atalım.

Ücretli olan profesyonel anahtar kelime araçları SEO anahtar kelimelerinin ölçümlenmesini ve en iyi olanların sunularak seçilmesini sağlar. Bu araçlar size zaman kazandırır ve rekabet tarafında avantaj sağlar.

Keyword Finder(KWFinder) anahtar kelime aracından alınmış ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Keyword research 4

Anahtar kelime önerilerinin yanı sıra rakiplerinizi analiz etmenize yardımcı olur. Her bir anahtar kelimenin arama sonuçlar sayfasında kaçıncı sırada yer aldığı bilgisine ulaşabilirsiniz. KWFinder’ı 10 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ayrıca rakiplerinizin sıralandığı anahtar kelimeleri etki alanı yani hangi ülkede sıralama aldığına dair bilgilere erişebilirsiniz.

Keyword research 5

Şöyle düşünelim: Profesyonel bir anahtar kelime aracına ihtiyacım var mı? Sorusuna yanıt olacak temel düşünce şöyle olmalıdır. Web sitenizden para kazanıyorsanız kaliteli bir anahtar kelime aracına yatırım yapmak mantıklı bir karardır.

Diğer Platformlar

Anahtar kelime önerilerine hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Sektörünüzle alakalı web sitelerine odaklanmalısınız.

Anahtar kelime fikirlerini bulmak için en popüler platformlardan bazıları:

 • Youtube
 • Reddit
 • Quora
 • Vikipedi
 • Forum vb.

Anahtar Kelime Ölçümlemesi

Geçmişte oluşturulan içeriklere bakınca editörler tarafından sadece yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimelerin tespitini yapma yolunda çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Bu durumda arama motoru algoritmalarını kandırmak ve arama sonuçlar sayfasında üst sıralarda yer alma çabasıyla onlarca içeriğe yer verdiler. Bu durum günümüzde yeterli kalmıyor. Anahtar kelime araştırmasının çok daha karışık hale gelmesi burada en büyük etken. Bu sıralar siteniz için daha fazla ölçümlemeler üzerine çalışmak durumundasınız. Google’ın RankBrain algoritmasının sıralamaya olan etkisini düşünün. RankBrain, Google’ın yapay zekaya dayanan algoritmasının bir bileşenidir. Google, arama sorgusunun arkasındaki amacı anlama konusunda yardımcı olur ve makine öğrenme sistemi sayesinde en alakalı sonuçları sunar. Bu durumda sadece yüksek hacimli anahtar kelimelerin kullanılması dönemi RankBrain algoritması ile geride kaldı.

Yüksek aranma hacmine ve düşük anahtar kelime zorluğuna sahip alakalı anahtar kelimelerin en önemli üç faktörü bulunuyor. Sizlere anahtar kelime araştırmasının tripod kuralı hakkında aşağıda yer alan görseli incelemenizi istiyoruz. Bu aşamalardan birinin yer almaması durumunda başarılı bir anahtar kelime analizi gerçekleştirmiş olmazsınız.

Anahtar Kelime Araması

Her zaman bu kadar kolay anahtar kelime analizi yapamayabilirsiniz veya bu faktörler arasında bir denge arayabilecek duruma gelebilirsiniz.

Uzun Ölçekli Anahtar Kelimeler ve Aranma Hacimleri

Uzun ölçekli(long tail) veya orta ölçekli anahtar kelimeleri arayarak çalışmalarınıza başlayın. Uzun kuyruk anahtar kelimelerin arama hacimleri daha düşüktür, ancak sizin için fırsat yaratacak kelimelerdir. Burada ki muhteşem potansiyeli görmeniz sonucunda çalışmalarınıza uzun ölçekli anahtar kelimeler özelinde ağırlık vereceksiniz.

Uzun ölçekli(long tail) anahtar kelimeler ile sizi bulan ziyaretçiler içeriğinizle daha fazla ilgilenecek ve dönüşüm oranlarınızda yükselme olacak. Bunun nedeni alakalı arama sonuçlarını bulmak aşamasında yeterli sorgulara yer verilmemesidir. Siz de bu aramalarda ilk sayfada yer alan hatta ilk sırada yer alan site olmak isteyeceksiniz.

Keyword research 7

Uzun ölçekli anahtar kelimelerde aranma hacminin düşük olması düşündürebilir. Bu hacim bazı aylarda 100 aranma hacmi düşük veya yüksek olabilir. Bu aşamada doğru stratejiyle ilerlemelisiniz. Anahtar kelime zorluğu durumuna dikkat etmelisiniz.

Anahtar Kelime Zorluğu

Kullanmak istediğiniz uzun ölçekli anahtar kelimeleri bulduktan sonra zorluk derecesini değerlendirmelisiniz. Anahtar kelimenin zorluğu geri dönüşümde size yardımcı olacak önemli bir kriterdir.

Anahtar kelime zorluğu değerleri 0 ile 100 arasında yer alan bir puanla sunulur. Bu puan ne kadar yüksek olursa anahtar kelimenin arama sonuçlar sayfasında sıralanması o kadar zorlaşır.

Anahtar Kelime Zorluğu

Çok fazla anahtar kelime aracı olduğu için bu değerler değişebilir. Birinde 30 ise diğer araçta 50 olarak görürseniz şaşırmayın. Bunun nedeni hesaplamaların farklı ölçümler ve algoritma farklılığının bulunmasından kaynaklanır. Burada önemli olan, sonuçları bir araç içerisinde karşılaştırmaktır.

Arama Amacı

Arama sonuçlar sayfasının analizi anahtar kelime araştırmasının önemli bir parçasıdır. Arama sonuçlar sayfasına bakarak arama sorgusunun arkasında yatan amacı görebilirsiniz. Ev yapımı pizza tarifi ararken pizza satışı yapan sitelerle karşılaşmak istemezsiniz. Bu durumda yanlış anahtar kelimeler için çalışma gerçekleştirmeyelim. 4 farklı arama amacı türü vardır.

 • Gezinme, belirli bir web sitesi veya işletmeyi aramaktır. Örneğin, Google Search Console gibi.
 • Bilgi amaçlı, genel anlamda bilgi bulmak isteyen arama amacıdır. Örneğin, kahve nasıl yapılır gibi.
 • İşlemsel, kullanıcının bir şey satın almak için yaptığı işlemlerdir. Örneğin iPhone xs al gibi
 • Ticari, kullanıcı satın almadan önce özellikleri, kullanıcı yorumları gibi bilgileri araştırır. Örneğin Canon 6d incele gibi.

Ev yapımı pizza tarifiyle ilgili bir yazı yayınladıysanız pizza anahtar kelimesinde 1. sırada yer almanıza gerek yoktur. Pizza anahtar kelimesinde yer alan arama sonuçlar sayfası görseli aşağıdaki gibidir.

Keyword research 9

Pizza satışı yapan firmalarla yarışmayı planlamıyorsanız orada yer almanız mantıklı değildir. Şunu unutmayalım. Aramaların çoğu uzun ölçekli sorgulardan oluşmaktadır.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl YAPILMAZ?

Yeni başlayanlar veya içerik oluşturan kullanıcılar diğer kriterleri düşünmeden Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan yüksek hacimli anahtar kelimelerini listeler.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ideal bir anahtar kelime araştırması sadece aranma hacmiyle alakalı değildir.

Bir diğer hata ise verinin yanlış yorumlanmasından kaynaklanır. En önemli örneğini rekabet düzeyinde yer alan puanlama kısmının incelenmemesinden kaynaklanır. Örneğin Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da yer alan rekabet düzeyi AdWords’teki rekabet seviyesini gösterir. Aslında ilgili anahtar kelimenin zorluk derecesini göstermiyor.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmaz

Anahtar kelime araştırması artık ideal bir anahtar kelime bulmak ve içerikte kullanmakla ilgili değildir. Bir anahtar kelime seçin ve içerisine odaklanın.

 • Başlık
 • Başlık etiketi ve meta açıklaması
 • Metnin ilk paragraflarından birinde yer alması
 • Metinde birkaç kez (anahtar kelimenin uzunluğuna da bağlı) yer alması

Google algoritma güncellemeleriyle kendisini geliştirdi ve içeriğin ne ile alakalı olduğunu kolaylıkla anlıyor. İyi yazılmış, kapsamlı ve kullanıcı dostu içeriğe sahipseniz yukarılarda yer alacaksınız.

Aynı anahtar kelimeyi tekrar tekrar kullanmak yerine, LSI anahtar kelimeleri bularak kullanmaya çalışın.

LSI, kelime açılımı olarak Latent (Örtülü/Gizli/Belirti Olmayan) Semantic (Anlamsal) Indexing (İndeksleme) içerikte ki anlamsal kurgunun net olarak kurulup kurulmadığını, içeriğinde bağlaçları çıkardıktan sonra (ile, ve, için vs.) makale yapısının hedeflenen konuya uygun olup olmadığını hedefleyen bir biçimdir.

