1.  Arama hacmi ile kelime rekabeti her zaman doğru orantılıdır!

Yanlış! Arama hacmi yerlerde sürünen fakat geri dönüşüm oranı çok yüksek birçok kelime bulunur. Bu nedenle film izle kelimesindeki rekabet arama hacmine bağlıdır ama pırlanta kelimesindeki rekabetin arama hacmi ile ilgisi yoktur.

Kısaca kelime rekabeti arama hacminden çok mevcut sıranın geri dönüşümüne bağlıdır.

2. Ayda 100 liraya istediğimiz her kelimede 1. sıraya gelebiliriz!

Yanlış! SEO çalışmaları uzmanlık ve üst seviye bütçe gerektiren işler olup kelime rekabeti arttıkça maliyetler yukarı doğru gitmektedir.

Her kelimede her siteyi yukarı çıkartabileceğini iddia eden insanlar vardır.

Bunların büyük kısmı olayın teknik arka planından habersiz müşterileri hacklink ile yükseltmeye çalışırlar.

Diğer bir önemli kısmı da SEO fiyatlaması yapamayacak kadar acemidir. Scrapebox ya da SenukeX lisansı alan herkes kafaya oynasaydı bunların lisansı en az 100.000 dolar olurdu.

Şimdi yorumlarda “100.000 dolara lisans mı olur?” diyecek arkadaşlar çıkacaktır. Bir şey hakikaten çok işe yarıyorsa neden olmasın?   AutoDesk Inferno gibi çok işe yarar programların tek kullanıcı lisansları bile daha pahalıdır.

3. Google tüm aramaları backlink çalışmalarına dayanan algoritmalarla listeler!

Yanlış! Bazı kritik kelimelerde özellikle ilk sıralara editör müdahalesi bile gelebilir.  Gerçi Google bunun önlemini en baştan almış ve bazı özel domainleri ayrıcalıklı kılarak geçilmelerini bir nevi imkânsız hale getirmiştir.

Sağlık aramasına baktığımızda https://www.saglik.gov.tr nin akıl almaz başarısı karşısında dudağımız uçuklamıyor. Çünkü tam eşleşen gov.tr domain kendi aramasında çok güçlü bir şekilde oturur. Bunun amacı halkı ticari hırslar nedeniyle oluşabilecek saçma bir rekabete karşı olabildiğince korumaktır.

Bir diğer örnek kelime garanti kelimesidir. Burada görüldüğü gibi Garanti Bankası kafada durur. Bunun sebebini Garanti Bankası’nda sabah akşam scrapebox ile blog kasan elemanlara maaş verilmesi zannedilmesin. İşin aslı Fraud Tehlikesi’dir.  Google herhangi bir dolandırıcılık şebekesinin Garanti kelimesine başka bir siteyi çıkartarak onbinlerce banka hesabını dakikalar içerisinde ele geçirmelerine izin verecek kadar ihmalkâr olamaz. Bu nedenle bütün bankaların PR değerleri 7’dir ve bu değerler hiçbir güncellemede düşmez.

Gördüğümüz gibi backlink sayısı ve kalitesi kadar önemli diğer sıralama faktörleri de mevcuttur.

4. .com.tr domain çok güçlüdür ve her aramada rahatlıkla kafaya oynar!

Yanlış! Eskiden ICANN’dan “Şirket olmayana .com.tr’yi hayatta vermeyeceğiz, sürüm sürüm süründüreceğiz, bunlardan aldığımız kanı Kızılay’a bağışlayacağız.” gibi türlü bahaneler ile .tr alan adı tahsis yetkisi alan ODTU çok uzun süre bu özelliğini korumayı başarmıştı.

Şirket olmayana ebedi billah .com.tr domain verilmediği için Google bu uygulamadan yola çıkarak bu domaine sahip sitelere belli bir öncelik atamıştı.

“Asla ve asla jenerik domain satmayacağız!”  diye bas bas bağıran ODTU sonra işi başka bir boyuta taşıyarak Marka Tescil’ine de .com.tr domain tahsis etmeye başlamıştır. Ardından iyice çığırından çıkarak Marka Başvuru Belgesi ile .com.tr kaydetmeye izin vermiştir.

