SEO Fiyat Hesaplama

SEO Hurafeleri

1.  Arama hacmi ile kelime rekabeti her zaman doğru orantılıdır!

Yanlış! Arama hacmi yerlerde sürünen fakat geri dönüşüm oranı çok yüksek birçok kelime bulunur. Bu nedenle film izle kelimesindeki rekabet arama hacmine bağlıdır ama pırlanta kelimesindeki rekabetin arama hacmi ile ilgisi yoktur.

Kısaca kelime rekabeti arama hacminden çok mevcut sıranın geri dönüşümüne bağlıdır.

2. Ayda 100 liraya istediğimiz her kelimede 1. sıraya gelebiliriz!

Yanlış! SEO çalışmaları uzmanlık ve üst seviye bütçe gerektiren işler olup kelime rekabeti arttıkça maliyetler yukarı doğru gitmektedir.

Her kelimede her siteyi yukarı çıkartabileceğini iddia eden insanlar vardır.

Bunların büyük kısmı olayın teknik arka planından habersiz müşterileri hacklink ile yükseltmeye çalışırlar.

Diğer bir önemli kısmı da SEO fiyatlaması yapamayacak kadar acemidir. Scrapebox ya da SenukeX lisansı alan herkes kafaya oynasaydı bunların lisansı en az 100.000 dolar olurdu.

Şimdi yorumlarda “100.000 dolara lisans mı olur?” diyecek arkadaşlar çıkacaktır. Bir şey hakikaten çok işe yarıyorsa neden olmasın?   AutoDesk Inferno gibi çok işe yarar programların tek kullanıcı lisansları bile daha pahalıdır.

3. Google tüm aramaları backlink çalışmalarına dayanan algoritmalarla listeler!

Yanlış! Bazı kritik kelimelerde özellikle ilk sıralara editör müdahalesi bile gelebilir.  Gerçi Google bunun önlemini en baştan almış ve bazı özel domainleri ayrıcalıklı kılarak geçilmelerini bir nevi imkânsız hale getirmiştir.

Sağlık aramasına baktığımızda http://www.saglik.gov.tr nin akıl almaz başarısı karşısında dudağımız uçuklamıyor. Çünkü tam eşleşen gov.tr domain kendi aramasında çok güçlü bir şekilde oturur. Bunun amacı halkı ticari hırslar nedeniyle oluşabilecek saçma bir rekabete karşı olabildiğince korumaktır.

Bir diğer örnek kelime garanti kelimesidir. Burada görüldüğü gibi Garanti Bankası kafada durur. Bunun sebebini Garanti Bankası’nda sabah akşam scrapebox ile blog kasan elemanlara maaş verilmesi zannedilmesin. İşin aslı Fraud Tehlikesi’dir.  Google herhangi bir dolandırıcılık şebekesinin Garanti kelimesine başka bir siteyi çıkartarak onbinlerce banka hesabını dakikalar içerisinde ele geçirmelerine izin verecek kadar ihmalkâr olamaz. Bu nedenle bütün bankaların PR değerleri 7’dir ve bu değerler hiçbir güncellemede düşmez.

Gördüğümüz gibi backlink sayısı ve kalitesi kadar önemli diğer sıralama faktörleri de mevcuttur.

4. .com.tr domain çok güçlüdür ve her aramada rahatlıkla kafaya oynar! Bu yüzden bir koşu Marka Tescili alalım.

Yanlış! Eskiden ICANN’dan “Şirket olmayana .com.tr’yi hayatta vermeyeceğiz, sürüm sürüm süründüreceğiz, bunlardan aldığımız kanı Kızılay’a bağışlayacağız.” gibi türlü bahaneler ile .tr alan adı tahsis yetkisi alan ODTU çok uzun süre bu özelliğini korumayı başarmıştı.

Şirket olmayana ebedi billah .com.tr domain verilmediği için Google bu uygulamadan yola çıkarak bu domaine sahip sitelere belli bir öncelik atamıştı.

“Asla ve asla jenerik domain satmayacağız!”  diye bas bas bağıran ODTU sonra işi başka bir boyuta taşıyarak Marka Tescil’ine de .com.tr domain tahsis etmeye başlamıştır. Ardından iyice çığırından çıkarak Marka Başvuru Belgesi ile .com.tr kaydetmeye izin vermiştir.