LSI Kelime

LSI anahtar kelimeler, anahtar kelimeyle anlamsal olarak ilişkili anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime araştırmasında LSI tekniğine de yer vermeniz durumunda çalışmanıza harika bir ek yapmış olacaksınız. LSI anahtar kelimeleri mevcut sektöre göre her zaman değişir. İçeriğinizde anlamsal anahtar kelimelere yer vermek mantıklı bir hareket olacaktır.

6. Bölüm

Backlink

 

Bağlantı kurma yani backlink çalışması, diğer web sitelerinden bağlantı alma işlemidir. Teknik açıdan bakıldığında, backlinkler web siteleri arasında gezinme işlevi gören köprü metin bağlantılarıdır. Bağlantılar, web içeriğinin indekslenmesini sağlayan arama motorları tarafından taranır.

Backlink Nedir

Backlink Neden Bu Kadar Önemli?

Arama motorları, yeni siteleri keşfetmek ve arama sonuçlar sayfasındaki genel sıralamayı belirlemek için bağlantıları kullanır. Başka bir söylemle, yeni içeriği araştırır ve sitenin otoritesini dış kaynaklardan gelen bağlantılarla sitenin otoritesini belirler.

Bu, bir web sitesinin bağlantı profilinin en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğu anlamına gelir.

Google 1990’lı yıllarda Page Rank’i piyasaya sürerek backlink sayısını bir sıralama faktörü olarak kullandı. Bu durumun kötüye kullanılabileceği üzerine Google algoritma güncellemesine giderek şüpheli backlink tekniklerinin cezalandırılacağını belirtti.

Günümüzde backlink işlemi backlink sayısı ile değil kaliteli ve alaka düzeyine göre verim elde edilen çalışmalar olarak tanımlanmaktadır.

Backlink Türleri

Genel olarak iki tür backlink vardır.

Do-follow backlinkler, arama motorlarına bağlantıyı takip etmesini belirtir. Bu durum sitemizin otorite puanını etkiler. Aslında güvendiğimiz bağlantılar için kullanabiliriz.

No-follow backlinkler, link verilen sitelerin otorite puanını etkilemez. Arama motoru no-follow bağlantıları takip etmez. Bunun sebebi rel=”nofollow” HTML etiketinin kaynak kodda yer almasıdır.

Dofollow Nofollow Linkleri

Yukarıdaki görselde Site A’nın Site B tarafına güvenilir bağlantı olduğunu belirten do-follow linki verilmiş. Site C tarafına ise güvenilmeyen ve takip edilmesi istenilmeyen sayfa olarak belirtilmiş durumda. Burada izlenmeyen bağlantıların SEO açısından hiçbir değeri yoktur.

Bağlantı Metni(Anchor Text)

Bağlantı metni, link yapısının tıklanabilir ve görünen kısmıdır. Tarayıcıların, bağlantının yer aldığı sayfanın ne hakkında olduğunu göstermesine yardımcı olur. Birden fazla sayfanızda yer alan belirli terimlerde bağlantı kuruyorsa, arama motorlarında sıralamanıza yardımcı olacaktır. Ancak burada dikkatli olmalısınız. Aşırı optimize edilmiş bağlantı metin profili Google tarafından algoritmik bir cezaya yol açabilir.

Anchor Text

Aşağıda yer alan kriterler arasında denge olmalıdır.

 • Anahtar kelimeler ve metinleri (“SEO araçları”)
 • Markalar (“Seo Hocası”)
 • Markalı terimler (“Seo Hocası tarafından oluşturulmuş SEO araçları”)
 • Genel Metinler (“sayfa”)
 • Çıplak(www’siz) URL’ler (“seohocasi.com)
 • Eylem Çağrıları(CTA) (“buraya tıklayın,“ daha fazla oku ”)

Link building 4

Backlink Kalitesi

Google, yönlendiren web sitelerinin birçok kalite yönünü dikkate almaktadır:

 • Domain Otoritesi
 • Sayfa Otoritesi
 • Diğer Bağlantı Profili Ölçekleri

Moz ve Majestic tarafından bu nitelikleri değerlendirmemize / bu değerlere yaklaşmamıza yardımcı olan birkaç ölçüm vardır:

 • Moz Sayfa Otoritesi (Page Authority )
 • Moz Domain Yetkilisi (Domain Authority )
 • Majestic Güven Akışı (Trust Flow)
 • Majestic Alıntı Akışı (Citation  Flow)

Değer ne kadar yüksek olursa backlink kalitesi o kadar yüksektir.

Majestic’in Trust Flow ve Citation Flow’a baktığımızda, bağlantıların değerlendirmesini ele alalım.

Trust Flow, linkin ne kadar güvenilir olduğuna karar vermek için oluşturulmuş metriktir. Bir site güvenilirse ve güvenilir backlinkler alıyorsa, Trust Flow puanı da o kadar büyük olur. Eğer Trust Flow artarsa, Citation Flow da artmalıdır. Yüksek Citation Flow olan bazı siteler sitenize bağlanıyorsa, daha az gelen bağlantıyla yüksek Citation Flow artırırsınız.

Bir web sitesi için alınan backlinklerin içeriği alakalı olması gerekir. Eğer yemek tarifi hakkında bir blog yazarsanız, bir kıyafet mağazasından backlink sizin için işe yaramaz olacaktır.

Backlink Yerleşimi

Ana makalelerdeki veya kategorilerdeki bağlantılar, altbilgiler ve kenar çubuklarındaki bağlantılardan daha etkilidir. Bu linkler kendi sitenizdeki linklerden daha değerli olma eğilimindedir. Bu bağlantılar çok fazla trafik üretebilirler. Yalnızca doğal linkleri kullandığınız ve SEO potansiyellerinin tek linkle karşılaştırıldığında etkisinin daha düşük olacağını unutmayın.

Yukarıda belirtilen hususların yanı sıra, bağlantının tazeliğini, popülerliği ve sosyal sinyalleri göz önünde bulundurmamız gerekir.

Link Oluşturma Stratejileri

Kaliteli bir backlink edinmek kolay değildir. En basit olarak nitelendirilen dizin gönderimleri veya karşılıklı bağlantı tekniklerini verimli kullanılmayabilir. Bu yüzden kullanıcılar SEO çalışmalarında farklı yaklaşım denemek için çok zaman harcarlar. İşe yarayan başlıklara göz atalım.

Konuk Paylaşımı

Bu işlem en popüler backlink işlemlerinden birisidir. Denklem basittir. Bir yazı yazıp başka bir web sitesinde yayınlarsınız Web sitesi sizin içeriğinizi ücretsiz bir şekilde alacak ve size ücretsiz bir backlink kazanacaksınız.

İyi bir backlink istiyorsanız makalenizi vereceğiniz sitenin kalitesinden emin olmanız gerekir. Bu sitelerde içerik sunarken aklınızda bulunması gerekenleri listeleyelim.

 • Hazır şablonları kullanma.
 • Kişisel ol.
 • Alakalı, iyi araştırılmış konuları sunun.

Rakiplerin Backlink Çalışmaları

Bu tarafta yapılacak çalışmalar zaman alıcıdır ancak oldukça etkili bir stratejiyle rakiplerinizin çalışmalarında neyin işe yaradığını görebilirsiniz. Rakiplerinizin aldığı bağlantıları kontrol edin, daha iyi içerik oluşturun ve bu bağlantıları kendi web siteniz için de uygulamak adına ilgili kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Rakiplerinizin backlinklerini bulmanın en kolay yolu, LinkMiner gibi backlink tespiti yapan araçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Yapmanız gereken tek şey rakibinizin URL’ini girmek ve araçların size ileteceği backlinkleri incelemek.

Link building 5

Aynı işlemi rakibinizin sayfaları özelinde belirlemiş olduğunuz URL’iyle de gerçekleştirebilirsiniz. Bu özellik genellikle blog yazısı için bağlantı alınacak sitelerle iletişim kurma fırsatı açısından kullanışlıdır. Burada bulduğunuz backlinkleri incelemeniz yeterli olacaktır.

Rakiplerinizin backlinklerini inceleme işlemi sonrasında bu durumu fırsata çevirmek adına analiz işlemi gerçekleştirmelisiniz.

İlgili siteden alınacak backlink içeriğinizle alakalı olmalıdır.

Bağlantının gücü sitemize göre yeterli olup olmadığını incelemelisiniz.

Backlink’i alırken aynı siteden almamaya özen göstermeliyiz.

Bir sonraki adım ise e-posta aracılığıyla iletişim kurma zamanı geldi. Backlink almak için web sitesi sahipleriyle iletişim kurmalısınız.

İşte size backlink teknikleri:

 • İçerik tabanlı backlink
 • Sosyal backlinkler
 • Kırık backlinkler
 • PR makaleleri
 • Backlink satın almak
 • Referans yazma
 • Forumlardan, soru-cevap sitelerinden bağlantı almak
 • Gri/siyah şapka teknikleri

Siyah Şapka Teknikleri ve Cezaları

Ücretli backlinkler ve PBN (Özel Blog Ağı) bağlantısı, backlink oluşturmanın başka bir yoludur ancak bu teknikler siyah şapka (veya gri şapka) olarak kabul edilmektedir. Google, bu bağlantıları tespit edebilir ve web sitenizi cezalandırabilir.