İtiraz Askısı bölümünde durumun vahameti tüm çıplaklığı ile görülebilir.

İş bu gelişmeler sonucunda olayın ciddiyetini kaybettiğini fark eden Google .com.tr domainlere   göstermiş olduğu ekstra özeni ortadan kaldırmak zorunda kalmıştır.

Neticede bugün .com.tr’nin diğer domainlere karşı eski üstünlüğü azalmıştır. Buna rağmen elbette halen güçlü bir domain olmayı sürdürmektedir.

5. SEO Google organik sıralamalarını satın almaktır!

Yanlış! SEO, sitenizi arama motorlarına uygun hale getirmek için yapılan bir kalite arttırma çalışmasıdır. Yıkık dökük bir apartmanınız olduğunu düşünün, dış cephesini komple değiştirirseniz o kadar şahane gözükmeye başlar ki kendi apartmanınızı tanıyamazsınız! SEO'da bir nevi sitenizi arama motorlarının gözüne hoş gelecek hale getirme çabasıdır.

Nasıl cephe kaplama işi yapan biri size sadece cephe kaplama işi yapabileceğini garanti edebilir ama bunun sonucunda evinizin değerinin ne kadar artacağını asla garanti edemezse SEO uzmanı da sitenizi arama motorları için olabilecek en iyi hale getirmekle yükümlüdür. SEO uzmanı sitenize yapılan SEO çalışması sonucu ne kazanacağınıza karar verebilecek bir merci değildir.

5. Jenerik kelimelerde yükselmek her zaman daha iyidir!

Hala çoğu E-Ticaret sitesi yöneticisi jenerik kelimelere SEO yatırımı yapmaktadır. Ancak acı bir gerçek önümüzde duruyor. Parfüm almak isteyen her insan Google açıp “parfüm” yazmıyor. Bu şekilde arama yaparak sonuca ulaşmak isteyen büyük bir kitle hala mevcut olsa da rekabeti aslında çok daha düşük olan marka ve modellerin araması her geçen gün daha fazla yükseliyor ve jenerik aramalar gün geçtikçe popülerliğini kaybediyor.

Eskiden insanlar “xyz parfüm modeli” araması sonucu Google’dan verim alamayacaklarını düşünüp direkt Google’a “parfüm” yazarlar ve araştırma yapmaya başlarlardı. Ancak gelişen arama teknolojileri ve bununla birlikte değişen tüketici davranışları sonucunda artık insanlar daha bilinçli aramalar yapmaktalar.

6. Domain kayıt tarihi SEO’da en önemli faktörlerden biridir!

Yanlış! Domain kayıt tarihi elbette çok önemli bir faktör olarak önümüzde durmaktadır ancak sadece yaşa hürmet olsaydı babanemin Miss Turkey seçilmesi gerekirdi. Bu nedenle olaya sadece domain kayıt tarihini baz alarak yapılan yaklaşımlar çok büyük sorunlara yol açabilir.

Bir domainin yaşlı olması demek, Google tarafından bakıldığında, sadece o domainin ne zaman kayıt edilmiş olduğu değil ne kadar süredir o alanda yayın yapıyor olduğudur. Yoksa alalım 10 yaşında domainleri, istediğimiz kelimede kafaya çıkalım! Böyle bir yaşamak yok!

Yaşlı domain avantajını bütünüyle görmezden gelmek de çok yanlış olacaktır. Aynı caddeye daha dün açılan dükkân ile 5 senedir orada bulunan ve hep aynı işi yapan dükkan aynı süre zarfında aynı satışı yapmayacaktır. 5 senedir orada belli bir müşteri portföyü oluşturmuş bulunan dükkan vızır vızır işlerken dün açılan dükkan sokaktan adam çekebilmek için palyaço getirmek zorunda kalabilir.

Aynı şekilde Google açısından domainin istikrarı, ne kadar süredir aynı alanda yayın yaptığı, ne sıklıkla güncellendiği ve kendisine ne sıklıkta backlink geldiği gibi konular da çok büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenle kayıt tarihi eski olan domainler çok değerli olmasına rağmen, hem domain kayıt tarihi eski olan hem de sürekli yayında kalan siteler Google’da daha otoriter hale gelirler.