İtiraz Askısı bölümünde durumun vahameti tüm çıplaklığı ile görülebilir.

İş bu gelişmeler sonucunda olayın ciddiyetini kaybettiğini fark eden Google .com.tr domainlere   göstermiş olduğu ekstra özeni ortadan kaldırmak zorunda kalmıştır.

Neticede bugün .com.tr’nin diğer domainlere karşı eski üstünlüğü azalmıştır. Buna rağmen elbette halen güçlü bir domain olmayı sürdürmektedir.

5. SEO Google organik sıralamalarını satın almaktır!

Yanlış! SEO, sitenizi arama motorlarına uygun hale getirmek için yapılan bir kalite arttırma çalışmasıdır. Yıkık dökük bir apartmanınız olduğunu düşünün, dış cephesini komple değiştirirseniz o kadar şahane gözükmeye başlar ki kendi apartmanınızı tanıyamazsınız! SEO da bir nevi sitenizi arama motorlarının gözüne hoş gelecek hale getirme çabasıdır.

Nasıl cephe kaplama işi yapan biri size sadece cephe kaplama işi yapabileceğini garanti edebilir ama bunun sonucunda evinizin değerinin ne kadar artacağını asla garanti edemezse SEO uzmanı da sitenizi arama motorları için olabilecek en iyi hale getirmekle yükümlüdür. SEO uzmanı sitenize yapılan SEO çalışması sonucu ne kazanacağınıza karar verebilecek bir merci değildir.

5. Jenerik kelimelerde yükselmek her zaman daha iyidir!

Hala çoğu e-ticaret sitesi yöneticisi jenerik kelimelere SEO yatırımı yapmaktadır. Ancak acı bir gerçek önümüzde duruyor. Parfüm almak isteyen her insan Google açıp “parfüm” yazmıyor. Bu şekilde arama yaparak sonuca ulaşmak isteyen büyük bir kitle hala mevcut olsa da rekabeti aslında çok daha düşük olan marka ve modellerin araması her geçen gün daha fazla yükseliyor ve jenerik aramalar gün geçtikçe popülerliğini kaybediyor.

Eskiden insanlar “xyz parfüm modeli” araması sonucu Google’dan verim alamayacaklarını düşünüp direk Google’a “parfüm” yazarlar ve araştırma yapmaya başlarlardı. Ancak gelişen arama teknolojileri ve bununla birlikte değişen tüketici davranışları sonucunda artık insanlar daha bilinçli aramalar yapmaktalar.

6. Domain kayıt tarihi SEO’da en önemli faktörlerden biridir!

Yanlış! Domain kayıt tarihi elbette çok önemli bir faktör olarak önümüzde durmaktadır ancak sadece yaşa hürmet olsaydı babanemin Miss Turkey seçilmesi gerekirdi. Bu nedenle olaya sadece domain kayıt tarihini baz alarak yapılan yaklaşımlar çok büyük sorunlara yol açabilir.

Bir domainin yaşlı olması demek, Google tarafından bakıldığında, sadece o domainin ne zaman kayıt edilmiş olduğu değil ne kadar süredir o alanda yayın yapıyor olduğudur. Yoksa alalım 10 yaşında domainleri, istediğimiz kelimede kafaya çıkalım! Böyle bir yaşamak yok!

Yaşlı domain avantajını bütünüyle görmezden gelmek de çok yanlış olacaktır. Aynı caddeye daha dün açılan dükkân ile 5 senedir orada bulunan ve hep aynı işi yapan dükkan aynı süre zarfında aynı satışı yapmayacaktır. 5 senedir orada belli bir müşteri portföyü oluşturmuş bulunan dükkan vızır vızır işlerken dün açılan dükkan sokaktan adam çekebilmek için palyaço getirmek zorunda kalabilir.

