SEO Fiyat Hesaplama

SEO ile Alakalı En Çok Merak Edilen Nedenler

Bildiğiniz gibi SEO Hocası sitemizde Soru Cevap bölümünde güncel olarak SEO ile alakalı olan sorularınızı yanıtlıyoruz. Bu sorular arasında en çok ilgi gören ve merak edilenleri seçip sizlere bu konu altında daha detaylı olarak yanıtlamak istedim.

Benim web sitem neden zirvelerde değil?

Genel olarak zirvelerde değil, çünkü bir çoğunuz bunun ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Sizi en çok ilgilendiren nedir? Bir kelimede zirvede olmak? İki kelime? Onlarca kelime? Yüzlerce, hatta binlerce kelime mi?

Zirvede olmamak aynı anda rakiplerinize müşteri kaptırmak anlamına geliyor.

Peki bu rakipler zirveye nasıl ulaştı? Bu soruya yanıt bulabilmek için o siteleri detaylıca incelemek ve ona göre bir strateji oluşturmak gerekiyor.

Sektörünüzü en iyi tanımlayan anahtar kelimeleri seçip, sitenizde onlara yer vermelisiniz. Zirvelerdeki rakiplerin sayfaları anahtar kelime ile ne kadar alakalı ise siz de ona göre bir oran oluşturmalısınız.

Bazı anahtar kelimeler arama sonuçlarında yoklar, neden?

En yaygın nedeni, özel sayfaları olmaması. Arama motorları (özellikle Google) en alakalı olan sayfaları öne çıkarıp, zirveye kadar taşıyabilir. Sitenin kalitesine göre değişebilir. Zirveye çıkabilmesi için özel bir sayfa oluşturup, çıkmak istediğiniz anahtar kelimeye yer verin ve en ideal orana kadar getirin. Bu yapılmazsa, arama motorların cevabı zaten "senin sitenle ilgilenmiyorum" olur.

Rakibin sitesi SEO açısından oldukça kötü ama zirvede?

Siteyi analiz etmek gerekebilir. Ancak genelde analiz sonucunda pek bir sonuç çıkaramayabiliriz. Bu gibi durumlarda o sitenin yaşı ya büyüktür ya da arama motorları botları tarafından uzun zamandır ziyaret edilmemiştir. Yani sitenin indexi kaldırılmazsa, teması değiştirilmezse veyahut site içerisinde herhangi bir değişiklik yapılmazsa bir süre daha zirvelerde kalabilir.

SEO konusunda o kadar çok şey uyguluyorum ama sonuç halen sıfır?

Bu gibi durumlarda yine ayrıntılı analizler gerçekleştirmek gerekir. Tahmini olarak bir sitenin yükselmemesinin sebebi, sitedeki içeriğin denge yüzdesi veya uyguladığınız çalışmaların yetersiz kalmasıdır.

Türkiye'de genelde SEO bilgisi olmadan kendi başına çalışmalar uygulayıp ilerleyeceğini düşünenler şu adımları izliyor;

- Arama motoru odaklı bir sürü makale yazıp blog'una yayınlıyor. (Oysa kullanıcı odaklı olup, ziyaretçi alabilecek ve siteden doya doya güncel bilgiler alabilecek içerikler olmalı.)

- Aynı anahtar kelimeler üzerinden çalışmalar yapılmış olması. (Oysa sürekli farklı kelimeler üzerinden çalışma yapılmalı. Türevleri olabilir, domain ismi ile olabilir, "burada, buraya tıklayın, devamını oku, detaylar" vb. gibi kelimelere bağlantı verilirse daha iyi dönüş alınabilir.)

- Kolay backlink edinilebilecek binlerce kaynaklara siteyi eklemek. (Oysa sektörünüzü en iyi tanımlayabilecek siteye 1 bağlantı vermek, link çöplüğüne dönen sitelerden 1000 bağlantı almaktan çok daha avantajlı ve temiz bir iştir.)

Peki biz "SEO" kelimesinde yerimizi nasıl koruyabiliyoruz?

Eminim çoğunuz merak ediyordur. Aslında çok basit bir cevabı var; Yenilikçiyiz, yeniliği seviyoruz. Suskun kalmıyoruz, herkesi bilgilendiriyoruz!

Roman Adamita

Webtures - SEO Specialist

SEO Hocası
SEO Hocası
30 Eylül 2015

SEO ile Alakalı En Çok Merak Edilen Nedenler için Yorumlar

 • kağan çalışkan
  Kağan çalışkan 24 Ekim 2015, 16:30

  Beklenen bir hareketti. SEM ile SEO arasındaki fark hızla kapanıyor. bu trendin uzun yıllar bu şekilde devam edeceğine inanıyorum

 • Ali Kara
  Ali Kara 24 Ekim 2015, 16:29

  Şu dediklerinizi doğru şekilde yapan türk internet sitesi sayısı 100’ü geçmez.
  sizinki gayet başarılı olmuş

 • Lütfiye Sena Hacıoğlu
  Lütfiye Sena Hacıoğlu 24 Ekim 2015, 12:56

  rakiplerle mücadele edebilmek adına SEO için illa ki bir ekip mi olmak gerekiyor bireysel SEO yapamaz mıyız?

 • İbrahim Hakkı Sarıaltun
  Ibrahim Hakkı Sarıaltun 24 Ekim 2015, 11:28

  Önce siten içeriğin falan farklı olmalı sonra sıralaman ile zaten fark atıyorsun. İnce işcilik önemlidir incelik olduğu zamanlarda insanların ilgisi artacaktır.

 • doğan yılmaz
  Doğan Yılmaz 24 Ekim 2015, 11:24

  Alt sayfalara da SEO yapmak gerekiyor mu? Örneğin her eklenen içerik için? bu konu üzerinde uyuşmazlıklarda uyuştu da yardımcı olabilecek kimse varsa yardım edebilir mi?

 • Gökhan topal
  Gökhan Topal 22 Ekim 2015, 22:41

  Değişmeyen tek şey değişimdir denmemiş mi zamanında sürekli yenilenmek yeni şeyler üretmek lazım SEO yerinde duran birşey değil ki rakipleri hesaba katmak gerek arama motorunun hamlelerini takip etmek gerek.

SEO ile Alakalı En Çok Merak Edilen Nedenler için Cevap Yaz