Öte yandan ise bu teknikler işe yaramaktadır. Sadece siyah şapka yoluna girmeden önce çok dikkatli olmanız ve olası riskleri de göze almanız gerekmektedir.

Google Cezaları

Nisan 2012’den itibaren Google Penguin algoritması ile kötü, spam veya düşük kaliteli bağlantılar tespit edilmesi ve cezalandırılmaya başlandı .

Link building 7

Ancak oluşturmadığınız spam veya düşük kaliteli backlinkleriniz varsa, panik yapmanıza gerek yok. Google, tüm kötü backlinklerin bilerek yapıldığını biliyor ve genellikle en kötü senaryo, bu backlinkleri yalnızca görmezden gelmesi. Emin olmak istiyorsanız, Search Console üzerinden bu tür backlinkleri hala devre dışı bırakabilirsiniz.

En İyi Backlink Alma Uygulamaları

 • Tek seferlik değil düzenli olarak backlink çalışması,
 • Düşük kaliteli birçok bağlantı yerine birkaç yüksek kaliteli bağlantı elde ediniz.
 • “Metin metni” bölümünde listelediğimiz ipuçlarına göre doğal metin dağılımı yapınız.
 • Spam web sitelerinden ve ağlardan backlink almaktan kaçının.
 • Size sevk trafiğini de getirebilecek backlink yerleşimleri edinmeye çalışın.

7. Bölüm

UX & SEO

 

2008’de SEO ile başlıyorsanız, ana görevleriniz içeriğinizi anahtar kelimelerle doldurmak, ideal olarak beyaz metin olarak gizlemek, karşılıklı backlink alışverişi yapmak ve anahtar kelime varyasyonu için düşük kaliteli içerik sayfaları oluşturmak olacaktır.

Neyse ki, söz konusu tekniklerin çalışmadığı ve bazılarının web sitenizin ceza almasını sebep olacağı 2019 yılındayız.

Hepsini tekrar okuyalım ve bir kullanıcı olarak düşünelim. Olumlu bir değer kısım mevcut mu? Hayır! Tam olarak bunun için kastedilenler: arama motoru algoritmasını kandırmak.

Ve işte karşınızda bu bariyerin karşısındaki kullanıcı deneyimi (UX)..

SEO’ların bunu anlaması gerekmekle birlikte, yalnızca sıralamalarla ilgili değil, UX uzmanlarının, kullanıcı deneyiminin web sitesini kullanmadan önce bile başladığını itiraf etmesi gerekmektedir.

“Kullanıcı deneyimi, bir arama sorgusunu bir arama motoruna göndererek başlar.”

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi, her kullanıcının, şirket, web sitesi veya ürünleri ile olan etkileşimidir. Ürün geliştirme, tasarım, pazarlama ve müşteri desteğini etkileyen genel deneyimdir.

Bu SEO kılavuzunda “çevrimiçi” kullanıcı deneyimine ve SEO ile olan ilişkisine odaklanmanız gerekmektedir. UX artık yalnızca müşteri gereksinimlerini karşılamakla ilgili değildir. Bu gereksinimlerin ötesine geçmekle ilgilidir.

Bir kullanıcının olası tüm ihtiyaçlarını doğal olarak karşılayan bir web sitesi geliştirmelisiniz.

Unutmayınız!

UX (kullanıcı deneyimi), UI (kullanıcı arayüzü) değildir. Evet, bunun bir parçası ama bu şartları ayırt etmemiz gerekmektedir. Bir çevrimiçi mağaza hayal edin. Bir ürünü bulmak için kullanıcı arayüzünün mükemmel olmasına rağmen, “Sipariş et ve öde” seçeneğine tıklarsak ve aniden ürünün stokta kalmadığını belirten bir hata mesajı alırsak, UX zayıf olduğunu göreceğiz.

UX Bugünlerde Dünyayı Yönetiyor

İlk ve en önemli bölüm, UX’ın kullanıcılara yönelik hiç bitmeyen bir gelişme süreci olduğunu anlamaktır. Bu, şirketine buna bağlı olarak web sitesine bağlı kalması ve geliştirmesi gereken bir felsefedir.

Web UX, içerik ve teknik UX karışımıdır. Basitçe söylemek istersek, UX’ın her şey olduğunu söylerdik. Bu yüzden karmaşıklığını ve şirket içindeki ve dışındaki herkes üzerindeki etkisini anlamamız gerekiyor. Bunlar;

 • Web sitesi yapısı
 • Dönüşüm hunisi optimizasyonu
 • Kolay onboarding işlemi
 • Sayfa hızı
 • Web sitesi sorumluluğu
 • İçerik optimizasyonu
 • İçerik yapısı
 • Title, Description ve Heading etiketleri
 • Gerçek zamanlı müşteri desteği
 • Düzgün iş akışı

UX Piramidi

UX ve SEO Zorlukları

“UX vs SEO” yerine “UX ve SEO” olduğunu düşündüğümüzde, arada bir zorluklarla başa çıkmak zorundayız. Yukarıda belirtilenlerin hepsi doğrudan SEO ile bağlantılı değildir.

Onlara bir göz atalım.

Web Sitesi Yapısı ve Gezinti

Sorunsuz UX sağlamak için her şeyi tek sayfaya koyalım. Bu UX dünyasında geçerli bir fikir. Kolay ve mantıklı. Ancak SEO’lar organik trafiğin başarısının en az yarısı olduğu bilinmektedir.

Birçok ziyaretçi organik aramadan gelmeli veya önceki eylemlerine dayanarak doğrudan sayfaya erişmelidir. Diğer ziyaretçiler, sosyal medya, bloglar ya da Google ADS kampanyaları gibi çeşitli kaynaklardan yönlendiriliyor.

Tüm bu farklı niyetler ve arama sorguları için tek sayfalık bir deneyim hayal edebiliyor musunuz? İnsanlar istediklerini bulmak için Google’ı kullanıyor. Web sitesi navigasyonu söz konusu olduğunda, SEO adına tüm olası açılış sayfalarını yerleştirmeye çalışmayın. Navigasondaki en son blog gönderinize bir link vermek Google’a URL’nin önemli olduğunu ancak web sitenizin ziyaretçileriyle birebir alakalı olmayabilir.

Örnek:

Blogumuz sağ üst köşede farklı bir harekete geçirme ifadesi düğmesine sahipti. Okuyucuları SEO araçları kullanıcılarımıza dönüştürmek için tasarlanmıştır. Bu alakalı değil, değil mi? Bunun yerine “Bültene abone ol” eklemeye karar verdik. UX bakış açısından daha mantıklı ve gelen pazarlama faaliyetlerimizde daha fazla çalışma şansı vermektedir.

Site Hızı

Web siteniz ne kadar hızlı olursa UX’de o kadar iyi olur. 3.bölümde belirttiğim gibi, site hızı sıralama faktörlerinden biridir. SEO ve UX arasında açık bir ilişki vardır, bu da muhtemelen açıklaması en kolay durumdur.

İçerik Optimizasyonu

Standart bir arama tarayıcısının dilini anlayın ve içeriğinizi ona göre ayarlayın. Başka bir deyişle, anahtar kelime araştırması yapın ve içeriğini buna göre optimize edin.

Amaç; içeriğinizi bir ürünü, çözümü veya web sitenizin sağlayabileceği herhangi bir bilgiyi arayan herkes için erişilebilir yapmaktır. Tabii ki, 5.bölümde açıkladığımız tüm anahtar kelime araştırma taktiklerini arama amacını unutmayınız, böylece yanlış anahtar kelimeler için optimizasyon yapmaya başlamazsınız.

Title, Description ve Heading Etiketleri

SERP’de ne kadar yüksekseniz, tıklanma olasılığınız o kadar yüksek olacaktır. Ancak başlık etiketini ve description etiketini bozarsanız bu durum yanlış olabilir. Amacımız, SERP’de web sitenizi tıklanmaları için onları teşvik edecek içerik kullanarak araştırmacının dikkatini çekmektir.

Başlık etiketleri ve description açıklamaları oluştururken göz önünde bulundurulması gereken 3 ana unsur vardır:

 1. SEO: Doğru anahtar kelimeleri kullanın, böylece tarayıcılar web sitesinin ne hakkında olduğunu ve en önemli içeriğin ne olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır.
 2. UX: Arama yapanlara, tıklamaları için motive edecekleri net ve anlamlı bilgiler verin, böylelikle aradıklarını rahatlıkla bulacaklardır.
 3. Pazarlama: Net br harekete geçirme ifadesiyle karşı konulamaz bir şekilde yüksek tıklanma oranlarına yol açacaktır.

UX ve SEO Nasıl Ölçülür?

UX ve SEO ölçümü için, Google Analytics’ten özel raporlar ve dahili verilere kadar kullanabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır.