Aynı şekilde Google açısından domainin istikrarı, ne kadar süredir aynı alanda yayın yaptığı, ne sıklıkla güncellendiği ve kendisine ne sıklıkta backlink geldiği gibi konular da çok büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenle kayıt tarihi eski olan domainler çok değerli olmasına rağmen, hem domain kayıt tarihi eski olan hem de sürekli yayında kalan siteler Google’da daha otoriter hale gelirler.

SEO Hocası
SEO Hocası
30 Aralık 2011

SEO Hurafeleri için Yorumlar

 • ali soylu
  Ali Soylu 5 Aralık 2014, 21:23

  SEOhocasi nı sürekli takip ederim SEO konusunda önemli bilgiler veriyor.
  SEO bazılarına göre kolay bazılarına göre zor iş bize bu önemli bilgileri verip işimizi kolaylaştırdığınız için tşk.

 • Seyit Ahmet Kamışlı
  Seyit Ahmet Kamışlı 9 Ekim 2014, 12:26

  Sanırım anlatılanları okuyunca bazı taktik hataları yaptığımızı anladık hemen düzeltme yapacağız teşekkürler.

 • Güniz Gençoğlu
  Güniz Gençoğlu 19 Şubat 2013, 08:17

  “sadece yaşa hürmet olsaydı babanemin Miss Turkey seçilmesi gerekirdi.” bu benzetmeyi çok beğendim.

  güzel bir yazı olmuş teşekkurler.

 • Seli M Sharef Sözeri
  Seli M Sharef Sözeri 31 Mart 2012, 22:12

  Web sitemizin ilk ayları bu bilgileri okudukça keyif alıyorum.Hiç sayfalarınızdan ayrılmak istemiyorum.Web sitemize girişler arttı.Teşekkürler SEO Hocam

 • Sena Simay Erkoşan
  Sena Simay Erkoşan 15 Ocak 2012, 00:41

  bu yazı dizinizi on sene önce okumuş olsaydim şu anki, sitem daha iyi yerlere gelebilirdi
  bu yazıyı dizisini yada sitenizi bugün tesadüf alexa sın türkiye sıralamasına bakarken tesadüf gözüme çartı girdim baktım neymiş bu SEO diye çok bilgendim bundan sonra burdaki yayinlanan her makaleyi okuyacağım hiç önemsemediğim bir konuydu bugüne kadar SEO halbuki bugün anladım çok önemliymiş

 • Memet Kaçaranoğlu
  Memet Kaçaranoğlu 9 Ocak 2012, 20:19

  SEO yu anlamaya çalışan ve SEOyu googlece ticaretteki dükkanlar gibi düşünmeye başladık szin sayenizde. Bu makalenizde çok aydınlatıcı olmuş teşekkürler.

 • Zeynep Senahan Yazıcıoğlu
  Zeynep Senahan Yazıcıoğlu 7 Ocak 2012, 15:16

  SEO bir derya imiş.. Biz ise yüzmeyi bilmeyen acemiler gibi.. Bu deryada boğulmamak için sağlam bir can simidinizin olması gerekir..

 • Fatıma Akarcalı
  Fatıma Akarcalı 5 Ocak 2012, 17:00

  gercek bir anlamda SEO piyasasında gezen uckagıtcı takımı dolu sakın ola ben 50 ytl 100 ytl cıkarırım dıyenlerin sozlerine kanmayınız bunlar sizin paralarınıza coreklenır unutmayalım iyi iş iyi para 🙂

 • Turan Kıryayla
  Turan Kıryayla 5 Ocak 2012, 02:43

  SEO olayınca bence en önemli şey, analizdir diye düşünüyorum.
  Örnek verecek olursak, ürün satan bir siteye günde 3.000 hit olmasına rağmen satış 0 TL olabilmektedir.
  Burada SEO uzmanının iki rolü vardır.
  1. Doktor : oncelikle SEO yaptıracak site için doğru kelimeleri bulmak, örneğin otomobil lastiği satan bir sitenin Lastik kelimesinde birinci olmak yerine kış lastiği,kar lastiğinde birinci olması daha iyidir. Daha çok arama hacimi bulunan kelimede çıkmak yerine, doğru kişiyi bulmak için olayı anlatan doğru kelimelerde çıkmak daha iyidir. Böylece sitenize lastik top arayan kişi yerine kar lastiği kişiler gelir siteye.
  2.Eczacı : Teşhise göre uygun reçeteyi hazırlamak. Bu işlem daha zordur. öncelikle site üzerinde çalışmayı yaptıkdan sonra dışarıda yapılacaklara bakar. Burada uzmanlık gerekir, 200 den fazla parametreyi bilmek ve bunu tecrübe ile birleştirerek uygun işlemler yapmaya başlanır. Ve SEO yaptır bitir değildir. Site yaşadığı sürece SEO yapılmalıdır. Bir depo benzinle araba ömür boyu gitmez.

