SEO Fiyat Hesaplama

SEO Nasıl Yapılır Video

Birçok takipçimiz tarafından gelen soru SEO nasıl yapılır? Bir defalık mı yapılan bir şeydir? Hayır değerli takipçilerimiz. SEO süreklilik isteyen, periyodik ve planlı bir çalışma isteyen, rakiplerinizi iyi analiz etmeniz gereken ve aradaki sinyalleri en doğru şekilde yorumlamanız gereken bir süreçtir. SEO yapmaya öncelikle anahtar kelimelerinizi belirleyerek başlayabilirsiniz.

- Anahtar kelimelerin belirlenmesi

Anahtar kelimelerinizi ilk aşamada düşük rekabet oranlarına sahip olan gene de size azda olsa geri dönüş sağlayan kelimelerden seçin. Örneğin “oyuncak” kelimesi yerine başlangıç olarak “eğitici oyuncaklar” kelimesini tercih edebilirsiniz. Rekabet oranı az olan kelimelerde sağladığınız başarı büyük rekabet oranına sahip kelimelerde işinizi kolaylaştıracaktır.

Altın İpucu: Bir anda zirveye çıkamazsınız. Düşük rekabet oranına sahip olan kelimeleri zirveye giden yolda birer merdiven basamağı olduğunu düşünebilirsiniz.

- Anahtar kelimelerdeki rakiplerin incelenmesi

Anahtar kelimelerin belirlenmesinin ardından rakip sitelerinizi incelemek için kullanabileceğiniz 2 araçtan bahsedelim bunlardan biri Ahrefs diğeri ise Open Site Explorer aracıdır. Belirlediğimiz “eğitici oyuncaklar” anahtar kelimesinde ilk sayfada son sırada yer alan siteyi inceleyelim.

 

Gördüğünüz gibi 54 farklı ip’de bulunan siteden toplamda 1400 backlink oranına sahip. Domain puanı 24, Ahrefs tarafından verilen SEO puanı ise 46’dır.

37 adet .com uzantılı 2 adet .net uzantılı 1 adet .org uzantılı domain tarafından backlinkleri oluşturulmuş. Alınan backlinklerden 1295’i dofollow iken 24 tanesi nofollow olarak sağlanmış.

Sosyal medyada ise Google plus ile 12 etkileşim yaşayan site, twitterda 181, Facebook da ise 480 beğeni 272 paylaşım etkileşimi almış.

Birde rakip sitemizi Moz tarafından sunulan Open Site Explorer’da bir başka site ile karşılaştıralım.

 

Gördüğünüz gibi Page Authority puanlarının altında az bir farkla 1. Sitenin daha yüksek değerlere sahip olduğunu öğrenmiş olduk. Eğer ki bu siteler aynı anahtar kelime üzerine yoğunlaşsalardı tahmini olarak 1. Sitenin daha üst sıralarda yer alacağını düşünüyoruz.

- SEO Çalışmasını Planlamak

Rakip analizlerini de yaptığımıza göre artık uygulayacağımız SEO çalışmasını planlamanın zamanı geldi. Eğer ki siteniz yeni yayına açılmış bir site ise dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır.

- Sitenizin yeterli içerik alt yapısına sahip olması
- SEO planlamasını yeni site olmasından dolayı optimize edilmesi

Yeni bir site olması öncelikle domain adınızda otorite kurmanız ve paralel olarak anahtar kelime varyasyonları ile ilk çalışmanızı “forum tanıtımı” olarak yapmanızı gerektirir.

Eğer eski bir siteye sahipseniz direkt olarak anahtar kelimeleriniz üzerinden forum tanıtımı hizmeti alabilirsiniz.

Yukarıdaki grafiği baz aldığımızda ise aşağıdaki sonuçlar çıkmaktadır.

- En az 4 en fazla 30 farklı C-class ip’ye sahip siteden tanıtım yazısı alınması
- 20 adet Google Plus etkileşiminin site üzerinden sağlanması
- 200 adet twitter etkileşiminin sağlanması
- 500 üzerinde facebook beğeni alınması
- 300 üzerinde facebook paylaşım yapılması
- Global sitelerden alacağınız ekstra backlinkler ise url rank/page authority değerlerini destekleyecektir.

SEO Çalışmasını Bölmek ve Zamanlamak

Bir önceki konumuzda planladığımız SEO çalışmamızı periyodik bir düzene sokarak nasıl planlanacağını gösterelim. Yapacağımız çalışma ne kadar uzun vadede olur ise o kadar istikrarlı ve kalıcı olacağının altını çizmek isteriz.

Bizim tavsiye ettiğimiz standart SEO süreci 3 aylık periyottan oluşmaktadır. Örneğin 20 adet Google plus etkileşimini 3 aya ilk ay düşük daha sonraki aylar yükselerek giden bir sürece bölerek uygulamanız arama motorlarına istikrarlı şekilde büyüdüğünüzün sinyallerini verecektir. Diğer tüm işlemleri de eşit zaman aralıklarına bölerek kararlı bir şekilde yükseliş sağlayabilirsiniz.

Başarı ve Sıralama Ölçümlendirilmesi

Başarı ve sıralamalarınızı takip edebileceğiniz programlar olduğu gibi manuel olarak belirli zaman aralıklarında online web araçları üzerinden de takip edebilirsiniz.

Bizim en çok kullandığımız anahtar kelime takip aracı Google Free Monitor programıdır. Ücretsiz olarak sunulan bu program anahtar kelimelerinizi siteniz ile ilişkilendirmektedir. Anahtar kelimelerinizi en son ne zaman sorgulattığınızı, sahip olduğu en iyi sırala kayıtlarını, şu anda bulunduğu sıralamaları basit bir arayüz ile işlevsel bir şekilde sunmaktadır.