Google Analytics’te Etkileşim ve Davranış Ölçüleri

“Hemen çıkma oranı”,”Oturum başına sayfa” ve “Ortalama oturum süresi” kullanıcı etkileşimi hakkında temel bir görünüm sağlamaktadır. Bu ölçümler neredeyse Google Analytics’de her raporda yer almaktadır, bu nedenle çeşitli trafik kaynakları için bunları görebilirsiniz.

blank

Daha detaylı bilgi “Davranış” kategorisinde mevcuttur. “Davranış akışı” ziyaretçilerin web sitesinin çeşitli bölümleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu bildirmektedir. Gelişmiş seçenekler, trafik kaynaklarını, açılış sayfalarını, kampanyaları ve diğerlerini temel alan raporları görüntülemenizi sağlamaktadır.

Rapor genellikle web sitesi ziyaretçilerinin küçük bir yüzdesini temel almasına rağmen, bir parça pratik öneri sunmakta: Size belirli bir bölümü ziyaret ederken kaç kullanıcının geçtiğini ve kaç kullanıcının çıkış yaptığını söyler.

Google Analytics Ölçümleme

Google Analytics’teki Dönüşüm Hunileri

Bu raporda ise; kişilerin web sitenizdeki ödeme sayfasıyla nasıl etkileşime girdikleri anlatılmaktadır. Ödeme sürecinde birden fazla adımınız var mı? Bu durumda, yönetici menüsünde hedef izlemeyi uygun şekilde ayarlamayı unutmayın.

Hotjar

UX optimizasyonu için bir başka son derece yararlı bilgi de: tüm adımlarda kaç kişinin geçtiğini ve işlem boyunca kaç kişinin terk edildiğini ölçeceksiniz. Blogunuzda bir kayıt formu, satın alma işlemi veya abonelik formu olabilir.

Ödeme işlemini ziyaret eden web sitesi kullanıcılarının çoğunluğu ilk formu bile doldurmadıysa, yanlış bir şey olduğunu biliyoruz.

Hotjar Kimlik Bilgisi

Isı Haritaları ve Kayıtları

Heatmaps, pek çok faydalı rapor sunarken web sitesi ziyaretçilerinin davranışlarını güzelleştirir. Hotjar ve Crazyegg gibi sofistike ısı haritası araçları karmaşık analitik çözümlere gelir, ancak blogcular veya küçük işletmeler için çok pahalı olabilir. Yeni başlayanlar için, Hotjar veya Ptengine tarafından sınırlı bir ücretsiz plan iyi bir başlangıç olabilir.

Hotjar Isı Haritaları ve Kayıtları

Heatmaps, hem UX hem de SEO söz konusu olduğunda çok yardımcı oluyor. Isı haritalarının gücü, insanların tam olarak nerede tıkladıklarını, hangi öğelerin tıklanabilir olmasını beklediklerini, nasıl kaydırıldıklarını, etkileşime gireceklerini, formları doldurabileceklerini görme yeteneğidir.

Birinci sınıf ısı haritası araçları, kullanıcı davranışının kayıtlarını içermektedir. Buna değer mi? Evet, ama herkes için değil. Daha karmaşık (e-ticaret) sayfaları sahip ve genellikle daha büyük bütçeli işletmeler bunun için gitmelidir, ancak blogcuların bu uzman araçlarına yüzlerce dolar harcayacakları bir şey yoktur. Sınırlı ücretsiz sürümler işi yapmalıdır.

Dahili Veri

Dahili verilerde neyin harika olduğunu biliyor musunuz? Herhangi bir ek maliyet yoktur, bu raporları her zaman yararlı bilgileri dolu görebilirsiniz.

 • Müşteri soruları
 • Geri bildirim formları
 • Yorumlar ve tepkiler
 • Müşteri istekleri ve şikayetleri
 • Pazarlama raporları
 • E-posta yanıtları
 • Web geliştiricilerinden gelen raporları

Test ve Saha Hızı

Web sitesini kullanıma sunmadan önce test etmek şart! Beta test cihazları birçok yararlı bilgi sağlar. İlk gerçek kullanıcılar onlardır. Bunun da ötesinde, geliştirme sürecinde iş arkadaşlarınız, arkadaşlarınız veya takipçilerinizle bazı kullanılabilirlik testleri yapabilirsiniz.

Sayfa hızı, mobil optimizasyon ve sayfadaki diğer önemli SEO yönleri gibi temel ögelere dikkat ediniz. İndirilebilir bir infografik içeren listenin tamamı 3. Bölümde yer almaktadır.

8.Bölüm

SEO Testi ve Sertifika

 

1. SEO nedir?

2. Site dışı SEO nedir?

3. White Hat SEO nedir?

4. Web sitesinin taranma işlemi nedir?

5. “Teste Nasıl Hazırlanılır?” nasıl bir arama sorgusudur?

6. SEO’yu geliştirmek için meta anahtar kelimeler hala önemli midir?

7. Kullanıcı deneyimini arttırmak için multimedya kullanmak gerekli midir?

8. Web sitenizin Google arama sonuçlarında görünmemesinin teknik hatalarını nereden aramaya başlarsınız?

9. Mobil öncelikli indeksleme, Google’ın web sitenizin mobil sürümünü dizine eklemek ve konumlandırmak için kullanacağı anlamına mı geliyor?

10. “İçerik yeterince özgün ise; optimize edilmesi gerekmez”

11. Google botları, gömülü videolarda veya görsellerdeki içerikleri okuyabilir mi?

12. Mümkün olduğunca çok jenerik anahtar kelime ekleme…

13. Neden long tail anahtar kelimeler kullanmalıyız?

14. “Do-follow link” nedir?

15. Link Building işlemi yaptığımızda:

16. “UX ve SEO iki ayrı oyuncudur, bu yüzden ikisi birlikte hiçbir olumlu sonuç getirmez.”

17. UX’i ölçümlemenin bir yolu var mı?

18. Site genelindeki bağlantılar:

19. İçeriğinizden diğer web sitelerine link vermeli misiniz?

20. Anahtar kelime araştırması yaparken, aranma hacmi ve anahtar kelimenin zorluğunun yanı sıra nelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tebrikler!

Testi başarıyla tamamladınız.

9.Bölüm

SEO Kaynakları

 
Blog Yazılarımız

Blog yazılarımız ile SEO'ya dair her türlü gelişme ve haberleri yakından takip edebilirsiniz.

 • Berin Sur

#

Devamı Oku
 • Cihat Murat YÜKSEL

#

Devamı Oku
 • Cihat Murat YÜKSEL

#

Devamı Oku
Sıkça Sorulan Sorular
SEO nedir nasıl yapılır?

İngilizcesi Search Engine Optimization olan SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO çalışmaları sayesinde arama motorları sitenizi daha kolay bir şekilde tarar. Bu çalışmalar, site içi ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılır.

Site içi SEO çalışmaları, URL, title, description, heading etiketleri, canonical, breadcrumb gibi kısımlarının incelendiği çalışmalardır. Bu çalışmalar sayesinde sitenizin dinamiklerini sağlam oluşturabilirsiniz. Site dışı SEO çalışmalarında ise backlink profili incelenir, alakasız ve zararlı backlinkler engellenir doğru backlinklerin sayısının arttırılması için gerekli bazı çalışmalar yapılır.

