SEO Fiyat Hesaplama
SEO Araçları
Diğer Araçlar
Top 10 Yazı
Top 10 Soru
Kitaplar
Top 10 Arama
Sosyal İletişim

SEO Nasıl Öğrenilir

Arama motoru optimizasyon ihtiyaçlarının günümüzde yeni bir meslek yaratması her geçen gün bu alanda sağlanan personel ihtiyacını da arttırmaktadır. İnternet dünyasında SEO popülaritesi arttıkça oluşan genel iki soru gözümüze çarpıyor.

1- SEO Uzmanı nasıl olunur?
2- SEO nasıl öğrenilir?

Aslında iki sorunun cevabı da aynıdır.

Araştırmak + Okumak + Uygulamak = Tecrübe

Tecrübe sonucunda ise arama motorları tarafından gelen sinyallerin doğru şekilde yorumlamasını yapabiliyorsunuz. Türkiye’de hızla gelişen bir sektör olmasından dolayı basılı ve görsel kaynakların bu konuda yeterli olduğunu düşünmekteyiz. Özellikle SEO sektörüne kazandırılmış iki güzel kaynak başlangıç için size rehber olabilecek niteliktedir.

- Uzmanından SEO
- Sorularla SEO

SEO sabır ve istikrarın birleşiminden oluşan başarıdır. Öncelikle temin edeceğiniz bu kitaplar için kuracağınız 1 kobay site seçebilirsiniz.

Siteniz üzerinde uygulayacağınız adımlar sayesinde sitenizin verdiği tepkimeleri iyi analiz edin. Sitenize yaptığınız her SEO işleminin ardından 2-4 gün arasında beklemeniz sizin için sonuçları daha iyi görebilmenizi sağlar.

Örneğin PR 5 değerine sahip olan kaliteli bir blog sitesinden aldığınız tanıtım yazısının etkisinin sıralamanıza ne kadar etki ettiğini not alabilirsiniz.

Altın İpucu: Örneğin site içi optimizasyon işlemlerinin başlangıç aşamasında gerçekleştirilerek anahtar kelimeler için hazır hale getirilmesi dahi bazı orta rekabet seviyesine sahip olan anahtar kelimelerde iyi yerlere gelmesini sağlayabilir.

YAPILAN HATALAR

İnternet üzerinde gördüğünüz her kaynak doğru ve yararlı diye bir garanti bulunmamaktadır. Bu nedenle tabiri caize “allanıp pullanan” çalışmalardan uzak durmalısınız. Kısa vadede etkisini gördüğünüz bazı çalışmalar dahi uzun vadede sitenize zarar verebilmektedir.

Sitenizi yeni kurduğunuzu düşünürsek yapacağınız tüm SEO işlemlerini bir plana sokun. Etkisi düşük olduğuna inandığınız çalışmalardan yükseğe doğru ilerleyebilirsiniz. Yeni siteler üzerinde yapılan yoğun SEO çalışmalarının da sizi algoritma cezaları ile karşı karşıya bırakabileceğini unutmayın.

Güvendiğiniz kaynaklardan alacağınız bilgileri uygulamanız öğrenmeniz açısından da doğru olacaktır.