  Bir hurafe de benden, bir siteye en fazla 2-3 kelimeye çalışıla bilir. Hayır her bir alt sayfaya başka kelimeye çalışılabilir.

 • Engin SEVIM
  Engin Sevim 3 Ocak 2012, 13:09

  Bu hurafeler bazı dönemlerde gerçekliği bulunan ama şuanda etkisi azalmış yöntem ve bakışlar olduğunu düşünüyorum.

 • Behiye Tazegül
  Behiye Tazegül 2 Ocak 2012, 20:35

  oldukça emek verilmiş bir yazı, emeğinize sağlık rahmi hocam çok yararlı bilgiler…

 • Nuece Ertepınar
  Nuece Ertepınar 1 Ocak 2012, 11:26

  Birkaç şey dışından, genel olarak katılıyorum. Makaleniniz yararlı olmuş teşekkür ederim.

 • Armağan Bülent
  Armağan Bülent 31 Aralık 2011, 14:45

  Elle müdahale sadece özel durumlarda geçerlidir.Bunun için ilgili şirket bizzat Google başvuru yapmak zorunda( şu şu kelimelerde benim ilk sırada olmam gerekir diğe), Google bunu uygun görürse yerine getirir.Ama özel durumların haricinde Google asla ama asla elle müdahale yapmaz.Google herkes tarafından taktir edilen Güvenirliği ile ön plana çıkmış bir Dünya devidir.Özel durumların haricinde elle müdahale söz konusu olamaz.
  Makale süper olmuş.

  Nice mıtlu ve SEO’ lu Yıllara 🙂

 • Volkan Ataç
  Volkan Ataç 31 Aralık 2011, 12:56

  Vallah çok yerinde bilgiler paylaştınız elinize sağlık sayenizde doğruları öğreniyoruz. Teşekkürler.

 • yakup
  Yakup 30 Aralık 2011, 23:32

  çok güzel bir makale hiç erinmeden sıkılmadan okudum teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

 • Şennur Akova
  şennur Akova 30 Aralık 2011, 13:42

  Güzel makaleydi okudum.teşekkür ederim.
  Makaleyi okurken bankaların pr değerlerini bir kontrol ediyim dedim bazı bankalar pr değerleri 6 bazıları da 7 ve 8 gibi demekki googlenin anlamadıgımız baska yönleride var yani yukarıdaki bazı şeyler değişebilir. Tabi bankaların müşteri portföyü ve internet bankaclıgını kullanma oranında pr değerlerini değiştirebilceğini unutamayız. Birde com.tr ye değilde gen.tr ye çok önem veriyor gibi geldi benim çalışdıgım sektörlerde gen.tr ler hep 2. yada 3. sıralara yükselmeye başladı ilk sayfalarda bunun sebebi hacklikn de olabilir ancak bu tesadüf değildir herhalde.

 • Gökhan
  Gökhan 30 Aralık 2011, 11:15

  Çok akıcı ve muhteşem yararlı bir makale olmuş. Özellikle blogger açayım günde 10 dk uğraşıyım hiç para harcamıyım zengin olacam diye düşünenlerin okuyup işin aslında düşünüldüğü kadar kolay olmadığını anlaması umut ediyorum.

  Birde merak ediyorum “garanti” ve “saglik.gov.tr”nin hiç bir şekilde geçilmesinin imkanı yok mu? Ben garanti kelimesi geçen başka şirket kursam yada çok büyük bir güvenilir web sitesi kurabilsem bu imkan yinede hiç yok mu? Yada çok mu düşük?

SEO Hurafeleri için Cevap Yaz