Meta description ne demek?
Meta description, site genelinde her sayfa özelinde belirlenmesi gereken kısa ve öz açıklamadır. Arama sonuçlarında Title ve URL adresinin altında yer alır. İçeriğinde anahtar kelimenizi bulundurmalı ve yaklaşık 50-16 karakter arasında olmalıdır. Kullanıcının dikkatini çekerek, sitemizi ziyaret etmesini sağlamak için alakalı ve ilgi çekici bir açıklama kısmının belirlenmesi gerekmektedir.
Adwords reklamları ne demek?
Adwords reklamları, işletmenizin ürün veya hizmetlerini bulmak isteyen hedef kitlenin daha kolay ulaşabilmenizi sağlayan bir sistemdir. SEO çalışmalarına göre hızlı geri dönüşüm sağlayan çalışmalardır. Adwords reklamları ile hedef kitlenize uygun arama sorgularını belirleyip, kategori ve konularınız gibi detaylı hedefler belirleyebilirsiniz.
Title tag nedir?
Title tag, sitenizin başlık kısmıdır. Arama sonuçlarında kullanıcının karşısına çıkan ilk kısım olduğu için direkt olarak sayfanın içeriğini anlatan bir başlık belirlemelisiniz. Maksimum 65 karakter olmalı ve hem anahtar kelimenizi hem de marka adınızı içeriğinde barındırmalıdır.
SEO’dan verim almak için ne kadar süre çalışma yapmam yeterli olur?
200’den fazla sıralama kriteri ile sitenizin ne kadar sürede Google tarafında derecelendirileceğini tahmin etmek oldukça zor bir durumdur. Belirtmeliyim ki, SEO uzun vadeli bir çalışma stratejisidir ancak sürekli olarak en iyi yatırım getirisini sağladığını tüm pazarlarda kanıtlamıştır.
SEO’da Herhangi Bir Garanti Veriyor Musunuz?
SEO çalışmalarında garanti verme işlemine güvenilmemesi gerektiğini belirtiyoruz. Güvenilmemesi konusunda Google'ın kendi açıklamalarında da yazmaktadır. Her geçen gün değişen Google algoritmasına göre bu konuda garanti veren herhangi bir şirket ya da kişiler güvenilir bir bilgi paylaşımında bulunmamış olur. Bu alanda yapmış olduğumuz çalışmalarla kendini kanıtlamış bir başarı hikayesine sahibiz.
Link İnşası Çalışmasına Yer Veriyor Musunuz?
Link çalışmalarına yer veriyoruz. Bunun için öncelikle site içi SEO çalışmaları tarafında kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz. Eğer sizde link çalışması gerçekleştirecekseniz öncelikle etapta Uzmanından SEO ve Sorularla SEO kitaplarını okuyarak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Sonrasında link çalışmaları tarafında aksiyon almanızı tavsiye ediyoruz.
Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?
Öncelikle markanızı hedefleri doğrultusunda hitap edilen kitle, hedef üründe ne için kitleye sesleniyoruz, hedef kitleden beklenen sonucun ne olduğu gibi soruların yanıtını bir araya getirmelisiniz. Bu çalışmayı gerçekleştirmeden anahtar kelime araştırması yapmanız durumunda projenizin sağlıklı bir başarı getirmesi beklenemez. Rakiplerinizin hedeflediği kitle pazarında hangi kelimelere yer verdiğine de bakmalısınız. Gözden kaçan bir durum olabilir. Bu bilgiler odağında anahtar kelime çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.
Kendi SEO Çalışmamı Yapabilir Miyim?
Elbette ki bir profesyonelle çalışmak zorunda değilsiniz, kendi öğrenmiş olduğunuz temel teknik SEO ile de çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı bir SEO çalışmasının temelini, ziyaretçilerinizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak yatmaktadır. Kullanıcılara kaliteli içerik sunarak, zaman zamanda bu içeriği güncelleyerek hem arama motorlarının hem de kullanıcıların güvenini kazanmış olursunuz.
Şirketim İçin SEO Yaptırmalı Mıyım?
Her geçen gün aramaların arttığı ve online olarak ürün veya hizmet satın alan kullanıcıları düşündüğümüzde SEO çalışmalarını şirketinizin geleceği için bir yatırım olarak görmelisiniz. SEO çalışmaları sonucunda ki organik trafiğin uzun vadede gelişiminize katkı sağlayacağı, ücretli arama trafiğinden çok daha yüksek bir yatırım getirecektir. Sitenizin en iyi anahtar kelimelerde 1. sayfada yer almıyorsa, çevrim içi hizmet potansiyelinin büyük bir kısmını kaçırıyorsunuz demektir.
SEO Ücreti İçin Ne Kadar Öderim?
Bir SEO çalışmasının maliyeti, hedeflenen anahtar kelimelere, web sitenizin büyüklüğüne, sektöre ve hedeflerinize ulaşmak için gereken çalışma gücüne bağlı olarak farklılıklar gösteriyor. Detaylı bilgi için https://www.seohocasi.com/seo-fiyatlari-neye-gore-belirlenir/ yazımızı inceleyebilir veya örnek çalışma istemek ve fiyat teklifi için bize buradan teklif talebi bırakabilirsiniz.
Site içi SEO nedir ve ne işe yarar?
Site içi SEO Çalışması web sitenizin yazılım, tasarım, içerik ve tüm link yapısını kapsamaktadır. URL, title, description, heading etiketleri gibi teknik anlamda tüm sayfaların optimize edilmesidir. Web sitenizi arama motoru dostu yapabilmek için gerekli bir işlemdir.
Site dışı SEO nedir ve ne işe yarar?
Site dışı SEO çalışmaları, sitenizi dijital platformlarda paylaşarak Google nezdinde otoriter sitelerden link almak, video, sosyal medya, forum, sözlük gibi platformlarda paylaşarak backlink çeşitliliği sağlamayı hedeflemektedir. Müşterilerimize ilgi çekici ve profesyonel içerikler sağlayarak, farklı web sitelerinde sitenize olumlu etki sağlayacak şekilde paylaşılmasına aracı oluyoruz. Tasarım ve içerik ekibimizin ortak çalışmaları sonucunda müşterilerimizin potansiyel kullanıcılarının ilgisini çekecek çalışmalara yer veriyoruz.
SEO çalışması yaptım. Bu çalışmaların sonuçlarını ne kadar sürede görebilirim?
SEO çalışmaları anlık değil de uzun vadede etki eden çalışmalar olduğundan dolayı hemen sonuçları alamayacaksınız. Ancak tahmini olarak 3-6 ay arasında yapmış olduğunuz SEO çalışmalarının olumlu sonuçlarıyla karşılaşabilirsiniz.
Youtube Seo nedir?
Youtube SEO, arama sonucu ve önerilen videolar sıralamasında daha üst sıralarda yer almanızı ve arama sonuçlarında çok daha fazla kullanıcıya ulaşılması için yapılan video optimizasyon işlemidir. Youtube kanalınızı, oynatma listelerinizi, meta verilerizi, açıklamalarınızı ve videolarınızı optimize etme işlemlerini kapsamaktadır. SEO çalışmalarında olduğu gibi Youtube SEO noktasında da anahtar kelime analizi gerekmektedir.
SEO’da kullanılan araçlar nelerdir?

SEO’da kullanılmak olan fazlasıyla araç mevcuttur. Bunlardan birkaçı;

 • Google’ın bizlere sunmuş olduğu araçlar; Keyword Planner, Analytics, Search Console vs.
 • Ahrefs
 • Answer the Public
 • Semrush
 • Deepcrawl
2020 SEO trendleri neler olabilir?

Aranılabilir video içeriği kullanılmaya başlanacak, giyilebilir teknolojilerle ve akıllı asistanların gelişimi beraberinde featured snippets be sesli aramalara olan ilgiyi daha fazla arttıracak, Influencerlar artık SEO için de belirgin bir kriter haline gelecek. Bu sayede hız, güven ve erişim odaklı bir SEO 2020’de bizleri bekliyor.

Google’ın kullanıcı aramalarının derinlemesine analizini yapan ve kullanıcıya bu analiz sonucunda arama sonuçlarında listelenmeye odaklanacağını düşünüyoruz. Yani daha kişiselleştirilmiş bir arama sonucundan bahsedebiliriz.

Giderek artan sesli arama trendine ayak uydurmak için 2020 yılında etkili olmasını düşündüğüm, aynı zamanda gelişmekte olan “speakable” structure data örneklerine altyapı hazırlığı yapmaya şimdiden başlamalısınız.

Site tasarımının SEO’ya etkileri nelerdir?
Web tasarımı, SEO üzerinden oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Web siteniz karmaşıksa ve kullanıcıların farklı sayfalara göz atması zorsa, kullanıcılar sitenizi kullanmakta zorlanacaklardır. Bu durumda da web sitenizden çıkış yapacaklardır, bu da markanıza kötü izlenim bırakacaktır. Aynı zaman da hemen çıkma oranınızı arttırırken, sıralamalarınızı da olumsuz yönden etkileyecektir.

SEO Nedir? Sertifikalı Online Test için Yorumlar

 • Kemal L.
  Kemal L. 16 Ağustos 2019, 11:55

  Her geçen gün yüzlerce internet sitesinin katıldığı sanal alemde daha da görünür olmak, ziyaretçilerin beğenisi ve takdirini kazanmak giderek önem arz etmeye başlıyor. Ülkemizde var olan internet kullanıcıları aktif olarak sanal alemde araştırma yapıyor, geziniyor ve arama motordunda karşısına çıkan sitelerde vakit geçirmeyi seviyor.

  Hal böyle olunca bu büyük pastadan pay kapmak, daha fazla ziyaretçiye hizmet vermek isteyen insanlar çeşitli arayışlar içerisine giriyorlar. E-ticaret siteleri sipariş oranını arttırmak ve müşteri kitlesini genişletmek isterken, kişisel blog sahipleri de takipçilerine yeni insanları da katmak istiyorlar. Bu ve bunun gibi daha bir çok sitenin asıl var oluş amacı, ziyaretçilere hizmet sunmak ve tercih edilmek. Bu ortak amacın peşinden koşan site sahipleri de, çareyi arama motoru optimizasyonunu yapmak ve SEO adı verilen hizmetleri satın almakta buluyorlar. SEO hizmeti veren firmalar arasından referanslarını beğendiği, güvendiği ve fiyat olarak da cazip bulduğu kurumlarla çalışan insanlar; sitelerinin arama motorunda yükselişini de büyük bir keyifle izliyorlar doğrusu. Doğal olarak arama sonuçlarında daha üst sırada yer alan sitelerin ziyaretçi girişi, kullanıcı sayısı ve müşteri kitlesi de artış gösteriyor.

 • Ökkeş Ş.
  ökkeş ş. 16 Ağustos 2019, 11:48

  SEO Başarı ve Sıralama Ölçümlendirilmesi

  Başarı ve sıralamalarınızı takip edebileceğiniz programlar olduğu gibi manuel olarak belirli zaman aralıklarında online web araçları üzerinden de takip edebilirsiniz.

  Bizim en çok kullandığımız anahtar kelime takip aracı Google Free Monitor programıdır. Ücretsiz olarak sunulan bu program anahtar kelimelerinizi siteniz ile ilişkilendirmektedir. Anahtar kelimelerinizi en son ne zaman sorgulattığınızı, sahip olduğu en iyi sırala kayıtlarını, şu anda bulunduğu sıralamaları basit bir arayüz ile işlevsel bir şekilde sunmaktadır.

 • Kerimcan D.
  Kerimcan D. 16 Ağustos 2019, 11:47

  – SEO Çalışmasını Planlamak

  Rakip analizlerini de yaptığımıza göre artık uygulayacağımız SEO çalışmasını planlamanın zamanı geldi. Eğer ki siteniz yeni yayına açılmış bir site ise dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır.

  – Sitenizin yeterli içerik alt yapısına sahip olması
  – SEO planlamasını yeni site olmasından dolayı optimize edilmesi

  Yeni bir site olması öncelikle domain adınızda otorite kurmanız ve paralel olarak anahtar kelime varyasyonları ile ilk çalışmanızı “forum tanıtımı” olarak yapmanızı gerektirir.

  Eğer eski bir siteye sahipseniz direkt olarak anahtar kelimeleriniz üzerinden forum tanıtımı hizmeti alabilirsiniz.

  Yukarıdaki grafiği baz aldığımızda ise aşağıdaki sonuçlar çıkmaktadır.

  – En az 4 en fazla 30 farklı C-class ip’ye sahip siteden tanıtım yazısı alınması
  – 20 adet Google Plus etkileşiminin site üzerinden sağlanması
  – 200 adet Twitter etkileşiminin sağlanması
  – 500 üzerinde Facebook beğeni alınması
  – 300 üzerinde Facebook paylaşım yapılması
  – Global sitelerden alacağınız ekstra backlinkler ise URL rank/page authority değerlerini destekleyecektir.

  SEO Çalışmasını Bölmek ve Zamanlamak

  Bir önceki konumuzda planladığımız SEO çalışmamızı periyodik bir düzene sokarak nasıl planlanacağını gösterelim. Yapacağımız çalışma ne kadar uzun vadede olur ise o kadar istikrarlı ve kalıcı olacağının altını çizmek isteriz.

  Bizim tavsiye ettiğimiz standart SEO süreci 3 aylık periyottan oluşmaktadır. Örneğin 20 adet Google plus etkileşimini 3 aya ilk ay düşük daha sonraki aylar yükselerek giden bir sürece bölerek uygulamanız arama motorlarına istikrarlı şekilde büyüdüğünüzün sinyallerini verecektir. Diğer tüm işlemleri de eşit zaman aralıklarına bölerek kararlı bir şekilde yükseliş sağlayabilirsiniz.

 • Veysel A.
  Veysel A. 16 Ağustos 2019, 11:47

  SEO nasıl yapılır? Bir defalık mı yapılan bir şeydir? Hayır değerli takipçilerimiz. SEO süreklilik isteyen, periyodik ve planlı bir çalışma isteyen, rakiplerinizi iyi analiz etmeniz gereken ve aradaki sinyalleri en doğru şekilde yorumlamanız gereken bir süreçtir. SEO yapmaya öncelikle anahtar kelimelerinizi belirleyerek başlayabilirsiniz.

  – Anahtar kelimelerin belirlenmesi

  Anahtar kelimelerinizi ilk aşamada düşük rekabet oranlarına sahip olan gene de size azda olsa geri dönüş sağlayan kelimelerden seçin. Örneğin “oyuncak” kelimesi yerine başlangıç olarak “eğitici oyuncaklar” kelimesini tercih edebilirsiniz. Rekabet oranı az olan kelimelerde sağladığınız başarı büyük rekabet oranına sahip kelimelerde işinizi kolaylaştıracaktır.

  Altın İpucu: Bir anda zirveye çıkamazsınız. Düşük rekabet oranına sahip olan kelimeleri zirveye giden yolda birer merdiven basamağı olduğunu düşünebilirsiniz.

  – Anahtar kelimelerdeki rakiplerin incelenmesi

  Anahtar kelimelerin belirlenmesinin ardından rakip sitelerinizi incelemek için kullanabileceğiniz 2 araçtan bahsedelim bunlardan biri Ahrefs diğeri ise Open Site Explorer aracıdır. Belirlediğimiz “eğitici oyuncaklar” anahtar kelimesinde ilk sayfada son sırada yer alan siteyi inceleyelim.

  Gördüğünüz gibi 54 farklı ip’de bulunan siteden toplamda 1400 backlink oranına sahip. Domain puanı 24, Ahrefs tarafından verilen SEO puanı ise 46’dır.

  37 adet .com uzantılı 2 adet .net uzantılı 1 adet .org uzantılı domain tarafından backlinkleri oluşturulmuş. Alınan backlinklerden 1295’i dofollow iken 24 tanesi nofollow olarak sağlanmış.

  Sosyal medyada ise Google plus ile 12 etkileşim yaşayan site, Twitterda 181, Facebook da ise 480 beğeni 272 paylaşım etkileşimi almış.

  Bir de rakip sitemizi Moz tarafından sunulan Open Site Explorer’da bir başka site ile karşılaştıralım.

  Gördüğünüz gibi Page Authority puanlarının altında az bir farkla 1. Sitenin daha yüksek değerlere sahip olduğunu öğrenmiş olduk. Eğer ki bu siteler aynı anahtar kelime üzerine yoğunlaşsalardı tahmini olarak 1. Sitenin daha üst sıralarda yer alacağını düşünüyoruz.

 • aLİ
  Ali̇ 22 Ocak 2018, 16:25

  siteniz çok güzel çok beğendim sizi yakından takip edeceğim

 • Özcan
  özcan 21 Ocak 2018, 15:18

  Bu seo yazılım nedir? Çalışması nasıl yapılıyor bende bilmek ve öğrenmek istiyorum

 • Seher 7 Ocak 2018, 20:53

  WordPresste hangi temasını kullanıyorsunuz

 • Fatih Bektas 27 Aralık 2017, 18:43

  İşte Tam burda Google Tarafsız Olduğunu Seoda Para Gözetmeden Web Sayfalarını İlk Sayfada ilk 10 içinde yer verir. Bir konuya katılmıyorum, Buda tek elden yürütülen seo çalışmasının faydalı olmayacağına. Sebebi Zaten Google söylüyor doğal ol, Yani Bu İşi bir Firmaya aylık ücret karşılığı vermek sizce nakadar doğal:)? Benim iki Tane sitem var tek başıma seo çalışmalarını yürütüyorum İnan’ın vaktim zamanım yetmiyor. Size birkaç seo kriterinin Yanlış Anlaşılmasından bahsediyimde Sizde seo hocalarının sorularını verecek kadar aptal olmadıklarını anlayın:)
  1: Düzenli Yapılan Doğal Olmadığı adından belli Çünki düzenli yapıyorsun
  2: Tanıtım YaZıları Yahu Sen Nakliyecisin Kadın Bloğunda Tanıtınıtımını Yapıyorsun
  3: Backlink Mümkünse Almayın İstemeyin Asıl Backlink Sitenizin İsminin Geçmesi Bağlantı Aldatmaya çalışmak demektir
  4: Yaptığınız İşi Tanıtmanıza Gerek yok, Sitenizde Blogta yayınlayın acele etmeyin Google sizi görecektir
  5: bu en önemlisi Kendi sektörünüzdeki platformlara üye olun, Ancak firmanızı tanıtan kısma iki satır yazmayın Ve her platforma ayrı tanıtım yazısını girmeyin

  En Kötü SEO Çalışması Google artık nefret ettiği
  1: Sosyal imleme
  2: Tanıtım Yazıları
  3: Backlink Çalışması
  4: Yorum Yaparak Backlink almak
  5: Düzenli Olarak Çalışma Yapmak

 • Herbalpalace 27 Aralık 2017, 13:03

  İnternet sitemiz var ve bunu Google’da üst sıralara taşımak tanıtımını kolaylaştırmak istiyoruz ne yapabiiriz.

 • Soner 27 Ekim 2017, 10:52

  Google arama kriterlerinde insanı modeller. Bir insan bir şeyi nasıl ararsa Google’da bu şekilde aramaya çalışır. Tam anlamıyla yapamadığı için halen geliştiriliyor. Beni rol model olarak gören bir şeyi ben modellemeye çalışırsam buna SEO denir. Her şeyi doğal haline bırakın. Emeğiniz ölçüsünde geri dönüşler alacaksınız. Hızlı olarak 3-5 kelime ile çıkan hızlı iner. Yavaş yavaş 500-1000 kelime ile yükseleni indirin bakalım.

 • Dalgalar 2 Ağustos 2017, 10:04

  Farklı web sitelerinde web sitenizin adı geçtiğinde daha fazla sonuçta aranmış olacaksınız. 3-5 domain alın. Birkaç forum ve site üzerinden birbirine link atın. Arama sonuçlarında yukarıda çıkmak için ziyaret sayınızında fazla olması gerekir. Zombi kurun 300-500 tane, saniye’de bir yenileme yaptırın. Sürekli IP değişmesi için ise proxy changer’i zombiler üzerinde çalıştırın. Sakın Anonim IP kullanmayın… Zombiler arası IP değişikliği daha mantıklıdır. Anonim IP’ler filtreye takılır. Yani bunun için basit bir Virtual private Network kurup b unun üzerinden sürekli IP dağıtmanız mantıklı olacaktır. bu arada seo nedir? bir bilen bana yardımcı olsun.

 • Y Sezer 21 Temmuz 2017, 13:44

  seo konusunda sizden profesyonel yardım alabilir miyim

 • Yavuz Esin 8 Temmuz 2017, 03:50

  Faydalı yazınız için teşekkür ederim.

 • Tarık Gökcem Gürsel 27 Haziran 2017, 13:15

  SEO Hocası, SEO hakkında bilgilendirdiğiniz dolayı çok teşekkür ederim. SEO dünyasını daha iyi anlamak için sayfanızı takip edeceğim. SEO hayatınızda başarılar dilerim.

 • Seo Uzmani 4 Şubat 2017, 22:04

  Seo bir sanattir. En etkili yolu kaliteli sitelerden backlink iyi bir web tasarim on page seo ve kaliteli ve surekli icerikden gecer

 • özgür 12 Ocak 2017, 15:59

  Ben sitem için SEO çalışması yapmak istiyorum kendim ilk neleri bilmem gerekiyor acaba arkadaşlar?

 • Hakan 28 Aralık 2016, 18:03

  çok teşekkürler

 • özgür Esat 2 Nisan 2015, 09:20

  Faydalı bir bilgi olmuş web sitesi ile uraşan arkadaşlarların işine çok yarıyacakdır teşekkürler

 • Samet Emre Fahri 22 Şubat 2015, 01:53

  Merhaba makaleniz benim için çok faydalı oldu teşekkür ederim. Umarım bu sayede bizim de SEO uyumlu bir sitemiz olur

 • Samet Emre Taçgın 16 Ocak 2015, 18:24

  Merhaba arkadaslar benim boyle bır site kurma niyetim var, acaba Google’da ılk sıra degılde ılk sayfada nsaıl cıkarım, yardımcı olabılecek varsa lutfen buradan ırtıbata gecelım tesekkurler

 • Kurtbey Deliloğlu 22 Aralık 2014, 18:08

  Merhaba makaleniz benim ve eminim ki webmaster arkadaşlar için çok faydalı oldu teşekkür ederim. Devamını merakla bekliyorum..

 • Bülent 11 Kasım 2014, 22:54

  herkese selamlar kağan beyin kitabını aldım çok bigi sahibi oldum fakat genede işi erbabına bırakmak lazım diye düşünüyorum.

 • Furkan 12 Ekim 2014, 12:58

  Eline emeyine sağlık bu SEO olayının iyice kavramak istiyorum. Bu yüzden sayfanı takip edeceyim…

 • Engin 22 Eylül 2014, 14:28

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. sitenizi takip edeceğim daha fazla yararlanmak adına.

 • Tuna Han Salih Esen 26 Ağustos 2014, 09:14

  merhaba; günümüzde reklam işleri işin önüne geçmiş gibi görünüyor. Artık onemli olan iyi iş yapmak değil reklamın iyi olması. ve bizim gibi internet üzerinden satış yapan veya yapmaya çalışan bütün firmaların SEO ihtiyacı hat safhada sizin sayenizde umarım bizlerde ürünlerimizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayacağız.

 • Deniz Hale Hiçyılmam 23 Ağustos 2014, 15:06

  bu iş uzun ve sürekli bir emek isteyen meslek. zahmetleri biraz fazla ve fazla takip artı olarakta zaman istiyor. umarım yeni başlayanlara ve başalayacak olanlara yararlı olur 🙂

 • Ali Kütük 14 Ağustos 2014, 18:20

  açıklamalarınızı çok güzel buldum Yorumlarınızı takip edeceğim.

 • Murat Karlık 26 Temmuz 2014, 01:42

  meraba SEOluk üzerine derin olmasa da açıklayıcı ve ilgi çekici bir anlatım fakat biraz daha derinlemesine üstüne düşülebilen bir kompozisyon olsaydı takipçi ve ziyaretçiler açısından daha iyi ve akıl çelen bir iş gibi gözükebilirdi teşekkürler.

 • Murat Karlık 24 Temmuz 2014, 20:02

  SEO ile çalışmanın ayrıntıları SEOluk ile ilgili kavramlar verdiğiniz bilgiler için size teşekkürler SEOlukta doğallığı açmak gerekirse gibi ayrıntı olursa iyi olur teşekkürler

 • Fahir övül 8 Temmuz 2014, 13:21

  herkese selam, SEO ile ilgili biraz bilgim var ama ilerletmek istiyorm yardımcı olur musunuz?….

 • şerif Gilim 14 Ocak 2014, 23:04

  Selam hocam bilgilerinize ve affınıza sığınarak web sitemin SEO’su iyimi kötümü nasıl anlarım acaba?

 • Eda Sena Yardımcı 5 Aralık 2013, 23:42

  bi şey soracağım. SEO optimizasyonu yaparken meta tagları neye göre seçmeliyiz?

 • özcan 20 Kasım 2013, 21:12

  arkadaşlar web sitemin Google’da çıkmasını nasıl sağlarım yazmama rağmen çıkmıyor.
  yardımcı olursanız sevinirm teşekkürler.

 • Ertuğ Karga 15 Kasım 2013, 21:54

  SEO öyle bişeyki. Geceni gundüzüne katarak çalışman lazım. SEO çalışması Çok zordur

 • çağatay Türkmen 9 Kasım 2013, 23:41

  artık benim içimde SEO’ya başlama zamanı geldi. ve en sağlam başlangıçta ne olduğunu öğrenmek olur sanırım 🙂 teşekkürler çok yararlı bir makale olmuş

 • Muhammed Sait Dikbaş 30 Ekim 2013, 20:04

  bu SEOyu öğrenebilirsem çok büyük işler başarabileceğime inanıyorum. Bununla beraber çok büyük şeylerle birlikte yapılabilir.

 • Ogün Ayanoglu 23 Ekim 2013, 19:39

  herkese selam acaba birileri bana bu SEO yu kullanmayı ögretetebilirmi?yardımlarınıza çok ihtiyacım var.

 • Osman Emre şenyurd 17 Ekim 2013, 10:40

  SEO kitabınızı aldım daha net kavradım olayı. Teşekkürler SEO Hocası…

 • Bora çınar 15 Ekim 2013, 18:04

  ayrıca siteye ziyaretciyi çekmeye teşvik edecek ama zorlamayacak başlıklarda çok dikkat çeker ve doğal SEO olur bana gör ve ayrıca örnek:alıntı yapıyorsunuz mesela bu alıntıda alıntı yaptığınız orjinal siteyi belirtin ve ayrıca bu alıntıdan sonra kendi yorumunuzuda ekleyin bizzat denedim işe yarıyor

 • Lal Konyar 4 Ekim 2013, 23:25

  Erencan hocam öncelikle merhabalar SEO konusunda bazı ipuçları sitemde paylaştım eğer eklemek istediğiniz yada yanlış gördüğünüz bir yer var ise lütfen kontrol edip bana dönebilir misiniz

 • Murat Sinan Altinkaya 22 Eylül 2013, 09:39

  Çok aydınlatıcı ve başlangıç için temel olabilecek bilgiler, teşekkür ederim.

 • Harun Güçlü 20 Eylül 2013, 22:50

  sayın SEO hocam. Paylaşımlarınıza araştırma yapıp ta rast gelmemek zor 🙂 Zira SEOyu kötüye kullanma(SEO abusing ) ve Google’ı kandırmak ile alakalı fikilerimi belirttiğim bir yazım hakkında fikirlerinizi almak isterim. Saygılar

 • Ali Hıdır 8 Temmuz 2013, 00:51

  SEO konusunda Türkiye’nin bir numarası olan SEOhocasini yürekten kutluyorum. Kaan beyin çalışmaları, kitapları, siteleri ile Türkiye’de SEO aldı başını gitti. Çok ekmek yiyen arkadaşım, öğrencim oldu sayenizde. Bize de teşekkür etmek kaldı. İyi ki varsınız…

 • Denktaş Albaş 23 Mayıs 2013, 00:51

  Hocam gerçekten faydalı bir yazı. Zaten dikkat ederseniz yazınızı yorumlarımızda uygulamalı yapıyoruz. SEO link paylasimi? Iyi calismalar

 • Osman Emre Bozdemir 17 Nisan 2013, 05:59

  44 yaşında turizm sektöründe iş veren ve yöneticiyim. online uçak bileti satan.
  site sininde sahibiyim ülkemizdeki en gelişmiş arama motorunu yaptırdım SEO konusunda ise araştırmalarım devam etmekte amatörce tabi bir çok form okuyorum sizin yazınızın berraklığı ve netliği bazı şeyleri daha iyi algılamama ve yorumlamama sebep oldu teşekkür ederim bir de bana destek olacak SEO uzmanı buldummu
  ülkemizdeki hatırı sayılır şirketlerden birisi olacağım bana tavsiyeleriniz olabilirmi

 • İslam Alparslan 10 Nisan 2013, 22:14

  selamlar SEO hakkında kafamda oluşan bir çok sorunun cevabını burada buldum çok teşekkürler. Ellerinize sağlık yakın takipçiniz olacağım başarılarınızın devamını dilerim kolay gelsin.

 • Mehmet Enes Konyar 8 Nisan 2013, 21:49

  merhabalar sitenizde SEO hakkında bilgi aldım bizim sitemizi de ziyaret eder misiniz?

 • Umut Salih özelçi 16 Mart 2013, 05:05

  Selam SEO için sağlanan en son gelişme 2013 yılında yazar kalite puanlarının sıralamalarda daha önemli rol oynayacağıdır. Trustrank değerlerini yüksek tutmak için sitenizi güncel tutun ve içeriklerinizi özgün resimler ile süslemeye çalışın. Google yıldızları ile ziyaretçilerinizin sitenizin kalitesini belirlemesini sağlayın. WordPress sitelerde bu eklenti olarak da kullanılabilmektedir

 • Mehmet Erman Revan 12 Mart 2013, 01:52

  Hocam ellerinize sağlık. Siz değerli hocalarımızın sitelerini ve kitaplarını takip ederek bir çok şey öğrendik. İnşallah devamı gelecektir…

 • Deniz Hale Saltuk 9 Mart 2013, 11:58

  Okadar güzel anlatmışsınızki bize sadece ygulaması kalmış sanırım Paylaşımınıza teşekkürler.

 • Faik Büyüköztürk 7 Mart 2013, 15:16

  Evet kitabınızı okumuştum ve çok güzeldi yenisi çıkacakmış şahsım adına çok faydalandığımı belirtmek istiyorum.

 • Emre Miraç Saraçgil 22 Şubat 2013, 13:49

  Hocam gerçekten çok güzel ve anlaşılır bir yazı yazmışsınız. Sizleri büyük bir heyecanla güncel olarak takip etmekteyim. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • Selim 22 Şubat 2013, 08:06

  teşekkürler SEO Hocası sizden aldığım bilgiler benim işime çok yarayacak

 • Hasan Fahri Akıllı 18 Şubat 2013, 05:41

  Guzel olmus sonuna kadar okudum .. Biraz daha bilgim arttı SEO hakkında..

 • Okcan İlhan 19 Ocak 2013, 16:55

  sizden bu sayfa için alıntı yapıyorum linkinizi paylaşıcam teşekkürler.

 • Gürkan Chiklyaukova 15 Ocak 2013, 16:48

  İnternette SEO Hocasının önemli bir başarı elde etmesi ve tüm yöeilikleri bizlermesi çok kaliteli işler yaptıgının bir gösterere herkesten önce vgesi aslında…sagol SEO Hocası

 • özgün Mert Tabir 14 Ocak 2013, 19:14

  SEO güzel ama nasıl yapacağız. neler yapmalıyım bende anlamadım, adam 3 günde uçuruyor biz 1 yılda bişi yapamadık

 • İbrahim Hakkı Akçay 9 Ocak 2013, 02:37

  SEO web sitesinin arama motorlarında kelimelerin değerine göre öncelikle bulunması sanatı. Buda kesinlikle meta tag ların iyi oturtulması ile mumkun olur. Deneylerime dayanarak yeni yüklediğim bir web adresi 3 günde arama motorlarında görünür.

 • Taner Ağca 18 Aralık 2012, 15:24

  güzel makale ilk bilinçli SEO faaliyetimi sitenize linkimi yazamakya yapıyorum.

 • Halit Harun 21 Ekim 2012, 19:34

  SEO nedir nasıl yapılırın cevabı bunlar olamaz. Sadece laf kalabalığı kusura bakmayın kötülemek için söylemiyorum bu sadece eleştiri. Koca makalede öğrendiğim tek şey doğallığa dikkat edin. Tamam güzel. Fakat benim beklentim şuydu hangi taglarda özniteliklere dikkat edilecek. Title nasıl olmalı, description, anahtar kelimeler nasıl seçilmeli. Bir html söz dizimi içinde SEOyu ilgilendiren taglar neler öznitelikleri neler. Böyle bir başlığın altında şahsen ben böyle şeyler aradım. Bulamadım umarım ilerleyen derslerde bulabiliriz.

 • Fahir Kırbıyık 18 Ekim 2012, 23:23

  SEO artık olmazsa olmazlar arasında. Faydalı makale olmuş

 • Mehmet Anıl Oraloğlu 16 Ekim 2012, 09:20

  Slm Hocam Benim Sitem 8 aylik bir domain Ve Ben Cok calişiyorum Ve hep Yerimde Sayıyor Ne apabilirim bu konuda

 • Enginsu Kıvılcım 5 Ekim 2012, 21:51

  emeginize saglık güzel bir makale olmuş bizim gibi yeni webmater lere sizin gibi hocalar lazım TEŞEKKÜRLER…

 • Oktay Emir Zeybek 19 Eylül 2012, 12:29

  Guzel olmus sonuna kadar okudum .. Biraz daha bilgim arttı SEO hakkında..

 • şükrü özümcan Molla Ametalı 30 Ağustos 2012, 14:25

  Yeni Türk Ticaret Kanunlarına Uygun İçerik Yönetim Sistemidir. Sitenizin Haberlerini, Görsellerini, Sayfalarını Kolay bir Şekilde Düzenlemek, Yeni Eklemek veya Silmek Artık Sizin Elinizde. Afalina Akıllı Web Sitesi Sayesinde Sitenizin Yönetimi Tamamen Sizde Olsun.

 • Bayülken öğredik 15 Temmuz 2012, 20:21

  Teşekkürler gerçekten faydalı bir makale. Yeni wepmasterlera ilham kaynağı olacağa benziyor.

 • Mehmet Buğrahan Uluhan 11 Temmuz 2012, 22:34

  eywallah hocam çok teşekkürlerimi sunuyorum bizleri bilgilerdiğiniz için ve anLatım ve sunumlarınız çok harika

 • Kubilay Geçkin 15 Haziran 2012, 00:04

  Dogalık Hayatın tadı tuzu oldugu gibi SEO nunda her şeyidir Böyle Anlaşılır ve ögretiçi egitici Makaleleriniz için candan kutlarım sizi ustad tşkler.

 • Oğur Kul 12 Haziran 2012, 22:03

  Hocam bende siteme sizin çalışmalar hakkında yazdığınız bilgilere göre çalışmalar yapacagım. Teşekkür ediyorum paylaşımlar için

 • Ali Yıldırım 9 Mayıs 2012, 08:11

  SEO ile yeni tanışıyorum diyebilirim. Türkçe sayfalar bulabilmek benim için çok sevindirici. Almanya’dan selamlar.

 • Ilgaz Tokgöz 15 Nisan 2012, 19:09

  Paylaşım icin tşkler ama cok zor bir sistem uzun uzun calısıp uygulamak gerekiyor zaten herkezin yapabilicegi bir şey olsa SEO hocalarına ne gerek 🙂

 • Kaan çağatay Hisli 25 Mart 2012, 02:46

  SEO adına bilgilendirici bir yazı. Yeni başlayanlar için güzel bir kaynak.

 • Talip Taç 16 Ocak 2012, 15:34

  Ben bu web sayfasını yukarı taşıma yada anahtar kelime ve SEO çalışmaları konusunda yeniyim, sayfanızda açıklamış olduğunuz bilgiler çok işe yarar türden.Şimdi daha evvelki yazılarınızı bulmaya çalışacağım. TEşekkürler

 • özer Seçkin Hacıoğlu 30 Aralık 2011, 19:29

  Bu tür paylaşım amaçlı bilgileri internet müdavimlerine kazandıran siteler bu işleri karşılık beklemeden ve üstelik ücretsiz olarak yapmaktalar. Bizlerde bunun karşılığını varsa sitemize linklerini koyarak veya ana sayfadaki reklamlarına tıklayarak en azından bir nebze de olsa vermeye çalışmalıyız. Tüm bilgiler için teşekkürler elinize emeğinize sağlık.

 • Uğur Yolcu 22 Aralık 2011, 04:49

  sitenizin acıldıgı günden bu yana takipcisiyim yine cok güzel anlatım olmus tesekkurler admin

 • Kerem Arda Oduncu 14 Aralık 2011, 20:34

  Hocam makale için size çok teşekkür ediyorum. Elinize sağlık. Popülarite ve doğallık konusunda ki yorumlarınız için teşekkür ederim.

 • Erkan Gülmez 31 Mart 2011, 16:49

  SEO nedir? araması ile sitenize geldim. Gerçekten SEO ile ilgili güzel bir siteymiş.

Yorum Yap

SEO Nedir? Sertifikalı Online Test için Yorum Yap